Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Fotografia wędkarska - retusz


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

to kolejny temat o fotografii wędkarskiej, jednak chciał bym tutaj z jeszcze innej strony podejść do tematu. Wiele zostało już napisane o estetyce fotografii jak zdjęcia robić a jak ich nie robić. Powstają tu i ówdzie regulaminy mówiące, jakie zdjęcia chcemy oglądać na rozmaitych forach wędkarskich a jakich nie chcemy.

Niezależnie jednak od tego zwykle autor chce, aby zdjęcie prezentujące, szczególną w jakiś sposób dla niego rybę, było jak najlepsze. Niestety jednak zwykle czasu na zrobienie zdjęcia jest niewiele, szczególnie, jeśli wędkarz chce szybko wypuścić rybę. Czasami także zdjęcie robi ktoś inny i ponownie z różnych przyczyn nie ma czasu i możliwości na korekty. Bywa również, że coś zwyczajnie przeoczymy lub „nie wyjdzie”. Niezależnie od scenariusza, przed publikacją należy dokonać korekt i ewentualnego retuszu zdjęcia. Oczywiście nie będę tu pisał o korekcji cieni, barw, ostrości, kontrastu, nasycenia itp.

Jako przykład użyłem zdjęcie które na haczyku wkleił tomek104 (mam nadzieję że nie naruszam tym jakiś Twoich dóbr osobistych).

Każdy wie, że z ryby niekiedy poleci trochę krwi, co nie jest dziwne wszak wbijamy w nie ostre przedmioty w procesie samego połowu. Aczkolwiek jest to oczywiste, samo zdjęcia krwawiących ryb odbieramy zwykle, jako nieestetyczne. Jest to oczywiście niezależne od tego czy ryba zostaje wypuszczona czy uśmiercona. Tutaj zastrzegam, że nie życzę sobie w tym temacie dyskusji o C&R, etyce, wypuszczaniu/zabieraniu ryb, ani występów zwolenników którejkolwiek strony.

Wracając do zdjęcia:

e9d71b978f3ddfed.jpg

Celem oczywiście jest usunięcie wszelkiej krwi ze zdjęcia, tak, aby mały Jasio oglądając je mógł cieszyć oko widokiem małego rekina, nie martwiąc się, że stała mu się krzywda. Retusz przebiegał w 4 etapach. 1. Usunięcie kropli krwi kapiącej z ryby; 2. Usunięcie kropli krwi na rękach wędkarza; 3. Usunięcie krwawych zacieków z pyska ryby; 4. Usunięcie zacieków krwi pod otworami skrzelowymi ryby. Do każdego z tych „elementów” trzeba było użyć nieco innej techniki a efekt poniżej.

7811452fbc0bf0af.jpg

Morał jest taki, że poświęcając 20 min, można dokonać prostego retuszu fotografii, aby świat na zdjęciach był jeszcze piękniejszy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Tomaszek, bardzo ciekawy temat :razz:

To prawda, zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wiele zachodu (filmu jeszcze więcej :roll: ) i nie zawsze efekt jest wymarzony. Stopień trudności znacznie wzrasta jak jesteśmy sami nad wodą (tak mam najczęściej)

Zdarza mi się używać programów do obróbki zdjęć. Używam głównie funkcji kadrowania, ale czasem wyostrzania i innych funkcji.

Czasem trudno wybrać jakieś dobre ujęcie z tych zrobionych nad wodą i wtedy z pomoca przychodzi program do obróbki. Ostatnio stosuję program GIMP 2 (darmowy :cool: ) . Wielu funkcji nawet nie dotknąłem, ale ma naprawdę spore możliwości.

Z drugiej strony- nie jestem za tworzeniem idealnych zdjęć. Dobrze, że poprawiłeś tylko najbardziej potrzebny element. Jak piszesz- normalną rzeczą jest, że ryba czasem krwawi, czasem się zbrudziła liśćmi czy innym badziewiem obecnym na łowisku. Stawiam dowolny napój tym teoretykom, którzy będąc sami na łowisku, z rybą łapiącą łatwo wszelkie obce ciała na śluz zrobią zdjęcie idealne.

Zdjęcie ma być estetyczne, dobrze skadrowane, ale nie musi być nieskazitelne i o tym pamiętajcie zabierając się za obróbkę zdjęć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop jest do takich rzeczy stworzony. Opcję stempla, poziomów nasycenia zdjęcia jak i bardziej zaawansowanych filtrów potrafi zrobić ze zdjęcia niesamowite efekty. Służę pomocą jeżeli ktoś będzie miał pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morał jest taki, że poświęcając 20 min, można dokonać prostego retuszu fotografii, aby świat na zdjęciach był jeszcze piękniejszy....

Wszystko ok,tylko jesli nikt nie przyblizy tematu "komputerowym pala"(jak,czym,itp) w sposob prosty i klarowny to ciekawy temat "umrze" po wymianie opinii i ogolnikow :sad: .

