Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Łowisz , wypuszczasz czy zabierasz.


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Jeśli chodzi o mnie to ja wypuszczam najczęściej - szczególnie samice Lina, zresztą z tą rybą jest tak że zdarzyło się chyba tylko raz że zabrałem. Ewentualnie jeśli jadę na mazurskie jeziora to wtedy parę leszczy dla babci zabieram.

Po za tym nie uważam że zabranie od czasu do czasu ryby do domu przynosi ujmę wędkarzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego madmax a powiedz mi jak ty odrozniasz samice lina od samca z tego co wiem to nie występuje u nich dymorfizm płciowy?
Lin, jako jedna z niewielu ryb europejskich posiada dymorfizm płciowy. U samca płetwy brzuszne są dłuższe sięgając często aż za odbyt. U samicy są dość krótkie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lin_%28ryba%29

Czy takie wytłumaczenie wystarczy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubi czy nie lubi ważne żeby ryba dalej pływała w wodzie rozmnazala sie i żeby za parę lat ktoś miał szanse złapać ją jeszcze raz juz jako ładna sztuke i oczywiście znów wypuscil do wody bo największe sa najcenniejsze dla środowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawidzie chodziło mi o to ze dużą samica składa dużo ikry i z tym kłucic sie nie można druga sprawą to taka ze jeżeli ryba juz urosła do dużych rozmiarów i pokonala wszystkie te przeciwnosci to znaczy ze jest najlepiej przystosowana do swojego środowiska a co za tym idzie przekaze najlepsze geny swojemu potomstwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk1009, właśnie podobno te wymiarowe + sztuki dają najlepsze potomstwo ale ichtiologiem nie jestem. Ogólnie nie wypada zabijać żadnych ryb i z tym nie ma co spekulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wędkarzu wypuszczaj złowioną rybę,ale nie zapomnij wypełnić rejestr połowów,opłacić składek do PZW,opłacić zezwolenia na połów ryb na danym akwenie,zarejestruj łódź do połowów.Wypuszczając rybę wcześniej uwalniasz ją za pomocą obowiązkowych narzędzi.Stosuj się do każdych przepisów które nasz rząd wymyśli, a co nie wymyśli to PZW im podpowie, w trosce o każdego wędkarza aby nad wodą było mile i bezpiecznie.Gdy odpoczywasz nad wodą z zadowoleniem poddaj się kontroli,bo to nie uciżliwe i miłe.Zwłaszcza stosuj się do artykułu 27, bo jak nie, to zostaniesz surowo ukarany,skonfiskują ci wędki i inny sprzęt użyty do tego połowu, a dane osobowe twoje zostaną ogłoszone publicznie.Słusznie bo przecież to zbrodnia największa, a nie jakieś tam morderstwo,rozbój,gwałt,pedofilstwo gdzie tych danych osobowych się nie podaje.Dążmy wspólnie do doskonałości.Tak trzymać i niepoddawać się ,PZW nam pomoże i wskaże drogę gdy zwątpimy.Tak pod rozwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże okazy są najbardziej wartościowe ponieważ składają dużo ikry która jest WIĘKSZA od składanej przez młode ryby, a co za tym idzie narybek jest silniejszy i ma większe szanse na przeżycie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy większą? Niewiem ale napewno to koledzy sprawdziliście więc pewnie racja to ze jest jej więcej to też oczywiste ogólnie uwazam ze na szczupłego z uwagi ze jest to chetnie polawiana ryba powinien być wprowadzony wymiar ochronny widelkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zabiorę dwa, trzy może cztery razy w roku po jednej rybce. A i to nie zawsze bo jak na razie to w tym roku jedna sztuka trafiła do domku. W zeszłym roku zabrałem sumika takiego 85 cm może nawet mniej. Był już niemal nie zjadliwy. Liczyłem na to że skoro z rzeki, malutki to będzie szczuplutki - a tu lipa. Tak więc ochrona-ochroną ale nie bierzmy ryb których i tak nie zjemy, lub zamrozimy i jemy je jak te tanie z Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie wypada zabijać żadnych ryb i z tym nie ma co spekulować.

podobnie jak krów, świnek, króliczków, kurczaków itp. ciekawe kiedy podbieranie jajek będzie mięsiarstwem, bo przecież z jajek wykluły by sie takie ładne kurczaczki ...

