Skocz do zawartości
przewodnicy wędkarscy     przynęty na bolenie

Poradnik wędkarza - fotografa


Rekomendowane odpowiedzi

No i cóż to za filozofia zdjęcie zrobić – zapytacie :?: Odpowiem krótko i stanowczo, że żadna :!: . Wystarczy wziąć aparat, wycelować, pstryknąć i zdjęcie gotowe. Tylko, że oglądając tak zrobione zdjęcie nikt nie zwróci na nie uwagi – ot, zdjęcie jak zdjęcie ( o ile nie wyszedł totalny kicz )

Więc teraz ja zadam pytanie. Co to za filozofia zrobić DOBRE zdjęcie :?: Widocznie nie jest to takie proste skoro niektórzy zawodowcy całe życie robią zdjęcia z nadzieją że w końcu uda im się pstryknąć to DOBRE, to NAJLEPSZE. Nie popadajmy jednak w skrajności bo tu nie forum fotograficzne ani konkurs world press photo. Jednak kilka wskazówek warto by zapamiętać – chociażby po to żeby przeczytać pod zamieszczonym zdjęciem pochlebne opinie innych użytkowników forum. To zawsze lekko łechce struny własnego ego jak czytamy „fajna rybka i fajne zdjęcie” albo „super te fotki znad wody”. Człowiek z natury lekko pysznym stworzeniem jest i lubi jak go chwalą, ale do rzeczy. Myślę, że na potrzeby fotografowania na forum cała filozofia zmieści się w jednym słowie:

Akcesoria fotograficzne

Pomysł na zdjęcie

Analiza możliwości

Realizacja pomysłu

Akceptacja wyników

Teraz pokaż zdjęcie użytkownikom portalu „haczyk.pl”

No i po kolei

Akcesoria fotograficzne czyli sprzęt fotograficzny wędkarza

Mamy dość wędkarskich gratów żeby jeszcze targać ze sobą torbę z aparatem statywem i trzema obiektywami. Zostawmy tą przyjemność fotoreporterom, którzy przyjadą nas podglądać. Aparat na rybki powinien być poręczny, prosty w obsłudze, o przyzwoitych parametrach matrycy i obiektywu, dobrze jak jest odporny na lekkie wstrząsy i wodę, no i oczywiście jak posiada kilka funkcjach dodatkowych – tzw bajerów lub ułatwiaczy. Przy tak postawionych wymaganiach z pierwszej linii wystartuje mała, kompaktowa cyfrówka najlepiej taka żeby zmieściła się w kieszeni.

Nie będę pisał ani polecał konkretnych modeli bo o tym możecie poczytać na ogólnodostępnych forach fotograficznych a wybór konkretnego modelu nie ukrywając ale wprost zależy od zasobności naszego portfela Myślę że za kwotę 500-1000 zł zupełnie przyzwoity sprzęt można już zakupić i wykorzystywać nie tylko do uwieczniania chwil spędzonych nad wodą.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat?

Matryca i przetwornik obrazu – 5,0 MP w zupełności wystarczy nawet do wywołania zdjęć formatu A4 natomiast przetworników jest tyle rodzai, że nie sposób cokolwiek doradzić.

Zoom – w małych, kompaktowych aparatach wielkich wyborów nie mamy. Z reguły jeżeli chodzi o optykę jest to 3 do 5-cio krotne zbliżenie. Uwagę należy zwrócić na wartość zoomu optycznego a nie cyfrowego. Cyfrowo przybliżony obraz traci na jakości i wymaga po pierwsze mocniejszej matrycy a po drugie funkcji stabilizacji obrazu. Im większy zoom optyczny tym większa możliwość robienia zbliżeń.

Obiektyw – dwa podstawowe parametry to wartość ogniskowej i jasność obiektywu. Standardowa ogniskowa obiektywu to 35-80 mm. Ogniskowa poniżej 30 mm to już obiektywy szerokokątne, natomiast powyżej 200 mm to tzw teleobiektywy. Obiektywy o ogniskowej zbliżonej do standardu wystarczą ale ważne aby min. wartość ogniskowej nie była dużo większa od tej min. w podanym standardzie. Cyfrowe aparaty mają nieco inaczej opisane ogniskowe ale producenci przeważnie podają przeliczenie na optyczne 35mm. Jasność obiektywu to parametr określający ilość światła jaką obiektyw przepuszcza w zależności od ustawienia przesłony. Standard to f2,8-5,8 i to jest na potrzeby kompaktu cyfrowego wartość wystarczająca.

