Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Akcja wędki


Przemek17210

Rekomendowane odpowiedzi

Miras, no można podciągnąć spinningową nomenklaturę dla matchowych i feederowych kijków.

Na opisy sklepowe a tym bardziej allegrowe, patrzę z dużym dystansem.

Miękki kij, czy to match, czy też feeder - ciężko zaciąć z większej odległości, o rzucie na takową nie wspomnę.

Cała ta terminologia piekielnie mnie mierzi tak na marginesie.

Z doświadczeń swoich powiem, że preferuję sztywniejsze kije, w spinningach - fast.

Ale mam też jednego, totalnie kluskaowatego pickera, którego bardzo lubię, ze wskazaniem na płocie i liny, które robią z niego hula hop we wzroście ledwo przekraczającym wymiar :mrgreen:

Nie bierz do głowy tej nowomowy. Rym niezamierzony :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na opisy sklepowe a tym bardziej allegrowe, patrzę z dużym dystansem.

Masz trochę racji, z opisem akcji jest jak z c.w. - zazwyczaj trochę przekłamany w jedną lub drugą stronę ale jednak do czegoś się przydaje.

Z całą pewnością są ludzie którzy znają się na rzeczy, choćby osoby zajmujące się budową wędzisk na zamówienie, może jest ktoś taki na forum?

P.S.

Całkiem niedawno dowiedziałem się, że jest coś takiego jak "kręgosłup blanku" :shock::cool: jeśli ktoś ma dokładniejszą wiedzę na ten temat to bardzo proszę o wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras, z tym opisem akcji wędziska to zawsze było kiepsko angole swoje reszta europy swoje ,a jak doszły jeszcze japońce i amerykańskie oznaczenia to robi sie kaszana ,kiedys rzetelnie i jasno zrobili to niemiaszki albo z cormorana albo z DAM ,były trzy oznaczenia A-lub B-lub C ,A to byla akcja szczytowa itd później zaczęli jeszcze "wydziwiać "każda akcja npA mogła mieć kilka wariantów i tak było A-1 lub A-2lub A-3 ,oczywiście sie prześcigali [firmy] w wymyślaniu hitów[czytaj kitów ,nawet gdzieś to ,znaczy sie oznaczenia akcji miałem zapisane ,ale kto to wie gdzie tego szukać .Moze przyda ci sie ten link ,nie wiele wyjasni o oznaczeniach akcji ,ale jak spokojnie sie wczytasz nieco może sobie rozjaśnisz punkt widzenia ,a i na tej stronce masz wyjaśnione co to jest ten "kregosłup"

LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miękki kij, czy to match, czy też feeder - ciężko zaciąć z większej odległości,
kwestja odległości jest bardzo subiektywna, więc określ ją dokładnie proszę. dochodzi jeszcze kwestia oporu żyłki w wodzie, spróbuj pierwsze 0,14 a potem 0,20 i opisz wrażenia.
o rzucie na takową nie wspomnę.
ciężko wrzucić kikuta typu picker(jeszcze z włożonym szklanym tipem) z co najmniej 13" kijem o jednolitej budowie, ale to kolega zdaje się nie miał takowego jeszcze w ręce.

miększa akcja pomaga wyrzucić niewielkie zestawy na znaczną odległość(nawet te 1-3g) nie użyję raczej zestawu cięższego niż o łącznej wadze 6g( i wątpię żeby duża grupa osób brała się za cięższe) kij ma ograniczenie do 20, więc nie ma mowy o jakichkolwiek problemach z wyrzutem.

wiem z autopsji jak sztywną miotłą ciężko zarzucić niewielki spławik, choć ze względu na długość kija jest to raczej drugorzędna sprawa, raczej rzecz gustu.

co do feederów - są co najwyżej niedoszacowane(a raczej przeszacowane), na co człowiek w temacie weźmie na pewno poprawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian21, bawię się wędkarstwem jakieś 30 lat, miałem już w ręku różne kije i nie zatrzymałem się na etapie leszczyny czy bambusa.

Zacięcie kluskowatym feederem z odległości 50m jest kiepskie, i bez większego znaczenia, czy żyłka będzie 0.14, czy 0.20. Cienka plecionka polepsza i sygnalizację brań z takiej odległości i samo zacięcie.