Pozdro-Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok,tylko jesli nikt nie przyblizy tematu "komputerowym pala"(jak,czym,itp) w sposob prosty i klarowny to ciekawy temat "umrze" po wymianie opinii i ogolnikow

Jak będzie trochę czasu, to postaram się zrobić kilka przykładowych operacji na zdjęciach :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DareczeK

Ja chciałbym pokazać jaki efekt można osiągnąć używając programu Photoshop.

Tutaj surowe zdjęcia prosto z aparatu:

cimg5142kv1.jpg

Tutaj po rozjaśnieniu, ustawianiu barwy, wzmocnieniu ,wyostrzeniu i nasyceniu koloru. Zdjęcie wygląda wtedy żywiej i świat wydaje się być ładniejszy :]

abcpd4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dareczek, przedobrzyłeś :) stary Ci pokaże jak to powinno wyglądać :) oczywiście jeżeli nie masz nic przeciwko.

Starajcie się nie przesadzić, nigdy nie należy robić kolorów jakich nie zobaczycie rzeczywiście, fajnie też bawić się ostrością i rozmazaniem, to również fajny efekt tworzy ale również nie należy robić tego wbrew technice fotografii:

MOJE: 1.jpg

TWOJE: abcdgc5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DareczeK

Ja myślę , że nie przesadziłem z tymi kolorami- przy odpowiednim nasłonecznieniu jesteś w stanie ujrzeć takie kolory :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie będę tu pisał o korekcji cieni, barw, ostrości, kontrastu, nasycenia itp.
Chłopaki, nie zajmujmy się tu bzdetami jak kadrowanie, podciąganie kontrastu czy wyrównywanie histogramu. To można zrobić byle programem do kolekcjonowania zdjęć. Ja używam Picasa i nie sądzę żeby ktokolwiek potrzebował więcej. (Szczególnie Photoshopa). Temat jest o istotnym retuszowaniu fotografii, takim jak usunięcie niechcianych obiektów, zmiana czterdziestka na metrówkę czy sprawienie, aby żona wyglądała jak 10 lat temu. Tak więc, proponował bym nie zaśmiecać tematu dowodami na to że ktoś potrafi kliknąć na przycisk „sugeruj poprawki”.
Tomaszek, jakiego programu używasz?

Ta i wiele innych informacji zapisana jest w samym zdjęciu i już na tym forum było to gdzieś aż nadto dokładnie wałkowane.

GIMP 2

Próbowałem dwukrotnie. Dałem mu dwa razy szczerą próbę z pozytywnym nastawieniem. Niestety po raz kolejny potwierdziło się, że to co jest za darmo to najczęściej badziewie. Program jest przyjazny dla użytkownika jak miotacz ognia z I wojny światowej a jakość przekształceń, które oferuje jest poniżej poziomu programu na zaliczenie studenta na polibudzie. Dosłownie.

nie jestem za tworzeniem idealnych zdjęć.

Zgadzam się, typowym przykładem jest zdjęcie szczupaka 111cm na j które wkleił rognis_oko. Zdjęcie jest tak „piękne” że aż nieprawdziwe – w tym wypadku zdjęcie straciło pomimo obróbki która miała je polepszyć.

Dobrze, że poprawiłeś tylko najbardziej potrzebny element.

Oczywiście kontrast, kolory, histogram itp. też podciągnąłem no i wykadrowałem z pierwotnego zdjęcia ;) Tylko temat jest nie o tym. Tu jeszcze raz prośba – wklejajcie chłopaki przykłady istotnych przeróbek a nie taką kiszkę jak powyżej.... trochę powagi....

Wszystko ok,tylko jesli nikt nie przyblizy tematu "komputerowym pala"(jak,czym,itp) w sposob prosty i klarowny to ciekawy temat "umrze" po wymianie opinii i ogolnikow
Ja się nie podejmuję tłumaczyć zdalnie. Kupując program do obróbki (nie darmowe badziewie) dostajesz dostęp do samouczków i bardziej zaawansowanych szkoleń. Narzędzia i efekty, których używam to głównie klon, mikser kolorów, usuwanie zadrapań, usuwanie obiektów, przesunięcie palety i zmiękczanie.

PS

Na zakończenie dodam że widzę że zwykłe ostrzeżenia już się zdewaluowały (dlaczego się nie dziwię) i teraz po dwa na raz już sypiecie. :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoncentruję się na programie darmowym GIMP, ponieważ nie dysponuję Photoshopem i przypuszczam, że niewiele osób w Polsce stać na ten wydatek do celów domowych :roll:

Program jest do ściągnięcia w wielu miejscach w sieci. Przed chwilą znalazłem nawet prężne forum GIMPA :shock:

http://www.gimpuj.info/index.php

Na początek podstawowa, ale bardzo przydatna funkcja- kadrowanie.

