Skocz do zawartości
tokarex pontony

problem z zawodami spławikowymi


kulas

Rekomendowane odpowiedzi

W moim kole w maju są zorganizowane zawody spławikowe.Wolno łowić na jedną wędkę.

Łowisko to dość duży staw, mocno zamulony, porastają go trzciny .Na jesień wpuszczono do niego karpie od 1.5 do 2.5 kg.Są one moim głównym celem .W łowisku występuje licznie płoć i skarłowaciały leszcz do 20cm.Chcę zanęcić gotowanymi konopiami, małą ilością pelletu kukurydzą ,zanętą sypką może pęczakiem .Myślę nad dwiema wędkami : bolonka 4m cw. do 25g żyłka 0.20mm (wiem że bolonka to na rzekę ale świetnie się spisuje)lub teleskop 3.90m do 75g i żyłka 0.25mm .Wole pierwszą wędkę bo preferuję aktywne łowienie .Proszę o pomoc w doborze zestawów ,przynęcie i sposobie nęcenia.Staw do 2m chce łowić najdalej 12m od brzegu ,chociaż mogę spróbować dalej .Proszę o pomoc .Ilościowo muszę złapać ok 7 karpi w ciągu 2 godzin.Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

ryzykowne jest nastawienie sie na karpie skoro w lowisku wystepuje duzo leszczyka i plotki, jesli do tego mozna je lowic krotka wedka(3-4 m) to w ciagu dwuch godzin mozna zrobic spory wynik, 7 karpi w dwie godziny to naprawde sporo napisz jak mozesz czy jest to jeziorko PZW oraz jego powierzchnie no i ile karpia wpuscili jesienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już tak się nastawiasz to wybrałbym ten kij 4m żyłka lepsza by była 0,18 z przyponem 0,16 i dobrze wyregulowany hamulec. jaki masz kołowrotek do tej wędki? opisz coś więcej swój zestaw to wtedy będzie łatwiej go zmodyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kolego że nie masz bata, ale nic to. Zanęć sobie dwa punkty, pod płoć na dziesiątym-dwunastym metrze i na karpia dalej, powyżej dwudziestego metra. odległości oczywiście należy dopasować do łowiska, bez treningu(gruntowanie!!!) nie ma co liczyć na sukcesy. Przypon płotkowy 0,10 max, bo inaczej będziesz siedział nad wodą zamiast łowić. Na karpia może być ciut grubszy, powiedzmy 0,14. Zanęty kup gotowe Lorpio, Lider, albo Venire, niekoniecznie muszą być z najdroższej serii, ale raczej też nie te podstawowe. Zrób wg przepisu, bez dodatków. Na drobną rybe ochotka w ziemi/glinie. Lżejszą wędke uzbrój na drobnice, a teleskop na karpia. Jak nastawisz się tylko na karpia i nie wypali to popłyniesz, musisz mieć plan B. Byłbym ostrożny z pęczakiem, pelletami, ogólnie z przynętami w zanęcie, mamy nęcić a nie karmić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze bez bata/tyczki na zawody bym się nie wybierał. To jest podstawa szybkiego i efektywnego łapanie ryb na zawodach. Jeśli piszesz, że w twoim łowisku są karpie to wątpie żeby było ich tyle aby móc się skupic tylko na nich. Zapewne już dawno by były wyłapane. Ja na twoim miejscu zainwestował bym z bata, zrobił mocniejszy zestaw np główna żylka 0,14 przypon 0,12 i poławiał bym drobnicę a może by i karpik się trafił. Co do tego peletu itp to czas zawodów jest na pewno za krótki aby zwabić w to miejsce karpie. Więc jeśli ci ta sztuka się nie uda to twój wynik będzie na zero ponieważ wątpie żeby w taka zanętę weszła drobnica :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przygotował dwa zestawy - delikatniejszy na płotki i inną drobnicę, a nieco grubszy na karpia. Na początku nastawić się na mniejsze ryby, a jak karpie podejdą, to próbować je przechytrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moja rada to zrobić trening, a najlepiej 2 lub 3 przed zawodami. Zobaczysz co bierze i na co oplaca się nastawić. Tak jak wyżej piszą bat to podstawa na szybkie lowienie drobnej ryby, proponuje zakup 5 lub 6 m bata ( węglowe kosztuję już ok 100 zl). Co do taktyki. zanęta to podstawa. Startuje co roku w maju na podobnym lowisku więc podaje przykladowy sklad. Sensas Rouch Etange 3000 + pinki, 2 kg ziemi belchatowskiej i 0.5 jokersa, jak są karpie to bym jeszcze dodal pól puszki lekko zmiksowanej kukurydzy. Nęcenie na 2 punkty a) pod bata jakieś 7-8 m od brzegu B) pod bolonke ( też używam na stojącej wodzie) na 12-14 m. Przy nęceniu w pkt. b więcej spożywki i kukurydzy. Oczywiście do zanęt dokladasz w miarę możliwiści dodatki tj. prażone mielone konopie, epiciene, wanilix, biszkopt.

