Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne Strona Główna Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  FAQGaleria
 <b>Społeczność</b>Społeczność  GrupyGrupy  FAQPortal  FAQGrand Prix 2014  FAQSklep
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
  Plecionka Mikado Nihonto Octa Braid

Poprzedni temat «» Następny temat
rozmnażanie karpia???
Autor Wiadomość
kamas21 

Wysłany: 28-12-08, 00:03   rozmnażanie karpia???

Może ktoś z kolegów orientuje się w temacie czy da się rozmnażać karpie i jakie warunki należy spełnić?nie mogę znalesć materiałów na ten temat

nhandu 

Wysłany: 28-12-08, 16:44   

można oczywiście wymagana jest tylko odpowiednia temperatura i rośliny w warunkach sztucznych są to poprostu płytkie zbiorniki wodne. Jest wiele opracowań na temat hodowli i rozmnażania karpi ale zazwyczaj trudno dostępnych chyba żę masz dostęp do dobrych bibliotek na wyższych uczelniach, postaram sie poszukać tytułów w bibliotece na mojej uczelni i Ci podeśle

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 28-12-08, 22:44   

kamas21 napisał/a:
czy da się rozmnażać karpie i jakie warunki należy spełnić
W warunkach domowych nie ,karpie dziś spotykane same się nie rozmnażają bo to krzyżówki wielu karpi .Jak zatem robią to ośrodki zarybieniowe ,po prostu "szpikują" karpie rozpłodowe szczepionkami .A sama tem.wody to jedynie jeden z wielu czynników które muszą mieć tarlaki zagwarantowane.Chcesz się więcej dowiedzieć o hodowli ,rozmnażaniu karpi kup książkę o hodowli ryb ,taką dla rybaków.

tomek1 

Wysłany: 28-12-08, 23:04   

maniek napisał/a:
karpie dziś spotykane same się nie rozmnażają

Zasadniczo tak, ale znam minimum dwa przypadki wytarcia się karpia w stawach. Jeden tegoroczny. :wink:

Co do warunków- nie mam pojęcia. Tegoroczny przypadek miał miejsce w stawie około 1,5 ha i głębokości od 0,8 do 2 m.

mateusz1991 
Prawie komandos :D

Wysłany: 29-12-08, 00:18   

jeżeli wpusciłbym teraz powiedzmy 20 karpi do stawu to za 2 lata wyłowiłbym nie więcej niz 20 ? one nie rozmnażają się same ?

kamas21 

Wysłany: 29-12-08, 11:46   

chyba naprawdę zaopatrzę się w jakąś fachową literature ,bo widzę że to nie takie proste jest:neutral:

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 29-12-08, 14:57   

tomek1 napisał/a:
ale znam minimum dwa przypadki wytarcia się karpia w stawach. Jeden tegoroczny.
Mówimy o dwóch odmiennych sprawach ,co innego jest wytarcie się podczas tarła ,do którego co roku karp przystępuje ,a co innego jest tarło zakończone rozmnożeniem .A teraz wyjaśnię po ludzku w czym rzecz ,karpie mogą lub nie ,bo nie co roku mogą przystępować do tarła. Mogą też się wytrzeć ,czyli złożyć ikrę ,ale z tej ikry nie będzie narybku ponieważ ikra karpia nie dojrzewa w warunkach naturalnych.A dlaczego ? ,bo 99,9% karpie to krzyżówki a wiadomo powszechnie że wszelkie krzyżówki normalnie się nie rozmnożą .Ba wszelkie krzyżówki się nie rozmnażają bo to jest obrona matki natury przed deformacją gatunku,to jest generalna zasada w przyrodzie .Ale oczywiście zdarzają się wyjątki [czyt cuda :wink: ] wszystko to zależy od dziedziczenia cech po rodzicach ,a nawet po pra pra pra dziadkach i tak jeśli spotkają się karpie o wybitnych cechach po rodzicach i obdarzą swoje dzieci swoimi cechami i cechami dziadków to istnieje duże prawdopodobieństwo że będą mogły odbywać tarło bez wspomagaczy.
Jest to bardzo skomplikowane i trudno mi do opisania w paru zdaniach.

Michcio 

Ulubiona metoda połowu: spinning
Wysłany: 29-12-08, 15:05   

z pozoru rozmanażnie karpi nie jest aż tak łatwe, masz dwie metody
Naturalna ( stawy o pow 10x 15 x 0,5m ) z dużą ilością miękkiej roślinności, po środku wyspa (zanużona, gdzie jej szczyt jest ok 15 cm pod pow wody) a przy groblach rynienki musi być odpowiednio wcześniej nagrzana woda w ogrzewalnikach które zalewasz około tygodnia wcześniej. Stawy do rozrodu muszą być szybko napełnialne i szybko osuszalne. Musisz miec do nich łątwy dostęp. Dobrze żeby gleba w stawie byłą żyzna, ale tez mile widziana jest mała zawartośc piasku przy wysepce. W Stawie wpuszczaj około 2-3 samce i 5 samic. Ryby nie moga być stresowane w żaden sposób bo z tarła nic nie będzie. Temp wody powyżej 18st C.

