Skocz do zawartości
tokarex pontony

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

chodzi wam że przez srodek przekuwam np. przypon i lece az do dołu gdzie jest kotwiczka tak?

mi właśnie o to chodzi nigdy nie spadła mi tak..Przyponem robisz jak na włos kulke proteinową jak pojade na ryby zrobie ci fotki jak to mniej wiecej wygląda to moje założenie wątroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tak więc Tomku 1 wątroba raczej nie jest sandaczową przynętą, lecz jest to jednak mięso - więc nie można wykluczyć brania ani sandacza, węgorza, klenia czy leszcza w przypadku małego kawałka.

Oczywiście, ale na tej samej zasadzie na pytanie "czy może mi wejść sandacz na kukurydzę/groch" musiałbym odpowiedzieć- tak.

Mało tego musiałbym odpowiedzieć, że w porównaniu z wątrobą są to przynęty o niebo lepsze, bo na kukurydzę czy groch złowiłem kilka sandaczy a na wątrobę nigdy :mrgreen::lol::lol::lol::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety z rybami nigdy nic nie wiadomo. To co się sprawdza u jednych, może nie być skuteczne gdzie indziej i na odwrót. Wątroba jest dość selektywną przynętą, i spory kawał potrafi zniechęcić nie wymiarowe sztuki. Ostatniej niedzieli złowiłem 4 malce na rosówki a na wątrobę miałem tylko jeden odjazd lecz niestety nie zacięty.

Ja do zbrojenia trupka czy wątroby używam odpinanego przyponu z plecionki na dobrej i sprawdzonej agrafce. Trupka przeszywam przez całą długość tj. od oka do płetwy ogonowej delikatną wędkarską igłą (podwójna kotwica lub hak wystaje z oka lub spod pokrywy skrzelowej). Wątrobę też dobrze nakłada się na odpinany przypon na podwójną lub trójramienną kotwicę. Wielkość haka czy kotwicy uzależniona jest silnie od wielkości mięcha jakiego chcemy użyć. Z za małej kotwicy czy haka wątroba bardzo łatwo spada. Druga sprawa to rzut. Niestety wątrobą trudno rzucić tak jak np. kulką proteinową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie żywca leszcza oczywiście pisze to w tym temacie bo chodzi mi żywca na suma :), leszcze są żywotne przeżyją w wiaderku czy coś czy nie da rady.. Bo karasie to miesiącami można trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem miałem w planie sumowanie, a tu w tej chwili tylko grzmoty i deszcz za oknem słychać. W godzinach południowych po prostu zapach suma wisiał w powietrzu. Parówa, mydlane powietrze i zero wiatru, wszystko to czego mi było potrzeba by złapać życiwego wąsacza. W piątek burza też mi popsuła szyki. Między 22 a 23 złowiłem 3 sumiki od ok 35 do 50 cm i zapowiadało się całkiem nieźle bo brały wg wielkości, więc była nadzieja że do północy trafiłby się jakiś wymiarowy.

Zobaczymy w tygodniu co uda mi się zwojować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja byłem i dalej gów....zaprzeproszeniem, nic nie bierze nie wiem czemu..?
Bo sumy nie łowi się jak zwyczajne płotki :wink::lol: ,cierpliwości wędkarza jest wystawiona na najwyższą próbę i tylko nie liczni zdają egzamin z tej próby ,popatrzcie sami w około was ,czy sumiarzy jest na "pęczki" ,bo ja znam naprawde nie wielu .

No dobra koniec tej paplaniny ,czas temat trochę rozruszać bo jakoś łowy w pełni a temat "zasypia" :wink: .Nocka z soboty na niedzielę się zapowiadała wyśmienicie [pogoda] a i karpiarze narzekali o dziwnych zachowaniach karpi ,co na pewno jest związane z "panem"sumem ,bo te gatunki lekko powiedziawszy nie znoszą swego towarzystwa ,wędziska przygotowane ok 18 ale czekam z postawieniem zestawów przynajmniej na 21 ,w tym czasie lajcik uklejówka i nie bez trudu poszukuje żywczyka na jeden z zestawów ,bo wiadomo na co ma sum ochotę w tą parną noc ,a i ja staram się nie stawiać dwóch takich samych przynęt ,więc na jednej wątróbka [indycza] a na drugiej żywiec .Po 21 przypływa młody kolega z pontonem i proszę go aby mi wywiuz zestaw z wątrobą na środek Odry ,lekko zdziwiony przynętą wielkości pięści dorosłego "chłopa" wywozi w ustalone miejsce ,drugio zestaw ląduje nieco przy brzegu ,strategia jest bardzo prosta ,w razie brania na którą kolwiek wędke ,drugą zdąrze przygotować na nie przewidywalny hol suma.Czekam spokojnie w mało wygodnym fotelu TB ,te fotele chyba robili po to aby zbyt długo na nich nie siedzieć ,ale jakoś w malo przyjaznej pozycji udaje mi się przymkąć oko ,ale snem to bym nie nazwal.Mija 23 moja magiczna godzina a tu nic ,jedynie jakiś biedny sandaczyna męczy na pół padłego żywca ,ale nie zwracam na podrygiwania szczytówki ,myśle w duchu ,"baw się smyku baw jak podejdzie sum to razem z tobą zje i mojego żywca ,i tu jakaś myśl mi przeleciała w nocnej ciszy ,czy słyszałem kiedykolwiek aby sum miał sandacza w trzewiach ,no nigdy tego nie słyszalem .

