Skocz do zawartości
tokarex pontony

Obraz z echosondy


bodek_w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam nadzieję, że w końcu udało mi się trafić w odpowiednią tematykę i tym razem mój post już nie zostanie skasowany :wink:

Chciałem się zapytać czy spotkaliście się kiedyś z takim obrazem na echosądzie.

dsc00173j.jpg

Pływałem sobie po jeziorze i w niektórych miejscach zbiornika pojawiał się właśnie taki obraz, coś jakby podwójne dno. Czy mogła to być jeszcze zimna warstwa wody?

Spotkaliście się kiedyś z czymś takim?

Przepraszam za jakoś zdjęcia, ale było robione telefonem :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
bodek_w, 3 metry to nie tak głęboko możesz sprawdzić tyczką,kijem jakie jest dno, ostatecznie można zanurkować :mrgreen: , ale to może w lispcu :cool:

No niby można i zanurkować :razz: Ale najpierw wolałem zapytać bardziej doświadczonych i bardzie obytych z echem. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artech też bym się zdziwił jak by tam ryby były :mrgreen: , a tak poważnie to jak echo może widzieś sfalowaną wodę przecież przetwornik jest około pół metra pod wodą? Woda w tym jeziorze napewno nie jest zanieczyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ciemny obraz masz na samej powierzchni (tego co "widzi" przetwornik) więc nie może być to dno. Podobną sytuację mieliśmy w Szwecji na jeziorze, mogła to byś silnie sfalowana woda lub duża ilość planktonu lub innego badziewia tuż pod powierzchnią wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust, to jest sygnał podwójnie odbity.

Sygnał z przetwornika jest wysyłany w kierunku dna, odbija się od niego i wraca do przetwornika. To jest obraz tego "pierwszego" dna.

Ponieważ echo wysyła dość mocny sygnał (szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę, że to tylko 3m głębokości) jego część odbija się od dna łódki, potem znowu od dna zbiornika wodnego i wraca do przetwornika. Dowód - drugie dno ma zawsze dwa razy taką głębokość, jak to pierwsze.

Rozwiązanie - zmniejszyć czułość sondy, lub pływać po głębszej wodzie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolega Gregorek ma racje to jest podwujne odbicie dna ];-) jeśli ci to przeszkadza i jak masz opcje "dolny zakres" to wejdz w nia i ustaw głębokość metr więcej niz pokazuje ci echo ;) bo teraz masz pewnie ustawienie na AUTOMATYCZNIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregorek ma racje ale nie do końca.

Dno w tym miejscu jest bardzo twarde i sygnał z echo się na nim nie rozprasza tak bardzo jak w przypadku miękkiego dna.

Sygnał jest na tyle silny że odbija się od powierzchni wody i powraca jeszcze raz jest zbierany przez sonar.

Tam bym szukał na twoim miejscu sandaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

No mocno twarde dno hehehe ale interesuj się górnym odbiciem bo ono pokazuje zawady i praeszkody ;) a usunietym postem się bym nie przejmował też tak miałem i przez to dowiedziałem sie wielkie G ale będe próbować jeszcze raz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Siemka wszystkim

po prawej stronie jest auto skala głębokości 0 - 10m. zatem pierwsze dno zaczyna się na 1/3 obrazu. Wychodzi na to że to jakieś 3 lub ponad metra. Zgadzałoby się z tym co pokazuje echo. Tak więc nie może być to plankton czy zanieczyszczona woda. Na tak płytkiej wodzie echa pokazują różne obrazy czasami nawet zmutowane.

Zwróćcie uwagę że to pirania i rozdzielczość jest jaka jest

34aa59cfbe5062d83b8168c3cf1f964714411.jpg

według mnie stawiam obraz na odbicie podwójne dna tym bardziej że to są tylko 3 m. głębokości.

odbicie aparatu zmyliło mnie troszkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.