Sztuczny rozród to odpowiednie przygotowanie tarlaków w basenach, odpowiednie przygotowanie sprzetu: suche misy, stoły baseny, środki usypiające ( np: propiscin) oraz stymulujące i synchronizacje tarla ( analogi GnRH np: Gonazon).
Przygotowując się do tarła musisz najpierw iniekowacryby odpowiednimi dawkami Gonazonu by samice owulowały w tym samym momencie w ciągu ~12h, następnie uzyskujesz ikre od ryb, płuczesz w odpowiednich środkach ( chude mleko, woda, woda z odpowiednią ilością soli), mieszasz z mleczem uzyskanym od 2-3 samców ( przy~5 samicach) i umieszczasz na aparatach wylęgarniczych typu weiisa, inkubacja ikry ok 3 dni ( o ile dobrze pamiętam).

To tylko tak pokrótce. literature znajdziesz w biblioteckach uczlenianych Uniwestretu Roplniczegow w Krakowie, w PAN i Instutycie Ryybactwa w Olsztynie oraz w Szczecienie.

Powodzenia :wink:

Michcio 

Ulubiona metoda połowu: spinning
Wysłany: 29-12-08, 15:14   

maniek napisał/a:
Mogą też się wytrzeć ,czyli złożyć ikrę ,ale z tej ikry nie będzie narybku ponieważ ikra karpia nie dojrzewa w warunkach naturalnych.A dlaczego ? ,bo 99,9% karpie to krzyżówki a wiadomo powszechnie że wszelkie krzyżówki normalnie się nie rozmnożą .Ba wszelkie krzyżówki się nie rozmnażają bo to jest obrona matki natury przed deformacją gatunku,to jest generalna zasada w przyrodzie

Witam Maniek i dobrze że wróciłeś :mrgreen: alee nie zgodze się z Tobą. Karpie w Polsce właśnie dobrze się rozmnażają. NAsze wody w lecie i na wiosnę osiągają wysokie temperatury co bardzo im sprzyja. Krzyżowki róznych gatunków owszemteż mają sie dobrze, choćby karasie, jesiotry czy wspomniane już karpie. Wszystko zależy od środowiska w którym ryby się znajdują. Nie wiem czy wiesz do zapłodnienia ikry karpia w warunkach hodowlanych używane sa plemniki leszcza, karasia czy lina tak więc sa to nawet krzyżówki międzygatunkowe ( ale cały czas wśród rodziny ryb karpiowatych) o dziwo akceptowalne sa nawet plemniki okonia! Ale sandaczy czy jazgarza już nie.
Niestety człowiek to taka bestia że kod genetyczny już parwie złamała i potrafi czynić "cuda".

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 29-12-08, 15:37   

Michcio napisał/a:
Karpie w Polsce właśnie dobrze się rozmnażają.
Ciekawe gdzie ,bo u mnie nie ,choć mieszkam na południu Polski ,mówię tu o naturalnym rozmnożeniu ,a tem. wody dochodzi do 23*,sama temperatura wody to nie wszystko ,pewnie sam o tym wiesz bo jak widze co nie co wiesz :wink: .
Michcio napisał/a:
Nie wiem czy wiesz do zapłodnienia ikry karpia w warunkach hodowlanych
Problem w tym ,że nie mówimy tu o warunkach hodowlanych tylko naturalnych.
Michcio napisał/a:
Niestety człowiek to taka bestia że kod genetyczny już parwie złamała i potrafi czynić "cuda".
Niestety masz racje ,z tym że to idzie nie w tym kierunku co oczekiwali by wędkarz i to mnie smuci.

tomek1 

Wysłany: 29-12-08, 15:53   

maniek napisał/a:
Mówimy o dwóch odmiennych sprawach ,co innego jest wytarcie się podczas tarła ,do którego co roku karp przystępuje ,a co innego jest tarło zakończone rozmnożeniem

Może źle się wyraziłem. Ja mówię właśnie o rozmnożeniu. Jeden przypadek sprzed około 10 lat dotyczy mojego ulubionego łowiska a drugi, tegoroczny stawu hodowlanego.
Podczas odławiania rybek na żywca w kałuży pod przystawionym pidłem (staw znajomego) zebrałem znaczną ilość karpików od 5 do 10 cm. Być może znaczenie miała jedna istotna okoliczność- spora część kroczków wpuszczonych na wiosnę wymarła z powodu chorób, przez co zagęszczenie ryb w stawie było nienaturalnie małe.

