Skocz do zawartości
tokarex pontony

Wędka na spławik


Majster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zacznę od tego że łowiłem troszkę na prywatnych łowiskach razem z wujkiem jego sprzętem(Federek 3,6 i karpiówka 3.9). Zastanawiam się nad kupieniem swojego sprzętu ale ja raczej wolałbym łowić na spławik okazjonalnie na grunt(raczej drapieżniki). Zastanawiałem się nad zakupem dwóch karpiówek ale krótkich(3.3 , 3.6). Ale na forach czytałem zróżnicowane odpowiedzi o zalecanych długościach wędzisk i ich rodzajach. skłaniałem sie ku wędziskach karpiowych ponieważ wyglądają one na solidne a feder sprawiał wrażenie łatwego do połamania. I tu moje pytanie czy takowe wędki sprawdzą się czy raczej może się okazać że łowienie tym będzie wręcz niemożliwe i polecacie jakieś inne konkretne wędki. Co do ceny to znalazłem na allegro komplet z kołowrotkiem za ok 150-180zł i raczej taka cena to moje maksimum.
PS. Wujek ma sprzęt JAXON'a i ja raczej też celowałbym w coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Żywiec czy martwa rybka to tak okazjonalnie i to raczej z gruntu,  Dlatego zastanawiałem się nad karpiówką bo tak jak pisałem że boję się że feder może się połamać. A co do długości to operowanie długą wędką(ok 4.5 na oko mierzone) sprawiało mi trochę problemów, plątanie żyłki na szczytówce etc...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Majster napisał:

Żywiec czy martwa rybka to tak okazjonalnie i to raczej z gruntu,  Dlatego zastanawiałem się nad karpiówką bo tak jak pisałem że boję się że feder może się połamać. A co do długości to operowanie długą wędką(ok 4.5 na oko mierzone) sprawiało mi trochę problemów, plątanie żyłki na szczytówce etc...

 

panie kolego jeżeli boisz się że polamiesz federa to chyba że na kolanie 😉, póki co daj se spokój z karpiowkami no chyba że dokupisz do tego młynki emblemy albo turnamenty jeżeli wiesz jak wygląda maszynka do mielenia mięsa to tak to wygląda 😊 doluz do tego splawik i wygląda to jak onrowiec na manifestacji kodu😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piker to lajtowa odmiana federa bolonka ? fajna sprawa na rzekę tylko jeden problem jest długa i trzeba się nauczyć operować długim kijem , maczowka (odległościowka) na początek ok 👌 z tego co piszesz to wedkujesz na prywatnym akwenie czyli woda stojąca no chyba że tam pływają krokodyle ale na to tylko colt 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdać sobie sprawę, że wędzisko najczęściej ulega uszkodzeniu podczas wyrzucania zestawu. Lekkie, delikatne pickery, matche raczej uszkodzą się podczas zamachu i wyrzucania zestawów gruntowych (koszyki, podajniki, ciężarki). Rzadko kiedy wędka łamie się podczas holu, chyba że siłowego lub trafisz suma/tołpygę 20-40 kg.

IMO postawiłbym na wędkę typu feeder 3,6-3,9m o cw do 100g max 120g.

Taki patyk zaprojektowany z myślą o łowieniu gruntowym lub method feeder nada się świetnie do łowienia spławikiem. Na daleką i bliską odległość. Lub picker... o cw do 100g

IMO dobrym wyborem będzie też spinning, ale średnio twardy, aby sprostał wyrzucaniu zestawów gruntowych.

Patyk typu match jest za delikatny do wyrzucania zestawów gruntowych. Może się połamać podczas wyrzutów. To samo może być z bolonką, a do tego jej długość będzie problemem.

 

  • Słabo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tadek napisał:

Trzeba zdać sobie sprawę, że wędzisko najczęściej ulega uszkodzeniu podczas wyrzucania zestawu. Lekkie, delikatne pickery, matche raczej uszkodzą się podczas zamachu i wyrzucania zestawów gruntowych (koszyki, podajniki, ciężarki). Rzadko kiedy wędka łamie się podczas holu, chyba że siłowego lub trafisz suma/tołpygę 20-40 kg.

IMO postawiłbym na wędkę typu feeder 3,6-3,9m o cw do 100g max 120g.

Taki patyk zaprojektowany z myślą o łowieniu gruntowym lub method feeder nada się świetnie do łowienia spławikiem. Na daleką i bliską odległość. Lub picker... o cw do 100g

IMO dobrym wyborem będzie też spinning, ale średnio twardy, aby sprostał wyrzucaniu zestawów gruntowych.

Patyk typu match jest za delikatny do wyrzucania zestawów gruntowych. Może się połamać podczas wyrzutów. To samo może być z bolonką, a do tego jej długość będzie problemem.

 

feder picer 100 gr.cw do tego splawik 5 gr. taki przykład do czego to będzie służyło? również dobrze można z karpiówki 3lbs zrobić uklejowke taka sama czułość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to może być kompromis.