Co do rzutu miękkim kijem lekkiego zestawu, np. 3g, to jasne, że taki kij lepiej się ładuje od sztywnej pałki i komfort i odległość rzutu są większe.

co do feederów - są co najwyżej niedoszacowane(a raczej przeszacowane), na co człowiek w temacie weźmie na pewno poprawkę.

Tu się zdecydowanie nie zgodzę.

Są w większości przypadków przeszacowane.

Przykład - Shimano catana feeder c.w. 100g, szczytówka 3oz., załóż ciężarek 80g i podnieś kij nad głowę. W tym momencie masz witkę wierzbową w ręku. Nie ma mowy o precyzyjnym rzucie na odległość ok 50m.

Moje skromne zdanie jest takie, nie brać zbyt poważnie marketingowych opisów, bo żaden producent nie napisze przecież, że ten kij to ma charakterystykę wierzbowej witki, kiepsko się nim zacina, c.w. jest wzięty z kosmosu itd. Niestety ten marketingowy bełkot rozgościł się w wędkarstwie.

Polecam zaprzyjaźniony sklep z możliwością sprawdzenia kija, jego akcji, c.w. itd, nad wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek,

Wielkie dzięki, artykuły bardzo ciekawe, zawierają dużo przydatnych informacji. Dobrze wiedzieć, że akcja i praca wędziska to nie to samo...

Polecam zaprzyjaźniony sklep z możliwością sprawdzenia kija, jego akcji, c.w. itd, nad wodą.

Marzenie, podaj mi choć jeden adres :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do feederów - są co najwyżej niedoszacowane(a raczej przeszacowane), na co człowiek w temacie weźmie na pewno poprawkę.

Tu się zdecydowanie nie zgodzę.

Są w większości przypadków przeszacowane.

rofl, przecież to samo napisałem. ogółem śmiało można stwierdzić że nie ma miękkiego heavy feedera(w praktyce) ale na wody stojące cw. podzielone przez dwa - ideał quiver :smile: . po prostu nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka i mówić że miększe kije są z zasady złe, bo tak to wyglądało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka i mówić że miększe kije są z zasady złe

Od siebie dodam, że hol semi-parabolikiem lub parabolikiem jest nieporównywalnie bardziej emocjonujący niż sztywną wędką (pomijam przypadki, gdy niezbędny jest hol siłowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

są też dziwne wyjątki, np. miałem kiedyś wklejkę opisaną na 2-10g jako parabolik :shock: znajdźcie mi teraz takiego typu kijek...

przy trzech metrach dlugości była dość szybka, nie bylo czuć w niej tego kluskowatego dygotania, jednak podczas holu większej rybki niż okonie pracowala niesamowicie :!: zeby tego bylo malo sprawiala wrazenie niedoszacowanej(realnie powiedzmy do 15g).

reasumujc szybkosc/akcja kija przewaznie przewaza o ugieciu kija, to jednak nie zawsze, i zdazaja sie wlasnie takie odchyly od normy, nawet dosc poprawnie zbudowane i o ciekawych(a byc moze nawet zamierzonych) parametrach uzytkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

jeśli ktoś uważa że nie da się określić machając na sucho akcji wędki to jest w wielkim błędzie akcje kija o parabolicznej akcji można łatwo wybadać biorąc do ręki samą sekcje końcową z mocowaniem kołowrotka podeprzeć przedramieniem i chwycić za koniec tam gdzie mocujemy 2 sekcje jeśli uda nam się spowodować że poczujemy wygięcie możemy być w 100% pewni że to parabolik kwestia wyczucia jeśli kij pracuje już od stopki kołowrotka nie może posiadać akcji szczytowej w takim kiju dolnik jest bardzo sztywny i nawet pod bardzo dużym obciążeniem sama rękojeść i stopka pozostają niewzruszone

mam kije o akcji parabolicznej i szczytowej więc wiem co mówię wystarczy pomacać i wszystko jest jasne jak żółty gwint

jeśli ktoś nie wierzy proszę bardzo nie raz już udowadniałem niedowiarkom że się da trzeba tylko chcieć

kolego może ja zrobię fotki wędki o akcji parabolicznej może uwierzysz jak zobaczysz

chyba że nadal myślisz że spadłem z drzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erdeef, Szczerze mówiąc czytając twój poprzedni opis wyobrażałem sobie raczej machanie "na sucho" złożoną wędką. Po tym jak bardziej sprecyzowałeś na czym polega twój sposób, skłonny jestem przyznać Ci rację. Pozostaje jeszcze kwesta tego na ile miarodajny jest wynik takiego testu - wiadomo, parabolik parabolikowi nie równy. Niemniej dziękuję za rozjaśnienie sytuacji, jak widać człowiek uczy się całe życie. Przymierzam się do zakupu nowego kija na przyszły sezon i zapewne wykorzystam twoje wskazówki.