Czułość – wartość podawana w jednostkach ISO. Norma to funkcja automatycznego ustawiania czułości plus możliwość manualu w zakresie 100 do 400 ISO. Wiele kompaktówek ma tą wartość wywindowaną aż do 1600 ISO jednak fotografowania na dużych czułościach powoduje „szumy” na zdjęciach i wychodzą one nieczysto. 100-400 przy standardowej jasności obiektywu wystarczy z powodzeniem tym bardziej że 95 % fotografów – amatorów i tak nigdy się nie pokusi o ręczne sterowanie czułością i przesłoną aparatu.

Samowyzwalacz – nie wszystkie kompakty go posiadają a to dobra rzecz szczególnie jak sami jeździmy na wyprawy wędkarskie i nie ma nam kto pstryknąć fotki. Norma to 2 i 10 sek jest wystarczająca.

Statyw – decydując się na aparat z samowyzwalaczem dobrze jest sprawdzić czy jest możliwość wkręcenia go w statyw ułatwiający zrobienie zdjęcia samemu sobie. No i czy są do tego modelu małe statywy. Trójnóg o wysokości 20 cm znacznie ułatwi korzystanie z samowyzwalacza i zajmuje niewiele miejsca w torbie wędkarskiej.

O pozostałych bajerach i ułatwiaczach w aparatach nie będę pisał bo to już każdy dobierze sobie wg własnego uznania i preferencji. Pamiętajmy tylko, że za wszystkie bajery się płaci natomiast z niektórych nigdy się nie korzysta.

Pomysł na zdjęcie

Skoro mamy już aparat i nie zapomnieliśmy go zabrać nad wodę to trzeba się skoncentrować nieco bardziej na zrobieniu zdjęcia. Wg mnie każdy pomysł na zdjęcie jest dobry o ile w efekcie będziemy mogli pokazać odbiorcy coś ciekawego, ładnego czy niespotykanego. W przypadku wędkarstwa przekłada się to po prostu na wędkarstwo w szerokim tego słowa znaczeniu. Zasada jest taka żeby przy pomocy zdjęcia udało nam się przekazać to co jest najważniejszym obiektem w danym momencie. Pomysł na zdjęcie to nic innego jak wymyślenie sposobu przedstawienia czegoś i wyobrażenie sobie efektu końcowego. Pamiętajmy jednak, że ten pomysł na zdjęcie musi być zgodny z Regulaminem wstawiania zdjęć na forum.

Dla przykładu:

Oglądałem zdjęcia dwojga różnych znajomych z tego samego miejsca gdzie spędzali wakacje, mianowicie z Grecji. Kolega pokazał na zdjęciach Grecję i członków swojej rodziny. Charakterystyczne były tu szerokie panoramy, widoki, widoczne akcenty greckie i w to wszystko wkomponowani ludzie, którzy stanowili dodatek, tzw drugi plan na zdjęciach. Każdy kto obejrzał te zdjęcia bez zadawania pytań wiedział że to wakacje w Grecji.

Z kolei koleżanka tak mocno skoncentrowała się na swojej rodzinie, że zapomniała o tym aby oprócz nich pokazać coś jeszcze. Pierwszy plan na tych zdjęciach to osoba, później trochę przyrody , czasami w tle tłum ludzi czekający do jakiś miejscowych atrakcji. Tyle że ze zdjęcia nie dowiedziałem się gdzie i do jakiej. Równie dobrze mogłaby to być wycieczka do wrocławskiego ogrodu botanicznego. Gdyby nie opowiadanie i komentarz do zdjęć nie wiedziałbym nawet że to Grecja i wakacje.

Śmiało można powiedzieć zdjęcie zrobione z pomysłem nie wymaga komentowania jego treści. Wiadomo co na nim jest pierwszym planem a co tłem.

Analiza możliwości

Wymyśliłeś sobie, że pokażesz na forum swojego pierwszego w życiu, własnoręcznie złowionego sandacza. Czyli pomysł na zdjęcie masz. Kurczę to twój pierwszy sandacz i chcesz żeby wypadł na zdjęciu jak najlepiej – pewnikiem nawet twoje dzieci będą go oglądały.

Zastanów się teraz przez chwilę jakie możliwości pokazania tego wydarzenia daje Ci teren na którym się znajdujesz, pora roku, warunki atmosferyczne czy wreszcie zakupiony wcześniej aparat.

