Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

zaneta wlasnej produkcji - czy to sie oplaca


Wojas

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Lordzie.

Jak na 12 latka masz bombowy nick.

Nie podam Ci kilka przepisów, ale jeden (to że Ty Lord, to nie oznacza, że wszystko na raz) - żart oczywiście.

Spróbuj taką zanętę:

pięć garści gotowej zanęty bazowej (jakiejkolwiek w paczkach po 5 kg bez atraktorów).

garść śruty kukurydzianej

pół garści śruty arachidowej

pół garści kopro-melasy

pół garści zmiażdzonych ziaren słonecznika

3 łyki karmelu (palonego cukru) – pal cukier z odrobiną wody, wówczas nie przepalisz

płaska łyżka cukru waniliowego

łyżeczka olejku rumowego stosowanego w domieszkach do alkoholu (Ojciec będzie wiedział o co chodzi), ale jeśli dodasz olejku do ciast, powinno również skutkować (olej, a więc lato, stąd Tata niech doda trochę alkoholu),

garść kleju PV-1 (można zastąpić innym składnikiem, ale mniejsza o to).

dodaj szczyptę soli do smaku.

Zamiast cukru waniliowego (wolę wanilię w lasce), sprawdź anyż, koper, wiórki kokosowe. Oczywiście, nie wszystko razem, ale osobne zapachy w innych/różnych zanętach.

Lordzie. Powodzenia w łowieniu karasi. Również lubię je łowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek do poprzedniego postu o zanętach.

Wiele specjalnych zadań ma spełnić zanęta. Aby to zrobić, trzeba ją sporządzić z precyzyjnie dobranych składników umiejętnie zmieszanych w całość, wówczas osiągniemy cel.

Kiedyś składniki zanęty dzielono na dwie kategorie:

czynne – zjadane przez ryby, lub działające na smak, zapach itp.

bierne – niejadalne, dociążające zanętę i wiążące.

Ten podział, okazał się być nieścisły, gdyż na tej podstawie, trudno było sporządzić nowoczesną zanętę.

Teraz specjaliści wyodrębniają sześć grup składników:

1.baza zanęty (podstawa),

2.wiążące, obciążające i objętościowe

razem 60 % zanęty.

3.smużące,

4.przywołujące (pobudzające),

razem 30% zanęty

5.smakowe,

6.zapachowe,

razem 10% zanęty.

Wyjaśniłem więc, jaką funkcję pełni dany materiał w zanęcie i w jakiej proporcji. Ale... pamiętajcie też, że dany składnik np. objętościowy, może mieć własny smak, czy zapach, a dodatek wiążący, może mieć właściwości smakowe i...może smużyć.

Zanęta, nie jest więc prostym tematem jak się uważa.

Jeszcze jedno:

zanęcić tak, aby prawie od razu łowić ryby. Takie nęcenie, następnie kontynuowanie nęcenia podczas łowienia ma znaczenie podstawowe w łowieniu sportowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lordzie.

W swoich zapiskach znalazłem psrawdzone, proste i skuteczna ciasto na karasie.

A więc:

Zmieszaj ze sobą dwie łyżki czubate mąki przennej, dodaj jedną łyżkę mąki ziemniaczanej, następnie wbij jajko, wreszcie dodaj ząbek czosnku i trochę miodu i karmelu.

Wygnieć to ciasto przez około pół godziny, aż stanie się jędrne i nie będzie się kleić do rąk.

Często na to ciasto bierze duży leszcz.

