Skocz do zawartości
tokarex pontony

Poczatkujacy - sprzet


Tomek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Kup kilka różnych przynęt i próbuj. Arsenał rozbudujesz w odpowiednim kierunku w miarę osiąganych efektów.

Jak polujesz na szczupaka to zakładaj przypon, mają na końcu agrafkę do zaczepiania przynęty. Dla innych ryb przypon nie jest niezbędny. Nie stosuj przyponów dla małych przynęt bo znacznie zaburzają ich pracę.

Czy zakładać agrafkę? Na pewno wpływa ona negatywnie na prace małych i lekkich przynęt, ale znacznie ułatwia zmianę. Zrobisz jak uważasz, ja zakładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 193
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Myślę, że jako początkujący będę stosował agrafkę- tak jak mówisz będzie to duże ułatwienie. Jutro przejadę się na zakupy:) kupię parę gum i obrotówek- zobaczymy co się będzie działo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jako całkowity amator nie mam w ogóle pojęcia o łowieniu spiningowym, w sumie jeszcze nigdy nie łowiłem w tej metodzie, jedynie kilka razy na spławik.

Chciałbym jednak spróbować, zamierzam też wykupić licencję PZW w Szczecinie ( również na spining )

Czyli łowić głównie będę na Odrze lub jeziorkach w okolicach Szczecina

Łowić będę jedynie z brzegu.

Chciałbym poprosić o odradzenie w jaki sprzęcik się wyposażyć?

Chodzi mi o cały zestaw spiningowy ale nie jakiś profesjonalny.

Ogólnie chciałbym nie sięgać głęboko do kieszeni.

Czy mógłby ktoś mi coś doradzić? Może coś z Allegro?

Widziałem tam różne zestawy ale czy warto je kupić?

Bo ja nie wiem zupełnie co wybrać, jaki kołowrotek, jaką wędkę, żyłkę i inne niezbędne akcesoria.

Proszę o pomoc i doradzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w końcu miałem czas na spinning:) Wyszedłem około 7 i posiedziałem z 2 godzinki niecałe. Wynik- 2 okonki 24 i 27cm:) Może niezbyt wiele, ale jak na początek jestem bardzo zadowolony:) Oba złowione na obrotówkę firmy "Wirek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam. Jako bardzo początkujący wędkarz posiadam wędkę na grunt i na spławik i są to stare , kiepskie wędziska jednak jako że metoda spiningowa mnie bardzo zainteresowała chciałbym sobie skompletować juz troszkę lepszy zestaw:P Ryby które chciałbym łowić to głównie okonie , pstrągi ale również szczupak.

Miejsce to głównie rzeki i staw. Zamierzam łowić na błystki (nr2)

i tutaj moje pytanko czy do takich wypraw i na takie ryby taki sprzęt byłby odpowiedni?

kijek : Konger Carbomaxx Spin 240 cw 5-25 g.

kołowrotek : Shimano Catana 2500 FB 5,2,1 z przednim hamulcem

Po prostu ma to być sprzęt dla początkującego , który nastawia się na średnie rybki , ale też taki który podoła szczupakowi który nie będzie gigantem :)

I jeszcze jedno.. Co znaczą oznaczenia przy tym wędzisku które podałem. Niektóre mają przy nazwie "L" inne "UL" a jeszcze inne samą nazwę bez tych literek i w związku z tym które wędzisko wybrać?

Bardzo proszę o pomoc :) Chciałbym zestaw skompletować możliwie szybko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeżeli o kijek chodzi, nie miałem go w ręku więc napiszę tylko to co się rzuciło mi w oczy. Czy długość 240 cm jest podyktowana warunkami łowiska ? (mocno zakrzaczone brzegi, ewentualnie łódka). Mam 2 kije 270 i 275, i czasami brakuje mi dugości, żeby podać przynętę na większe odległości. Niemniej dla mnie 270 jest chyba najwygodniejszy. 240 wydaje mi się, że jest dość krótki i jeżeli nie jest wymuszone to warunkami to warto poszukać coś dłuższego. Druga sprawa to oznaczenia L, UL itd. jest to oznaczenie c.w. wędziska UltraLight, Light,Medium itd.

Jeżeli o kręciołek chodzi, będę monotematyczny ale z doświadczenia widzę, że moja Catana słabo sobie radziła w porównaniu ze Spro Passion 730 FD przy spinie 10-30. Przedział cenowy tych kołowrotków jest bardzo zbliżony. A wg. mnie SPRO wytrzymałością bije na głowę Catankę, piszesz o błystkach nr.2 a one jakiś tam opór w wodzie dają czemu Catanka na dłuższą metę może nie podołać :)

Niemniej zestaw wygląda na dobrany prawidłowo, ja na twoim miejscu zmieniłbym kręcioł i poczekał, aż któryś z kolegów coś skrobnie o kijku.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L= Light = lekki

UL= Ultra Light = Ultra lekki

Ultra lekki na okonie, lekki na klenie, jazie, pstrągi.