chyba że nadal myślisz że spadłem z drzewa?
Nigdzie tego nie napisałem, daleki jestem od pochopnych ocen. Niemniej, jeśli poczułeś się w jakiś sposób dotknięty to przepraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś uważa że nie da się określić machając na sucho akcji wędki to jest w wielkim błędzie
Nie da się na sucho przetestować tak dobrze wędki jak nad wodą ,a sama akcja to jeszcze nie wszystko.
mam kije o akcji parabolicznej i szczytowej więc wiem co mówię
no i super! tak sobie to tłumacz :lol: (ale nie mi) jeszcze jakbyś nie mieszał akcji z ugięciem, to by było całkiem fajnie.
akcje kija o parabolicznej akcji
Normalnie Szalejesz jak stado tych "wielkich" gazetowych Wędkarzy Karpiarzy :wink:

Rozpisałeś się tyle o 'akcji' opisując kije , ale nigdzie tak naprawdę nie padło ani jedne słowo określające jakikolwiek z typów akcji.

Poczytaj sobie dokładnie czym jest akcja jakie są jej typy czym jest ugięcie i w jaki sposób je określamy, bo mimo zapewne dobrych intencji trochę zamieszałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę bardzo widzę że niektórzy więcej czytają niż łowią powodzenia życzę więcej postów na forum i czytania bo przecież jak przeczytasz to wiesz

może zabłyśniesz w temacie proszę bardzo o wytłumaczenia jak określamy akcje wędki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytuje posta bo widzę ze wielcy teoretycy maja swoje 3 grosze do tematu

(''''Akcja i sztywność''

Gdy na koniec szczytowki dziala staly nacisk wedzisko przybiera okreslony profil (twoje ugiecie jak mniemam choć nie do konca)

To wlasnie nazywamy akcja wedki.Nie nalezy mylic akcji wedki ze sztywnoscia -wedki o podonej akcji moga różnic się gietkoscia.

Choc wyrożnic można dwa postawowe rodzaje akcji wędzisk spławikowych(akcja szczytowa i akcja na całej długości wędziska)'')

podstawowa refleksja skoro twoje ugięcie jest z definicji określone jako akcja jak wytłumaczysz wszystkim tą pomyłkę może jednak się zastanowisz co piszesz!

(''Wedziska o akcji szczytowej''

Najbardziej sprężystą częścią tego wędziska jest jego część szczytowa.(BLA BLA BLA)

''Wędziska o akcji parabolicznej''

(i niektórzy pogubią buty bo nie zakumają)

Pracujące na całej swojej długości(stąd moje przeświadczenie że jestem w stanie wybadać to na sucho biorąc w rękę sam dolnik wędziska)

Zaopatrzone są (koparka niektórym zjedzie) w pustą szczytówkę nie składaną z części.

W tego typu wędziskach sprężystość stopniowo zmniejsza się od szczytówki do stopki'''')

i jak samopoczucie panie karpiarzu teoretyku?

sądząc po twoim poście sądzę że tobie udało się nawet wygrać z wódka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zabłyśniesz w temacie proszę bardzo o wytłumaczenia jak określamy akcje wędki?

na forum haczyk.pl pisali już o tym inni, 100 x lepsi ode mnie :wink: wystarczy poszukać, lub jak wolisz na początek przeczytaj sobie np. to http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2177&Itemid=106 , a tak poza polecam strony rodbuliderów.

