Skocz do zawartości
tokarex pontony

dziwne zjawisko


yogibabu

Rekomendowane odpowiedzi

witam, łowię od niedawna i próbuję wszystkich metod. Ostatnio spróbowałem gruntu i tak to wyszło: zestaw składał się z ciężarka 10g, krętlika nr 6 (taki większy) i haczyka do tego wędka 2,4m (na razie na niej próbuję wszystkiego), żyłka sneck 0,22, sygnalizator typu ping pong najmniejszy . Za pierwszym razem spróbowałem wątróbkę na suma w Wiśłe . Rzuciłem czekam chwilę i ping pong poszedł trochę do góry a potem całkiem. Próbuję zacinać, usłyszałem hamulec i tyle... wyciągam a na końcu odważnik z krętlikiem, haczyka z żyłką brak. W zasadzie nie poczułem nic silniejszego! Jak to się mogło zdarzyć że się urwało? Czasem wyciągam zaczepy to wędka nieźle się nagina i nic się nie urywa a co tutaj mogło się stać?

Nic. próbuję następnej nocy tym razem stwierdziłem że dokładnie zrobię węzły. To samo: ciężarek, krętlik haczyk tym razem 4 kamatsu. Przynęta: dwa robaki, kaster i kukurydza. Rzucam nie za daleko, czekam, ping pong do góry. Próbuję zacinać, i wyciągam w efekcie samą żyłkę na końcu skręconą. Ryba chlupnęła ogonem i tyle ją widziałem. W zasadzie nie poczułem żadnej siły na wędce która usprawiedliwiła by zerwanie się węzła.

Co robię źle? Jaki węzeł jest polecany? Czy krętlik 6 nie był za duży? Na razie mój węzeł wygląda tak że owijam ok. 8-9 razy żyłkę i przeciągam przez pętlę czyli chyba standard?

Jeszcze pytanie o tego ping ponga - czy on się ma sam wypiąć? Czy mam ściągać żyłkę gdy nadal na niej się znajduje? Niestety przy tego typu wędce chyba nie mam innej opcji sygnalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Zacznę od końca.

Sygnalizator typu bombka nie wypnie się sam z siebie. Wypnie się podczas zacinania, gdy podnosisz wędkę. Tylko też zalezy jaki masz. Prawidłowo powinien mieć dowiązany sznurek, który wiąże się do podpórki, lub do czegoś wbitego w ziemię. Inna metoda sygnalizacji na rzece to swinger, dzwonek, boczna szczytówka.

Co do węzła to wypróbuj palomar, prosty bardzo mocny węzeł do wszelkiego typu oczek.

Na moje oko to miałeś zaczepy. Łowisz na Wiśle, ale chyba na jakimś starorzeczu? Czy nie znosi ci ciężarka 10-cio gramowego do brzegu? U mnie np. na Odrze to w większości 50-60 gram to minimum.

Do tego sygnalizator bombka (najlżejszy) nie nadaje się na rzekę. Raz, że ten zestaw ci ściąga do brzegu, a dwa to sam napór wody na żyłkę spowoduje, że linka się napnie i sygnalizator wraz z nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten mój sygnalizator to: http://www.kostal.pl/PL/KOSTAL_-_Producent_Sprzetu_Wedkarskiego/Produkty_files/sygn-samowyp-grand%20small.png

Wiem że ta moja obecna wędka nie bardzo się nadaje :) ale chciałem spróbować wszystkiego żeby sprawdzić co lubię i dopiero potem dokupić porządny sprzęt.

Sam myślałem że to zaczep ale dlaczego po prostu się nie zatrzymał haczyk na nim? Jak spininguję to zaczep od razu czuć a tutaj tylko dostaję zerwany zestaw. Nie zacinałem za mocno, wręcz powiedziałbym że słabo.

aha - pierwsze miejsce na wiśle było bardzo spokojne (coś w rodzaju zatoki), myślałem że może coś naplynęło na żyłkę (jakiś przedmiot) ale to drugie było już zupełnie spokojne - woda stojąca, bez wiatru.

Muszę przyznać że grunt mnie zaciekawił :) ale nie wiem jak teraz to rozgryźć!

Aha - sygnalizator wpiąłem między przelotki pierwszą i drugą licząc od strony kołowrotka.

I już widzę podstawowy błąd - sygnalizatora nie przywiązałem do podpórki tylko do wędki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Gość pawcio_bra

Zaciekawił mnie ten temat :) Nie wiem jak silny był prąd w miejscu na którym łowiłeś ale nawet przy małym prądzie ten ołów zostanie stoczony po dnie do brzegu no chyba, że ołów znajdzie jakiś punkt zaczepienia. Sam łowię na średnio płynącej wodzie i stosuje ołów 30g i też długo nie trzymam zestawu w jednym miejscu bo po paru minutach zestaw ląduje blisko brzegu i zaczepów. Pamiętać trzeba, żeby zarzucać zestaw w stronę która rzeka płynie a nie na odwrót. Sygnalizatorów typu bombki czy innych nie używałem ze względu, że pod wpływem prądy bombka sama się podnosiła do góry(podobny efekt można zobaczyć jeśli na wodzie są spore fale) i najlepszym rozwiązaniem w dzień jest DS, wieczór świetlik a na noc dzwoneczek+świetlik. Trzeba również pamiętać o giętkości i elastyczności kija bo wiadomo jak będziesz mieć żywcówkę lub spining przerobiony na grunt to z DS nie ma mowy na większy sukces:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to nie było branie ryby tylko nurt sciągnął Ci zestaw w zaczep i dlatego sygnalizator Ci się podniósł. Ja również łowię na Wiśle np gdy łowię w głównym nurcie używam ciężarków 60, 80 a w niektórych miejscach nawet 100g żeby nurt nie zniósł zestawu w zaczep. By mieć jak najmniejszy opór wody na żyłce potrzebujemy też w miarę dłuższych kijów np 3.60m by podnieść żyłkę nad wodę. Kijem 2.40 będzie wygodnie łowić w miejscach spokojnych np za tamami bez nurtu. Połamania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

pierwsza sprawa to metoda...ustawiaj kij pod katem około 60 stopni nie baw się w żadne bombki ja nawet na karpiowce widziałem brania krąpi po 15 cm w Wiśle ryba jest dużo agresywniejsza niż w jeziorach..druga sprawa kup haczyki gamakatsu od razu z przyponem nr 8 mają nieprawdopodobnie mocny i haki są bardzo ostre..przy tak małym ciężarku zestaw mógł Ci wpaść w jakąś zawadę i się zerwać przy zacięciu..kup koszyki i rurki antysplątaniowe krętlik, przypon gamakatsu z hakiem i na pewno będzie dobrze ;)

metoda DS najlepsza na rzekę pamiętaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

bieliko,

Nie tylko na rzekę :) Ja używam feederów z wyrzutem do 110g i macham ołowiami po 60g na zalewie wiślanym

Nie polecam tych rurek...po dłuższym namyśle sam z nich zrezygnowałem i doszedłem do wniosku, że lepiej jest bez rurek. Tam up musisz jeszcze pamiętać, że do DS potrzebny jest feeder

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.