Skocz do zawartości
tokarex pontony

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

wojtt,

Niedawno na nocce słyszałem bardzo głośnie i wyrażne cmokanie
A może to miejscowa parka w trawie coś ten tego.... :mrgreen: Żarcik oczywiście.W zeszłym sezonie na Wiśle na wysokości Kępy Polskiej też słyszałem takie cmokanie.Podobno dźwięki te wydają żerujące sumy.Na nocnej zasiadce to super atrakcja słyszeć coś takiego.Serce bije wędkarzowi wtedy jak dzwon(do białego rana).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze koniec okresu ochronnego, krętliki, kotwice i przypon i jadę na sumy :grin:

Tylko jedno pytanie mam w sprawie wiązań.

Czy gdy wiążę kotwicę i krętlik na sumy (mam żyłkę 0,60 więc powinnien być wytrzymały ten węzeł) wystarczy ten tradycyjny, jak sie normalnie wiąże krętliki czy jest jakiś specjalistyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam pytanie do sumiarzy,jak należałoby przygotować suszoną krew do koszyczka celem znęcenia wąchala?Może w proporcjach pół na pół z płatkami owsianymi?

Po co koszyczek ?

Przygotuj to parę godzin wcześniej i do woreczka pva - to załatwi sprawę

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze koniec okresu ochronnego, krętliki, kotwice i przypon i jadę na sumy :grin:

Tylko jedno pytanie mam w sprawie wiązań.

Czy gdy wiążę kotwicę i krętlik na sumy (mam żyłkę 0,60 więc powinnien być wytrzymały ten węzeł) wystarczy ten tradycyjny, jak sie normalnie wiąże krętliki czy jest jakiś specjalistyczny?

Nie wiem jak ty wiążesz "tradycyjnie", ale możesz spróbować węzłem "PALOMAR" najmocniejszy jaki znam

http://archiwum.fishing.pl/article/articleview/2/1/12/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poradźcie mi proszę gdzie szukać suma w jeziorze?

Po pierwsze woda ma ponad 100ha., po drugie na pewno jest w niej sum, po trzecie nie znam tej wody wogóle, a miejscowi "nabrali wody w usta" gdy zacząłem podpytywać.

Nie mam zielonego pojęcia gdzie rozpocząć poszukiwania wąsatego kolegi. Nie znam jego obyczajów w takich akwenach na tyle, żeby choć w przybliżeniu wytypować jego rewiry. Gdzie szukać? Płytko, czy głęboko? Zarośnięte dno mocno, czy raczej niewiele? Bardziej środek, czy bardziej brzeg? Muł, czy piasek? Górki, czy raczej przegłębienia? Mam mnóstwo znaków zapytania a żadnych odpowiedzi. Będę wdzięczny za najmniejsze choćby wskazówki od czego rozpocząć. Dodam, że nocne wędrówki wokół jeziora, czy też częste obserwacje (nasłuchiwania) nie wchodzą w grę - akwen zarośnięty dookoła mocno i daleko od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jarek001
Witam.

Poradźcie mi proszę gdzie szukać suma w jeziorze?

Po pierwsze woda ma ponad 100ha., po drugie na pewno jest w niej sum, po trzecie nie znam tej wody wogóle, a miejscowi "nabrali wody w usta" gdy zacząłem podpytywać.

Nie mam zielonego pojęcia gdzie rozpocząć poszukiwania wąsatego kolegi. Nie znam jego obyczajów w takich akwenach na tyle, żeby choć w przybliżeniu wytypować jego rewiry. Gdzie szukać? Płytko, czy głęboko? Zarośnięte dno mocno, czy raczej niewiele? Bardziej środek, czy bardziej brzeg? Muł, czy piasek? Górki, czy raczej przegłębienia? Mam mnóstwo znaków zapytania a żadnych odpowiedzi. Będę wdzięczny za najmniejsze choćby wskazówki od czego rozpocząć. Dodam, że nocne wędrówki wokół jeziora, czy też częste obserwacje (nasłuchiwania) nie wchodzą w grę - akwen zarośnięty dookoła mocno i daleko od domu.

to po rybach... albo woz albo przewoz. Ja lowilem kiedys sumki raczej (max 8kg) w jeziorze gdzie bylo strasznie gleboko do 30 metrow a braly zazwyczaj podczas polowania na sandacze na ciezkie gumy. A co do tego jeziora to nie ma reguly latem sum moze byc pod brzegiem i polowac za rakiem czy za linem (jego przysmak) a moze stac i na glebokiej wodzie za duzo pytan zadales wedlug mnie nie ma regul jesli chodzi o ryby i to mi sie nie raz sprawdzilo. ja nigdy nie szukalem suma zawsze do mnie on przychodzil ;-) (tylko co to za sum co ma 4-5kg bo takiee braly najczesciej). Powodzenia w szukaniu wasacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie mi proszę gdzie szukać suma w jeziorze?
Zacznij od poczytania o biologi i życiu suma ,zrozumienie pewnych aspektów z życia suma wiele pomaga z odnalezienia jego żerowisk i lokum.luix, ma racje to temat bardzo rozległy ,a poznanie kilku tajemnic z życia suma zajmuje nie kiedy lata .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Sabat69 - mam łódkę, więc jeśli tam będę to na pewno z nią.

