Skocz do zawartości
tokarex pontony

Przechowywanie ryb przeznaczonych do zabrania podczas spin.


adamo19666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak przechowujecie ryby, które zamierzacie zabrać, podczas gdy nadal wędkujecie?

Chodzi mi tu o problem podczas spiningu z brzegu. Trochę kłopotliwe jest chodzenie z siatką i co chwile jej wyciąganie i wkładanie za 5 m... i poza tym ryby płoszymy. Jak sobie z tym radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam, ja jeśli łowię z brzegu i mam zamiar brać rybę do domu to mam ze sobą duży worek i jeśli złowię odpowiedniego szczupaka to po zabiciu zawijam go w worek i wsadzam do torby/plecaka. Okoni nie zabieram bo jeśli złowię tylko jednego to co? Raczej nie zabieram ryb z łowiska (kilka sztuk w ciągu roku) ale wygodniej jest z łodzi, można je wtedy przetrzymywać w siatce w wodzie. Nie zabieram szczupaków większych niż 60cm więc bez problemu mieszczą się w torbie spinningowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest nie zabieranie ryb tylko wypuszczanie i do tego gorąco zachęcam :)

Pozdrawiam,

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

generalnie sposoby są dwa. Można nosić rybę w siatce, ale to zdaje egzamin jedynie gdy warunki brzegowe na to pozwalają, a często jest tak że nie w każdym miejscu bezproblemowo będziemy mogli włożyć siatkę do wody, bo np. brzeg jest wysoki itp.

Drugi sprawdzony sposób: rybę uśmiercamy, najlepiej od razu usuwamy wnętrzności a co najmniej spuszczamy krew. Następnie rybę obkładamy w pokrzywy i zawijamy w lekko wilgotną szmatkę. Takie zawiniątko wkładamy do plecaka/torby. Pokrzywy mają w sobie jakieś substancje przeciwdziałajace psuciu się ryby.

Odradzam wkładanie ryby do foliowych worków bo nie przepuszczają one powietrza, wskutek czego temperatura ciała ryby rośnie i grozi to szybszym psuciem się mięsa, zwłaszcza w upalne dni.

Na marginesie, wiele lat temu do trzymania ryb z brzegu używałem wzorem wędkarzy łowiących z łodzi, specjalnych agrafek. I wierzcie mi, ryba na takiej agrafce jest w 10 razy lepszej kondycji niż w siatce. Niestety obecnie ten sposób przetrzymywania ryb jest zabroniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokrzywach ryba się nie zepsuje ale za to później czuć tymi pokrzywami, dlatego nie stosuję pokrzyw. Trzeba z ryby usunąć wnętrzności i płaty skrzelowe o różowym kolorze bardzo często ryba się od tego zaczyna psuć. Potem trzeba zawinąć rybę w suchy ręcznik i nawet przy dużym upale nie powinna się zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno :

m/ obcinać głów rybom przed zakończeniem wędkowania.

Trzeba pamiętać o powyższym zapisie przy oczyszczaniu ryby ze skrzeli.

Kolego adamo19666, jeżeli wybierasz się na dłuższe wędkowanie w upalne dni, to raczej bez siatki do przechowywania ryb się nie obędzie. Sposób z pokrzywami jest dobry, ale ma swoje granice. Dobra torba/koszyczek wędkarski i umiejętne obłożenie pokrzywami pozwala dłużej rybę przechować niż w foliowym worku. Trzeba pamiętać, żeby ów torby chować przed promieniami słonecznymi. Może przystosować do takiego przechowywania jakąś torbę lub plecak izotermiczny? Na rynku jest ich cała masa o różnym litrażu i całej gamie wzorów. Ceny tych plecaków naprawdę nie odstraszają.

Można jeszcze inaczej podejść do sprawy. Załóż z góry, że do zabrania będą ryby złowione z ostatnich np. 2-ch godzin wyprawy. W ten sposób świeżość ryb będzie więcej prawdopodobna. Wcześniej złowione wypuszczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.