OT

i jak samopoczucie panie karpiarzu teoretyku?
wczoraj w firmie przydreptał do mnie główny księgowy wręczyć mi pismo , z którego wynika ,że muszę do końca listopada :mrgreen: zrobić inwenturę całego 'złomu' :grin: który mamy pod sobą...ubawił mnie tak ,że prawie dostałem kolki :lol: , i do póki nie przeczytałem Twoich postów byłem przekonany, że do końca tygodnia tak się nie uśmieje. :lol:
sądząc po twoim poście sądzę że tobie udało się nawet wygrać z wódka!
sądzisz dwa razy w jednym zdaniu?, czy po prostu się jąkasz?..i w dodatku mniemasz ,że wygrałem, a to pikuś :roll: na tym forum są nawet i tacy, którzy myślą ,że siedzę na najwyższym drzewie w okolicy, palę blanty grube jak hydranty i wypatruje zaborców. :mrgreen:

Ps. Jak chcesz jeszcze ze mną pogadać to zapraszam serdecznie do tego tematu; http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=170&start=735

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje ugięcie to tak naprawdę test ugięcia raczej test wytrzymałościowy i pokazujący rzeczywistą moc wędziska najczęściej dotyczy karpiówek a polega on na wyznaczeniu ilości lbs'ów a odbywa się w prosty sposób czyli dajemy jak najmniejszy ciężar by szczytówka wędki tworzyła z dolnikiem kąt prosty ot cała filozofia ale jak zaznaczyłeś nie doczytałeś kolego nawet proponowanego mi linku druga sprawa co ma wytrzymałość do akcji ?????

a najlepsze jest to że nie ma wędek spławikowych oznaczonych twoim testem ugięcia ich to nie dotyczy nie muszą przenosić ogromnych sił i zarzucać ogromnych ilości zanęty w rakiecie na niewyobrażalne odległości jak karpiowe wędziska typu spod nie ma takich spiningów bolonek tyczek itp itd mówimy o delikatnej finezji a nie o wędziskach do połowu suma czy do big game

sprostowanie jednak są wędziska o takim oznaczeniu najczęściej dotyczy to wędzisk służących do połowu brzan czyli barbel rod w których z wiadomych powodów taki test ma sens wszak brzana to mocarna ryba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje ugięcie to tak naprawdę test ugięcia
bzdura , popracuj nad czytaniem tekstu ze zrozumieniem.

Owszem 'moje' ugięcie podczas takiego testu (czy nawet holu) można zobaczyć, np. dwie tak samo opisane wędki podczas testu krzywej uzyskujące 3lb, mogą mięć inny kształt krzywej ugięcia, jedna będzie miała ugięcie pół paraboliczne a druga dla odmiany paraboliczne.

test ugięcia raczej test wytrzymałościowy i pokazujący rzeczywistą moc wędziska
kolejny błędny wniosek,

Czy zgodnie z powyższym twierdzisz,że kij 3lb za 60 złoty będzie miał taką samą 'rzeczywistą moc' co kij 3lb za 2k zł ?

jedynym miarodajnym parametrem odzwierciadlającym 'moc wędziska' może być podawana czasami przez producentów tzw. zalecana wytrzymałość linki, ale.. to już inna para kaloszy, o której mogę z tobą podyskutować dopiero gdy będziesz potrafił pojąc , podstawy...że tak naprawę nie istnieje coś takiego jak 'akcja paraboliczna' bo akcja to zdarzenie dynamiczne mające miejsc w czasie, a opisując akcje można posłużyć się jedynie przymiotnikami określającymi właśnie ten czas, np akcja szybka,

a najlepsze jest to że nie ma wędek spławikowych oznaczonych twoim testem ugięcia
Tak ? a widziałeś kiedyś kije Avon?

Każdy kij można opisać wynikiem jaki uzyskał podczas testu krzywej ugięcia..tylko po co? wartość w lb?. Spiningiscie niewiele powie takie info nie jest mu potrzebne, natomiast będzie zainteresowany tym jaki kształt miała właśnie ta krzywa, będzie miał jakiś pogląd odniesienie kija gdy przeczyta w katalogu Wędzisko trociowe o akcji średniej i pół parabolicznym ugięciu.

ale jak zaznaczyłeś nie doczytałeś kolego nawet proponowanego mi linku
Zmieniły się w prawa założeń logicznych, czy wymyśliłeś coś w międzyczasie na własne potrzeby..

Napisz na jakiej podstawie i w jaki sposób doszedłeś do powyższego wniosku.