Powodzenia. Jak sprawdzisz, to napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

witam kolegów:)

Przejrzałem wpisy dotyczace zanet i nie zauwazylem zadnego dotyczacego wykonywania wlasnych zanet "z cennikiem" wiec pozwolilem sobie napisac nowy temat :razz:

prosze mi powiedziec - jesli ktos w Was probowal swoich kompozycji - czy jest to warte zachodu i pieniażków?

mamy zamiar jezdzic w nowym sezonie w 3 osoby na rybki wiec troszke tej zanety trzeba , tym bardziej ze raczej kazdy weekend bedzie nasz "rybkowy" plus urlopy :razz:

chcielismy zime poswiecic na przygotowanie sobie takich mieszanek.

wiadomo - najpierw trzeba wszystko pokupic, pomielic, popakowac itp itd....

a wiec jesli ktos moze mi powiedziec prosze o pomoc:

- czy zaneta wlasnorecznie zrobiona - wiadomo ze musi byc dopasowana do wody - ma jakies plusy ponad zanete sklepowa? mowa o zanecie z dolnej polki cenowej.

- jesli tak czy bedzie mialo sens zrobienie sobie gotowych paczuszek opartych tylko na suchych skladnikach by potem dodac do nich atraktorow itp dodatkow?

chcialem zaznaczyc ze upatrzylismy sobier jako łowisko zbiornik goczałkowicki - a wiec jeziorko zaporowe o ogromnej powierzchni, rybka prawie wszystka:) glebokosc w zasiegu rzutu nie jest duza - do 2m.

hmmmmmm niewiem czy napisalem wszystko co chcialem :oops:

dzieki serdeczne z gory za wszelaka pomoc :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma jakies plusy ponad zanete sklepowa?

Wiadome są przypadki, że w czasie zawodów (mówie o randze MP i wyższej!) takie własnie mieszanki zostawiały daleko w tyle mieszanki Sensasa czy Marcela. Ale wymaga to jednak dlugoletnich doświadczeń, i wielu prób, które przeważnie kończą się niepowodzeniem.

Zrobienie zanęty w domowym zaciszu ma swoje plusy, ale nie jest łatwe! Najpierw trzeba wiedzieć jak dany składnik wplywa na pracę zanęty, a przedewszytskim na ryby(tak np.: konopie są tłuste, więc mieszanka również, czyli będzie to składnik pracujący- wskazane na płoć, ale jeżeli chcemy łowić leszcze-nie, takich przykładów jest naprawdę wiele). Moim zdaniem poczekac do wiosny, i próbować różnych mieszanek, ktore okażą się skuteczne (kilka wyjazdów, jedna receptura, zeby mieć w miarę obiektywny wynik, oczywiście nie będziemy wiedzieli dokładnie jak się dana zanęta sprawdza, ale da nam to jakieś rozeznanie). I po roku takich praktyk, będzie można spokojnie zacząć robić zapasy w woreczkach, bo nie okaże się po kilku tygodniach łowienia, że zanęta, której mamy powiedzmy 30 woreczków jest zupełnie nie skuteczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze mi powiedziec - jesli ktos w Was probowal swoich kompozycji - czy jest to warte zachodu i pieniażków?

Powiem krótko, nie warto. Pomijam nawet straty związane z zarobaczeniem takich zanęt. Do tego trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Gotowce są naprawdę dobre (świeże!) i tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(świeże!)
Jarosławie tu pasuje tylko taka emotion :wink:

No...powiedzmy dobrze przechowywane. Wystarczy ,że kupię jedną serię zanęt i komponentów z hurtowni (lub producenta :wink: )i jak mi pasują smakowo i zapachowo kupuję w ciemno 50 kg. Gdybym Ci powiedział na jakich zanętach w tym roku wygrywałem to byś nie uwierzył :mrgreen: Nieraz nie warto przepłacać tylko lepsze rodzime świeże niż zagraniczne stare. Zresztą od lat już nie kupuje zagranicznych u nas w kraju, tylko mi przywożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosław, chodziło mi że zwykły zjadacz chleba :wink: ma nikłe szanse na kupno świeżej zanęty,a na pewno już tej droższej ,bo z tanią może nie jest tak złe.

