Skocz do zawartości
tokarex pontony

JAKIE WEDZISKO NA RYBE DRAPIEZNĄ???


pio

Rekomendowane odpowiedzi

witam..jestem początkujacym wędkarzem i chcialbym zakupic wedzisko do polowu ryb drapieznych ( szczupak sandacz) metody ktorymi łowie to grunt (filet lub zywiec na gruncie) na sandacza lub typowy zywiec na splawiku w przypadku szczupaka...prosilbym o podanie zarowno firmy jak i modelu jesli to bedzie mozliwe..dzieki serdeczne za podpowiedz i pomoc..pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
chcialbym zakupic wedzisko do polowu ryb drapieznych ( szczupak sandacz)

Długość 3,60, ciężar wyrzutu min 60 g, reszta zależy od funduszy. Swoją rolę spełni równie dobrze wędka za 30 jak i za 300 zł. Będą się różnić tylko komfortem holu i zarzucania (waga).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zakupic wedzisko do polowu ryb drapieznych ( szczupak sandacz)

Długość 3,60, ciężar wyrzutu min 60 g, reszta zależy od funduszy. Swoją rolę spełni równie dobrze wędka za 30 jak i za 300 zł. Będą się różnić tylko komfortem holu i zarzucania (waga).

mysle ze wedzisko za 30 zl mozna sobie darowac..bo takie mozna kupic poprostru bez ryzyka w ciemno..300 to znowu sporo..nie jestem wyczynowcem wiec mysle ze gdzies kolo 100 chcialbym na ten cel przeznaczyc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
a co myslisz o tej wedce SHIMANO TC AX 3,6m 40 - 80g

Oglądałem w sobotę w wędkarskim tylko z wyrzutem do 60 gramów.

Tani zwykły "szklok", ale wystarczający w zupełności do tych celów. Ma długie składy i duże przelotki. Jak dla mnie spoko. Nie wykup wszystkich to też się skuszę będzie czym haratać po betonach na goczałkowickim i innych trudnych terenach bez strachu :lol: Mówię poważnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie jeszce to o czym Tomek wspomniał.

Wędzisko musi miec dość duże przelotki. Jak masz skręconą żyłke nie bedzie ci sie zaczepiała o przelotki co przy połowie zwłaszcza sandaczu jest ważne.

Ja używam karpiówek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz skręconą żyłke

Jak mam skręconą to nawijam od razu nową. Nic tak nie wk...... jak branie spiepszone przez żyłkę zablokowaną w przelotce albo pod sygnalizatorem. Od czasu jak się przerzuciłem na Zebco topic problem minął :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No :) wkurza wkurza :) Ale czasem uzywalem feedera jak nie mialem innej wedki - przy tak małych przelotkach wystarczyło ze żyłka była leciutko skręcona i już trzeba było uważać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

a ja ciagle szukam i sie zastanawiam..SHIMANO HYPERLOOP AX Tele6000 i w opisie kija jest szczupak karp natomista ten sam kij tylko model SHIMANO HYPERLOOP AX Tele4000 i juz sandacz karp i lin!!!! czy jest znaczaca roznica pomiedzy tymi wedkami poza ciezarem wyrzutu??? czy da sie skutecznie lowic sandacze na wedce pod szczupaka??? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomkowi chodzi o cw. inny przy szczupaku i sandaczu a jeszcze inny przy np. sumie.

Chodzi o to żeby nie patrzeć co tam piszą producenci na jaką rybę to jest kij. Trzeba przemyśleć jaką metodą chcesz łowić na jakich odległościach, rzeka czy stojąca woda, na jaką przynętę (czyli pośrednio jaką rybę jak piszę Maniek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha.. jeden z naprawde znanych wedkarzy w lublinie powiedzial mi ze na sandacza kij powinin miec bardzo male przelotki a to dlatego ze na ta rybke stosuje cienkie zylki..cienkie zylki skolei na duzych przelotkach ulegaja niszczeniu..nie wiem o co to chodzi ale tak mi powiedzial..ze kij powinienem dobrac pod zylke na ktora bede chcial lowic..no czywiscie nie tylko ale ze na to trzeba zwracac uwage.co do tych 2 wyzej opisanych kijow roznia sie miedzy soba tylko ciezarem wyrzutu i akcja..przy jedym jest akcja srednia a przy drugim srednio ciezka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy da sie skutecznie lowic sandacze na wedce pod szczupaka???

Niestety nie da się :mrgreen::lol::wink:

Pio przemyśl jakimi ciężarami będziesz rzucał i nie patrz co tam piszą :wink:

a dlaczego sie nie da??:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..cienkie zylki skolei na duzych przelotkach ulegaja niszczeniu..nie wiem o co to chodzi ale tak mi powiedzial..ze kij powinienem dobrac pod zylke na ktora bede chcial lowic..

