Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Problem z Linem


Miecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wędkarzy!

Odrazu przejde do rzeczy.Do jeziora mam około 30m od domu czyli strasznie blisko.Jest to bardzo stare jezioro na którym mało kto łapie,okazyjnie-ja i moja rodzina.Wtymże jeziorze żyją liny,które czasem uda mi się zobaczyć na oko mają koło 7kg ! I nie jest to przesada,widziałem takiego wczoraj.Probelm jest taki iż nie darady ich złapać ,nigdy nie były karmione ,ani łapane.Jezioro jest dość głębokie ,w najgłębszym miejscy ma 17m.Co zrobić by złapać ten okaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

witam.

powinieneś długo nęcić w jedny miejscu małymi porcjami pare razy dziennie tak przez pare dni a potem sie zaczaić to znaczy po cichutku podejść tylku uwarzaj bo lin jest bardzo płochliwy i zarzucić zestaw najlepie z koszyczkiem zanętowym w to mjejsce gdzie nęciłeś i wtedy tylko czekać aż weźmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kurcze - marze o takim jeziorku - a liny da się złowić - tylko wymaga to cierpliwości, staranności i dużo kunsztu wędkarskiego w przypadku tak dużych linów - trzeba im przygotować stołówkę (zanęta w kolorze dna) - zestawy delikatne - i chyba lepszy będzie spławiczek - choć ja osobiście łowiłem piękne liny przy zastosowaniu koszyczka.

Lin to bardzo płochliwa ryba - zwraca uwagę na wszystko i każda zmiana w jego otoczeniu - powoduje jego niepokój, np. potrafi go skutecznie odstraszyć woń nikotyny która dostaje się na robaczka jak ktoś kto pali - bez wypłukania rąk nabija robaczka -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Ja dopiszę tylko, że cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość! Proponuję spławiczek. Lin jest rybą przybrzeżną, a więc myślę, że nie będzie potrzeby daleko rzucać, tak więc spławik max 3g. Regularne i dokładne!!! nęcenie przez kilka dni 2 razy dziennie powinno zwabić Ci te okazy. I jak już koledzy napisali, zachowuj się nad wodą bezszelestnie. Kurczę jak ja Ci zazdroszczę takiego jeziorka i to tak blisko... Ech... POWODZENIA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Lin jest bardzo płochliwą rybą w szczególności stare osobniki,aby je podejść trzeba łowić delikatnym i mocnym sprzętem.

ZANĘTA-liny nie są tam przyzwyczajone do dużych ilości,a więc dwie puszki kukurydzy wystarczą.Z każdym dniem możesz delikatnie zwiększać porcję.Pamiętaj aby zanęta trafiała ciągle w to samo miejsce.Możesz dodać posiekanych czerwonych robaków.

SPRZĘT-wędka zmiekką szczytówką,żyłka główna 0,22 na przypon ciemna 0,18 lub 0,20.Spławik ja bym postawił na puddle chuckera są to krótkie ok.3g spławiki wykonane z przezroczystego materiału.One nie płoszą ryb.Haczyk z krótkim trzonkiem. Rzucając zestawem nie rzucaj spławikiem prosto w łowisko tylko przeżuć je parę metrów aby nie straszyć ryb, a potem zwiń na punkt nęcenia.

MIEJSCÓWKA-Szukaj miejsc lekko zamulonych obok miękkiej roślinności wodnej do 3m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

na lina najwazniejsza zanenta .

ja zawsze do uniwersalnej lin-karas dodaje sporo ugotowanych ziemniakow, troche kukurydzy (zeby nie skisla ), platki owsiane do tego czasem jakies ziolko colendre czy melase albo cos slodkiego i prawie zawsze udaje sie z linem :D .

sproboj z nim na splawik wieczorem i wcesna noca, przez dzien zanecaj w jednym miejscu , zaruzc jedna wedke na biale robaczki i kukurydze, druga na czerwonego i ustaw zestaw zeby lezala przynenta na gruncie. (splawik lekko przechylony) .

ostatnio w tak przygotowanym miejscu lin sam sie zacial w nocy jak palaszowalismy kielbaski na skarpie , i jak przyjemnie schodzic do pomostu o 12:30 w nocy i widziec jak swietlik zamiast na jeziorze siedzi pod pomostem :D .

