Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

zaneta wlasnej produkcji - czy to sie oplaca


Wojas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku przepraszam że pytam o takie głupoty ale jestem początkujący i na wędkarstwie mało sie znam ( chodz nad tym pracuje) . Amianowicie moje pytanie brzmi: Co to zanęta , do czego służy i jak sie ją używa. Bede bardzo wdzięczny jak ktoś mi jeszcze wytłumaczy co to przynęta ( chodz na ten temat już coś wiem) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość Dwie_sety

Zanęta to to wszystko co wrzucisz do wody w celu zwabienia ryb w łowisko a także w celu ich późniejszego utrzymania w łowisku.

Przynęta to wszystko to co założysz na haczyk (przynęty naturalne), lub to co jest uzbrojone w haczyk (przynety sztuczne) kotwiczka to też haczyk tylko trójramienny.

Przynęta służy do bezpośredniego złowienia ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

zanęty można kupić w sklepach wędkarskich - to te sypkie mieszanki

nie warto kupować tanich bo nie utrzymają ryby w łowisku - dobre są znane firmy np. Gutmix ( Edmund Gutkiewicz ) , traper , lorpio kosztują ok 5.50zł za kg - nie taniej!!!(opłaca się kupić 2.50 kg za ok 8.50 zł ) A DO ZANĘTY OBOWIĄZKOWO ROBAKI -BIAŁE LUB PINKA i klej zanętowy aby się kule nie rozpadały za szybko(robaki rozbijają kule zanętowe więc można je zabić przez mrożenie lub zaparzanie jeśli trzeba )

zanętę namacza się powoli nie od razu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu paru ciekawych postow na temat zanet postanowilem zrobic cos swojego.Dopiero zaczynam lowic,wiec eksperymentuje ile wlezie :P A wiec:

-2 szklanki sruty kukurydzianej

-1 szklanka bulki tartej

-zmielony czosnek

-aromat waniliowy

-pogniecione platki musli

-woda

Zmieszalem to wszystko ,az uzyskalem jednolita konsystencje ,z ktorej mozna robic kulki.Co myslicie o tej zanecie???Zastanawiam sie,czy czosnek z aromatem waniliowym nie beda sie ze soba "gryzly".Co moge jeszcze dodac do tej zanaty,aby stala sie bardziej skuteczna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będą się gryzły - ja bym nie ryzykowała - natomiast dodaj raczej jakichś ziaren, niekoniecznie sruty - lepszy będzie myślę dodatkowo pęczakak bo mam obawy, ze bułka może za bardzo kleić i zaneta nie będzie pracować

pozatym jedna rada - metodą i prób i błędów do celu, nie licz na innych bo nie znamy miejsc gdzie łowisz, dokładnych proporcji...

no i nie sama zanęta łowi, potrzeba też troszke innych umiejętnosci jak poznanie zwyczajów ryb, odpowiednio zmontowane zestawy i ... trochę szczęścia ;)

dodałabym jeszcze 0,2 l. pinki - ale to juz troszkę podraża zanętę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanilli praktycznie wogole nie bylo czuc,dlatego dodalem czosnku,wiec moze dodam jeszcze z dwa zmielone zabki i wanilli nie bedzie czuc zupelnie.Konsystencja wydaje mi sie,ze jest dobra,bo kulki sa twarde i sie nie odklejaja,a chyba o to chodzi(moze jestem w bledzie,z zanetami dopiero zaczynam :oops: ).Acha jeszcze jedno...Czy to co mam na haczyku musi byc tez w zanecie,czy przyneta jest zupelnie dowolna???Chce lowic na czerwonego robaka,czy pasuje on do takiej zanety????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są ludzie którzy do zanęty dodają pokrojoną dendrobenę bądź rosówkę - ale trzeba tego przynajmniej kilogram albo i wiecej, żeby solidnie necić przez kilka dni - a tego właśnie chcesz, ale jest to droga impreza.

Zanęta musi się rozklejać w wodzie, musi pracować

kula która opadnie na dno i nic więcej się z nią nie dzieje nie daje żadnych efektów

W zasadzie jeśli łowisz na ziarna to powinny byc w zanęcie jeśli na robaki białe to fajnie by było żeby i pinka była w zanęcie...