Co za bzdury? Moim zdaniem im większe przelotki na sandacza tym lepiej, bo mniejsze ryzyko zblokowania jakiejś przypadkowej pętelki z żyłki w przelotce.

a dlaczego sie nie da??:))

To był żart :twisted: Jedyną istotną rzeczą jest to co pisaliśmy wyżej, czyli ciężar wyrzutu- a to zależy od kwestii, które poruszyłem wyżej. Nie patrz na to, że producent pisze że to wędka na szczupaka, a ta na sandacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha..no z tymi przelotkami to nie wiem..ale naprawde mowil mi to wedkarz znany w lublinie o ktorym mowia ze ryby do niego sie kleja...ale naprawde facet to nie amator tylko zawodowiec..mozna u niego w sklepie odejrzec fantastyczne zdjecia trofea i pucharywie zna sie na rzeczy..tez mi sie wydaje ze wieksze ulatwiaja raczej odjazd zylki ale cholera wie..:)) a jak sie srawa ma akcji wedzisk bo o tym to nie mam zielonego pojecia..jaka powinna byc do takich ryb..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mu chodziło o spinning .

A tobie chodzi przecież o żywec lub trupek.

do gruntu najważniejsze przy połowie sandaczy jest samo branie.

Pózniej to Sandacza wyciągniesz ! prawie każdym kijem.

Ja wiec używam wędki o duzych przelotkach i cw przynajmniej 80g.

Długośc juz nie ma takiego znaczenia bo nie głównie łowi sie przy brzegu.

Mi wystarcza karpiówka 2.75lbs, a dzis do rak wpadła mi 3m spinning o cw 100g i pewnie też będe go używał do połowu sandacza z gruntu.

nie kupowałem i chyba nie bede kupował wędki specjalnie pod kątem połowu ryb drapieznych z gruntu. - zawsze jakaś inna wędka z mojej kolekcji może mi do tego posłużyć.

Ale to jest moje odczucie - i nie stać mnie żeby kupować wędke pod kątem metody i jescze specjalnie do konkretnej ryby. Musiał bym mieć pewnie z 20 wędek do samego połowu gruntowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudi, widze ze masz podobne podejscie..nie bardzo mnie stac na kupienie kilku wedek..a teraz coz przeciez sandacza czy szczupaka nie polapie..dlatego szukam wedki w miare uniwersalnej chodz podobno do wszystkiego to to samo co do niczego..ale lowie z gruntu zarowno biala jak i drapiezna..ale nie chce kupowac kija osobno na leszcza a osobno na szczupaka i jeszcze innego na sandacza..wogole nie wiem czy weglowy jest duzo lepszy od szklanego..podobno weglowy jest lzejszy ale za to bardziej kruchy..mam szklane teleskopy sa to kije stare i nie wiem czy roznica 10 czy 20 dag jest tak bardzo odczuwlna skoro wedka ogromna czesc polowu lezy na stojakach..co sklep wedkarski to slyszy sie co innego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiedzmy tak mozesz według mnie kupić wędke do połowu szczupaków sandaczy i karpi - wiec 3.6 / 3.9m i myśle że styknie,

Na leszcze i mniejsze ryby nie moze być taki kij - leszczom powyrywasz prędzej pyszczki.

Karpiówki są za sztywne. najlepsze są feedery na leszcza.

A co do węglowy czy szklany - ja nawet kompozytowym spiningiem daje rade.

Ale to juz nie chodzi tyle o wage ile o akcje wędki.

Jak już masz kupićtanią węglówke to może i faktycznie lepiej by było z włókna.

Ale napewno będziesz zadowolony bardziej z węglówki - tylko no ... trzeba być ostrożnym.

uważać podczas przewożenia i ważne podczac przenoszenia np jak zmieniasz stanowisko zawsze odpinaj koszyk czy ciężarek bo jak będzie ci się obijał o wędke to masz prawie gwarrancje że później strzeli w tym miejscu przy zarzucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sklep wedkarski to slyszy sie co innego..
Tak i tu masz racje ,a wiesz dlaczego bo kazdy sprzedawca chce sprzedać towar który nie idzie ,więc go zachwala i opowiada klijentom że dziś łapie się na kije np. miękie jak takie ma w sklepie lub z małymi przelotkami teori jest sporo a tworzą je sprzedawcy w sklepach jak np. czegoś nie mają ,to nie odpowie ci że towar będzie za tydzień czy dwa tylko zachwala ten co jest akurat w sklepie ,ile to ja teori się nasłuchałem o federach że te miękie są najlepsze że teraz tylko na takie się łapie ,a w realu spotykasz tego samego sprzedawce nad wodą i okazuje się że on lapie na wręcz co innego niż doradzał.Tak że z opiniami speców w sklepie to do konica nie wieze.
usiał bym mieć pewnie z 20 wędek do samego połowu gruntowego.
Nie dudi wystarczą ci trzy a porządne ,jak się spikniemy nad wodą to ci wyjaśnie o co biega.Dodam jeszcze aby wam namieszać ze to co wypisują na wędkach cw. to nie zawsze się zgadza w realu. :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.