Obiekt obróbki :mrgreen:

6cf278d3c7ffb690m.jpg

Zdjęcie w nocy, więc siłą rzeczy jest sporo czarnego, nieciekawego obszaru a obiekt fotografowany jest pokazany ze zbyt dużej odległości.

Zaczynamy kadrowanie :mrgreen:

60684dfcd20d57cfm.jpg

Zaznaczamy obszar nowego kadru

e601f36e0cf6d100m.jpg

Klikamy na zaznaczonym obszarze i mamy gotowe zdjęcie

6b38636f6f9c1ec8m.jpg

Teraz tylko zapisać i mamy nowe ujęcie :cool:

bb4d68954bc811a7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie zajmujmy się tu bzdetami jak kadrowanie, podciąganie kontrastu czy wyrównywanie histogramu. To można zrobić byle programem do kolekcjonowania zdjęć.

A ja się zabrałem za tłumaczenie krok po kroku :oops::lol: bo widzę, że wielu kolegom się przyda. Jak poprowadzisz temat tak ambitnie jak dotychczas, to "bzdety" przeniosę gdzie indziej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: Oj sorry.... no to nieźle wyszło.... :lol:

Nie no tomek1 jak uważasz, to twoja piaskownica ja tu tylko goszczę ;)

Tak więc twoja decyzja co zrobisz z tym tematem i czy go odzielisz czy nie.

Choć faktycznie zamiar miałem skupić się na istotniejszych modyfikacjach:

287e90f1a278027f.jpg

51861c44e96ce6d9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tomek1 jak uważasz, to twoja piaskownica ja tu tylko goszczę

Twój temat :wink:

Choć faktycznie zamiar miałem skupić się na istotniejszych modyfikacjach:

Pięknie to robisz :razz: Pokaż jeszcze czym i jak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypuszczam, że niewiele osób w Polsce stać na ten wydatek do celów domowych
Eh - nie rób z polaków jakiejś biedoty. Jak stać kogo na komputer to i na 3 stówy na program go stać. Oczywiście kupowanie Photoshopa mija się całkowicie z celem, jeśli zamierzamy jedynie poprawiać zdjęcia z wypraw wędkarskich. Pomiędzy mercedesem a trabantem jest jeszcze spory wybór ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zabrałem za tłumaczenie krok po kroku

i bardzo dobrze, na pewno przyda się wielu użytkownikom.

Pięknie to robisz Pokaż jeszcze czym i jak

dokładnie, prezentacja samych wyników nic nie da, bo po prostu pokazesz efekty twojej pracy, które inni będą podziwiać, ale niczego nie nauczą się i dalej będziemy wklejać zdjęcia zakrwawionych ryb, nieciekawie wykadrowanych itp.

A tak każdy cos z tego uszczknie dla siebie i ogólnego dobra forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh - nie rób z polaków jakiejś biedoty. Jak stać kogo na komputer to i na 3 stówy na program go stać

No może :mrgreen: Ale z drugiej strony chyba nie na tyle dawno wyjechałeś z Polski, żeby pamiętać ile ludzi w Polsce wyda 3 stówy jeżeli może mieć to w parę minut za darmo :roll:

Oczywiście kupowanie Photoshopa mija się całkowicie z celem, jeśli zamierzamy jedynie poprawiać zdjęcia z wypraw wędkarskich. Pomiędzy mercedesem a trabantem jest jeszcze spory wybór

No to do konkretów :twisted: Pisz czego używasz- może masz kilka typów- dla tych co chcą trochę wydać i dla tych, którzy chcą spróbować czegoś darmowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prezentacja samych wyników nic nie da, bo po prostu pokazesz efekty twojej pracy, które inni będą podziwiać, ale niczego nie nauczą się i dalej będziemy wklejać zdjęcia zakrwawionych ryb, nieciekawie wykadrowanych itp.
Gdy zakładałem temat nie miałem zamiaru pisać samouczka a raczej zachęcić innych do dzielenia się swoimi uwagami, pomysłami czy efektami pracy. Jak pisałem nie podejmuję się tłumaczyć jak retuszować zdjęcie, szczególnie zdalnie. Wymieniłem narzędzia których używam, z pomocą chęci i podręcznika każdy może się nauczyć a ten temat niech będzie zachętą.
No to do konkretów Pisz czego używasz- może masz kilka typów
Jak by wyślietlić właściwości tych zdjęć (prawym->właściwości->zaawansowane) to w odpowiedniej rubryce można znaleść napis Paint Shop Pro. Gdy pojawiła się potrzeba retuszu zdjęcia do mojego bloga poszedłem po ten program jak po sznurku, gdyż lata całe temu używałem go do pracy, gdy nie pracowałem jeszcze jako inżynier od softu. (taki podpis kiedyś miałem na haczyku, eh, łza się w oku niewiasty kręci).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.