Skocz do zawartości
tokarex pontony

Czy tam są karpie ?


pacpaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam dość mały staw (ok 10 arów), dno muliste ok.40cm mułu, lustra wody max 1,5m (w sumie głębokość nie dochodzi do 2m). Po wpuszczeniu karpia mam możliwość łowić rok, może 2 a potem jakby przepadł. Podobnie mam z leszczami, linami. Kiedyś sporo tego wpuściłem, a teraz nic nie widać. Jedynie duże okazy które łapię i jestem pewny że są (widać jak pływają) to amury. Często łapią się też karasie (ok.20-30cm waga 0,5kg) oraz drobnica płotki i okonie wielkości palca . Przy stawie pojawia się czapla oraz inny szkodnik gryzoniowaty (nigdy nie znalazłem żadnych łusek, niedojedzonych ryb czy odchodów także to nie jest raczej wydra-możliwe tez ze ten szkodnik nie żywi się rybami). 2 razy też miałem śnięcie ryb po zimie i też jedynie były to duże sztuki amurów i tołpyg. Nigdy leszcz, lin czy karp. Próbuję coś innego złowić już od kilku dobrych lat i bez rezultatu. Jakaś ryba na pewno jest bo 40 litrowe wiadro ugotowanego zboża jest zjadane w ciągu doby, plus 30 kg trawy na kilka dni. Czy jest możliwym, że śnięta ryba jest "zakopana" w tym mule i nie wypłynęła, albo rzeczywiście całą populację tych wartościowszych ryb wyjadły jakieś szkodniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Czym ty je karmisz?! Może masz wydry? Albo nie umiesz złowić tej ryby? :)

Zbożem gotowanym (żyto głównie i pszenica) :o), amurki i inne roślinożerne (jeśli tam są)- trawą. Jakby była wydra zakładam, że przez tyle lat dała by jakieś ślady swojej obecności (resztki niedogryzionych ryb itp.). Możliwe, że starszej ryby nie mogę wyciągnąć, ponieważ nie umiem (łowię na skórkę od chleba, kukurydzę, zapach waniliowy, dżdżownice) zastanawiam się tylko, że przez tyle lat żadna się nie nabrała...chociaż jedna :grin: (od czasu do czasu zapraszam pasjonatów wędkarstwa i muszę powiedzieć, że oni łowiąc z własną zanętą i innymi różnymi sposobami też nic nie łapią z tej trójki: karp,leszcz czy lin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź zatoczkę bogatą w roślinność, lub tam gdzie wygrzewają się amury blisko zarośli. Kup kukurydzę gotowaną i od czerwca nęć codziennie wybraną miejscówkę gotowaną kukurydzą (ile masz tam + - amurów?) jakieś 5-8kg dziennie a po tygodniu łów na kukurydze na włosie - krótki włos i 2-3 kuku na włosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź zatoczkę bogatą w roślinność, lub tam gdzie wygrzewają się amury blisko zarośli. Kup kukurydzę gotowaną i od czerwca nęć codziennie wybraną miejscówkę gotowaną kukurydzą (ile masz tam + - amurów?) jakieś 5-8kg dziennie a po tygodniu łów na kukurydze na włosie - krótki włos i 2-3 kuku na włosie.

