Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABC lub wszystko o Jigowaniu


Tomek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Odesłali mnie tu więc jestem :twisted:

Ja łowię na spinning szczupakowy, nie pała, ale już nie okoniowy (Shimano Hyperloop 10-30 2,40m.) Ma pracę szczytowo-paraboliczną, gdyż miękkich kiji nie trawie, łatwiej się twardszym prowadzi gume i czuje branie. Ja łowie głównie/tylko szczupaki.

Prowadze przynęte (na głębszej wodzie) tak około metra nad dnem, co jakiś czas opad na same dno i poderwanie. 95% wszystkich brań mam podczas opadu, rzadziej podczas prostego prowadzenia, a prawie nigdy podczas podrywania, główki używam zwykłe tj. okrągłe firmy Mustad (super) i gamakatsu. Gramatura od 3-10g. zależy od głębokości.

Mam pytanie, bo sporo szczupaków spada podczas efektownego wyskoku nad wodę, macie jakieś sposoby, że jak już wyskoczy to co robić?? naprężyć żyłke czy dać luz??

pzdr.

Polecam to czego nie trawisz - bardziej miękki kij. :smile: A czy trzymać ciągle napięta żyłke? Ja wręcz odwrotnie - po zacięciu nie zaciskam hamulca ale go luzuję. O ile mnie pamięć nie zawodzi to w ubiegłym sezonie ( i obecnym też ) nie spioł mi się żaden szczupak i żaden okoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
po zacięciu nie zaciskam hamulca ale go luzuję.
hamulec ok, można luzować ale żyłka powinna być cały czas napięta, ponieważw innym przypadku szczupak bardzo łatwo pozbędzie się przynęty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panowie pomocy ;)

Od jakiegos czasu zaczolem spiningowac narazie opanowalem metode bocznego troku i naprawde mam niezle efekty na okoniach. Od dzis postanowilem zapolowac na szczupaka nigdy nie zlapalem bo nie probowalem go lapac.

Zakupilem kopytka ok 6cm i glowki jigowe 4/0 10g i 4/0 7,5g zylke 0.25cm 10kg i przepony miekkie z volframu ;).

Teraz nasuwa mi sie pytanie czy nie sa to zamale lub zaduze wagowo glowki jigi? Bede lowic na rzece przy zakolach itp.

To samo nasuwa mi sie na glowki jigi na okonia (na malutkie kopytko czy paprochy)mam 5g i zastanawia mnie czy nie jest to zamala waga na wedkowanie z lodki na glebokosci 7/14 metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar główki zależy od głębokości łowiska, sposobu prowadzenia przynęty.

Na szczupaka zazwyczaj prowadzę przynętę po samym dnie skokami - podobnie jak się łowi sandacze, z tym że używam wtedy lżejszych główek aby spowolnić upad (aby pobujać gumą przy dnie). Do sandaczowania używam cięższych główek aby opad był bardziej agresywny. Jeśli chcesz połowić w toni musisz mieć lżejszą główkę. Tak więc najważniejsze to wyczuć głębokość łowiska i dopasować do tego ciężar główki. Reszta zależy od tego jak agresywnie chcesz poprowadzić Gumę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4-5 gr to faktycznie mało. Takie główki pozwolą Ci na łowienie w pobliżu lustra wody, w zależności ja szybko prowadzisz przynętę.

Jeśli chodzi o łowienie w pobliżu dna (lub skakanie po dnie) to można zrobić tak jak napisał

Tomek_N

Pare glowek wziasc, i zmniejszac ciezar na tyle ile trzeba zeby doszlo do gruntu.

Np zacząć od 15 gr. Opuścić przynętę na dno, po czym następuje prowadzenie przynęty (skokami, bujanie) jeśli czujesz, że przynęta po poderwaniu za szybko powraca na dno lub po nim szura, wtedy zmniejszasz ciężar główki aż do osiągnięcia optymalnego przy danej głębokości i sposobu prowadzenia ciężaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki poprostu w sklepie wedkarskim wprowadzono mnie w blad! Bo powiedzieli mi ze wiekszej gramatury juz nie ma a ja wlasnie tak myslalem ze ok 10g powinno pozwolic na lowienie na tej glebokosci.

Czy ma ktos moze jakies info do jakiej wielkosci haka glowki jest ciezar bo umnie na 5 zakonczyli.

Co do wielkosci gumy to nieduze kopytka 3.5cm i twistery tez podobnej wielkosci odpowiadajace okoniowi.

Jutro pojade jeszcze raz bo przeciez musi byc glowka okoniowa z conajmiej 10g obciazeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieduze kopytka 3.5cm i twistery tez podobnej wielkosci odpowiadajace okoniowi.

przeciez musi byc glowka okoniowa z conajmiej 10g obciazeniem.
No i tu może być problem, nie wiem czy ktoś robi takie duże główki na tak małych haczykach. Są dwa wyjścia albo boczny trok albo większe przynęty 5-7 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

jestem początkujący amator. Wybieram Się do Norwegii. Chce zapolować na dorsza. Czy 8cm rippery będą odpowiednie? Bedę łowił z brzegu wieć zadne tam wielkie okazy raczej drobnica. Proszę o sugestie i porady. Z gory dziękuję.

