Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
Gość wobler129
A kto mówi abyś zrobił ty tylko wstaw fotkę takiego samego

Chodzi także o pomysł - jakoś dziwnym trafem zrobiłeś i osę i konika polnego parę dni po oryginałach.

A za zgodą twórcy wstawię foto:

4d3e946dac2ee1aa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie podobne

Po drugie z allegro wycofałem już 2 aukcje, bo zamieniłem się na inne wobki z kimś z allegro, więc jak widać nie zależy mi na sprzedaży mam to gdzieś nie jest to moje źródło utrzymania a jedynie hobby

Taksami i osa jest także inna będzie jeszcze trzmiel, ważka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu rozwinęła się dyskusja n/t praw autorskich. Proponuję ją zakończyć - jeśli komuś nie przeszkadza moralnie kopiowanie czyichś pomysłów to jego sprawa. Ja osobiście tego nie pochwalam...ale może stary juz jestem :-))))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Jakoś nie podobne

Bo oryginały robi mistrz i nie zrobisz identycznych bo po prostu nie umiesz.

Mikefish tyle, że tutaj wykonawca oryginałów ewidentnie nie życzy sobie kopiowania :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Jak bym chciał to bez problemu

:lol:

ale ten twój oryginał mało podobny do oryginału?

Ok widzę, że nic nie rozumiesz - ja więcej Cię uczyć nie będę i na tym koniec tematu - szkoda zaśmiecać tak fajny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Mikefish no piękny :wink: Też poszedł na odstrzał na Allegro? :lol:

Skończyłem :) Pracuje pięknie - mocno i nawet przy boleniowym tempie się nie wykłada:

b3bc9064db64728a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli komuś nie przeszkadza moralnie kopiowanie czyichś pomysłów to jego sprawa. Ja osobiście tego nie pochwalam...ale może stary juz jestem

Skoro wypowiadasz się w taki sposób, to rozumiem, że jesteś autorem tych grafik, które wykorzystałeś, albo posiadasz zgodę prawdziwego autora, ewentualnie serwisów internetowych, z których one pochodzą, gdyż w przeciwnym razie ewidentnie łamiesz czyjeś prawa autorskie. Grafika śliza wydała mi się znajoma - można go znaleźć tutaj pośród różnych rybek: http://ryby.fishing.pl/miniaturki.php

Co do kwestii tej ważki, u Aseela widać jedynie inspirację czyimś dziełem, a nie żadną kopię. Jeżeli przeszkadza komuś taka forma działania, to niech zaniecha wytwarzania woblerów, bo te jako pierwszy w czasach współczesnych stworzył L.Rapala (o ile mam wiarygodne info), a całą resztę można przy takim rozumieniu potraktować jako 'kopiowanie' jego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Lesio nie tędy droga. Widzę, że całkiem nie rozumiecie o co chodzi. Ty zawsze patrzysz na wszystko kątem prawa :wink:

Chodzi o pomysł - widziałeś kiedyś drukowane wzorki, które potem się nakleja? Ja widziałem może woblery z realistycznym wyglądem, ale nikt nigdy nie ośmielił się napisać jak je zrobić - więc to jest pomysł Mikefisha bo sam do tego doszedł - nigdzie nie ściągnął itp. A co do tych pobranych wzorów to już całkiem śmiesznie... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc to jest pomysł Mikefisha bo sam do tego doszedł - nigdzie nie ściągnął itp.

Podkładasz głowę pod topór, że tak właśnie jest? Bo mogę iść o duży zakład, że nie.

A co do tych pobranych wzorów to już całkiem śmiesznie.

Grafika to to samo, co zdjęcie, co utwór muzyczny, plastyczny, audiowizualny itd. a więc 'rzecz' objęta prawem autorskim, ale nie będę Ci robił wykładu, uwierz na słowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Lesio rozumiem wszystko o czym piszesz. Tylko nie zawsze każdy musi mieć to samo zdanie, albo nie zawsze jest tylko jedno wyjście - nieraz dwie/trzy strony mają rację i o tym także pamiętaj.