To listopad więc do wody z sandaczem nie wejdziesz.

Od rana padał śnieg i stoisz w błocie więc nie kucniesz bo cóż to za atrakcja błoto na zdjęciach.

Cieszysz się z tego sandała więc na zdjęciach też powinieneś wyglądać na uradowanego ale żeby było widać twarz to musisz stać do słońca, może czasem zdjąć czapkę z daszkiem albo kaptur.

Ten sandacz jest teraz dla ciebie najważniejszy więc powinieneś się pozbyć wszystkiego co odciąga uwagę oglądającego (odłóż na chwile parasol, wyrzuć papierosa z ust )

Tuż za tobą jest pięknie ośnieżony świerk – stań na jego tle bo ładna ryba wymaga prezentacji na ładnym tle.

To oczywiście nieco przejaskrawiony przykład ale o takie szybkie przemyślenie możliwości wykonania zdjęcia chodzi

Postaraj się optymalnie i jak najkorzystniej dla późniejszego efektu wybrać miejsce i sposób ujęcia. Wyobraź sobie jak będzie wyglądało zdjęcie jeszcze zanim je zrobisz

Realizacja pomysłu

Mógłbym w tym miejscu napisać książkę na temat jak zrealizować pomysł czyli jak zrobić zdjęcie. Sposoby kadrowania, ostrość zdjęcia, naświetlenie, technika wykonania dają tyle możliwości że nie sposób je opisać. Trochę na ten temat już było na forum TUTAJ ale prawda jest taka, że jest to coś do czego każdy musi dojść metodą prób i błędów. Fotografować jeden obiekt w kilku ujęciach, pozycjach, pod różnymi kątami a później porównywać to co wyszło. Sami zobaczycie które zdjęcia są najładniejsze. Kilka wskazówek dla początkujących.

- zdjęcie powinno mieć pierwszy plan (obiekt główny) i tło. Te dwa elementy powinny się wyraźnie od siebie dać odróżnić

- zdjęcia gdzie widać linię horyzontu najlepiej wychodzą kiedy linia ta jest na 1/3 lub 2/3 wysokości zdjęcia

- obiekt główny powinien się znajdować w centrum kadru

- zdjęcia postaci robione z dużej odległości z reguły nie pozwalają na rozpoznanie postaci a jedynie miejsca w którym było zrobione

- postać pokazuje się najlepiej do pasa albo w całości. Lepiej pokazać postać w całości niż obciąć jej na zdjęciu kolana albo kostki

- najładniej rybę widać na zdjęciach kiedy jest trzymana bokiem do obiektywu

- cień na zdjęciach jest niepotrzebny. Czasem lepiej zrobić zdjęcie w słoneczny dzień z lampą błyskową żeby doświetlić twarz znajdującą się w cieniu

- zdjęcia robione z dołu wydłużają postać

- zdjęcia robione z góry odwrotnie

- porozwalane graty wędkarskie na stanowisku to nie koniecznie jest dobre tło do zdjęcia

- czapka albo kaptur na głowie zasłaniają twarz lub rzucają na nią cień co w efekcie zniekształca optycznie postać

- jak nie masz wprawy to sam nie sfotografujesz (nakręcisz) holu własnej ryby. Albo zdjęcia albo hol Ci nie wyjdzie. W ekstremalnej sytuacji stracisz i ujęcia i rybę.

Akceptacja wyników

Jednym słowem zobacz co ci wyszło z tego fotografowania i zastanów się czy warto to zdjęcie umieścić na forum. Zastanów się chwilkę co można by jeszcze poprawić na zdjęciu. W przyszłości da to efekty w postaci coraz lepszych zdjęć.

Teraz pokaż zdjęcie użytkownikom portalu „haczyk.pl”

PAMIĘTAJ O REGULAMINIE.

Tematy powiązane.

Tutaj możecie zobaczyć jak ewaluowała fotografia na tym forum i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat sposobów i techniki robienia zdjęć.

Fotografia wędkarska

Wędkarskie zdjęcia - technika estetyka

Galeria zdjęć użytkowników forum

Haczyk.tv

w odpowiedzi na:

Liczę na Ciebie także w temacie "Poradnika Wędkarza-Fotografa"

tomii

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przynęty na bolenie   Dragon
w odpowiedzi na:

Cytat:

Liczę na Ciebie także w temacie "Poradnika Wędkarza-Fotografa"

I nie przeliczyłem się Tomii :razz: Świetnie napisane :wink: Super byłoby gdybyś jednak pokusił się o trochę wskazówek (najlepiej z przykładami :twisted: ) w tym zakresie:

Sposoby kadrowania, ostrość zdjęcia, naświetlenie, technika wykonania dają tyle możliwości że nie sposób je opisać.