Luix - jezioro w Gródku Krajeńskim.

Czytanie jest takie męczące
nawet gdzie się opalają topless miejscowe nastolatki

:mrgreen: lubię czytać z nastolatkami w toplesie :mrgreen:

poznanie kilku tajemnic z życia suma zajmuje nie kiedy lata

Wiem o tym doskonale - naprawdę nie chodzi o receptę, tylko o zwiększenie szans na wytypowanie rewirów. Nie mam doświadczenia na zamkniętych akwenach. Dotychczas łowiłem wąsatki tylko w rzece (największy 7 kg) - większość jako przyłów, jednak kilka całkiem świadomie :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Sabat69 - mam łódkę, więc jeśli tam będę to na pewno z nią.

Luix - jezioro w Gródku Krajeńskim.

Czytanie jest takie męczące
nawet gdzie się opalają topless miejscowe nastolatki

:mrgreen: lubię czytać z nastolatkami w toplesie :mrgreen:

poznanie kilku tajemnic z życia suma zajmuje nie kiedy lata

Wiem o tym doskonale - naprawdę nie chodzi o receptę, tylko o zwiększenie szans na wytypowanie rewirów. Nie mam doświadczenia na zamkniętych akwenach. Dotychczas łowiłem wąsatki tylko w rzece (największy 7 kg) - większość jako przyłów, jednak kilka całkiem świadomie :razz:

@McOwer Napisałeś że jest to jezioro w Gródku Krajeńskim - nie pytałem się bez potrzeby, kiedyś zajmowałem się opisywaniem a dokładnie opisami łowisk w Polsce - i dlatego zapytałem bo myślałem że je znam - niestety nie.

Samo to że jest to jezioro nic mi nie mówi, wiem tylko że ma 100 ha i linia brzegowa zarośnięta - powiedz coś więcej o Hydrologii tego jeziora - ukształtowania dna, rodzaj dna, roślinność głębokość, połączenia z rzekami - rzeczkami, poziom wody, miasto ma oczyszczalnie ścieków?

Co do suma to jest on wszechobecny mam tu na myśli sezon - czyli penetruje strefę przybrzeżną, przybrzeżno-denną, otwartą, denną - w jeziorze będzie dość ważny element "na odwrót niż w rzekach" - lato - zakwity wody, rozwój fito- i zooplanktonu, upały, powodują to że ryby gromadzą się w rejonach podwodnych źródeł, przy ujściach i wpływach rzek - tam gdzie temperatura jest niższa i wyższe nasycenie tlenem - tam bym obstawiał ..

Napisz coś więcej o w/w Hydrologii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo jeszcze nie wiem, ale będę tam na przeszpiegach :) to napiszę czego się dowiedziałem o samej wodzie.

Ale wskazówka odnośnie tlenu - bezcenne :razz: Jest również rzeczka wpadająca, jezioro polodowcowe z głębokościami dochodzącymi z tego co odczytałem kiedyś na echo do 30m (ale nie wiem, czy nie głębiej), kilka górek, wyspa, dno raczej w przeważającej części w miarę twarde. Źródła podwodne - nie mam pojęcia. A ci co wyciągają tam sumy - za żadne skarby i alkohole nie zdradzą miejscówek. Z kolei ci co ich nie łapią nie mają o tym zielonego pojęcia (bo inaczej zaczęli by łapać :mrgreen: ).

W związku z tym, że wędkarstwo dla mnie to hobby i sport a nie przymus złapania :razz: nie będę płakał jak nie wyciągnę dwudziestaka, jednak chciałem w tym roku powalczyć z takim i to najlepiej ze spinem :), a wiem, że tam takie sobie buszują - 2 lata temu widziałem jak na pomost z łódki wyjmowali takiego 24kg. Tydzień później ponoć padła 28-ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 30 m raczej sobie odpuść łeb by mu rozwaliło ...i nie ta pora

Górki, wysepki - prawie w każdym jeziorze tak jest - niewiele mi to mówi - a te dno w mniejszej części jakie jest ?

Jeśli się dowiesz czegoś więcej - to daj znać w miarę szybko sezon tuż tuż

Żeby rozgryźć 100 ha jeziorko trzeba czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pewnie ktoś łowi :) nawet jeśli znajdziesz taką osobę , z pewnością nic konkretnego się nie dowiesz ,

Sum 15 kilowy ,wcale nie jest ogromnym sumem ,w Polskich rzekach pływają sumy powyżej 50 kg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że na słonej wodzie się odkuję
Ale na suma nie liczysz :mrgreen: .

Nęcone dwa miechy ,na Odrze i poszło sie hym ,w las :razz: sum był w łowisku ,kolega miał dwa mocne brania na zestawy sandaczowe ,sum połamał kotwiczki no i dobrze mu tak ,bo go ostrzegałem ,zresztą było w okresie ochronnym i tak by musiał wypuszczać ,poza tym nawet brał w dzień ,widziałem sumau pseudo wędkarzy z innego portalu :evil: ,czyli mieszanka zanętowa dobra .Nie estety nie mogłem zacząć normalnie sezonu sumowego ,raz ze wysoka woda się zrobiła na Odrze dwa że siedzę w Belgi i pracuje.Ale drugi termin jesienny żerowania powinien się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.