Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jezioro Rybnickie


tomek1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem na naszym forum tematu kompleksowo traktującego Zalew Rybnicki dlatego zakładam nowy, który w założeniu ma się stać "kompendium" wiedzy na ten temat.

W związku z tym, że mam urlop między świętami mam zamiar wybrać się z kumplami po raz pierwszy na ten zbiornik. Trochę oficjalnych informacji mam:

opłaty http://www.pzw.com.pl/index.php?id=64

regulamin http://www.pzw.com.pl/index.php?id=69

Interesują mnie wszelkie informacje na temat tej wody (trochę podpowiedział mi już Tomii- dzięki :wink: ). Gdzie łowić, jak łowić, najlepsze przynęty, zanęty, metody itd.

Zapraszam do dyskusji :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam gdzieś mapkę ale musze przeszukać dwa kompy w pracy i w domu.

Więcej będę mógł powiedzieć jak już to zbadam naocznie a i na foto relację możecie liczyć :wink:

Na razie czekam na wskazówki jak się zabrać do łowienia na Rybnickim morzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie czekam na wskazówki jak się zabrać do łowienia na Rybnickim morzu?

Widzę, że każecie mi jechać w ciemno na Rybnik :sad: A miał być kolektyw :lol:

Tyle ludzi ze śląska i nikt nie łowił??? Słyszałem, że dobra jest drgająca szczytówka, ale nie mam pojęcia w którym rejonie zbiornika się zasadzić. No i chciałbym zarzucić na sandacza :mrgreen:

Na tym jeziorze wybór miejsca to podstawa z tego co wiem (ze względu na ciepłe prądy).

Moja wiedza sprowadza się do relacji z trzeciej ręki i programu "Taaka ryby" w którym Gutkiewicz z kolegami łowili ładne leszcze w zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sprawdziłem coś i okazuje się że jest. Myślałem że obiekty strategiczne będą niewidoczne ale dokładna mapa jest tutaj

Wybieracie województwo, później m.Rybnik, zobacz wybrana mapę i za pomocą lupy "+" wybieracie kwadrat który chcecie obejrzeć. To w temacie mapy.

Elektrownia znajduje się w południowo-wschodniej części zbiornika. To ten obiekt z kominami :mrgreen: . Grobla na zbiorniku wychodząca od elektrowni to tzw. "kierownica", która rozdziela prądy zimny i ciepły. Ciepły wypływ wody jest na północ od kierownicy natomiast powrót wody schłodzonej jest po jej południowej stronie.

Nigdy nie łowiłem na wypływie więc się nie wypowiem. Ale woda jest na tyle ciepła nawet na wpływie że zimą można nogi w gumiakach grzać w wodzie.

Na południe od elektrowni widać takie "T" - to jest molo. Kilkanaście lat temu na sandacza stawaliśmy na betonach pomiędzy molem a elektrownią. Z tego co wiem dzisiaj obowiązuje tam zakaz połowu a sandaczowcy stoja pomiędzy molem a tamą.

Niestety informacje te pochodzą sprzed kilku lat.

Najlepszą sandaczową ptzynętą była oczywiście martwa rybka w postaci uklei lub płotki tak około 10 cm. Wówczas na zbiorniku łatwiej było złapać 40 cm leszcza w podrywkę niż taką przynętę. Trupki oczywiście zakładane przy pomocy igły z mojej zagadki. Długi - około 1m przypon, 60 g oliwka i ile pary w rękach do przodu.

Co do białej ryby to wówczas najlepiej brała na białe, słodkie ciasto z kaszy mannej (trafiały się nawet 8 kg amury) i nigdy nie było potrzeby nęcenia łowiska. Jak jest dzisiaj trudno powiedzieć. Presja wędkarska na tym zbiorniku jest ogromna.

Największe okazy karpia, tu ciekawostka, poławiano na martwą rybkę. Największy jakiego widziałem złowionego na taką przynętę miał 24 kg.

No i ostrzegam przed odkładaniem wędziska z zablokowanym kołowrotkiem. Zdarzało się że branie następowało natychmiast po zarzuceniu zestawu "z opadu". W takim przypadku większość " wędek z zablokowanym kołowrotkiem lądowała w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie Tomku ale mam nadzieje,ze w przyszlym roku jeszcze sie wybiore na te Rybnickie smoki.Czasami czytuje artykuly w prasie wedkarskiej na temat tego zbiornika i z nich wziolem ten adres.

Pozdrawiam i zycze udanych polowow,mam tez nadzieje,ze po powrocie podzielisz sie wrazeniami.

Wesolych Swiat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osrodek Sportow Wodnych i Rekreacji Elektrowni "Rybnik"S.A.

Podobno bardzo fajny ośrodek. Powstał zaledwie kilka lat temu albo został kompleksowo wyremontowany. Moja chrzestna (pracownik elektrowni) proponowała mi nawet kiedyś że gdybym się wybierał z większą grupą znajomych na rybki to może załatwić mi tam domek po cenach dla pracowników elektrowni. Tylko trzeba było wczesniej rezerwować bo mają niezłe obłożenie.

A jeżeli chodzi o lokalizację to z tego co pamiętam po stronie "Rybnik -Stodoły" to raczej białą rybe poławiali.

Sandałki na betonach po stronie osiedla "Elekrownia"

Najlepiej było by gdybyś "przesłuchał" na miejscu jakiegoś tubylca co nie będzie łatwe bo tam większość wędkarzy jest na gościnnych występach.