A właśnie gdzie się podziały dwa twoje ostatnie posty? które były w tym temacie, gdzie pisałeś jaki to mam złom w głowie, o luzujących się śrubkach i ,ze jestem upośledzony itd..

Jak chcesz coś komuś wyjaśnić ta po prostu naucz się i zrozum pewne proste definicje,

bo to co piszesz to bełkot. To nie jest tak ,że nie masz ani trochę racji tylko błędnie nazywasz pewne rzeczy i mieszasz pojęcia ponieważ do końca ich nie rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie gdzie się podziały dwa twoje ostatnie posty? które były w tym temacie, gdzie pisałeś jaki to mam złom w głowie, o luzujących się śrubkach itd
Wykasowałem ,jako posty nie na temat ,a dalsza dyskusja mająca na celu obrażanie kogokolwiek będzie skutkowała ostrzeżeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykasowałem ,jako posty nie na temat
Szczerze mówiąc w tym temacie jest sporo postów nie na temat ,(w tym moje) :???: może by przenieść je począwszy od posta z [22-11-09, 10:08] do tematu o akcji http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=3724 , tam bez kociokwiku będziemy się mogli rozwodzić nad akcją, ugięciem , ich wzajemnej zależności, czy nawet zbieżności blanku i jego wpływu na wcześniej wymienione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kije avon to bliscy krewniacy wymienionych przeze mnie wędzisk typu barbel czasem sygnowane również jako avon barbel rod i jako jedne z nielicznych oznaczone testem ugięcia (test curve) i sygnowane na blankach np 2lbs i jak napisałem wcześniej jest to jedyny parametr jaki otrzymujemy dzięki temu testowi i stanowi zupełnie inną wartość niż np podawane na odległościówkach daiwy oznaczenie wytrzymałości stosowanych do danego modelu linek np 2-6lbs przy czym ani na karpiówkach oznaczonych test curve ani na odległościówkach daiwy nie mamy żadnego odniesienia do ewentualnego cw jak w naszych pospolitych wędkach i wiele osób na forach pyta jak wyliczyć cw z wymienionego parametru dla linek na wędziskach daiwy co jest awykonalne

co do akcji wędziska daiwy oznaczone są bardzo szczegółowo np dla wędzisk parabolicznnych jest to oznaczenie W (waggler) dla wędzisk szczytowych P (power) dla wędzisk o zwiększonej wytrzymałości super szybkich o zwiększonym zakresie w wytrzymałości dopuszczalnych linek XP (extra power)

wędziska karpiowe mogą mieć różną akcje niektóre są szczytowe ale służą raczej do łowienia blisko brzegu niektórzy uważają że są to kije karpiowo-szczupakowe z przyczyn częstej adaptacji ich przez wędkarzy łowiących te drapieżniki na przynęty naturalne

najczęściej jednak karpiówki posiadają akcje paraboliczną i służą do miotania na ogromne odległości

na tych obrazkach jest coś nie tak ciekawi mnie kto zgadnie co

post-8125-14544972235563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny błędny wniosek,

Czy zgodnie z powyższym twierdzisz,że kij 3lb za 60 złoty będzie miał taką samą 'rzeczywistą moc' co kij 3lb za 2k zł ?

kolego oba kije przechodząc test curve jeśli był on rzeczywiście przeprowadzony będą dysponować identyczną mocą gdyż do wygięcia ich szczytówki pod kątem prostym do dolnika potrzebna będzie taka sama masa 3lbs czyli równo 1.3608kg nic nie ma do tego cw obu wędzisk mogą być wykonane z różnych materiałów posiadać inną akcje ale dysponują taką samą mocą i prawdopodobnie nie odczuł byś zbytniej różnicy chyba że w cenie wykonaniu materiale

wędziska o akcji szczytowej szybciej osiągają kąt 90stopni z uwagi na ich akcje dolnik pozostaje niewzruszony w przeciwieństwie do parabolicznych w których nieraz takie obciążenie wywołuje również wygięcie samego dolnika takie kije pracują ma całej swojej długości dlatego właśnie mówi się o szybkich i wolnych wędkach akcji A i B szczytowej i parabolicznej sztywność i giętkość w poszczególnych sekcjach może się różnić tym bardziej szczytówka która ma zasadnicze znaczenie dla innych lepsza jest twardsza dla innych miękka bardziej podatna wszystko zależy od techniki sposobu łowienia przynęty i wielkości poławianej ryby dodatkowo każda z metod ma swoje założenia co do akcji kija

