Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zwabić Leszcze


DamioBear

Rekomendowane odpowiedzi

Czego się wystrzegać ?

Od pewnego czasu na targach,bazarach w internecie możemy spotkać haczyki. Całe pudełeczko różnych rozmiarów. Cena ok 5 zł. Pierwszy i ostatni raz skusiłem się na taki zakup. Myślę sobię, gruby kuty hak na pewno wytrzyma hol dużego grubego leszcza. Zawiąże na 0.16 lub 0.18 i powinno być ok. Nic bardziej mylnego. Na jednej z wędek miałem taki hak. Kilka białych,dwa czerwone i myśl, że się uda. Nagle mam branie, podchodzę do wędki, zacinam i ? Jest, czuję ten wspaniały ciężar na wędce. Delikatny hol, troszkę plusków i już mam do pod brzegiem. Sięgam po podbierak, leszcz robi jeszcze jeden zryw na głębszą wodę i czuje luz na żyłce. Stoje nad brzegiem i patrzę jak piękny leszcz grubo ponad 4 kg odpływa na moich oczach. Myślę przypon nie wytrzymał. Zwijam zestaw. Biorę do ręki koszyczek patrzę, a na końcu przyponu zwisa kawałek haczyka. Także przestrzegam przed kupowaniem haczyków na bazarach.

Jeśli chodzi o zanęty moje zdanie jest takie, że każda zanęta jest dobra, jeśli zostanie odpowiednio przygotowana. A nie każdy potrafi dobrzę przygotować zanęte. Kilka razy widziałem nad wodą jak wędkarze wsypują troszkę zanęty do foliowej torby, wlewają wode, gniotą i juz po chwili napychają tym koszyczki zanętowe. Po ok 2 godzinach bez brania taki gość mówi, że leszcze dzisiaj nie żerują, zła pogoda, że robaki jakieś różówe itp.

Podstawowym błędem jest przemoczenie zanęty. Ile razy mi się to zdarzyło ? Bardzo dużo, pamiętam raz zrobiłem taki cement, że ledwo co palcami wypchnąłem zanete. Raz zrobiłem taką, że podczas uderzenia o wodę się rozwalała a raz ..... Dobra już nie będe się pogrążać :-)

Jeśli chodzi o zanęty w tym roku dobrze sprawdziły mi się zanęty Piotrka Lorenca z serii Grand Prix, Big Bream, Yelow oraz sam Bream + kopra-melasa + piernik + mięsko. Zanęty drogie, bardzo treściwe, wspaniale pachną i działają :) Kolejnym czynnikiem jest kombinowanie z dodatkami zapachami itp. Nie raz miałem dylemat co by tu jeszcze dosypać do kotła. Efekt ? Chyba każdy wie jaki, więc nie musze pisać :) Choć kombinowanie nie raz dało dobry efekt,polecam raczej stosować sprawdzone przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 384
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi o zanęty moje zdanie jest takie, że każda zanęta jest dobra,
Kolego to jest tak samo jak w tym kawale o gotowaniu zupy na gwoździu :lol::wink::wink: mnie jak i zapewne większość nie interesuje zanęta za 100pln ,chcesz proszę bardzo ja nie muszę.Co do trapera ,może i robi dla "zawodowców" ale to wcale nie znaczy ze na sklepowej półce kupie dobry wyrób trapera ,owszem były lata że sie przykładali ,pilnowali receptur ,ale szybko chęć zysku przerodziła sie w byle jakość .to u trapera jest takie znamienne ,jak towar zaczyna nie chodzić to nagle podnoszą jakość ,jak tylko sprzedaż wzrasta to sypią "śmieci".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jakie zanęty, jakie techniki najlepiej się Wam sprawdziły.