Tomku czekamy na relację bo też jestem ciekaw co się tam teraz dzieje. No i oczywiście życzę połowu okazów z których ten zbiornik słynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chrzestna (pracownik elektrowni) proponowała mi nawet kiedyś że gdybym się wybierał z większą grupą znajomych na rybki to może załatwić mi tam domek po cenach dla pracowników elektrowni. Tylko trzeba było wczesniej rezerwować bo mają niezłe obłożenie.

To mamy potencjalnego organizatora zlotu Haczyka :cool: I uważam, że to nie jest wcale głupi pomysł. Zgłaszam się na ochotnika i chętnie ci pomogę jeżeli dojdzie do takiej imprezy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się temat rozwinie to zagadam z cioteczka. Co prawda jest juz na emeryturze ale sądzę, że jakieś znajomości zostały. No i tak na dobrą sprawę to wg mnie emerytowani pracownicy też powinni mieć prawo do korzystania z takich ośrodków.

Zobaczymy jak reszta ustosunkuje się do pomysłu.

Tomku przejmuj pałeczkę organizatora i do dzieła. Termin i frekwencję pozotawiam Tobie a ja postaram się zorganizować kwaterunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w Rybniku i nadszedł czas na obiecaną relację.

Na miejscu meldujemy się około jedenastej i pierwsze kroki kierujemy do sklepu "SUM" po licencje. A tu niemiła niespodzianka to delikatnie mówiąc średnia uprzejmość sprzedającego mimo, że prosiliśmy o radę szczególnie jeśli chodzi wybór stanowiska (są numerowane od strony Orzepowic więc sprawa nie jest błacha). Na szczęście spotkaliśmy kilku wędkarzy, którzy coś tam doradzili i moglismy wrócić do sklepu po zezwolania. Właściel sklepu stał się troszkę rozmowniejszy dopiero jak kupiłem u niego wędkę :evil::lol: (na marginesie nieźle zaopatrzony sklep z przystępnymi cenami :wink: )

Postanowiliśmy łowić od strony zbiornika Orzepowice (niebieski brzeg na mapce powyżej) są tam numerowane stanowiska ściśle przypisane do licencji. Co ciekawe można zajmować tylko nieparzyste (parzyste na stałe zezwolenia??). Po zajęciu stanowisk nagła refleksja, że jestem dobry w czytaniu bez zrozumienia ".. wymiar ochronny płoci 20 cm.." a my mamy ze sobą pełne wiaderko pięknych płoteczek na żywca :evil::shock: i jednego jazgarza (który okazał się najlepszą przynętą :lol: ale o tym później)

W tej sytuacji całą energia skierowana na białą rybę póki co. Gruntówki przygotowane, solidne nęcenie procą i niestety efekt zero. Szczytówka pozostała nieruchoma :sad: (w tle molo)

img0119jy1.jpg

Na siedmiu wędkarzy usiłujących łowić na "naszym" brzegu białą rybę przypadł jeden leszcz ok 35 cm (którego mój tata "wycyganił" od szczęśliwego łowcy na sandaczowe filety :lol: ) i jeden złowiony przezemnie okoń, który też został zużyty jako przynęta.

Około 14 ojciec postanowił zarzucić na sandacza. Na pierwszy ogień poszedł jazgarz, który bardzo szybko został znaleziony przez sandaczyka-ołówka.

img0125ri9.jpg

Po chwili (i odhaczeniu sandaczyka) jazgarz wraca na hak. Niemal od razu branie i po zacięciu kij wygina się obiecująco.

img0124gb4.jpg

Niestety rybka nie jest wiele większa

img0131bc2.jpg

Filety z leszcza i okonia nie przyniosły żadnych brań. Po zmroku założyłem jazgarza weterana (a raczej to co z niego zostało) i skusiło się na niego jeszcze jedno sandaczątko. :lol:

Niestety w ciągu naszego siedmiogodzinnego łowienia więcej brań nie mieliśmy :sad: Łowiący obok nas wędkarze złowili jednego małego sandacza i półmetrowego suma.

Udało nam się dowiedzieć, że leszcze brały nieźle w zeszłym tygodniu. W grudniu złowiono też trochę sandaczy max do 4 kg, a w lecie w tym rejonie łowiono sumy. Inni koledzy mówili o ładnych leszczach (ponad 50 cm) złowionych na poprzedniej wyprawie w okolicach mola.

Inni ze spotkanych wędkarzy donosili o braku brań w innych rejonach zbiornika w dniu dzisiejszym, także wygląda na to że mieliśmy pecha. Jedno jest pewne nie jest to prosta woda (głównie ze względu na zmienne ciepłe prądy za którymi podąża ryba). Jej poznanie wymaga sporo czasu i nawet miejscowym zdarza się skończyć "o kiju" :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jeszcze mapke jeziorka okreslajaca gdzie mozna lapac ale nie wiem czy ona sie jeszcze komus przyda

Jasne że się przyda bo myślę o jeszcze jednym wypadzie w tym roku :lol::cool:

O problemach z załącznikiem napisz mi na priva to coś poradzimy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny wypad na Rybnik. Andi nie masz czego żałować, że ostatecznie nie udało nam się spotkać (przynajmniej jeśli chodzi o ryby :wink: )

Nad wodą dopisali dzisiaj tylko wędkarze.

img0149yx0.jpg

Ja zaliczyłem tylko niemiarowego sandaczyka w ciągu sześciu godzin łowienia ekstremalnego (mróz, przenikliwy wiatr i duża fala :cry: ). Oprócz tego na "moim" brzegu zaobserwowałem złowienie jednego małego sandaczyka i niewiele większego szczupaczka.

Pozostały rozmowy z nowymi znajomymi pogłębiające moją wiedzę na temat jeziora :mrgreen::lol: i obserwowanie zachodu słońca zdmuchniętego lodowatym wiatrem.

img0153jp0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.