Wracamy do głównego sedna wątku, bo temat schodzi na psy :oops::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli komuś nie przeszkadza moralnie kopiowanie czyichś pomysłów to jego sprawa. Ja osobiście tego nie pochwalam...ale może stary juz jestem

Skoro wypowiadasz się w taki sposób, to rozumiem, że jesteś autorem tych grafik, które wykorzystałeś, albo posiadasz zgodę prawdziwego autora, ewentualnie serwisów internetowych, z których one pochodzą, gdyż w przeciwnym razie ewidentnie łamiesz czyjeś prawa autorskie. Grafika śliza wydała mi się znajoma - można go znaleźć tutaj pośród różnych rybek: http://ryby.fishing.pl/miniaturki.php

Co do kwestii tej ważki, u Aseela widać jedynie inspirację czyimś dziełem, a nie żadną kopię. Jeżeli przeszkadza komuś taka forma działania, to niech zaniecha wytwarzania woblerów, bo te jako pierwszy w czasach współczesnych stworzył L.Rapala (o ile mam wiarygodne info), a całą resztę można przy takim rozumieniu potraktować jako 'kopiowanie' jego pomysłu.

Cóż - trudno żeby śliz miał kształt wielbłąda lub umaszczenie dalmatyńczyka. Jest w sieci mnostwo ogólnodostępnych zdjęć mających charakter popularno-naukowy, z których mogą korzystać wszyscy.

Webmasterzy strony, której link wkleiłeś, też chyba łamią czyjeś prawa autorskie, bo zdjęcia tam zamieszczone wczesniej pojawiły sie na jednej z kanadyjskich stron poświęconych wędkarstwu.

Nikt nie protestował p/ temu że moje wobki sa podobne do jakiegoś rysunku zdjęć.

Ja sam chętnie podpowiem w jaki sposób wykonać takie wobki - zresztą wobler129 może to poświadczyć. Jako że kreatywność jest bardzo dobra cechą - tylko podpowiem, a nie podam wszystkiego na tacy. Zresztą inną kwestia jest jakaś tam minimalna wiedza z zakresu grafiki komputerowej, potrzebna do wykonania wobków a;la mikefish.

Sam korzystałem z cennych wskazówek Mistrza Woblerarstwa (JL - Prusak).

Siłą rzeczy - korzystam z takich szkiców, zdjęć jednak służą mi one tylko za bazę, za tło. Mnóstwo cech garficznych w nich zmieniam, przerabiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Pax, Pax.

O co się tak zawzięcie kłócicie ? Ktoś coś skopiował i co z tego.

który z was nie wzorował się nigdy na czyichś wyrobach, czy to prywatnych hand made, czy opatentowanych wzorach np. salmo, rapali.

Cóż z moich obserwacji wynika że każdy ze strugaczy w którymś tam momencie inspiruje się czyimiś "dziełami" i nie widzę w tym nic złego do momentu aż zaczyna masowo handlować np. Sliderami.

Wobler nie traktuj tego zbyt osobiście, ale rzucasz się chłopczyku jak wesz na ogonie. Sprawdź sobie dokładnie znaczenie słowa hipokryta, dobrze do ciebie pasuje. Pomiędzy twoją techniką strugania, a tekstami widać niepokojącą zależność tzn. im lepsze strugasz wobki tym bardziej bywasz niemiły dla innych. To nie jest zaproszenie do polemiki, lecz próba zmuszenia cię do przemyślenia tego co piszesz.

A jak już sobie każdy przemyśli tę niemiłą dyskusję na miłym poniekąd forum to może wrócicie do pomagania innym mniej od was doświadczonym, lub chwalenia się swoimi wyrobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieraz dwie/trzy strony mają rację i o tym także pamiętaj.

Nie rozumiem, jeżeli tutaj dwie, czy trzy strony mają jednocześnie rację, to wskaż mi te racje, wskaż konkrety.