osobiście znam tylko jednego wegetarianina, reszta ludzi "wpieprza mięcho" w różnych postaciach, z różnych "zwierzątek" (kufa mięso nie rośnie na drzewach) tak jesteśmy skonstrułowani, że musimy "wciągać" białko ... dlatego nie popadajmy w skrajności :!::!::!:

na tym forum WSZYSCY WYPUSZCZAJĄ, dobre sobie :mrgreen: ... podejrzewam, że minimum połowa zabiera ryby, a tylko pisze że wypuszcza, no bo co powiedzą inni MIĘSIARZ, MORDERCA ... ja tam lubię zjeść sobie rybkę, a jeśli będzie złowiona przeze mnie i mój pierwotny instynkt myśliwego zostanie przy tym zaspokojony, tym większa frajda i lepiej smakuje ... nie jestem hipokrytą, który napisze "ja 100% wypuszczam" piszę jak jest ...

od razu oczywiście dodam, że nie zabieram 100% ryb (żeby było jasne) biore tyle ile mogę sobie zjeść co jakis czas na kolacyjkę lub na imprezkę rodzinną ... nie mam zapasów w zamrażalniku i nie rozdaje po znajomych "bo sie zmarnuje" ... irytuje mnie tylko ta nachalna moda i presja na innych ... wszystko w granicach rozsadku bez przeginania w jedna i druga strone i będzie dobrze :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie wypada zabijać żadnych ryb i z tym nie ma co spekulować.

podobnie jak krów, świnek, króliczków, kurczaków itp. ciekawe kiedy podbieranie jajek będzie mięsiarstwem, bo przecież z jajek wykluły by sie takie ładne kurczaczki ...

osobiście znam tylko jednego wegetarianina, reszta ludzi "wpieprza mięcho" w różnych postaciach, z różnych "zwierzątek" (kufa mięso nie rośnie na drzewach) tak jesteśmy skonstrułowani, że musimy "wciągać" białko ... dlatego nie popadajmy w skrajności :!::!::!:

na tym forum WSZYSCY WYPUSZCZAJĄ, dobre sobie :mrgreen: ... podejrzewam, że minimum połowa zabiera ryby, a tylko pisze że wypuszcza, no bo co powiedzą inni MIĘSIARZ, MORDERCA ... ja tam lubię zjeść sobie rybkę, a jeśli będzie złowiona przeze mnie i mój pierwotny instynkt myśliwego zostanie przy tym zaspokojony, tym większa frajda i lepiej smakuje ... nie jestem hipokrytą, który napisze "ja 100% wypuszczam" piszę jak jest ...

od razu oczywiście dodam, że nie zabieram 100% ryb (żeby było jasne) biore tyle ile mogę sobie zjeść co jakis czas na kolacyjkę lub na imprezkę rodzinną ... nie mam zapasów w zamrażalniku i nie rozdaje po znajomych "bo sie zmarnuje" ... irytuje mnie tylko ta nachalna moda i presja na innych ... wszystko w granicach rozsadku bez przeginania w jedna i druga strone i będzie dobrze :grin:

Trudno się nie zgodzić, aczkolwiek to zależy jak traktujesz wędkarstwo - czy bardziej jak polowanie (zapoluj, upoluj, zjedz - cel osiągnięty) czy bardziej jak sport/obcowanie z naturą, gdzie celem jest samo łowienie i przyjemność z tego idąca (gdzie zjedzenie ryby jest tylko ew. dodatkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym forum WSZYSCY WYPUSZCZAJĄ, dobre sobie ... podejrzewam, że minimum połowa zabiera ryby, a tylko pisze że wypuszcza, no bo co powiedzą inni MIĘSIARZ, MORDERCA

Nie oceniaj wszystkich swoją miarą, nie znasz ludzi więc nie pisz głupot, że ty zabierasz ryby i ci się wydaje że ludzie też tak robią to nie znaczy że to jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

część zachowuje się jak Św. Inkwizycja narzuca swoje zdanie i trzeba robić tak jak mówią.... "bo jak zabierzesz rybkę to zło".

karlos50 popieram w pełni i też powtarzam troszkę rozsądku ludzie i nie przeginajcie w żadną ze stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.