Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kolejny Sum gigant z Rybnika.


kamionki

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 95
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

We Włoszech występowały :lol: !! W rzece ebro znalazły się dzięki ludziom.

Jeśli ekosystem jest stabilny to i sum ma swoje miejsce w piramidzie żywieniowej ale nie w sytuacji gdzie wszystko opiera na drobnej rybie i gdzie "działacze" pzw oraz inni zaangażowani chcą poprawić sytuacje. W takiej sytuacji sum nie pozwoli dorosnąć narybkom.

Autentyczna sytuacja.

W zeszłym roku mój kolega złowił 16kg suma w jeziorku na pomorzu. Ryba niestety nie przeżyła choć nie pochwalam tego czynu to podczas patroszenia wyszło że sum miał kilkanaście linków od 10 do 20cm. A skąd te linki były?? Z zarybienia które było dwa tygodnie wcześniej.

Tym bardziej że sum bardzo agresywnie żeruje i raczej żre bez przerwy. Nawet w warunkach gdy praktycznie nie ma tlenu w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Rybnika są sumy giganty i białorybu nie brakuje.

Panowie wszędzie, gdzie zostanie zachwiana równowaga dzieją się nieludzkie rzeczy jednak to przeważnie przez ludzi takowe mają miejsce.

Każda rodzima ryba ma swoje miejsce w ekosystemie i to nie podlega dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa a w polsce pstrąg potokowy jest rodzimym gatunkiem ?? a karpie i karasie pływały w wiśle 1000 lat temu ??

skończcie panowie licytacje na te gatunki, ten nasz, ten nie nasz, tego wpuścili tam i jest źle, ten gatunek introdukowali, a ten re-introdukowali,,, jeśli patrzeć w przeszłość bardzo odległą to ichtiolodzy mieli by problemy z jednoznacznym stwierdzeniem pochodzenia niektórych gatunków,,, nie ma co się sprzeczać o taki pierdoły, bo odchodzimy od właściwego tematu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze zdrapek "rozdrapuje" stary temat :wink: , myślałem że temat Suma z Rybnika umarł, a tu prosze :D

Temat powrócił jak feniks ... zraz z złowieniem kolejnego giganta ;)

Macko, co do rodzimych to rzeczywiście trzeba sięgać daleko do korzeni :). Przez te XXX lat w poszczególnych gatunkach mogły powstać przekształcenia związane z zastaniem innych warunków. Sam człowiek jak jest różny....

Ojj troszkę zbaczam, ale chcę przedstawić jak temat jest rozległy i i le można tutaj dyskutować.

Nasze warunki klimatyczne nie są dla wszystkich gatunków odpowiednie i może dla tego nie mamy podobnych sytuacji jak w USA, ale tam problemy również z nielegalnym importem i nieodpowiedzialnymi zachowaniami (kto śledzi ten wie ;)).

Zbaczam z tematu... a sumy powinny pływać w naszych wodach.

Znam "kałużę", w której kolega złapał suma ok. 80cm czyli przed zdolnością płciową, więc muszą być większe hhehe, chyba, ze ktoś przeniósł :)

Do czego zmierzam, jest tam sporo białorybu, płocie, wzdręgi, karpie, jazie, liny mało leszcza, sporo szczupłego i okonia i sum im nie zaszkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd kolega wie czy pstrągi potokowe występowały w polsce 1000 lat temu ?? Natomiast Jesiotry były na 100% bo potwierdzają to badania ichtiologów, pstrąg potokowy powstał z troci (które jak wiemy wędrują po morzach) i skąd mamy mieć pewność że polskim P. potokowym początek dały polskie trocie a nie np. norweskie. Pstrąg potokowy to osiadła w wyniku ewolucji XXX lat temu forma troci wędrownej ....

Skąd mamy mieć pewność że XXX lat temu tęczaki nie wpływały na tarło do polskich rzek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie pod zdjęciami --------------Wędkarzem jestem od ósmego roku życia, czyli już 20 lat. Pasję wszczepił mi mój dziadek...... itd itp ......

Dla mnie masakra .... szkoda że dziadek nie wszczepił mu szanowania takich okazów , skoro żył tyle czasu mógł jeszcze popływać w swojej krainie .... powinno sie takich tępić ... zwykły mięsiarz i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Wrócił do wody czyli w następnym sezonie szansa na kolejny rekord ;)

Ktoś się orientuje jaki jest światowy rekord wielkości/wagi suma ? Ciekaw jestem czy naszym sumom dużo brakuje do europejskiej czołówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócił do wody czyli w następnym sezonie szansa na kolejny rekord ;)

Ktoś się orientuje jaki jest światowy rekord wielkości/wagi suma ? Ciekaw jestem czy naszym sumom dużo brakuje do europejskiej czołówki.

Na rekord szansa będzie o ile nie padnie ze starości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.