42cm moze nie wielki okaz ale juz jest co usmazyc :grin:

z zanenta nie przesadzaj , po trochu jedna-dwie male kule w jedno miejsce ze 3x na dzien i w zupelnosci wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

tak mamsposob na raki

kilka rolek z zylka dl ok.5-10m,mozna noemalnieuzbroic w splawik normalnie jak do polowu ryb z haczykiem a na hak kawalki miesa czerwonego lub.mala rybka najlepiej polowa krapika

bo lepsza skutecznosc-zapach.zainteresowanie przyneta przez raka wskazuje splawik-jezdzi po wodzie lub nawet zatapia.Bardzo powoli palcami scagamy zestawdosc blisko i podnsimy lekko wtym momecie pod zestaw wkladamy podbierak.lowilem w ten sposob po kilkadziesiat sztuk na 3-5 zestawow

drugi sposob to do podrywki przywiazac miesko lub pare rybek

tylok niewiem jak to sie ma do ochrony tego gatunku

zazdroszcze takiej wody i takich linow

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperałem troszke i co znalazłem...

>>>rekord Polski połowu Lina pochodzi z 1988 roku, złowił go Dominik Lis a okaz ważył 3.9 kg.

>>>rekord Wysp Brytyjskich to 6.548 kg i pochodzi z 1993 roku

z całym szacunkiem ale może to wywołać międzynarodowy konflikt wędkarski i jeszcze nam angole zjadą na nasze łowiska :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

jeśli nawet ten lin miał nie 7 a 5 kilogramów fajnie by było gdybyś wypuścił je do innego stawu....może jakiś narybek by sie z tego utworzył a lin jest dość żadki u nas niestety:( a to ryba wielce szlachetna , cholernie smaczna i bardzo cieszy...jak ja złapałem pierwszego linka...22 cm to prawie sie popłakałem ze szczęścia bo chyba ze spokojnego zeru to moja ulubiona rybka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperałem troszke i co znalazłem...

>>>rekord Polski połowu Lina pochodzi z 1988 roku, złowił go Dominik Lis a okaz ważył 3.9 kg.

Otóż znalazłeś chyba nie co przestarzałe informacje :lol: Rekord lina polski wynosi teraz 4,5 kg i ustanowiono go całkiem niedawno, a już w bodajże 2002 r został dwukrotnie ustanowiony ten sam rekord 4,05kg :wink: Czy Lin jest rybą żadką ? Zależy przede wszystkim od łowiska, W płytkich zarośniętych jeziorkach czy stawach napewno nie jest żadki. Znam łowiska gdzie o wiele trudniej (wręcz niemożliwe) jest przechytrzenie Karasia Złocistego niż Lina. Najlepsze Jezioro na lina wg mnie powinno mieć max 5 m głębokościm, dość równoległe zarośnięte dno. W takich łowiskach o lina 1 kg nie jest tak trudno a 2 i 3 kg okazy się zdażają. Niestety teraz kłusownicy robią swoje :sad: Szkoda że nie urodziłem się z 10 lat wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przeczytałem, ale właściwie to nic nowego nie napisali! :wink: Złapał go bodajrze Pan po 50-tce na niewyrafinowany sprzęt, na spławik, blisko brzegu. Nawet nie pamiętam na co... Zarejestrowałem jedynie te kilka szczegółów bo też tylko przeglądałem gazetę w kiosku! :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapał go bodajrze Pan po 50-tce na niewyrafinowany sprzęt, na spławik, blisko brzegu.

Bo to nie wyrafinowany sprzęt łowi tylko często znajomość zwyczajów ryb i gustów a często zwykły fuks :lol:

I właśnie dlatego to napisałem! :cool::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.