Aha może mogę na coś innego zapolować? wszystkie uwagi mile widziane

Pozdrawiam Filip :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

jestem początkujący amator. Wybieram Się do Norwegii. Chce zapolować na dorsza. Czy 8cm rippery będą odpowiednie? Bedę łowił z brzegu wieć zadne tam wielkie okazy raczej drobnica. Proszę o sugestie i porady. Z gory dziękuję.

Aha może mogę na coś innego zapolować? wszystkie uwagi mile widziane

Pozdrawiam Filip :cool:

Z tego co wiem to na morzu najczęściej łowi się na pilkery, nie wazne czy z brzegu czy z jachtu. Możesz sprubowac na rippery ale radziłbym Ci sie zaopatrzyc również w morskie przynęty

Wracając do tematu:

Używam wędki teleskopowej 2,1m i ma cięzar wyrzutu c.w. 5-30g (nie wiemczy jest to miękkie wędzisko czy twarde, ponieważ nie znam się na tym ). Częściej łowię z opadu i główki używam 10g. NIE używam plecionek, bardziej przyzwyczajony jestem do żyłek. Moim zdaniem najlepszą gumową przynętą jest perłowy riper z brokatem "Predator" (7cm). :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość keri.
jakiej wielkości gumy używać na jakie ryby.

W naszych wodach występują trzy dominujące gatunki drapierzne łowione na "gumy"

-okoń, najbardziej pospolity gatunek łowimy na gumy od paproszków 2cm po przez twisterki, riperki do ok 5cm.

-szczupak, tu ja preferuję predatory i twistery w przedziale 5-8cm. Większe np 12 cm urzywam na łowiskach z "gwarancją" przebywania wielkich kaczodziobów :lol:

-sandacz, to głównie twistery 5-8cm na ciezkich główkach.

Jest to opis wg mego zdania/doswiadczenia. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość keri.
poczekaj jeszcze ze dwa lata i nie bedzie w cale taki pospolity , bo nie bedzie go wogule
A skąd masz taką "prognoze" dla tego gatunku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

kamil22 ja też tak myślę jak Turbo. Ludzie zabierają nawet te 10cm. Często wyrywają im skrzela i na brzeg :???:

A znajomy jak był u mnie to mi opowiadał tak: że powiedział kumplowi że złowił parę okoni to jego znajomy powiedział że to raczej sandacze były :mrgreen: Tak mało okonia w ich okolicach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to trudno określić, ale może jakiś spiningista napisze jakiej wielkości gumy używać na jakie ryby. Często borykam się z tym problemem...

każdej na każdą :mrgreen: zdaża się zaciąć szczupłego na paprocha, można łowić okonie na 12cm kopyta. podane przez kamil22, wydają się w miarę rozsądne. tyle że sam musisz wiedzieć co chcesz łowić i na taką rybę zakładać przynętę (jak nastawiasz się na szczupłego to paproszenie mija się z celem). ososbiście używam kopyt 5-7cm jak najbardziej uniwersalnych. chyba że się na coś konkretnie nastawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość keri.
kamil22 napisał/a:

Wiem, że to trudno określić, ale może jakiś spiningista napisze jakiej wielkości gumy używać na jakie ryby. Często borykam się z tym problemem...

Cos sie dzieje z cytowaniem selektywnym bo ja tego nie napisałem :mrgreen:

ps

offtopa walnąłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie łowie szczupaki na Gumy. Od kilku lat mam dobre efekty na ta przynętę. Zaczynałem od paprochów, bo nie miałem odpowiedniej wędki. Łowiłem zazwyczaj średnie rybki do kilograma, rzadko łowiłem rybki powyżej 2 kg. W związku z tym zwiększyłem przynęty do 7.5 cm (kopytka), tak naprawdę w niczym to nie pomogło - szczupaki malutkie do 1 kg, mniej malutkich okonków. Poszedłem dalej i zwiększyłem ripery do 6"(15cm), co to dało?

Przynęta jest większa, bardziej widoczna, mocniej pracująca w wodzie, a efekty - również atakują ją szczupaki praktycznie niewiele większe od przynęty :D. To kwestia szczupaków. Jeśli chodzi o sandacze to przynętą nr 1 dla mnie to kopytko 7.5 cm :D i tu za dużo nie kombinuje (kombinuje tylko z ciężarem główki). Z kolei jeśli chodzi o Okonie to są one zazwyczaj przypadkowe ryby łowione podczas polowania na sandacze i szczupaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.