Napisz jak wypadl trening to pewnie więcej będzie można powiedzieć o odpowiedniej strategi.

pozdr

ziuta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kole w maju są zorganizowane zawody spławikowe.

Ma jeszcze sporo czasu , ale uważam ,że ( i w 100% się z tym zgadzam) najrozsądniej zrobić tka jak mówi mój przedmówca. Ale mam pytanie nie dotyczy zawodów ale....na miejscu gdzie będę łowił jest sporo karpia , ale i jest drobnica zaryzykowalibyście bata?? bo mnie wszyscy odciągają i radża albo bolonkę ( mam ultra lekką węglową ale i tak strasznie dla mnie ciężka) albo na mój ulubiony 4,2m teleskop ( on jest dosyć lekki) bo jak strzelę 2,5kg albo większego karpia na bata....( albo ponad 40cm lina) to nie będize fajnie.Ja uwielbiam łowić na bata i przekonałem się do tej metody pomimo średnio mi idzie opanowanie tej metody ( może mamy za długi przypon) ale mam pewne obawy po takim straszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karpii wpuścili ok700 tej jesieni ale będzie można łowić na tym stawie dopiero od zawodów.

Kołowrotki mam:jaxon nano i konger karpiowy u nas w maju jeszcze leszcz nie bierze dopiero czerwiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być bolonka według mnie. Tylko według mnie zrób tak ( ja nie mam dużego doświadczenia w zawodach ale trochę startowałem). Tak jak pisali poprzednicy weź zanęć dwa miejsca jedno grubsza zanętą ( dalej) a cieńszą i bardziej smużącą bliżej bliżej brzegu . Zestaw skonstruowałbym jeden ( szkoda jak dla mnie czasu na zmienne zestawów choć dobrze skonstruowane zestawy zmienia się w momencie) żyłka główna 0,14 żyłka na przyponie 0,12. Ewentualnie jak się boisz ,że za słaba to można zwiększyć odo odpowiednio 16 i 14 .Chociaż ja na ten pierwszy zestaw wyciągnąłem karpia ponad 2,5kg bez problemu. Wszystko zależy od roślinności i przede wszystkim od umiejętności. Nie ubliżając nikomu ale w wieku 13 lat (jeśli twój wiek jest poprawnie podany) to może być ciężkie do osiągnięcia . Do tego trzeba mieć trochę wprawy bo widizałem już jak pewna kobitka nie na zawodach ale w miejscu dosyć obleganym splątała wszystkie zestawy w okolicy bo miała karpia 2,5kg. i nie potrafiła nad nim zapanować. ale jak masz w tym wprawę to może sobie poradzisz.... Wracając do tematu bierzesz i rzucasz najpierw w pierwsze miejsce .Nikt tutaj nie zwrócił uwagę ,że nie podałeś ile te zawody trwają. Ile tura , w moim kole są tylko zawody jedno turowe które trwają 3 godziny i nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie ja się nastawiam na karpia. Złapanie 7 karpi w 2 godziny to jest według mnie nie do zrobienia to jest ok. 17 minut na karpia , czyli musiałbyś je haratać na szybko i do siatki poza tym , człowieku z jednej miejscowy 7 karpi??? to musiałby być staw hodowlany, weź pod uwagę ,że ja jeżdżąc na komercje gdzie płaci się za rybę złapaną i niewolno jej wypuścić to ja miałem branie karpia po min. 15min a ty chcesz na normalny stawie wciągu 17min. zaciąć karpia ,wyholować go ,odpiąć go i do siatki ?? Weź pod uwagę ,że powinno się przynajmniej po 2-3 karpiu przewiązać zestaw (powinno się po każdej rybie ale to za długo by trwało) . A na koniec powiem ci wprost nastawianie się na karpia na zawodach to dla mnie lekko delikatnie mówiąc szalone...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nastawiając się płocie nie można tam wygrać .leszcze jeszcze nie żerują .A chce chociaż te 3 złapać karpie .Myślałem nad zanętą z rewelatorem ale nie mam kasy żeby kupić książkę .Czy ktoś wie coś o tym rewelatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie ciężko bo na wiosnę to zawody nie są porywające. Przeważnie woda jest zimna a co za tym idzie ryby żerują słabo.

