Skocz do zawartości
tokarex pontony

Oprogramowanie do analizy danych z echosondy


Arturo

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

Szukam sprzętu (echosondy + oprogramowania na PC), który zapewnia następujące funkcjonalności. Zapis danych z echosondy na karty SD lub inny nośnik, wraz z namiarami GPS a następnie przeniesienie tych danych do softu na laptopie po to aby szybko stworzyć mapę dna analizowanego obszaru. Całość powinna działać w sposób zapewniający zgranie danych i szybką analizę w warunkach terenowych, czyli na przykład w ciągu 1,5 - 2 godzin na początku karpiowej zasiadki.

Czy ktoś z Was słyszał lub korzysta z podobnych rozwiązań ?

Będę wdzięczny za info i rekomendacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam.

Potrzebujesz echosondy z GPS-em z możliwością zapisu logu, czyli zapisu wskazań GPS i echosondy w jednym czasie.

Możliwość zapisania możesz mieć na karty pamięci lub port NMEA0183 (podlaczasz echo kablem do kompa), to pierwsze jest wygodniejsze, czyli najlepiej echosonda ze slotem kart SD/MMC

Po zapisaniu danych przetwarzasz je w programie DrDepth.

Np mysle o takiej echosadzie Low

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Echosonda i jej możliwości wyglądają super. Cała sprawa rozbija się o oprogramowanie i praktyczne możliwości analizy. Nie mam doświadczenia z Dr. Depth... Dla przykładu, czy ten program umożliwia:

(1) ustawienie waypointów, które w trakcie pływania po zbiorniku będą swoistymi punktami nawigacyjnymi, np. charakterystyczne miejsca w łowisku pomiędzy którymi zamierzam położyć zestawy

(2) ustawienie wirtualnego markera na mapie dna, skopiowanie tych danych na kartę, wgranie z powrotem do echosondy i napłynięcie (+/-) na oznaczoną miejscówkę ?

Czyli generalnie przełożenie danych z echosondy na w miarę konkretne lokalizacje na łowisku. Szczególnie ważne na dużych zbiornikach, typu zaporówki i przy łowieniu z wywózki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc,

niedawno na grupach dyskusyjnych gostek sprzedawal taki sprzet.

- Echosonda Lowrance M52 z wbudowanym GPSem!,

- komputer przenosny PocketPC HP IPAQ 1710,

- oryginalne oprogramowanie DrDepth na tego pocketa,

- kaber szeregowy laczacy ona urzadzenia...

dzieki temu robil obraz dna w 3D. wejdz n strone drdepth.pl/

chyba o to Ci chodzi :)

Pozdrawiam

NEURON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Echosonda i jej możliwości wyglądają super. Cała sprawa rozbija się o oprogramowanie i praktyczne możliwości analizy. Nie mam doświadczenia z Dr. Depth... Dla przykładu, czy ten program umożliwia:

(1) ustawienie waypointów, które w trakcie pływania po zbiorniku będą swoistymi punktami nawigacyjnymi, np. charakterystyczne miejsca w łowisku pomiędzy którymi zamierzam położyć zestawy

(2) ustawienie wirtualnego markera na mapie dna, skopiowanie tych danych na kartę, wgranie z powrotem do echosondy i napłynięcie (+/-) na oznaczoną miejscówkę ?

Czyli generalnie przełożenie danych z echosondy na w miarę konkretne lokalizacje na łowisku. Szczególnie ważne na dużych zbiornikach, typu zaporówki i przy łowieniu z wywózki ...

Poszukaj jeszcze w sieci programu EasyGPS, używałem go kiedyś, rewelacja. Prosty, darmowy, funkcjonalny. Jeśli będziesz miał problem z Waypointami daj znać mi na PW albo maila, chętnie pomogę bo zawodowo się tym też zajmuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe informacje :mrgreen:

Bawię się demo Dr Depth i zaczynam rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Z kolei Easy GPS na razie obejrzałem szybko stronę i muszę jeszcze trochę doczytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

Ten temat ma wiele wątków i może być interesujący dla wędkarzy, którzy korzystają/zamierzają korzystać z echosondy i kieruje nimi ciekawość co kryje się pod taflą ulubionych łowisk. I to bez względu na ulubioną metodę łowienia...