Gdybym Ci powiedział na jakich zanętach w tym roku wygrywałem to byś nie uwierzył
No to zdradź kolegom co jest na topie ,ja przynajmniej wszystko co piszesz łykam jak "młody leszcz" :wink::mrgreen: .

Potwierdzam tylko co piszą poprzednicy ,jeśli ktoś nie ma tzw smykałki i wiedzy co z czym łączyć i w jakiej proporcjach to też radzę gotowce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również większość jadę na gotowcach choć gdy wybieram się na zawody lubię eksperymenty. Akurat w tym roku wszystkie pucharki zdobyłem na własnej mieszance opartej na musli. Zdobyłem tego kilkadziesiąt kartonów po upadku jednej firmy i tak to wabi rybki....(tylko trzeba odpowiednio to przygotować) Zanęty kupne również skrajności albo Traper gold albo właśnie najtańszy Stil.

zauważyłem że 1 zawodnik ma również dobre wyniki na zanętach Robinsona. Nie stosowałem tego ale na wiosnę na pewno też ich spróbuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zależy na co ta zanęta.

Jeśli trzeba nęcić długo i grubo(amur, karp, lin, leszcz, płoć....), to ja polecam własne zanęty.

Wystarczy skoczyć do pobliskiego młyna.

Można dostać wszelkiej maści ziarna, np. kuku, pszenica...

A na wypełniacz śruta.

Kiedyś z kolegą podzieliliśmy się, bo to czasochłonne, nęceniem łowiska taką właśnie zanęta z młyna w postaci gotowanej kukurydzy z dodatkiem atraktora.

Efekty były wyśmienite.

Nie wiem jak to się ma do łowienia zawodniczego, ale nęcenie ziarnem, śrutą z tego ziarna, z dodatkiem atraktorów zawsze mi się sprawdzało.

Cena też jest atrakcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezar80 to podaj przepis

Trudno podać przepis na pewną zanętę. Ja po prostu kombinuje różne mieszanki i raczej sypie na oko produkty, korygując w czasie nawilżania

Mogę podać składniki takiej powiedzmy uniwersalnej:

płatki muski (część sparzona), kasza kukurydziana lub kaszka, kasza manna, słonecznik

natomiast prócz składników ważne jest przygotowanie. Np: gdy przesadzisz z kaszami masz beton z zanęty, za słabo nawilżysz płatki pójdą z nurtem. Proponuje samemu kombinować a w sklepie np>supermarket odwiedzić półki z kaszami. płatkami, nasionami, bakaliami. Różnorodność jest przeogromna.

Mimo że do wiosny jeszcze daleko mam już pomysł na skład zanęty, która naprawdę może być dobra, a przede wszystkim tania. Jeśli się potwierdzi podzielę się ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np: gdy przesadzisz z kaszami masz beton z zanęty, za słabo nawilżysz płatki pójdą z nurtem.

Dlatego jeżeli chcesz robić naprawdę dobre zanęty to musisz znać wszelkie zależności między proporcjami produktów. Bez tej umiejętności ani rusz. :wink:

Jeśli się potwierdzi podzielę się ....

Trzymam za słowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Doszły mnie słuchy że w Legionowie (okolice Warszawy) na targu sprzedaje gościu zanęty wędkarskie własnej produkcji. Podobno są świetne!!! Przychodzi się do gościa, mówi się na jakim typie wody ma się łowić, na co się ukierunkowuje tzn. leszcz, płoć itd. Ma ktoś jakieś informacje na ten temat????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ja to lubię sam pobawic się z zanętą.Rzadko używam gotowca . Kasza , pęczak z czosnkiem ,parzona śruta , czy urozmaicona zanęta z nostrzykiem własnoręcznie zebranym - tak łowię . Można poczytac rady doświadczonych kolegów , coś zmienic na potrzeby łowiska.Zanęta firmowa przynosi mi słabe efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam!