najmniej do powiedzenia mają spinningiści dla których niejednokrotnie akcja B nie istnieje a wędziska o małej sztywności nazywają parabolicznymi ciut sztywniejsze semi parabolikami czy półparabolikami prawdziwe kije o akcji B zdarzają się wśród spinningistów niezwykle rzadko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najczęściej jednak karpiówki posiadają akcje paraboliczną i służą do miotania na ogromne odległości

erdeef, na jakiej podstawie stawiasz takie stwierdzenie ,bo ja mam z praktyki inne spostrzeżenia parabolikiem nie jest sie w stanie rzucić tak daleko jak kijem o akcji szczytowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kije avon to bliscy krewniacy wymienionych przeze mnie wędzisk typu barbel czasem sygnowane również jako avon barbel rod i jako jedne z nielicznych oznaczone testem ugięcia (test curve) i sygnowane na blankach np 2lbs
Te kije były produkowane już w latach 70, na długo przed rozpowszechnieniem podziału / dedykacji kiji pod dane gatunki ryb spokojnego zeru. Jednym z najbardziej znanych i klasycznych jest szklak 12 ft , 1 lb , bardzo ceniony przez łowców linów.
na tych obrazkach jest coś nie tak ciekawi mnie kto zgadnie co
Zapewne byś nie polecił początkującemu tego kija w środku tylko ten na dole. Choćby ze względu na o wiele lepsze trzymanie, nawet nieumiejętnie holowanej ryby.

To nie żaden przytyk, co teraz napiszę; potraktuj jako poza tematyczną wskazówkę techniczną ; jak chcesz zacytować fragment czyjejś wypowiedzi w swoim poscie to zaznacz myszką ów fragment, a następnie kliknij w środkową ikonkę z chmurka '' (po prawej stronie posta )

kolego oba kije przechodząc test curve jeśli był on rzeczywiście przeprowadzony będą dysponować identyczną mocą gdyż do wygięcia ich szczytówki pod kątem prostym do dolnika potrzebna będzie taka sama masa 3lbs czyli równo 1.3608kg nic nie ma do tego cw obu wędzisk mogą być wykonane z różnych materiałów posiadać inną akcje ale dysponują taką samą mocą i prawdopodobnie nie odczuł byś zbytniej różnicy chyba że w cenie wykonaniu materiale

Zgadzam się ,ze do uzyskania ugięcia 90 stopni jest potrzebny taki sam ciężar, to oczywiste skoro są tak samo oznakowane..tylko gdy dołożysz np kolejne 2 kg jedna z nich nawet nie zatrzeszczy i będzie dalej pięknie wygięta a druga najzwyczajniej w świecie się złamie i jak się teraz ma do tego poniższe zdanie?

test ugięcia raczej test wytrzymałościowy i pokazujący rzeczywistą moc wędziska

wg mnie taki test pokazuje tylko jakiego ciężaru trzeba użyć by wędka osiągnęła owe 90 stopni, a tolerancja przeciążeń, czy też wytrzymałość 'moc rzeczywista' to kwestia konstrukcji i materiałów.

Strasznie nam się dyskusja rozlazła pomiędzy różne typy wędek i oznaczenia, myślę (patrząc na jeden z obrazków) ,że wkrótce do tego całego karpio-spinigo-maczowego bigosu dołożysz jeszcze AFTMA :wink:

Pocieszające jest jednak to ,że wypowiedzi o 'akcji' stały się bardziej klarowne

wędziska o akcji szczytowej szybciej osiągają kąt 90stopni z uwagi na ich akcje dolnik pozostaje niewzruszony w przeciwieństwie do parabolicznych w których nieraz takie obciążenie wywołuje również wygięcie samego dolnika takie kije pracują ma całej swojej długości dlatego właśnie mówi się o szybkich i wolnych wędkach akcji A i B

Wiesz już oczywiście która z wędek (o tym samym cw. i długości) zacina najszybciej, a która najmocniej ? :wink:

Ps. maniek dziękuje za przeniesienie tematu i..cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.