Cóż - trudno żeby śliz miał kształt wielbłąda lub umaszczenie dalmatyńczyka.

Każda ryba jest nieco inna, ma swoje cechy szczególne. Zrób zdjęcia dwóm rybom tego samego gatunku i wielkości, a zobaczysz różnice.

Jest w sieci mnostwo ogólnodostępnych zdjęć mających charakter popularno-naukowy, z których mogą korzystać wszyscy.

Dozwolony użytek osobisty wchodzi w grę, o ile nie wiąże się to z celami zarobkowymi (art. 23 i nast. ustawy o prawie autorskim...). Sprzedaż na allegro powoduje, że nie mam mowy o takim przypadku.

Webmasterzy strony, której link wkleiłeś, też chyba łamią czyjeś prawa autorskie, bo zdjęcia tam zamieszczone wczesniej pojawiły sie na jednej z kanadyjskich stron poświęconych wędkarstwu.

Możliwe, że to robią, ale to nie jest żaden argument, na youtube znajdziesz filmiki z podkładami muzycznymi objętymi prawami autorskimi, jednak tomek1 do swoich ciekawych filmików wędkarskich nie poszedł tą drogą.

Nikt nie protestował p/ temu że moje wobki sa podobne do jakiegoś rysunku zdjęć.

To nie znaczy, że wszystko jest ok. Nie uważam, żeby autor tych grafik przeglądał aukcje allegro lub niniejszy temat na tym forum.

Siłą rzeczy - korzystam z takich szkiców, zdjęć jednak służą mi one tylko za bazę, za tło. Mnóstwo cech garficznych w nich zmieniam, przerabiam.

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego

4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem. (tutaj jest przypadek ważki Aseela)

5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

Art. 4. Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:

1)akty normatywne lub ich urzędowe projekty,

2)urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,

3)opublikowane opisy patentowe lub ochronne,

4)proste informacje prasowe.

Wyszedł wykład, ale trudno... Nie pisałbym tego, gdyby nie właśnie hipokryzja, o której już wspomniał Kolega spin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesio...święta są....nie będę z Tobą dyskutował, są ciekawsze tematy niz kłocenie sie n/t praw autorskich. Widać, że na codzień zajmujesz się prawem. Ja akurat obracam się zawodowo w całkiem innej dziedzinie. Szkice, z których korzystam mają charakter popularno-naukowy, nigdzie nie znalazłem przy nich info o prawach autorskich.

Może faktycznie powinniem zwrócić się do autora danego szkicu z zapytaniem o mozliwość przerobki szkicu...tylko do kogo...skoro szkic ten jest powielony w necie tysiące razy?!

Wobler129 wyraźnie napisał że autor ważek, koników, itp nie życzy sobie podrabiania swoich produktów.

Pozdrawiam i kończąc niepotrzebną nikomu dyskusję, zyczę wszystkim Wesołych i radosnych Świąt pełnych ciepła i miłości.

P.S. Ja chętnie podpowiem jak zabrać się do zrobienia podobnych do moich wobków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ze teraz juz nie mozna robić koników polnych, os i innych stworzeń bo wg WOBLERA bedzie to kopia :!: wiec jak ja zobacze ze ktos zrobił woblera np. okonia to ja juz nie moge nic podobnego zrobic bo bede kopiował :!: NORMALNIE ŚMIECH NA SALI :!::!::!::evil:

Aseel a tobie powiem ze konik jest zajefajny i tez zabierałem sie do zrobienia takiego zwierzaka ale teraz to chyba zrezyguję z tego zeby nie kopiować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
nie mozna robić koników polnych, os i innych stworzeń bo wg WOBLERA bedzie to kopia :!:

Można, ale Aseel zrobił to tuż po tych "świetnych imitacjach" i wiem, że na nich się wzorował :twisted:

spin traktujesz mnie z góry, bo jesteś starszy? :roll:

Zresztą nikt poza Mikefishem nie zna powodu dla którego autor sobie zażyczył nie kopiowania więc między innymi Twoja uwaga jest nie na miejscu. Nie mogę podać tego powodu. Tak samo rav91 nie zna tego powodu więc proponowałbym zostawić ten temat.

