Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Podrywka


andi64

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam

O zakazie używania podrywki coś słyszałem. Ale chciałem zapytać czy do połowów np małych płotek można używać podbieraka??co poniektórzy na stawie na którym łowię od jakiegoś czasu (woda PZW) chodzą wieczorkiem z podbierakiem po brzegu i przeciągają go po dnie w ten sposób pozyskując drobnicę. Czy taki proceder jest dozwolony??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg: Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie określa podrywkę jako narzędzie rybackie.

Natomiast narzędzia rybackie mogą posiadać wyłącznie osoby uprawnione do rybactwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie produkcji i obrotu tymi narzędziami (Art.20 ust.1 ustawy o rybactwie śródlądowym), a połów narzędziami rybackimi bez uprawnień (w tym również podrywką) jest przestępstwem

A więc: nie wolno używać podrywki, tym samym jej posiadanie jest przestępstwem!

Ztego co mi wiadomo zakaz połowu na żywca już dawno zniesiono

2. Przynęty

a/ Jako przynęty mogą być stosowane:

- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,

- przynęty sztuczne.

b/ Zabrania się stosować jako przynęt / zanęt / :

- zwierząt i roślin chronionych,

- ikry rybiej,

- wykreśla się zapis "żywej ryby"

źródło: http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=55540#55540 radzę się zapoznać :cool:

O zakazie używania podrywki coś słyszałem.
:shock::shock::shock:
Ale chciałem zapytać czy do połowów np małych płotek można używać podbieraka??

Nie, bo sama technika wskazuje na metodę połowu podrywką, a to że:

niektórzy na stawie na którym łowię od jakiegoś czasu (woda PZW) chodzą wieczorkiem z podbierakiem po brzegu i przeciągają go po dnie w ten sposób pozyskując drobnicę.
w tym wypadku radziłabym powiadomić PSR, a to że akurat używają podbieraków to jest na ich korzyść w razie tłumaczenia (po incydencie) - jak wcześniej napisałam podrywki nawet nie można mieć w bagażniku :roll:
Czy taki proceder jest dozwolony??

No chyba już wiesz, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madi "wyluszczyla" wszystko perfekt :!::smile:.Tyle ze jak ktorys z kolegow wspomnial "przywrocono zywca a o podrywce zapomniano" :!::evil:, a pakowanie jej do "wora" razem z rybackimi sieciami to jakis chory zart :!::!::shock:.Czyli do 2001r bylismy rybakami :?:.Z punktu etyki: jesli ktos ma zamiar stosowac zywe rybki to chyba lepiej gdy po "zaciagu" dokona selekcji zostawiajac ta drobnice ktora uzna za przydatna niz "skluta" i wymietoszona w lapie uwolni lub zostawi w sadzu :!::twisted:.Jasne ze lowiac podrywka omija Nas frajda walki z 10-cio centymetrowymi "potworami" ale to juz inna historia :!::wink:.Pozdro-Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło jeeeny - znowu międlicie tę cholerną podrywkę? Tyle już było na ten temat na forum że aż dziwne że moderatorzyca nie przyłączyła tego tematy do poprzednich. Przecież już byłaś madi, na forum jak przewalała się fala dyskusji o podrywkach, o drutach w garażu, cytaty ustaw i paragrafów - po co jeszcze raz to zaczynać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo sama technika wskazuje na metodę połowu podrywką, a to że:
Tu się nie zgodzę, podbierak to nie podrywka. Podrywką nie wolno (tylko szybko :mrgreen: ) ponieważ jest to narzędzie rybackie, podbierak takim narzędziem nie jest a w regulaminie nie ma zakazu pozyskiwania żywca w ogóle, ani zakazu używania podbieraka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podbierak takim narzędziem nie jest

Nie jest, owszem :wink:

a w regulaminie nie ma zakazu pozyskiwania żywca w ogóle, ani zakazu używania podbieraka.

