Skocz do zawartości
tokarex pontony

Cosik od Dragona do wobków ???


shadow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako, że w tym sezonie mam zamiar pomachać trochę woblerami ( wczesniej łowiłem na gumy z opadu - chcę jednak zmienić troche metodę i myśle nad kijkiem do woblerów ) Myślę, że gównie bądą to wobki 5-10 cm, łowie z brzegu - czym powinna charakteryzować sie dobra wędka do tej metody - długość podejrzewam od 2,70 jeśli chodzi o brzeg - jednak jakie CW itp.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jeżeli chodzi o woblerki to te niestety nie ważą dużo . Sam ostatnio zmagam się z tym dylematem i doszedłem do wniosku że CW powinien być od 1-2g. do 8-9 g. Najważniejsza jest dolna granica wyrzutu.

Można szukać czegoś do powiedzmy 12 gramów .

Czyli na wobki najlepsze są 2 wędki : na nic nie ważące nieloty i na wobki powyżej 8 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o woblerki to te niestety nie ważą dużo . Sam ostatnio zmagam się z tym dylematem i doszedłem do wniosku że CW powinien być od 1-2g. do 8-9 g. Najważniejsza jest dolna granica wyrzutu.

Można szukać czegoś do powiedzmy 12 gramów .

Czyli na wobki najlepsze są 2 wędki : na nic nie ważące nieloty i na wobki powyżej 8 gram.

imo bzdura...życzę powodzenia z 10cm woblerem o agresywnej prAcy na kiju do 12 gram ! 12 gramowy kij już będzie bezużyteczny z 5cm hornetem....c.w do 25 będzie odpowiedni chociaż osobiście celowałbym w standart 10-30 raczej o akcji szczytowej aby móc nadawać przynęcie ciekawą pracę skokami i jednocześnie mieć zapas mocy na zacięcie....przy woblerach c.w liczy się nieco inaczej bo stawiają większy opór nawet mając niską masę, i tu tak samo lekko sztywniejszy drąg umożliwi dalszy rzut wobkiem...tak brzmi moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o woblerki to te niestety nie ważą dużo . Sam ostatnio zmagam się z tym dylematem i doszedłem do wniosku że CW powinien być od 1-2g. do 8-9 g. Najważniejsza jest dolna granica wyrzutu.

Można szukać czegoś do powiedzmy 12 gramów .

Czyli na wobki najlepsze są 2 wędki : na nic nie ważące nieloty i na wobki powyżej 8 gram.

imo bzdura...życzę powodzenia z 10cm woblerem o agresywnej prAcy na kiju do 12 gram ! 12 gramowy kij już będzie bezużyteczny z 5cm hornetem....c.w do 25 będzie odpowiedni chociaż osobiście celowałbym w standart 10-30 raczej o akcji szczytowej aby móc nadawać przynęcie ciekawą pracę skokami i jednocześnie mieć zapas mocy na zacięcie....przy woblerach c.w liczy się nieco inaczej bo stawiają większy opór nawet mając niską masę, i tu tak samo lekko sztywniejszy drąg umożliwi dalszy rzut wobkiem...tak brzmi moje zdanie :)

Źle mnie zrozumiałeś - jeden kij od powiedzmy 2 gram do 12 gram a drugi to o znacznie większym CW - powiedzmy do 30 gram. Mi chodziło o kije do najmniejszych wobków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak Kolego tylko Pan tworzący temat ujął wyraźnie woblery 5-10cm.....5cm wobler nawet o średniej pracy to już minimum 20g c.w , zakładając że będzie łowił standardowymi wobkami bez żadnych trollingowych i sumowych udziwnień kij 10-30 będzie odpowiedni , moim skromnym zdaniem przy łowieniu woblerami np szczupaków musi być spory zapas mocy do skutecznego zacięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak....

Tylko dlaczego mój St.Croix o CW od 7 do 17 tak jakoś dziwnie słabo ładuje te wobki 5 cm?????

Zważyłem - wobki5cm na okonia (Hand Made kolegi z innego forum) ważą niecałe 4 gramy

Ale generalnie masz rację , nie zauważyłem ze chodzi o wielkość do 10cm . Tutaj jednak upierałbym się że najlepsza wędka będzie o CW zbliżonym od 7 do 25 gram maksymalnie.

Bo niestety , taki hornet 5 cm waży faktycznie swoje i załaduje wędkę 10-30 g.

Ale ta sama wielkość wobków innych producentów moze zejść do 3-10 gram.

generalnie masz rację ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak....

Tylko dlaczego mój St.Croix o CW od 7 do 17 tak jakoś dziwnie słabo ładuje te wobki 5 cm?????

Zważyłem - wobki5cm na okonia (Hand Made kolegi z innego forum) ważą niecałe 4 gramy

Trudno, żeby dobrze ładował niecałe 4 g jak ma wyrzut od 7 ;) . Ogólnie StC to sztywne pały i do takich wobków mam excellera 2-10 i witka pięknie rzuca.