Sam się zastanów jak często w ciągu sezonu łowisz karpie bo z nim nie jest tak łatwo jak to się może wydawać chyba że to jest 4-5 dni zaraz po zarybieniu a gdy się już rozejdą to nie licz na regularne brania.

Kolejnym aspektem są stanowiska poza które ryby nie możesz wypuścić bo i tak nie zostanie zaliczona a ty jeszcze sobie problemów narobisz. Zawody to nie rekreacyjne łowienie i tam nikt sobie nie pozwala na zabawę z rybą.

Najlepsze są ryby dające dużą wagę a jednocześnie nie wymagające długiego holu i tu proponuje płoć bo leszcz czy karaś o tej porze słabo żeruje albo wogóle a karpia powyżej kila jak dla mnie to nie wycholujesz.

Na płoć się nastaw i nie żaden pelet tylko zanęta spożywcza czy to sensas, epicjene czy lorenc z tych bardziej popularnych ale nie za dużo tak około 2 kg do tego kup 1/4 l pinki i do zanęty dodaj połowę. Dobrze jest dać też ziemie z ochotką około 2 kg ziemi i 0,5 l ochotki.

Zaczynasz nęcenie to ładujesz koło 7 kul zanęty spożywczej wielkości pomarańczy i z 5 kulek z ziemią i ochotką wielkości mandarynki.

Podstawa to dokładnie wygruntować tak żeby przypon około 3 cm leżał na dnie i zanęcić punktowo.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
.Ilościowo muszę złapać ok 7 karpi w ciągu 2 godzin.
Musi to na rusi :???: Teoretycznie jest to mozliwe,praktycznie mniej tymbardziej biorac pod uwage ze masz 13 lat i nie jestes zbyt doswiadczonym wedkarzem.Musisz wziasc pod uwage ze karp moze nie brac jak i kazda inna ryba,kiedys wygrałem zawody majac 70 dag.Ososbiscie nastawil bym sie na płoc a karpik zawsze moze sie powiesic.I jeszcze jedna wazna sprawa musisz miec rzygotowany wachlarz roznych przyponów,Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

heh...podepnę sie do tego tematu bo też potrzebuję pomocy przed zawodami...jutro mamy zawody naa stawie o mulistym dnie, trzcina wokół stawu...z wywiadu wiem ze jest tam karp, karaś, lin i amur oraz cała reszta...wiem ze zawody to tyczka ale po 1 nie posiadam takowej, a po drugie nawet jeżeli bym sobie taką 4m. skombinował to bym się nią zabił bo jestem tyczkowym prawiczkiem...zawody są spławikowe wiec chce użyć spławikówki z węgla z kolowrotkiem o żyłce 0,20...no i pytanie co do zmontowania zestawu...co polecacie?? Myślę o spławiczku 2,5-3g ze śruciną położoną na dnie co utrudni zestawowi pływanie po łowisku. Do tego haczyk 8-12 i kuku zaprawione w miodzie na hak i przyblokowane czerwoną pineczką...a moze jakas alternatywa?? Czekam na trafne opinie i porady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.z wywiadu wiem ze jest tam karp, karaś, lin i amur oraz cała reszta...
co jest tą dominującą reszta? zawsze warto ustawic sie na drobnice leszcz/płoć a jesli karpik bedzie na braniu to jest spora szansa na to ze go złapiesz na delikatny zestaw.Nie mozesz sie tam wybrac i potrenowac?
wiem ze zawody to tyczka ale po 1 nie posiadam takowej, a po drugie nawet jeżeli bym sobie taką 4m. skombinował to bym się nią zabił bo jestem tyczkowym prawiczkiem
a widziałes 4 m tyczke? :mrgreen: tyczka to zadna koniecznasc tymbardziej na zawodach o takim poziomie.Skombinuj sobie matchówke albo bata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.