Na czerwone łowię tylko z gruntu, więc w koszyczku mam przeważnie ulepszonego feedera bez robaków ;)

masz wiadomosć w skrzynce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem zanęte bardzo prostą w przygotowaniu, tylko niewiem czy skuteczna bo jutro będe ją próbował :

składniki:

miąsz z bułki

prażona bułka tarta i/lub kurkuma

troche wody

ugniatam to aż powstanie z tego masa i robie kulki

moje pytania:

czy to bedzie skuteczne?

co moge do tego dodać?

czy jeśli dam kurkume i byłke tarta prażoną to nie bedzie sie "gryzło"?

czym moge zastąpić wode ? (tak aby była mieszanka była skuteczna)

z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

czy jeśli dam kurkume i byłke tarta prażoną to nie bedzie sie "gryzło"

Kurkuma jest w zanęcie zasadniczo barwnikiem i nie ma powodu

aby się gryzła z bułką prażoną. Określ co chcesz nęcić i łowić , bo

narazie pewnie ściągniesz uklejkę i drobną płotkę.

Pozdr.Edek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milan, podam Ci prostą angielską mieszanke na płocie, ale zaznaczam że nie próbowałem:

1. pieczywo pszenne(np. bułka) wysuszone i zmielone

2. konopie gotowane + woda z gotowania

3. białe robaki

konsystencję i proporcje trzeba ustalić sobie empirycznie.

włala :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milan , kurkuma w tej zanęcie będzie raczej nega-

tywnym składnikiem . Posiada gorzkawy smak , no

i kolor , który nie wiem czy ma takie znaczenie

jakie z nim wiążesz . Dobrze , że kombinujesz ale jeśli się już uparłeś na tą kurkumę to dodaj może jakiegoś atraktora np . prażone konopie , tak jak

proponuje Pi . Na płocie to najlepszy zapach .

pozdr.Edek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha już rozumiem. A na kurkume się nie uparłem tylko słyszałem że jest bardzo dobrym składnikim do zanęt więc myślałem że coś da. Ok dadam prażoną konopie ;) P.S. czy jak będe łowił na ziemnika lekko niedogotowanego to płocie będą brały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz o ziarenka konopii , to tak . Ale bym Ci proponował

dodać do zanęty pinki , czyli białych robaków zanętowych i łowić

na białe robaki . Mniej kłopotliwe jak dla początkującego moczy-

kija a wynik .... zobaczysz sam.

pozdr.Edek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmy..jutro jade na ryby o 4 rano i robaków raczej nie zdąrze kupić rozbaków,pinek ani konopii. Zrobiłem tak dla sprawdzenia z tego co pisałem wcześniej. Bede łowił na ziemniaka raczej, chyba ze z rana wykopie czerwone ale chyba nie. Mam w domu kurkume ale też nie bede nic z nią robić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś "ziemnika" ja z kolei odczytałem to jako ziarenka i

wyszło małe nieporozumienie. Z ziemniakiem , jeśli chcesz

łowić na spławik , możesz mieć kłopoty , spróbuj ugnieść ciasto

z chleba i ziemniaka . W dalszym ciągu polecam białego robaka.

Pozdr. Edek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

wydaje mi się, że kiepsko by to wyszło, bo praca zanęty by była uwarunkowana przez bułke tartą i mąke, a ta reszta to by były dodatki smakowe, i nie sądze aby taka zanęta dobrze pracowała, to już lepiej zrobić z ziemniaków, i mąki, i do tego dodać np. wanilie, czy inny zapach, wyszło by to łatwiej taniej, i chyba lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanęta ze sklepu dowolna(tu np. lin, karaś, karp)

i ja dodaję: bułka tarta, czosnek, płatki kukurydziane, otręby przenne, miód i jajko zamiat wody

łowisko staw,

efekty: ściągam karpia, karasia,lina, płoć

przyneta: kukurydza moczona 3 dni w miodzie i / lub białe+czerwone robaczki

czy ktoś może mi poradzić co mogę polepszyć, tzn. co dodawać a czego nie , może jeszcze coś dołożyć??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Szanowni Koledzy.

Czytając Wasze posty i kombinacje zanętowe, proponuję Wam (teoretycznie oczywiście) posmarować kawałek kaszanki miodem i to zjeść.

Moim skromnym zdaniem, najlepszą zanętą na ryby jest... jej prostota – i coś jeszcze w postaci tego, co lubi dana ryba na konkretnym łowisku.

Wiedza, jak dany składnik zachowuje się w wodzie jest niezbędna, stąd proponuję wpierw poznać składniki zanęt, jak się zachowują przemoczone, a jak niedomoczone, czy tworzą chmurę zanętową, czy kleją itd itd.

Dopiero na tej podstawie można coś kombinować. Inaczej tylko popadniemy we frustracje, stracimy masę pieniędzy, lub będziemy mówić - *dziś ryby nie brały*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.