Jeśli autor chce JEDNĄ wędkę, którą będzie łowić z gruntu i spławikiem, to feeder/picker pozwoli zarzucać zestawy gruntowe, a ciężar i długość wędziska nie będą zbyt duże do spławika. Nie jest to żaden złoty środek, bo z czasem autor zobaczy, że do spławika potrzeba znacznie delikatniejszej wędki. Jeśli na zakup sprzętu przeznacza 150-180 zł, to na razie musi chyba pozostać przy jednej, kompromisowej wędce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem planuje zakupić druga wędkę ale jako iż nie posiadam żadnego sprzętu wędkę kupie narazie jedną bo ograniczają mnie fundusze. Jeżeli narazie ustawiam sie pod spławik raczej picker? To jeszcze mi powiedzcie jaka długość? Czym dłuższa wędka tym "czulsza"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem pojęcia ''czulsza wędka'' ? :) czuły to może być spławik , bądź szczytówka w pickerze . Nie napisałeś również jakie to łowisko - jaka głębokość i na jakie odległości zamierzasz rzucać zestawem i co będziesz łowił ? bo:

Picker przeważnie występuje w długości 3m. max i cw do 40g , a więc nie zrobisz większego gruntu jak powiedzmy 2,5 m ze spławikiem nie przelotowym , a więc będziesz musiał zastosować waggler , ale tu może być problem bo picker ma małe przelotki , musiał byś mieć mały supełek do ustawiania gruntu.

Feeder występuje do długości 3,9m przeważnie wyrzut do 150g , są to wędki przeważnie dość sztywne , a więc odpadają lekkie spławiki stałe czy przelotowe i daleko nie będą latać , Ja takim feederem  łowię na rzece przeważnie na spławiki 5g ale nie rzucam daleko bo rzeka ma 20m. szerokości , i tak wolę łowić wędką float 4.2m 40cw bo ma większe przelotki :)

Ja tam bym pomyślał raczej o teleskopie powiedzmy 3m. 40cw  sam łapię takim na spławik, grunt i spining , jeśli łowisz z gruntu na jakimś jeziorku to i tak stosuje się małpkę jako sygnalizator brań , a nie patrzy się na szczytówkę , co innego na rzece , sam wolę łowić na spławik , gdyż mam mniej przegapionych brań - wiadomo na rzece spławik płynie i trzeba go kontrolować , a jak łowię z gruntu to zestaw nie płynie i ja wtedy gapię się to tu to tam :)  i przez to przegapiam brania . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie słyszałem coś o stoperach wiązanych (całkowicie blady w tych tematach jestem) podobno da się nawinąć na szpulę. Tylko czy te przelotki nie będą zbyt małe i jak daleko od brzegu mogę rzucić? Widzę że wędka która sprosta moim wymaganiom nie istnieje więc zacząłem myśleć o kupnie matchówki. Znalazłem 3.6m z kołowrotkiem 5,5.1(nie mam pojęcia co to znaczy i czy jest istotne) ale pisze coś o przelotkach slim-ts(i tu pytanie o tym czy stoper przejdzie) i potem dokupieniu feedera który od czasu do czasu będzie służył do łowienia z gruntu...
Udało mi sie ułożyć to jakoś konkretnie czy znowu sprowadzicie mnie na ziemię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buszmen dal ci wyczerpującą odpowiedz w twoim wypadku ideałem jest teleskop koniec kropka nie ma sprzętu uniwersalnego jak coś jest do wszystkiego to jest do dupy i się zniechęcisz do wędkowania wszystko przychodzi z czasem ,niektórzy się specializuja się pod konkretną rybę inni podchodzą do wędkarstwa lajtowo i typowo weekendowo , spróbuj wędki bo jednemu pasuje akcja 🎬 szczytowa innym krowi ogon 😁 powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występują przeważnie dwa typy stoperów- gumowe różnej wielkości do kupienia w sklepach wędkarskich , bądź wiązane z nici , bądź żyłki , który samodzielnie sobie wiążesz taki supełek na żyłce :) jaki ma być ''gruby'' ten supełek zależy od wielkości oczka w spławiku ,a i tak przeważnie daje się koraliki plastikowe , też do kupienia w wędkarskim - im mniejszy supełek , tym lepiej przechodzi przez przelotki  , które nawet w wędce match są małe - wędki typu float mają te przelotki większe. Nadal nie napisałeś co masz zamiar łowić? wędka typu match od biedy nada się na grunt , ale takie wędki mają przeważnie wyrzut do 25g więc nie zastosujesz cięższego koszyczka zanętowego , co do odległości rzutów , to nie wiem ile można najdalej machnąć spławikiem ? pewnie z 50m albo i więcej , ja nie łapię jak pisałem na dużych odległościach , dużo zależy też od obciążenia czy w spławiku czy gruncie - ciężki zestaw poleci dalej jak lżejszy to logiczne. 5,5,1 to przełożenie kołowrotka - im większe przełożenie tym szybsze zwijanie zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam zamiar łowić? Kurde ryby ;) co mi tam na haczyk siadzie... Jakis amur, garbusek może boleń? Zawsze chciałem złapać węgorza... Ja jestem raczej za łowieniem dla samej przyjemności a nie mięsa, dodatkowo jak mówiłem super łowcą nie jestem i cieszyc sie będę nawet z płoci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wasyl1968 napisał:

50 m. splawikiem ? plus lornetka 😎

 

 

No może trochę przesadziłem :) rzadko łowię na jeziorach , a moja rzeka nie szeroka więc nie znam swoich możliwości ''rzutowych'' ;) Dlatego dziwię się czasem po co komu feeder do 150g na jezioro? pewnie po to aby machnąć koszykiem na drugą stronę ? Po to przecież się nęci łowisko aby ściągnąć nań rybę , a nie rzuca na środek jeziora :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majster napisał:

Co mam zamiar łowić? Kurde ryby ;) co mi tam na haczyk siadzie... Jakis amur, garbusek może boleń? Zawsze chciałem złapać węgorza... Ja jestem raczej za łowieniem dla samej przyjemności a nie mięsa, dodatkowo jak mówiłem super łowcą nie jestem i cieszyc sie będę nawet z płoci :D

Pod spławik kup teleskop i nie wymyślaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.