Po dłuższej chwili jak się tak zastanawiałem sygnalizator leciutko pisknął ,odwróciłem głowe czy to już koniec ,ale nic się nie dzieje i jakoś sen odszedł ,no kurna już po północy a suma jak nie było tak nie ma ,zaczełem się zastanawiać czy dobrze zrobiłem że usiadłem blisko karpiarzy ,o właśnie kolega Wojtek miał branie ,ale jakieś takie krótkie -pewnie leszcz ,ba leszcz a w zasadzie leszczysko bo podchodzą takie po 60 i 75cm .No to myśle jak są leszcze to nie ma sumów i mogę trenować oko na swoim nie wygodnym fotelu ,ale powiem trening nie trwał zbyt długo jak tylko udalo mi się kimnąć ,sygnalizator zaczął "wrzeszczeć" że mi ktoś plecionkę kradnię :wink:

Ale wielkie mi coś, branie wywinoł z 2-4metry i cisza ,ale adrealinka była :mrgreen:,myśle po cichu ,może się przymierza ,no w konicu na haku kawał gnata bez kości :mrgreen: ,ale tu mija z pół godziny i nic cisza ,sprawdzam zestaw pomalutku podciągam ,i czuje że wszystko OK. podciągam trochę wyżej na stok dołka ,myśle może to przyciągnie wąsacza ,nie mija więcej jak pół godziny i to samo 3-4 metry wyciągnie i nic ,no ale trafiłem na przedszkolaków ,nawet nie potrafi z wolego biegu pociągnąć ,no ale czekamy dalej ,karpiarze poszli spać bo cisza u nich ,więc nadzieja w mym sercu większa jak karpie i leszcze nie biorą to , i znowu branie malucha ,ale sobie miejsce wybrałem niech to :?: .Ale spokojnie już myślami jestem na następnej zasiadce ale wieczorem ,o 5 zwijam majdan jade do karpiarzy ich pobudzić wypalić fajkę pokoju i mykam do domu .No a wieczorem się zaczeło burze oberwania chmur i szkoda gadać choć na upartego można było jeschać ok.22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się trafiają same maluchu największy miał 65 cm aale ogólnie to od 15 cm do 30 i takie dziwne ubarwienie mają złotawe nie wiem o co im chodzi :mrgreen: , a i co się stało z jazgarzami kiedyś ledwie rzuciłeś haczyk z pekiem rosówek a juz zaraz siedział jazgarz z hakiem w pysku nie dało się łapać a teraz "ni widu ni słychu" ??? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sumy nie łowi się jak zwyczajne płotki :wink::lol: ,cierpliwości wędkarza jest wystawiona na najwyższą próbę i tylko nie liczni zdają egzamin z tej próby ,popatrzcie sami w około was ,czy sumiarzy jest na "pęczki" ,bo ja znam naprawde nie wielu .

Na ostatnich paru stronach dwa razy o tym pisałem :lol::lol::lol:

Czekać :mrgreen: Wczoraj na przykład była tylko godzina gdzie coś się działo
Dyman napisał/a:

na co łowić skutecznie

Na cierpliwość kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i co się stało z jazgarzami kiedyś ledwie rzuciłeś haczyk z pekiem rosówek a juz zaraz siedział jazgarz z hakiem w pysku nie dało się łapać a teraz "ni widu ni słychu" ??? :lol:

_________________

Takl było na Odrze w moich okolicach ,dodam że jeszcze kiedyś jak królowały bambusy w Odrze buszowały cierniki i ślad po nich zanik ,to samo dzieje się z jazgarzem.
2 metry żyłki i zostawiał i juź nie wrócił czy to sum?
Raczej "dzieci pana suma :mrgreen::wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Holik

U mnie tak samo. Nieraz to w ogole nie bylo widać brania wyciągam hak pusty. Dlatego trzeba zacinać od razu :wink: Nawet metrówki tak biorą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek.....jakie stosować kotwice do wątroby? moze cormoran big cat rozmiar 5-6?? większych nie mogę znaleźć;

ostatnio łapałem od 18 do 23 w dużym dołku na Wiśle za W-wa; miałem zarzucone jedna wdkę na wątróbkę drobiową, drugą na rasówkę; miałem tylko skubnięcia, czekałem aż mocno szarpnie, ale doczekałem sie tylko pustej kotwicy po wątrobie, może to jazgarze wyjadły??? czy zacinać przy pierwszym skubnięciu?

ps- nie mogę doczekać sie tego porządnego brania tzn. takiego ...... (cenzura) ze az sie wedka wygnie - 2,7m cw. 300 gr cat fish cormorana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotwice dostosuj do wielkość wątroby ,ja podczas dalekich rzutów zwijam wątrobe[indyczą] jak "boczek rolowany" nicią dokładnie obwijam i przypon szydełkiem przeszywam centralnie ,kowice dobieram indywidualnie aby wystawała poza krawędz tego "wałeczka".Jedynie taki sposób mi się sprawdził na dalekich rzutach ,stosowałem też gaze [cienką ,przy wątrubce drobiowej] ale tu stosowałem tylko duże haki .co do rosówek spróbuj dać metrowy przypon i nanizać na niego z 20szt nie kiedy pomaga.Staraj się też dać trochę luzu np podwieś bombkę między przelotkami ,bombka może być obciążona [rzeka] ,albo wolny bieg. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu u mnie na Obrze 2km.poniżej miasta padł sum 36kg,160cm. :shock: ok.południa na obrotówkę nr2.Wędkarz widział go jak "stoi"na płytkiej wodzie i rzucił mu przynętę pod pysk.Ja na ten odcinek rzeki nie chodzę bo nurt wydawał mi się zbyt bystry a szkoda... :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.