Nie wiem czy już masz ten sprzęt czy nie, ale nada się. Jest trochę krótki - jak kto woli - Na dużą rzekę lepszy 2,7 metra, a i na zarośnięty pstrągowy ciek lepiej dłuższym bo można wyrzucać zza krzaka.

Dobierz tylko odpowiednią żyłkę/plecionkę,bo rzeka to zagadka, więc lepiej zerwać żyłkę niż połamać wędkę na jakimś sumie, brzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedz , rzeczywiście pomyślę nad innym kołowrotkiem. Z tym UL i L jak wiadomo nie ma rzeczy uniwersalnych jednak z finansowych przyczyn potrzebuje coś co pogodzi wędkowanie na te rybki które wymieniłem więc rozumiem że powinienem wybrać jednak kij o oznaczeniu L ? I czy wyklucza to łowienie okoni? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kijek który podałeś jak najbardziej się nadaje.

Jeśli rozmiar dwa to wahadłówki, wytrzyma spokojnie.

5 - 25 oznacza zakres wagi przynęt jakie możesz stosować do tego wędziska.

L - oznacza Light, czyli lekkie.

UL - Ultra Light, czyli ultralekkie.

To także sposób podawania ciężaru wyrzutu przez niektórych producentów. Lekkie do ok 20 -25g, ultralekkie do jakichś 10g.

Co do kołowrotka, jako że Catana ostatnio bardzo podrożała, proponował bym coś innego.

Za praktycznie tę samą cenę możesz kupić np Mistrall Amundson, kołowrotek co najmniej o klasę lepszy, z o wiele szerszą szpulą (zapasową też metalową), i w aluminiowej obudowie.

Ale wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc jutro dokonam zamówienia sprzętu jednak mam jeszcze 2 pytanka :

1) Wybór kolowrotka padł na MISTRALL AMUNDSON FD 2000 lub Spro Passion 730 FD jednak różnią się one przełożeniem a ja nie mam pojęcia jaki ma to wpływ na wędkowanie i co będzie odpowiedniejsze do spiningu :P Mistrall ma 1:5,2 a Spro 5:0,1. Proszę wyjaśnijcie mi na czym polega różnica i co wybrać.

2) Wędzisko wezmę to o którym pisałem , jednak na niektórych aukcjach tej samej wędki podany jest zarówno minimalny jak i maksymalny ciężar wyrzutu (np 5-25g) a na innych tylko maksymalny (np 25g) Czy to oznacza że są to te same kijki ?

czy te wędki niczym się nie różnią? Pytam bo zmyliło mnie podawanie przez niektórych sprzedawcó tylko maksymalnego ciężaru wyrzutu, a innych zarówno minimalny jak i maksymalny. Wiem że komuś te pytania mogą wydać się banalne jednak bardzo bym prosił o wyjaśnienie :) Z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milosz napisał/a:

Dobrze więc jutro dokonam zamówienia sprzętu jednak mam jeszcze 2 pytanka :

1) Wybór kolowrotka padł na MISTRALL AMUNDSON FD 2000 lub Spro Passion 730 FD jednak różnią się one przełożeniem a ja nie mam pojęcia jaki ma to wpływ na wędkowanie i co będzie odpowiedniejsze do spiningu Mistrall ma 1:5,2 a Spro 5:0,1. Proszę wyjaśnijcie mi na czym polega różnica i co wybrać.

2) Wędzisko wezmę to o którym pisałem , jednak na niektórych aukcjach tej samej wędki podany jest zarówno minimalny jak i maksymalny ciężar wyrzutu (np 5-25g) a na innych tylko maksymalny (np 25g) Czy to oznacza że są to te same kijki ?

czy te wędki niczym się nie różnią? Pytam bo zmyliło mnie podawanie przez niektórych sprzedawcó tylko maksymalnego ciężaru wyrzutu, a innych zarówno minimalny jak i maksymalny. Wiem że komuś te pytania mogą wydać się banalne jednak bardzo bym prosił o wyjaśnienie Z góry dziekuję

Jak chodzi o pierwsze z twoich pytań to pamiętaj że różni producenci opisują swoje produkty w różny sposób. Z tego co podajesz to te dwa modele jak chodzi o przełożenie to w sumie nie różnią się niczym- jest ono niemal identyczne!!! Jak dla mnie do spiningu wybrał bym raczej ten drugi model. drugie Twoje pytanie odnośnie wędziska to ten sam model tylko że troszeczkę inaczej opisany przez sprzedającego. Pytania które zadajesz może i komuś wydadzą się i banalne ale nic się nie przejmuj, ja wędkuję już tyle lat a czasem mam jeszcze bardziej proste pytania którymi zawracam sobie głowę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze , już chyba wszystkie wątpliwości związane z kołowrotkiem i wędką zostały rozwiane :D

Pozostaje ostatnia kwestia - żyłka.