Co sądzicie o następującym pomyśle :?:

-> wiosenne warsztaty pt. "podwodny świat" albo coś w tym stylu,

-> dogadujemy się z jakimś kołem wędkarskim lub prywatnym, niewielkim łowiskiem i sponsorem sprzętu (echo i oprogramowanie)

-> ustawiamy się na jeden dzień na niewielkim zbiorniku, pływamy, uczymy się a w efekcie...

-> tworzymy pełną mapę zbiornika, analizujemy uzyskane dane itd.

Jeżeli będziecie wstępnie zainteresowani mogę zrobić rozeznanie i zająć się organizacją. :cool:

Od razu zastrzegam, że nie jestem związany z żadną firmą wędkarską. Na co dzień działam w zupełnie w innej sferze. Wędkowanie a szczególnie karpiarstwo to moja pasja. :grin:

Dajcie proszę znać co sądzicie o takiej inicjatywie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam.

Potrzebujesz echosondy z GPS-em z możliwością zapisu logu, czyli zapisu wskazań GPS i echosondy w jednym czasie.

Możliwość zapisania możesz mieć na karty pamięci lub port NMEA0183 (podlaczasz echo kablem do kompa), to pierwsze jest wygodniejsze, czyli najlepiej echosonda ze slotem kart SD/MMC

Po zapisaniu danych przetwarzasz je w programie DrDepth.

Np mysle o takiej echosadzie Low

teraz zaluje, ze tak rzadko na forum zagladam... do rzeczy:

wszystko to prawda, z malym ale. mianowicie od pewnego czasu sam fakt posiadania przez sonde (kombo z gps) slotu na karte nie oznacza, ze zapisuje ona logi.

Elite5 mam i nie polecam. sama sonda jest bardzo fajna, z nmea tez mozna wyjsc ale NIE zapisuje loga na karte. do korzystania z drdeptha niezbedny jest palm lub jakis netbook co jest oczywista lipa za te pieniadze. drdepth zaczal sie jakis czas temu lubic z humminbirdami (tudziez na odwrot) i tam bym swoje kroki dzis skierowal, lub do eagla ktorego posiadasz. lowrance w nowej linii leci w czlonka i logi sa dostepne dopiero w linii HDS. dystrybutor poinformowal mnie, ze pytania o to byly i "fabryka" mowi twarde nie, zadnego upgrade'u firmware nie bedzie.

na dodatek drdepth w wyzszej wersji oferuje tez mape z twardoscia dna, do tego jednak log z sondy jest niezbedny.

odnosnie samego nmea. opis pinow z elite5 mam jesli ktos by byl zainteresowany, majstrujac wlasnego rs232 najlepiej sie wpinac do nich kabelkami komputerowymi (chodzi o wtyczki sygnalowe wpinane w plyte glowna, od resetu, speakera etc. ciasno wchodza, ale wpina sie je raz). jednak takie rozwiazanie stanowczo odradzam jesli ktos chce sie bawic drdepthem i dopiero kupuje sonde. tylko log z twardoscia dna! mnostwo pieprzenia jest z netbookiem i nie zawsze sie chce, log robi sie sam, zawsze, pozniej musi sie tylko chciec dane dodac.

na koniec dodam, ze zanim uzbroilem sie w netbooka na ryby wymienilem kilka maili z Perem Pelinem. bardzo mily i komunikatywny gosc (na dodatek wyrozumialy dla mojego kalecznego angielskiego), on rowniez kategorycznie stwierdzil, ze elite5 nie rejestruje nic ciekawego. rozwiewal moje watpliwosci dotyczace danych zapisywanych w drodze, ktora sonda zapisuje. mialem cicha nadzieje na to, ze glebokosc jest tam zawarta i pierwsze przymiarki jakims konwerterem dawaly nadzieje... niestety.

reasumujac, straszna z tym lipa :( pomijajac ten drobny szczegol echo jest swietne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.