Na ostatnim wypadzie na ryby rozmyślałem nad skutecznością sklepowych zanęt i muszę przyznać, że nie jestem zadowolony z ich działania. Postanowiłem zrobić samemu trochę

zanęty i wypróbować na łowiskach na których łowię.

1 łowisko - zalew Przeczycko-Siewierski od strony miejscowości Tuliszów (w pobliżu tamy - tam mam działkę), głębokość niedaleko mojego miejsca wypadowego około 1,5 m - 2 m, dno piaszczyste, nieznacznie porośnięte moczarką (tylko miejscami).

2 łowisko - miejsce gdzie Czarna Przemsza wpływa do wyżej wymienionego zalewu : od strony brzegu z którego łowię ok. 5m płytko (maksymalnie metr głębokości), przy przeciwnym brzegu rynna (bliżej nie zbadałem głębokości ale około 2 metrów, może troszkę więcej, lekki uciąg, ciemne dno (mulisto - błotniste).

Dominującą rybą spokojnego żeru na obu łowiskach z moich obserwacji jest leszcz - niestety w dużej mierze są to leszczyki a nie leszcze, a przynajmniej te większe to rzadkość do złapania pomimo, że bez wątpienia jest ich wiele w zbiorniku)

Prosiłbym o pomoc w skomponowaniu zanęt na te łowiska. Wiem, że na obu tych łowiskach występuje też karp (nie mam doświadczenia w połowie ryb tego gatunku). Jeśli to możliwe prosiłbym o pomoc w kompozycji zanęty na leszcza, która nęciłaby też karpie. Jeśli to niemożliwe to priorytetem jest dla mnie ładny leszcz.

Składniki mam zamiar kupować na targowisku ze względu na cenę oczywiście. Ewentualne dodatki w sklepie wędkarskim, jako że na targowisku ich nie dostanę.

Nigdy nie komponowałem sam zanęt także jestem zupełnie zielony w tej materii i będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam ! :)

PS : Zapomniałem o ważnej sprawie, mianowicie zanęta ma być stosowana do sprężyny/koszyka na gruntówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam wczoraj, niestety nie miałem możliwości dojechać rano. Byłem dopiero o godzinie 17. Z braniami było dużo gorzej niż dzień wcześniej. Mam w Tuliszowie niewielką działkę i dlatego interesuje mnie to łowisko.

Chociaż muszę szczerze przyznać, że wolę miejsca takie jak wymieniony przeze mnie wpływ Cz. Przemszy do owego zbiornika (piękne, spokojne miejsce).

Poza tym zawodnikom zależy raczej na ilości ogólnej a nie na konkretnych rybach. Jak już wyżej napisałem interesował by mnie ten większy leszcz, bo mam dość "żyletek" właśnie z Przeczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Vasyl
Nie ma się czego dziwić ,po zawodach ryby leżą brzuchami do góry parę dni, :wink::razz:

Cos w tym musi byc.

Kokon89, nastawiajac sie na wiekszego leszcza zastosuj bulke tarta, platki owsiane, jakis zmielony orzech ze sklepu, gline i posiekane uklejki, watrobki, albo rosowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym:

Bułka tarta

Płatki owsiane

Orzechy ziemne zmielone z łupinami

Kasza kukurydziana

Mąka kukurydziana

Kukurydza konserwowa

Pinka

Siekane czerwone robaki

Mielone biszkopty

Czy to byłaby dobra mieszanka na leszcza na wodę, którą opisałem ?

Interesuje mnie jeszcze czego dodać, żeby była ciemniejsza. Na jednym z łowisk, na które będzie przeznaczona zanęta jest jak pisałem ciemne dno, więc chyba mija się z celem wrzucanie tam jasnej zanęty.

A kolejną kwestią jaka mnie interesuje... czy bułkę tartą mieszamy z pozostałymi składnikami w takiej postaci w jakiej można ją dostać w sklepie czy należy ją jakoś przygotować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.