Po przeczytaniu opinii zdecyduje się chyba na dragon HM80 tylko proszę doradźcie mi jaką średnicę powinienem wybrać zważywszy na rybki które wymieniłem (lekki spining- okoń, pstrąg, kleń ewentualnie nieduży szczupak)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja stosuję tylko i wyłącznie żyłki z serii HM-80. Sądzę że będą Ci dobrze służyć. Średnica żyłki zależy od kilku czynników m. in. od charakteru danego łowiska( ilość zaczepów), wielkości potencjalnych ryb oraz ciężaru stosowanych przynęt. Myślę że jak dla Ciebie optymalna będzie 18tka albo 20tka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pod koniec sierpnia wybieram się nad jezioro solińskie wzwiązku z tym mam pytania.

1. Jakie " Miejscówki" Polecacie nad tym jeziorem chce łowić szczupaki i sandacze ;)

2 . Gdzie moge dostać pozwolenie na wędkowanie i ile mnie to będzie kosztowało . ?

3 . Moje przynęty wędkarsie Czy są one skuteczne na to jezioro ? fotki poniżej ;)

Twister biały - 3cm

Twister biały z licznymi niebieskimi plamkami - 5,5cm

Twister żóły z czerwonym ogonem - 6cm

Riper zółty - 8cm

Riper Niebieski - 7cm

Wobler - 5cm

4 . Jakie główki nabić na powyżej wymienione TWISTERY? będę łowił z brzgu ?

5 . I jaki Sprzęt spiningowy dla początkującego spiningisty ( łowie z grunty na codzień ;) )

cena nie przekraczająca 130 zł ;)

Jeżeli będę miał jakieś pytanka to jeszcze napisze ;) )

FOTOO :)

Obraz007-1.jpg

Obraz006-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Solinie ciezko łowic z brzegu, głównie trafisz na okonie, na szczupaka masz jakąś szanse, ale na sandacza musisz miec łódkę, z brzegu raczej nie powalczysz. A druga rada, dokup więcej przynęt, na typowej miejscówce na okonia czy szczupaka czyli kamieniach przy brzegu, cypelkach, zatopionych drzewach itp. to urwiesz wszystko jednego dnia :) ja tam łowiłem głównie na gumy, woblery i blaszki cięzko było poprowadzic przy dnie bez zaczepu, gumy rzadziej się czepiają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samych gum mam ok 20 kilka 3 woblery 5 blach ;d dorazdz mi co jeszcze dokupic jakie gumy dokladnie aa no i jaka miejscowke mi tam polecisz ? do lowienia ( mój wujek nad jeziorem czorsztyńskim w tym roku z brzegu wyciągnoł 5 szt Sandaczy na rippera ) jezioro to jest duzo mniejsze od solinskiego ;d Ja jade tam tylko na 2-3 dni i bede lowil na przemian spining grunt ;) bo razem nie wolno ;//

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w które miejsce jedziesz ?? Na białą rybę szukaj płytkich blatów, a wbrew pozorom znalezienie płytkiego miejsca na Solinie nie jest takie proste :P Na drapieżniki jest tam naprawde masa miejsc, pełno powalonych drzew, kamiennych cypelków, spadów z kamieniami, górek. Najprościej bedzie jak nastawisz się na okonie, można połowic fajnych garbusów jak trafisz na dobrą porę i dobre miejsce :) ja łowiłem na 3 albo 5cm twistery, kopyta, najlepiej sprawdzały mi się jasna i ciemna zieleń, motoroil i perła, czyli raczej klasyka :P Wedkowałem w Zawozie,w Wołkowyii, z wywózki trafiały nam się sandacze i sumy, na szczupaki sąsiad pływał na Rajskie. Z białej ryby trafiały sie leszcze, karpie, płocie, raz złowiłem linka. Byłem tam ostatnio 3 lata temu, teraz ponoc jest dużo suma, może ktoś kto wędkował potwierdzi info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.