Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Stara Odra - Głoska - Brzeg Dolny


SQra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wybrałem się na starorzecze jakieś 2 tyg. temu. Niestety bez większych efektów. Na grunt z żywcem, dwa nieduże okonki, na boczny trok kilka małych okonków, po za tym niska woda. Przez 5 godzin wędkowania - marne efekty.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Nawiązując do waszych pytań odnośnie dojazdu, nic się nie zmieniło przez ostatnie kilka miesięcy. Auto zostawiłem za mostkiem i szedłem przez pole kukurydzy..Czas dojścia to ok. 20 minut. Wiem, że jest wąska droga prowadząca wzdłuż strumyka/rzeczki...po jednej stronie spora skarpa, po drugiej pole.. dziury są na tyle duże, że autem osobowym nie dojedziemy. Problemu moga mieć osoby mające samochody terenowe... Ja zrezygnowałem po przejechaniu 100 metrów sam. osobowym. W tym czasie zakopałem się 3 razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 8 years later...

W lutym wspominałem o tym starorzeczu:

"...większość drzew wokół starorzecza i na cyplu między starorzeczem, a Odrą jest poznaczona w sposób, który sugeruje planowaną wycinkę! Czego oni chcą od tych drzew, przecież nikomu w niczym nie mogą tam chyba przeszkadzać."

Mam do tego miejsca sentyment. Wiele lat temu, gdy pierwszy raz przyjechałem na Dolny Śląsk z kijami, wylądowałem właśnie tu, bo tu odbywał sie zlot wędkarski, na który zostałem zaproszony. Ten odcinek był  pierwszym, który z bliska zobaczyłem, w którym łowiłem i dzięki któremu tę rzekę polubiłem. To starorzecze i Odra poniżej momentami przypominały mi Bug. Oczywiście tylko przypominały, bo na granicznym Bugu do którego w młodości było mi najbliżej nie było ostróg, klatek, opasek... było zupełnie dziko. Tu natomiast, nad Odrą było jeszcze na tyle dziko, że można sie było zapomnieć. Od razu małe sprostowanie, bo wiem, że są tu osoby znające Bug. Są na nim oczywiście główki i są opaski, a raczej pozostałości po nich - podobno jeszcze carskie. Nie widać ich nad powierzchnią wody i z tego co wiem - niewielu zna ich lokalizacje, więc mówię o tym co widać. Z powyższych powodów lubiłem tu zaglądać przynajmniej kilka razy w roku. Nawet jak ryby nie brały to było fajnie, bo w miarę dziko, a ja to lubię. Jak widzicie mam do tego miejsca sentyment, dlatego tak bardzo zaintrygowały mnie te poznaczone drzewa, że zacząłem drążyć. W necie nic nie znalazłem, więc użyłem innych sposobów i dotarłem do Wykonawcy robót, a nawet porozmawiałem z kierownikiem. Opowiedział mi o planach, nawet je naszkicował. Podsumowując - za rok starorzecza już nie będzie. Zostanie ono przekopane i połączone z Odrą, Cypel zostanie zwężony o 15-20 metrów i stanie się wyspą. Przed nią i za nią zostaną usypane progi. Oczywiście wszystkie drzewa na cyplu (wyspie) zostaną wycięte. Oberwie się też kilku drzewom od strony lasu. Wykonawca ma doświadczenie w realizacji takich inwestycji. Podobne wykonywał już na granicznej Odrze i na Wiśle. Inwestorem są Wody Polskie, a pieniądze na ten cel unijne. Tyle faktów. Nie dowiedziałem się natomiast po co to wszystko i cały czas się nad tym zastanawiam. Czy jest to kolejna inwestycja mająca na celu konieczność wykorzystania środków unijnych? Przecież to starorzecze to prawdopodobnie jedno z niewielu w okolicy tarlisk, więc raczej nie chodzi o dobrostan okolicznej fauny. Jaki zysk może przynieść likwidacja starorzecza i kto na tym skorzysta? Ktoś musi - inaczej po co ładować w to pieniądze? Gdy zajrzałem tam ostatnio jakiś tydzień temu już coś zaczęło się dziać. Barki, koparko-ładowarki, wywrotka...

P.S. Próbowałem odtworzyć szkic planów. Nie mam jednak w prywatnym komputerze odpowiednich narzędzi, więc moja próba wygląda dziecinnie, ale pokazuje z grubsza jaki jest zamiar. Dwa screeny - stan obecny i planowany.

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-09 o 10.24.41_e8aeab31.jpg

Zrzut ekranu 2024-03-09 100952.jpg

Zrzut ekranu 2024-03-09 100952'.jpg

  • Sad 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygnębiające jest to co piszesz. A jestem wręcz pewien, że jedynym powodem tych prac jest to, że są pieniądze do wydania, a jedynym uzasadnieniem, że się "zmarnują" jeśli ich się nie wyda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
5 godzin temu, jamnick85 napisał:

jeździłem tam bardzo często, zreszttą nie raz widziałem twój samochód @moczykij

To mieliśmy chyba podobną zajawkę. Od kilku miesięcy szukam zamienników, ale bardzo ciężko znaleźć coś równie klimatycznego w rozsądnej od domu odległości.

P.S. Na początku kwietnia zajechałem tam bez wędki - ot zobaczyć jak się ma "Głoska". Nawet do niej nie podszedłem. Teren jest ogrodzony od strony wsi. Widać natomiast, że nadodrzańskie drzewa rosnące dotychczas powyżej starorzecza już porządnie oberwały. W pierwszej chwili nie zorientowałem się o co chodzi, miałem wrażenie że jakaś inna ta Odrą, jakbym pomylił drogę, dopiero później zobaczyłem skąd takie wrażenie.

Compress_20240426_164459_9123.jpg

Compress_20240426_164459_9389.jpg

Compress_20240426_164458_8307.jpg

Compress_20240426_164458_8602.jpg

Compress_20240426_164458_8810.jpg

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.