Przez cały sezon używałem w sumie trzech zanęt: Lorpio duży leszcz, Mondial piernikowy i z Trapera gold series. Do tego donęcanie czymś grubszym + robaki itp. Wyniki średnie, ale to też wina braku czasu i dużych wahań wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ostatnio przesiedziałem całą noc zbiorniku bezpośrednio połączonym z Narwią ( jakieś 4ha stojącej wody). Efektem było 14 szt , największy 1,1kg kolejny 0,5kg, reszta w przedziale 25-30 cm. Tak więc coś się rusza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA polecam do necenia kulami, zanete Lorpio feeder ( light, medium i heavy) oraz mega mix 3000g (800 gratis) .

Ta do feedera jest gruba i dobrze nawilzona i dociazana po ulepieniu ko wielkosci geapfruta swietnie pracuje. Natomiast ten mega mix ma swietny zapach i jest tania 12 zl za 3 kg.

Efekty sa zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
czy atraktor "scopex" sprawdzi sie na leszcza?

Tego nikt Ci nie zagwarantuje. Z doświadczenia wiem, że na niektórych wodach leon wchodzi w ten zapach całkiem dobrze a na innych już niekoniecznie.

Musisz spróbować - to słodki dość uniwersalny zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dużo zwykłych płatków owsianych i zastanawiam się czy mogą mi się do czegoś przydać. Jutro jadę na rzekę Nogat i nastawiam się na leszcza. Kiedyś robiłem płatki + kisiel truskawkowy, ale na co innego Co mogę dodać do płatków, żeby zrobić dobrą zanęte na leszcza i osobno na lina ? Myślałem o zapachu wanilli, jakie Wasze zdanie na ten temat ? Co dodać, co zmieszczać ? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie zawsze dodaję kolendre. Rozrabiam zanęte a później miele kolendre w małym, ręcznym młynku i wrzucam do rozrobionej zanęty :) Taka świeżo zmielona przyprawa naprawde zwabia leszcza :)

W jakiej proporcji dodajesz kolendrę kolego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Używam zanęty leszczowej piernikowej dodaje do tego melasę łyżeczkę może dwie zapachu piernikowego pinkę płatki owsiane kuku bułka tarta w zanętę wchodzą głównie duże płocie i średniaki leszcze można ukierunkować to bardziej na leszcza ?ogólnie w jeziorze jest dużo płoci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

co myślicie o takiej letniej zanęcie na dużego leszcza (ze wskazaniem także na karpia)

1 kg zanęty Boland wody stojące

100 g płatek owsianych

100 g kukurydzy z puszki

opakowanie białych robaków bądź cięte gnojaczki

melasa waniliowa

ziemia torfowa - ilość zależna od żerowania ryb

wędkuje na jeziorze 40 ha, głębokość ok 4-5 m, dno muliste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Na leszcza polecam również czosnek. Do zanęty dodaję kupny sproszkowany, taki jak do potraw domowych. W ilości takiej aby było go czuć dosyć intensywnie. A na haczyk zakładam makaron "kolanka" gotowany z ząbkiem czosnku. Makaron dosyć twardy, aby nie spadał z haka, i niewymywała go woda. Makaronu nie hartuję zimną wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam ze podłączę się pod temat. Jestem nowy:D Kartę wędkarską mam od tygodnia:) Jutro chcemy jechać na jeziorko więc mam pytanie. Chciałbym przetestować 2 zanęty i moje pytanie brzmi: czy mogę zarzucić jedną wędkę na zapach piernik a drugą np na czosnek która będzie oddalona od pierwszej na jeziorze ok 20 m? nie pogryzą się zapachy? Dzięki za pomoc z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam doświadczonych kolegów. Jade w ten weekend na ryby na 2 dni nad jezioro. Potrzebowałbym zanęty aby ja wywieźć na pontonie:) Nie bede owijał w bawełne i powiem wprost ze zalezy mi na taniej zanecie z zapachem kolendry. Cel: Leszcz, płoć. Gdybyscie mogli poradzic taka zanete bylbym wdzieczny. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.