Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
Gość wobler129
wobler129- sprecyzuj co to jest tkanina papierowa, pierwszy raz z tym się spotykam.

Tak się to nazywało - coś jak złotko od papierosów, tylko łatwiej się formuję i jest troszkę pofałdowana - widać na foto :wink:

Piszesz że używasz super glu, nie wiem jak to robisz ale musisz być super precyzyjny, bo przecież ten klej wiąże natychmiast nie dajesz sobie szansy skorygowania ewentualnych poprawek

Tkanina papierowa cały czas zachowuję kształt, który na początku się jej nadało - więc przykładam do wobka i dokładnie naciągam - nie za mocno bo się podrze... i zdejmuję tkaninę z wobka, potem tylko daję Kropelki lub Super Glue i dociskam tkaninę - wiem, że zwykłą - materiałową tak się nie da, bo kiedyś miałem kawałek takiej tkaniny na próbę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyważenie slidera pływającego (tonący różni się jedynie wagą obciążenia)

Jeżeli chodzi o przesunięcie ołowiu na boki o którym pisał Roman G. to w oryginałach jest raczej centralnie, choć na trzy prześwietlone jeden miał nieznacznie przeniesiony ciężarek na boczek. Zrobiłem już ich troszkę i sprawdziłem że ma to minimalne znaczenie dla pracy jerka.

Przy okazji wkleję kilka fotek moich tworów.

post-437-14544971453262_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć na trzy prześwietlone jeden miał nieznacznie przeniesiony ciężarek na boczek.

możliwe że mi przypadł taki z przesuniętym ciężarkiem-ja wykonałem ich kilka na swoje potrzeby i na takim zdjęciu bazowałem, ale skoro wykonałeś ich kilka (zdjęć) to masz większe rozeznanie niż ja.

A teraz spróbuję coś popisać na temat oklejania woblerków.

No to rozpoczynamy zabawę w oklejanie wobków tkaniną :o

Skąd ją wziąć- ja poszukuję jej w pasmanteriach,sklepach z materiałami dekoracyjnymi,w ciuch-landach i ostatnio na allegro. Pasmanteria to skarbnica różnych wstążek

brokatowych są z reguły wąskie ale trafiają się i szerokie, ciuch-landy to z kolei różnego rodzaju i kalibru bluzki damskie z których można wyciąć odpowiednie kawałki, allegro to sprzedawcy odpowiednich materiałów do tego celu. Materiał już mamy teraz narzędzia-zdjęcie6

Będziemy potrzebować dobrych nożyczek,jakieś szydło lub grubą szpilę, nóż. klej -

najbardziej do tego celu nadaje się Hermol,ale z powodzeniem mogą być inne kleje szewskie polimerowe przezroczyste. zdjęcie 5

Narzędzia mamy,materiał mamy,klej mamy- rozpoczynamy pracę z klejeniem

Pierwszym etapem będzie pocięcie naszego materiału na paski o szerokości o 1cm większe od szerokości woblerka (po 0,5cm na stronę) zdjęcie 4

Przygotowane paski potniemy na kawałki o wymiarach około 1,5cm większe od wysokości woblera razy dwa(na początek zanim nabierzemy wprawy nie oszczędzajmy z naddatkiem)

w tym celu kładziemy na materiale naszego wobka i jak widać na zdjęciu ucinamy o te 1,5cm więcej składamy na pół i odcinamy.Uzyskanym kawałkiem okładamy wobka w koło i widzimy czy jest wystarczająco czy mało materiału, ewentualnie korygujemy, możemy go użyć jako szablonu do następnych. Należy pamiętać że materiał jest przesunięty w dół o średnicę dolnego oczka i o tyle przesunie się do góry. Dla wykonujących oczka wkręcane tą czynność możemy na tym etapie odłożyć do pierwszego lakierowania(jedno oczko może być). Teraz mając już materiał przygotowany w zależności w zależności od sposobu mocowania oczek nacinamy lub szydłem (w mniejszych modelach) robimy otwór na oczko dolne i naciągamy dosyć ciasno materiał. zdjęcie 3

Mamy już przygotowany woblerek do posmarowania klejem, i tu jeśli posiadamy materiał gruby to musimy posmarować obie części tz. wobka i materiał. w pierwszej kolejności smarujemy zaimpregnowany korpus i pozostawiamy do lekkiego przeschnięcia a następnie tkaninę (oszczędnie nie za grubo bo przebije klej) i dokładnie przyklejamy tkaninę od dołu do góry, tak aby wszystkie nierówności wygładzić a na wyokrągleniach starajmy się maksymalnie tkaninę dociągnąć a pozostałe ewentualne naddatki skleić razem(po wyschnięciu do odcięcia) tak aby nie powstały fałdy i zgrubienia, całość wyciągamy do grzbietu aby łączenie tkaniny wyszło na środku grzbietu, pilnujemy miejsc przy oczkach aby dokładnie dolegały. zdjęcie 2

Teraz mamy czas na kawę lub wykonujemy następne, a nasz korpus spokojnie dosycha około 15-20min. Po wyschnięciu kleju nożyczkami odcinamy nadmiar tkaniny na grzbiecie, w miejscach gdzie brakuje kleju doklejamy i wygładzamy palcem grzbiet. Na początek proponuję wybrać korpus prosty, jak najmniej wyokrągleń typu bomber, ułatwi to nabierania wprawy i zrozumienia procesu oklejania.