Co do Diaflexów - zgadzam się, za tą kasę są naprawdę OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak....

Tylko dlaczego mój St.Croix o CW od 7 do 17 tak jakoś dziwnie słabo ładuje te wobki 5 cm?????

Zważyłem - wobki5cm na okonia (Hand Made kolegi z innego forum) ważą niecałe 4 gramy

Trudno, żeby dobrze ładował niecałe 4 g jak ma wyrzut od 7 ;) . Ogólnie StC to sztywne pały i do takich wobków mam excellera 2-10 i witka pięknie rzuca.

Co do Diaflexów - zgadzam się, za tą kasę są naprawdę OK.

To właśnie był przykład na to że wobki 5 cm źle latają na wędkach które maja CW od 10 gram.

Tutaj niestety ale dolna granica powinna być zdecydowanie niższa . Też tymi wobkami do około 5 cm rzucam Balzerem Magna Silcer CW 2-12 . W przypadku wobków powyżej 5 cm moje St.Croix 7-17 CW (a mam 2 modele - jeden właśnie 7-17 a drugi 15-42 CW i szukam właśnie 3 model na te najmniejsze wobki.....) daje już spoko radę i ładuje jak ta lala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dość dobry spinning to X-treme Spinn (robione z mat produkowanych coś tam z nanotechnologią), przypadł mi do gustu c.w. 6-28 g i 2,7 m, dobrze się zarzuca i prowadzi wobki Executor, Minnow, Thrill. Spinn jest dobry na dużego klenia w dużej rzece, a także na sandacza, bolenia, nawet szczupaka uciągnie. X-treme jest ciut szybszy i sztywniejszy od Ultimate, i chyba ma większy power w dolnej części blanku.

Z serii Guide fajnie pracuje pod wobkami (przeznaczenie w szerszym zakresie jak kleń, boleń, sandacz, duży okoń na wobka, pstrąg) kij o nazwie Fanatic c.w.5-25 g, bardzo duża dynamika.

A tak ogólnie, do woblerów nadają się spinningi team Dragon.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria guide trochę ciężkawa i sztywna :)

Upodobałeś sobie markę Ultima, piszesz że kijek spasił ci. A następnie skrytykowałeś Guide S. że jest ciężkawy.

W kontekście oceny ciężaru Guide Select wygląda następujaco:

Guide S. 2,75 m c.w. 5-25 g Fanatic waży 170 g, natomiast Ultima 2,75 m, c.w. 5-25 g waży 185 g.

A więc to Ultima jest wyraźnie cięższa.

Czyli ocena wagi kija to dość subiektywna sprawa i każdy z nas nieco inaczej będzie to oceniał.

Mi akurat Guide Selec bardzo przypadł do gustu, polecałęm Fanatica, polecam również Boxer - do łowienia cięzszymi wobkami pod silniejszą rybę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem na myśli ciężkawa jak dla mnie :) troszke na pysk leci....ale to moje subiektywne odczucie...w ręce miałem akurat Gnoma :)

Model Ultimy, o którym myśle waży akurat 163g to ta długości 2,6m...

Guid-y jednak bardzo mi się podobają z wygladu, pozatym jestem ciekaw czucia brania itp. na tym kijku... może z czasem się skuszę :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw czucia brania itp. na tym kijku... może z czasem się skuszę :

Jeśli chodzi o wyważenie to radzę sobie ciężarem kołowrotka, czyli idąc do sklepu po wędzisko biorę swój kołowrotek przewidziany do nowego kijaszka i dobieram ewentualnie kupuję do pary kijek i kołowrotek, ale robię to rzadko, bo koszt obu rzeczy na raz jest wysoki.

A co do czucia brania Guide Selecta, miałem w ręku przez kilka godzin Boxera, mam na własność Fanatcia, czucie jest rewelacyjne. Mi się spodobało na tyle, że kupiłem Fanatica i ten Boxer cały czas chodzi mi po głowie.

Spróbuj kolego gdzieś nad wodą pomachać G.Selectem, może ktoś ze znajomych ma.

Dzisiaj jest w sklepach tak wiele wędzisk, że bezp om,achania nad wodą trudno wyrobić sobie zdanie. W sklepie to większość oferty jest super, dopiero nad wodą następuje brutalna weryfikacja.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym Boxerem machałem i nad jeziorem górskim i nad Wisłą. Kolega nabył go na grubego szczupaka oraz na głębokiego i dużego sandacza.

c.w. 7-28 g w praktyce wygląda następujaco:

- dolny ciężar: celnie zarzuci się gumę sandaczową na główce 4 g;

- dynamika wędziska uruchamia się (elegancko ładuje się) przy 10 g główce + guma, co pozwala bardzo daleko i celnie zarzucić;

- ja spinningowałem w spokojnej części Wisły woblerem Boxer 26 g, pływający i nie dający dużego oporu w wodzie. W tym przypadku kijek dał radę. Miałem rybę prawie 7 kg (sum) i zero problemów z holowaniem.

Takie mam skromne doświadczenia z tym kijem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.