Amurów ok 20 sztuk tych dużych, które widać jak pływają przy powierzchni. Ogólnie chodzi mi aby znaleźć sposób na te karpie, liny czy leszcze (czy one tam są czy ich jednak nie ma) , bo rozumiem, że powyższa rada jest na złapanie amurów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rzeczywiście, to było na amurka :) Hmmm... Najlepszy sposób na złowienie karpika wydaję się zastosowanie kulek proteinowych - bardzo logiczne. Zlokalizuj miejsce gdzie jest może jakieś wypłycenie - górkę i tam nęć odpowiednie do ilości karpi w zbiorniku kulaskami - smak zależy od Ciebie. Musisz sam zdecydować jaki smak i miejsce i najlepiej łowić na metodę włosową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony jest płycizna (koło miejsca gdzie karmię) - taka niby plaża. Dno jest żwirowe a nie muliste, myślisz żeby tam rzucać ? Reszta wszędzie muł i mniej wiecej taka sama głębokość bez szczególnych płycizn. Kiedyś jeszcze namierzałem karpie za pomocą pęcherzyków powietrza (gazów?) na powierzchni wody, ponieważ jak sie ruszy ten muł to się ulatnia jakiś gaz. Teraz tych oznak też nie widać. A co myślisz o tym czy śnięta ryba może nie wypłynąć na powierzchnię, jak się zakopała w mule? Czy zawsze wypłynie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wypłynie. To znajdź miejsce gdzie jest jakaś zawada, przeszkoda, nie wiem, zwalone drzewo, pobliże trzcin, tam gdzie karp mógłby się ukryć. Ile lat możesz mieć te karpie w zbiorniku i jak duże wtedy były gdy je wpuszczałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik czysty, niezarośnięty bez żadnych przeszkód - oprócz pomostu. Jedynie na brzegach rośnie wysoko trawa. Karpie roczne i dwuletnie, które łowiłem (wpuszczane były takie małe jako narybek - chyba 10 dag sztuka) ważyły od 05,kg do 1kg. Najstarsze karpie powinny mieć ok 10 lat, najmłodsze 3-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w stawie były kiedyś 2 szczupaki zostały upolowane (jak wylegiwały się na brzegu). Mogę powiedzieć ze dosłownie złapałem je na żywca :wink: Jedyne ptactwo widziane nad stawem to czaple. Kaczek nie odnotowałem. Szczupaki też by wyjadały te okoniki i inna drobnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba 5 różnych siatek próbowaliśmy. Łapały się jedynie pojedyncze małe sztuki płotek czy kleni. Nigdy nawet na siatkę karasia nie złapaliśmy- a regularnie łowię na wędkę takie 0,4kg. Staw ma nieregularny kształt także ciężko dobrze to zrobić. Amury potrafiły nad siatką przeskakiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mam pojęcia. Ale wspomniałeś że tam jest pomost tak? Jak jest to chodzisz lub ktoś inny po nim chodzi?

Pomost jest używany sporadycznie. Najczęściej przy karmieniu ryb, gdyż na jego końcu zawieszony jest karmnik (drewniana skrzynka o niskich ścianach) na który wysypywane jest zboże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie wiem czy to ma znaczenie ale możliwe że brzegi są podmyte i mogą być takie niby "kryjówki". Karasie np. łowię 10 cm od brzegu... Jak rzucę haczyk w to samo miejsce ale np. 20-30cm od brzegu to już nie mam brania . Czym nęcić te karpie ? Teraz to już chyba czekać do nowego sezonu czy jesienią też karpie mogą się złapać ? Jaka pora dnia jest odpowiednia (słyszałem gdzieś, że tak wieczorkiem karpie najbardziej są aktywne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po cholere jakies kulki firmowe itp itd

Zwykle kuku + konopie i sypac ziarnani.

Jest to maly staw, presji wedkarskiej nie ma wiec normalnym zwyklym sposobem - jakos ludzie lapali kilka lat temu karpie na kuku, robaki itp itd i wyniki mieli.

Najlepsze rozwiazanie to pozadna siatka i sprawdzenie dokladnie co tam plywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po cholere jakies kulki firmowe itp itd

Zwykle kuku + konopie i sypac ziarnani.

Jest to maly staw, presji wedkarskiej nie ma wiec normalnym zwyklym sposobem - jakos ludzie lapali kilka lat temu karpie na kuku, robaki itp itd i wyniki mieli.

Jak ty chcesz nęcić ziarnami?! Jak sypnie trochę więcej to amury się zaciekawią i z karpi nici!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.