Karpiki pływają w jednym z łowisk naszego stowarzyszenia poza dwoma, które mam ciągle u siebie. Jak ktoś potrzebuje dowód to mogę zrobić zdjęcie :lol: :wink:

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 29-12-08, 16:04   

tomek1 napisał/a:
Jak ktoś potrzebuje dowód to mogę zrobić zdjęcie
Wierze na słowo bo sam mimo wszystko też widziałem .
tomek1 napisał/a:
przez co zagęszczenie ryb w stawie było nienaturalnie małe.
Tak masz racje ,drugim czynnikiem dość ważnym jest pożywienie nie tylko jego ilość ale też i skład pożywienia .

buncio

Wysłany: 15-02-09, 01:42   

maniek napisał/a:
tomek1 napisał/a:
ale znam minimum dwa przypadki wytarcia się karpia w stawach. Jeden tegoroczny.
Mówimy o dwóch odmiennych sprawach ,co innego jest wytarcie się podczas tarła ,do którego co roku karp przystępuje ,a co innego jest tarło zakończone rozmnożeniem .A teraz wyjaśnię po ludzku w czym rzecz ,karpie mogą lub nie ,bo nie co roku mogą przystępować do tarła. Mogą też się wytrzeć ,czyli złożyć ikrę ,ale z tej ikry nie będzie narybku ponieważ ikra karpia nie dojrzewa w warunkach naturalnych.A dlaczego ? ,bo 99,9% karpie to krzyżówki a wiadomo powszechnie że wszelkie krzyżówki normalnie się nie rozmnożą .Ba wszelkie krzyżówki się nie rozmnażają bo to jest obrona matki natury przed deformacją gatunku,to jest generalna zasada w przyrodzie .Ale oczywiście zdarzają się wyjątki [czyt cuda :wink: ] wszystko to zależy od dziedziczenia cech po rodzicach ,a nawet po pra pra pra dziadkach i tak jeśli spotkają się karpie o wybitnych cechach po rodzicach i obdarzą swoje dzieci swoimi cechami i cechami dziadków to istnieje duże prawdopodobieństwo że będą mogły odbywać tarło bez wspomagaczy.
Jest to bardzo skomplikowane i trudno mi do opisania w paru zdaniach.

Michcio napisał/a:
maniek napisał/a:
Mogą też się wytrzeć ,czyli złożyć ikrę ,ale z tej ikry nie będzie narybku ponieważ ikra karpia nie dojrzewa w warunkach naturalnych.A dlaczego ? ,bo 99,9% karpie to krzyżówki a wiadomo powszechnie że wszelkie krzyżówki normalnie się nie rozmnożą .Ba wszelkie krzyżówki się nie rozmnażają bo to jest obrona matki natury przed deformacją gatunku,to jest generalna zasada w przyrodzie

Witam Maniek i dobrze że wróciłeś :mrgreen: alee nie zgodze się z Tobą. Karpie w Polsce właśnie dobrze się rozmnażają. NAsze wody w lecie i na wiosnę osiągają wysokie temperatury co bardzo im sprzyja. Krzyżowki róznych gatunków owszemteż mają sie dobrze, choćby karasie, jesiotry czy wspomniane już karpie. Wszystko zależy od środowiska w którym ryby się znajdują. Nie wiem czy wiesz do zapłodnienia ikry karpia w warunkach hodowlanych używane sa plemniki leszcza, karasia czy lina tak więc sa to nawet krzyżówki międzygatunkowe ( ale cały czas wśród rodziny ryb karpiowatych) o dziwo akceptowalne sa nawet plemniki okonia! Ale sandaczy czy jazgarza już nie.

Brakuje jeszcze tylko smoka wawelskiego :lol: mistrzostwo świata

tomek1 

Wysłany: 15-02-09, 09:31   

buncio napisał/a:
Brakuje jeszcze tylko smoka wawelskiego :lol: mistrzostwo świata

tomek1 napisał/a:
Podczas odławiania rybek na żywca w kałuży pod przystawionym pidłem (staw znajomego) zebrałem znaczną ilość karpików od 5 do 10 cm.

tomek1 napisał/a:
Jak ktoś potrzebuje dowód to mogę zrobić zdjęcie :lol: :wink:

Dla niedowiarków :wink:

buncio

Wysłany: 15-02-09, 10:39   

Ależ wcale nie neguję, że karp może rozmonożyć się w polskich wodach.

Z pewną dozą ironi pozwoliłem sobie zacytować wypowiedzi kolegów, na kilka tematów związanych z krzyżowaniem się w obrebie własnego gatunku i nie tylko.
Wygląda to tak, jakbym ja zaczął pisać posty o budowie silników odrzutowych na jakimś forum technicznym :wink:

Info
Odpowiedz do tematu