Bo z tym według mnie największy problem mają wędkarze fotografowie :wink:

- zdjęcia gdzie widać linię horyzontu najlepiej wychodzą kiedy linia ta jest na 1/3 lub 2/3 wysokości zdjęcia

- obiekt główny powinien się znajdować w centrum kadru

Od siebie dodałbym tylko, że linia horyzontu powinna być pozioma- nie skośna w stosunku do dolnej krawędzi zdjęcia (oprócz nielicznych przypadków, gdy ten efekt jest zamierzony) oraz to, że obiekt główny może być również umieszczony w tzw. "mocnym punkcie" zdjęcia.

Ostatnio odkryłem również jak wielkie możliwości dają programy do obróbki zdjęć- zwłaszcza w zakresie kadrowania i wyostrzania zdjęć. Mam bardzo ciekawy program z wielkimi możliwościami (darmowy :!: ), który dopiero poznaję. Jak już w miarę go poznam, to się podzielę spostrzeżeniami.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Super byłoby gdybyś jednak pokusił się o trochę wskazówek

Pewnie się pokuszę. Tylko wtedy z małego ABC zrobi się poważne opracowanie :???: Muszę pogrzebać trochę w swoich zasobach fotograficznych i postaram się coś skrobnąć na temat techniki fotografowania podając jednocześnie przykłady zdjęciowe bo tak przekazana informacja chyba będzie najbardziej czytelna. Tylko proszę o trochę cierpliwości.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
postaram się coś skrobnąć na temat techniki fotografowania podając jednocześnie przykłady zdjęciowe bo tak przekazana informacja chyba będzie najbardziej czytelna.

Otóż to :razz:

Tylko proszę o trochę cierpliwości.

poczekamy :wink:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 7 years later...
  • 3 years later...

Z uwagi na obecną sytuację człowiek znajduje ciut więcej czasu na dodatkowe aktywności.

Od ponad 2 sezonów rybki nie zabrałem a moje trofea ograniczają się do zdjęcia ryby lub z rybą. Zawsze jest z tym problem bo jednocześnie nie chcę męczyć ryby a ustawianie telefonu w trawie to koszmar. Kupiłem kiedyś mini statyw do tzw. selfi ale z uwagi na niewygodny uchwyt na telefon w ogóle się nie sprawdził. Postanowiłem przerobić go na uchwyt magnetyczny. Po prostu odkręciłem uchwyt sprężynowy a dokleiłem uchwyt magnetyczny na telefon (dedykowany do samochodu) do posiadanego statywu przy pomocy 2-skłądnikowego kleju epoksydowego.

Blaszkę na etui telefonu już mam naklejoną z uwagi na to, że korzystam z magnetycznego uchwytu w samochodzie (w zestawie z uchwytem magnetycznym zawsze są blaszki).

20200324_101515.thumb.jpg.45e287b55d88c11a986465cd8c51c024.jpg

Uchwyt magnetyczny obrotowy (z kulką).

20200324_101420.thumb.jpg.7e23d8d44b1f456c3a76efb28806b5ad.jpg

Statyw przed klejeniem.

20200324_101450.thumb.jpg.15d3a11586dbb2f1f2661675ff04dd4a.jpg

Całość wyszła mnie: uchwyt magnetyczny obrotowy 5,5 PLN + statyw 5,5 PLN + klej epoksydowy 2-składnikowy 15PLN = 26PLN

. pewnie gdybym znalazł "gotowce" na jakimś portalu zakupowym to bym się nie bawił ;-)

Uchwyt jest o tyle fajny, że telefon można przekręcać w różnych osiach a sam statyw z elastycznymi nogami dowolnie wyginać.

Efekt końcowy wygląda tak:

20200325_145517.thumb.jpg.9daf1ec1caecb7af969286e5e02e6681.jpg

Jako bonus dodaję swoją faciatę i wersję dla wędkujących stacjonarnie (super sprawa) ;-)

20200325_143759.thumb.jpg.1d70daec3e67df740f2d2f6d6ed75279.jpgIMG_4547.thumb.jpg.d01552f7852dac88338fdaff64589797.jpg

  • Lubię to 2
  • Dzięki! 2
  • Super 4
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.