A co do prawd autorskich to możecie pisać swoje teorie w temacie, który podała Madi :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nic nie mozesz powiedziec to nie zaczynaj, albo jak powiedziałes "a" to powiedz i "b". A jak nie to pozostaw zdjecie do komentowania innym a swoje uwagi zostaw sobie :!:

A co do wzorowania sie na innych wobkach to chyba każdy tak zaczynał a dopiero potem wymyślał własne konstrukcje, a nawet jak Aseel wzorował się na innej fotce to i tak jego dzieło napewno nie jest identyczne :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie widzę w tym nic złego do momentu aż zaczyna masowo handlować np. Sliderami.
Pod warunkiem, że skopiowana będzie warstwa zewnętrzna (grafika) lub także kształt. Wtedy będzie to czyn nieuczciwej konkurencji - sprzedawanie własnych wyrobów jako niby produktów salmo, czym wprowadza się w błąd nabywców i można narażać producenta oryginalnego produktu na utratę reputacji. W przypadku podobieństwa samego tylko kształtu, raczej trudno mówić o jakimś naruszeniu, chyba, że będzie identyczny jako obiekt 3-wymiarowy (wysokość/szerokość/grubość) Wszystkie woblery są w większym lub mniejszym stopniu inspirowane woblerami rapali. Prawie takie same modele pod względem ksztaltu, jak np. countdown, można znaleźć w ofercie niemal wszystkich firm (podobnie jest z kołowrotkami np. spro i ryobi). To 'prawie' robi różnicę.

autor ważek, koników, itp nie życzy sobie podrabiania swoich produktów

W przypadku inspiracji (to jest własnie Twoje Kol. wobler wzorowanie się) trudno mówić o podrabianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawie sie troche w cytowanie :wink:

A to ostatnio zrobiona zabawka :razz:

Nie będę tego komentował :twisted::roll::evil: Lepiej sam poszukaj sobie pomysłów, a nie tylko ściągasz wszystko od innych - jeśli ktoś pozwoli to ok, ale jeśli ktoś się nie zgadza to nie jest fair! :evil: Nawet nie wypada potem takim czymś się chwalić...

A tutaj cytat z tematu o woblerach na wzor javalonu :lol:

Ja kombinowałem z czymś takim:

Obrazek

Ale wobek nie pracuje jak te z filmu - ten pracuje zwyczajnie, agresywnie. Jest ciężki około 12g i głęboko pracuje :wink: Przyda się na jeziorko :grin:

No i jest dociążony i także pracuje dobrze:

FILMIK

Pozniej kolejne proby pokazania przez Woblera jak idzie mu dopasowanie woblerkow :lol:

Hmmm czy w tym wypadku woblery byly tylko wzorowane :?::wink:

Ciezko w przypadku czyjejs fotki zarzucic komus ze "podrobil" woblera bo najwazniejsza jest jego akcja

Natomiast Woblerze probowales nie tylko nasladowac ksztalt ale i akcje woblera ktory byl na filmiku (a to chyba wiecej niz Aseel :evil: )

Dlatego jako ostatni powinienes zawierac glos w osadzajacy Aseel-a

Im wiecej jestes chwalony na forum tym twoje wypowiedzi sa mniej przyjazne dla innych :???:

Moim zdaniem kazdy kto zrobi sobie sam woblera nie popelni plagiatu zadnego gdyz najwazniejsza rzeczy sa "nieuchwytne" dla czlowieka - akcja, moze troche kolorki itp itd

Poza tym jak napisal gdzies bodajze Lesio jak by nie patrzac praktycznie wszyscy roiac popularne ksztalty nasladuja Rapale :lol: bo woblerki jako przynenta to ich pomysl :twisted:

No chyba ze ktos na swoim woblerku maznie jakas firmowa nazwe to wtedy jest to oczywista oczywistos jak to w tym kraju sie mawia :wink::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.