Niby tak, ale aby pozyskać żywca należy go złowić używając:

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo (...) - RAPR

lub kupić w wędkarskim :lol:

A sam podbierak to: nieduża sieć używana przez wędkarzy, naciągnięta na ramkę przymocowaną do drążka służąca do wyjmowania złowionych ryb

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Podbierak

a więc najpierw należy rybę złowić wędką :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak czytajac co napisal Radek o reakcji Irlandczykow to nie wiem czy z ich podejsciem "bez paniki" itp nie uznali by ze po przymocowaniu podrywki do linki a pozniej kija (wiele osob tak wlasnie uzywalo podrywki) nie bedzie to juz wedka w koncu nawet mozna by bylo chleb polozyc jako przynente

Tam jest zdroworozsadkowe podejscie i bylo ciekawe spojrzenie innej nacji na problem tej butelki do polowu zywca

Ale tu jest Polska :lol:

Zreszta mysle ze Tomaszek i Radek powinni czasami cos wiecej skrobnac o nastawieniu miejscowych do wedkarstwa

Zawsze warto wiedziec jak i co mysla inni o wedkarstwie

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale aby pozyskać żywca należy go złowić używając:

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo (...) - RAPR

Ok, tego nie wziąłem pod uwagę. mój błąd :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ostatnio w którejś z gazet wędkarskich wywód jednego z największych autorytetów prawa w tej wiosce pana Radeckiego .....ble...ble...ble... ogólnie chłopina był chyba za przywróceniem podrywki wędkarzom... i to że tak nie stało uważa za niedopatrzenie....

Jak będę miał chwile to poszukam tego artykułu i wrzucę tu.

Ale nawet gdyby tak się stało, przywrócono by podrywkę, to Naszym narodowym zwyczajem wyjdzie jakiś nieprzytomny oszołom spod stołu (nawet dwa lata po czasie) i wrzaśnie VETO!! :lol: nie za bardzo rozumiejąc o co chodzi i gdzie się znajduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym samym jej posiadanie jest przestępstwem!

nadinterpretacja prawa

Naruszenie przepisu art. 20 ust. 1 stanowi wykroczenie stypizowane z art. 27 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (por. W. Radecki, Przestępstwa i wykroczenia rybackie, Prokuratura i Prawo 1997, nr 2, s. 36—37; K. Gruszecki, Przestępstwa i wykroczenia w znowelizowanej ustawie o rybactwie śródlądowym, Przegląd Sądowy 1997, nr 3, s. 59; M. Błażejczyk, Narzędzia rybackie w posiadaniu osób nieuprawnionych do połowu ryb, Gospodarka Rybna, 1983, nr 3, s. 12—13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrywka wędkarska 100x100 była zlikwidowana w tym samym czasie jak zakazano łowić na żywca. Przepis był nie tylko głupi jak i niewykonalny bo nie było do niego przepisów wykonawczych i nie można było nikogo ukarać za łowienie na żywca. Jak to u nas jest łowienie przywrócono a w tym czasie ukazały się przepisy wykonawcze odnośnie podrywki. Takich bubli prawnych w naszym kraju jest więcej niż w całej rozszerzonej Uni, ale trzeba było dać robotę prawnikom bo oni jakoś się nie palą do pracy za granicą na zmywaku. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą przekopałem moje "świerszczyki" :grin: oof i znalazłem ten artykuł

na temat podrywki:

Wiadomości Wędkarskie 3/2007 str.59 ""Zbrodnia i Kara" ,

Nie ma jednak w nim nic wartościowego, ponad to co napisał tutaj (post wcześniej) Jarosław.

prof. Wojciech Radecki sugeruje zgodnie z zasadą "z celu na środek" że skoro przywrócono żywca to powinna być też przywrócona podrywka do pozyskiwania tego żywca.

A tak żartem, abstrahując od tematu podrywki:

Cudowna zasada (bardzo pojemna) nieprawdaż, aż się dziwie że zgodnie z tym nie możemy posiadać granatów obronnych do pozyskiwania martwych rybek, skoro połów na nie jest legalny :mrgreen:

Jeszcze jedna sprawa, z całym największym szacunkiem dla kolegi

Oczywiście wcześniej zapytasz zapewne autora tekstu czy mozesz.

myślę że mógłbym go olać,wrzucił bym najtłustszy (najbardziej treściwy) kawałek podając zródło i autora, chyba zmieścił bym się w w tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że mógłbym go olać,wrzucił bym najtłustszy (najbardziej treściwy) kawałek podając zródło i autora, chyba zmieścił bym się w w tym
Przynajmniej wiesz co możesz :mrgreen: i o to mi chodzilo.Bo tlumaczenie się niewiedzą ,to zadne tłumaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.