I tak dobrnęliśmy prawie do końca naszego pierwszego etapu zabawy w oklejanie, pozostała nam bardzo żmudna i czasochłonna praca dopieszczania naszego dzieła. Przyszedł czas na pierwszą kąpiel w lakierze, ja stosuję nitrolak plus kapon w stosunku 1:1,

po wyschnięciu każdej warstwy lakieru szlifujemy drobnym papierkiem ściernym miejsce łączenia tkaniny aż do uzyskania równej i gładkiej powierzchni, zwykle jest to 3-4 warstwy kąpieli i zależy od dokładności wykonania połączenia tkaniny. Po uzyskaniu dokładnej gładzi

możemy zacząć nakładać kolory, zaczynamy od grzbietu gdzie jeszcze mogą się pokazać nierówności i trzeba je usuwać, kolorystyka zostaje Waszą weną twórczą, efekty 3D najlepiej uzyskać malując farbami transparentnymi(przezroczyste i półprzezroczyste).

Jeśli będą jakieś pytania lub coś ważnego przeoczyłem, proszę pytajcie, napisany tekst zawiera spostrzeżenia w oparciu o moje doświadczenia w tym temacie, ale nie oznacza że tak ma to być wykonywane, zapraszam do dyskusji w tym temacie. A teraz do pracy, życzę Wam lepszych efektów niż na poniższym zdjęciu.1

Kolejność zdjęć nie wyszła mi tak jak planowałem, rozmieścić w tekście ale nie potrafię teg zrobić i dlatego kolejność jest od dołu tak jak wstawiałem.

post-1503-14544971453372_thumb.jpg

post-1503-14544971453587_thumb.jpg

post-1503-14544971453796_thumb.jpg

post-1503-14544971453949_thumb.jpg

post-1503-1454497145411_thumb.jpg

post-1503-14544971454188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Ja dziś w końcu miałem dużo więcej czasu - bo tak cały tydzień same sprawdziany itd. :evil: Jutro nie idę do szkoły więc postarałem się :P

Korpusiki do pstrągowych wobków :wink:

2dfdab8b2fb37b9a.jpg

Skromnie - 2 korpusy na żuczki :wink:

52d09a568c646647.jpg

Troszkę grubszy kaliber - korpusiki na ukleje 7cm :grin:

1c146405c4f997d3.jpg

Niedokończony powierzchniowiec :wink:

9b1cba54864d72a7.jpg

Tutaj 2 dokończone wobki 7cm

978f0f1f30b01d78.jpg

No i niedokończony wobek pstrągowy :wink:

50bb40bcc291faf0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tutaj moj pierwszy woblerek, juz dawno miałem wstawic fotke ale brak czasu i pare komplikacji spowodowało ze dopiero teraz :oops:

81697d0b0ec854b1m.jpg

Przeszedł juz testy nad woda i po mocnym odgieciu oczka wogole pływał ale pracuje słabiutko :roll: mozliwie przy szybkim prowadzeniu, woblerek jest tonacy zaraz po wpadnieciu do wody idzie głowa w doł bo tak rozmiesciłem ołow. Krzywo wyciełem rowek na ster wiec to jest chyba głowna przyczyna mizernej pracy, znajomy woblerarz mowił ze ster jest za duzy powoduje to duzy opor w wodzie i niszczy prace wobka, a co Wy na ten temat powiecie :?: Co robic by dobrze pracowały, jakie sa głowne zasady ktorych trzeba sie trzymac :?: A tutaj juz wyschniete na stojaczku wobki gotowe do malowania, wykonane powoli i starannie, co powiecie o kształtach, jakies uwagi :?: Z kazdej rady bede wdzieczny :wink:

ab554918d963e575m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy woblerarz mowił ze ster jest za duzy powoduje to duzy opor

I ten gość ma rację ster zmniejsz o połowę i ja bym podniósł do 20-25 stopni od osi poziomej, ale myślę że trochę przeholowałeś z ciężarem tego już nie zmienisz, jeśli skutki będą nie zadowalające to zostanie Ci ster wstawić prawie do pionu powinieneś uzyskać drobniutką precę pionową (lusterkowanie).

A te poniżej to już profesjonalny wyrób, korpusiki ok, widać rowki też równe i dokładne, idzie Ci bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roman gawlas, dzieki bardzo za odpowiedz, teraz tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje rady :roll: to ze ołowiu za duzo tez tak myslałem, ster zmniejsze bo nic trudnego ale nie rozumiem

podniósł do 20-25 stopni od osi poziomej
czyli mam rozumiec ze ster w tym przypadku podgrzac i podgiac do gory wobka :?: tak zeby było 20-25 stopni ster do dołu od poziomej lini wobka :?: a jesli to nic nie da to poprostu prawie do pionu i wtedy pracuje płytko ale przyzwoicie, dobrze rozumie :?: z gory dzieki za odpowiedz :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, forma była robiona na frezarce CNC

a i zapomniał bym

kupiłem sobie klej szewski do oklejania wobków, kurde że ja wcześniej nie wiedziałem o takim... :)

stsowałem różne - wilkol, poliuretanowy do styropianu i inne ale ten jest super

posmarować, poczekać aż przeschnie, przykleić tkanine i 99% gotowe :)

ucieszyłem się jak dziecko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Maćku coraz lepiej Ci idzie, ale zapytam Cię czy nie za gruby drut dajesz :?: taki drobiazg a psuje ich urok, ale ogólnie robią dobre wrażenie.

No drut to 0,8mm. Cieńszego nie mam i nie mogę nigdzie dostać... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mile widziane oceny - co źle zrobione itp.
Pewnie wiesz doskonale ze wygląd woblera to tylko 5% no może 10% jego skuteczności. Najważniejsza jest praca woblera a tej nie widać. Pokaż mi jak pracuje to będzie łatwiej go ocenić a najlepiej ocenią go pstrągi już 1 stycznia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

keri z foto można troszkę wywnioskować :wink: Praca jest mocna, prawie że agresywna, wobek ma stałe ruchy, nie wykłada się nawet w silnym prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.