Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jezioro Rybnickie


tomek1

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Takie cos znalazlem, mono sie komu przyda :?:

Polska, śląskie, Śląsk, miasto w pobliżu: Rybnik

typ łowiska: zalew, data urlopu: styczeń-sierpień 2005

Autor: Mig, opublikowane: 2005-09-23 14:31:59

Najprościej dojechać drogą Rybnik - Kuźnia Raciborska. Drogę tę znajdziecie na każdej mapie samochodowej, a przejeżdżając obok zachodniego brzegu zbiornika miniecie kilka ośrodków wypoczynkowych będących dobrym miejscem na zakwaterowanie.

Co tu można złowić? Wychodzi, że niemal wszystkie gatunki bytujące w naszych wodach stojących. Najczęściej poławiane są duże leszcze, płocie, karasie i liny. O tutejszych płociach krążą legendy, bo kilówka to nie rarytas. Amury i Tołpygi porosły do niewyobrażalnych rozmiarów, a karpie po kilkanaście kilo wagi ściągają wędkarzy z całej polski. Na drapieżniki też warto się nastawić, bo oprócz ogromnych sumów spotkacie się z sandaczami o wadze do 10 kg, a jeśli szczęście dopisze, złowicie dwucyfrówkę. Pamiętajcie, że łowić należy daleko od brzegu, a nastawienie się na rybę średnich rozmiarów jest ogromnym błędem. Rybnik i jego zbiorniki wyrównawcze (często lepsze wędkarsko od zbiornika głównego) nie są łatwym łowiskiem i mają swoje tajemnice. Największą z nich kieruje tzw. kierownica, czyli betonowy wał usytuowany wzdłuż zbiornika głównego. Ma on za zadanie uporządkowanie przepływu wody w zbiorniku i czyni to dzieląc zbiornik na strefę wody cieplejszej (odpływ wody z elektrowni) oraz zimniejszej (woda dopływająca do turbin). Piszę o tym bo znalezienie choćby niewielkich smug cieplejszej wody gwarantuje lepsze połowy i pozwala na stosowanie mniejszej ilości zanęty. Latem smugi cieplejszej wody są mało widoczne za to, w chłodniejszej porze roku, łatwo odkryć je dzięki silniejszemu parowaniu. Wschodni brzeg zbiornika tzw. zimna woda jest łowiskiem najlepiej sprawdzającym się latem. Zachodni brzeg tzw. ciepłą wodę lepiej odwiedzać jesienią i zimą. Spinningistom (konieczność połowu z brzegu) polecam zlokalizowanie miejsc przebywania leszczy, linów i płoci (łatwo poznać je po zawartości wędkarskich siatek). Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że na tutejsze drapieżniki dużo skuteczniejszy jest żywiec lub martwa rybka podane z gruntu. Do połowu dużych drapieżników można polecić cały zachodni brzeg i betony w południowej części zbiornika, bo jest tam ciut głębiej. Jeśli zaś chodzi o ryby spokojnego żeru takie jak leszcz i płoć, to najlepiej jest wybrać się na nie szukając cieplejszej wody w miesiącach marcu, kwietniu i początkach maja. Łowiąc drapieżniki na grunt warto posłużyć się starym i sprawdzonym przez pokolenia sygnalizatorem brań, czyli przeciętą do połowy styropianową kulą naciśniętą na linkę między szczytówką a wodą. Ten sposób daje najlepsze rozpoznanie kierunku przemieszczania się dużej ryby po braniu. Zbiorniki wyrównawcze Pniowiec, Orzepowice, Gzel, Grabownia zarybiane są intensywnie szczupakiem, sandaczem, linem i karpiem. Na te gatunki warto się wybrać tam, gdy w głównym zbiorniku nic się nie dzieje. Spinningistom, na klenie (polecam), szczupaki, sandacze i okonie warto wybrać się na wypływającą ze zbiornika rzeczkę Ruda. Inne doznania, inna przyjemność. Po prostu inny świat! Na zakończenie podpowiem, że nęcenie ryb spokojnego żeru bardzo rozdrobnioną zanętą jest w zbiornikach bez sensu. Znacznie lepiej sprawdza się ta z konkretnymi kąskami - duże ryby bardziej to lubią, a po nie się tu przyjeżdża. Z "marszu" najpraktyczniej jest posłużyć się feederem i odległościówką. Tyczki i baty rozłóżcie dopiero po rozpoznaniu zbiornika.

Opłaty dla członków PZW:

· Roczna - 160 zł

· Roczna dla posiadaczy zezwoleń w zeszłym roku - 130 zł (pod warunkiem zwrotu wypełnionego rejestru połowów)

· 1-dniowa - 15 zł

· 3-dniowa - 25 zł

· 14-dniowa - 50 zł

· Zbiornik Orzepowice - 1-dniowa - 20 zł

· Zezwolenia specjalne na zrzut ciepłej wody

- stanowiska 1-4 - 100 zł za dzień

- stanowiska 5-7 - 60 zł za dzień

- stanowiska 8-10 - 40 zł za dzień

- 1-dniowe na odcinek kierownicy od strony ośrodka szkoleniowego - 40 zł za dzień.

Uwaga! - składki okresowe z wypełnionym rejestrem powinny być zwrócone w ciągu 7 dni od połowu, w punkcie zakupu.

Opłaty dla nie zrzeszonych w PZW:

· Roczna - 250 zł

· Roczna dla posiadaczy zezwoleń w zeszłym roku - 220 zł (pod warunkiem zwrotu wypełnionego rejestru połowów)

· 1-dniowa - 25 zł

· 3-dniowa - 50 zł

· 14-dniowa - 75 zł

· Zbiornik Orzepowice - 1-dniowa - 35 zł

Regulamin połowu ryb

Uprawnieni do wędkowania są posiadacze karty wędkarskiej i pisemnego zezwolenia wydanego przez Okręg Katowice wraz z rejestrem połowu ryb.

· Wędkowanie dozwolone jest z brzegu w godzinach od godziny 5:00 do 22:00. W okresie od 1-06 do 30-09 zezwala się na wędkowanie od godziny 4:00 do 23:00.

· Odcinki linii brzegowej dopuszczone do wędkowania są do wglądu w punktach wydawania zezwoleń.

· Na odcinku zrzutu ciepłej wody wędkowanie dozwolone jest za 1-dniowym zezwoleniem bez prawa zabierania ryb i przechowywania w siatkach.

· Wędkowanie na odcinku od ogrodzenia Ośrodka Szkoleniowego Elektrowni Rybnik do przegrody zbudowanej na kanale zimnej wody jest dozwolone w okresie od 15-06 do 15-09 w godzinach od 4:00 do 23:00.

· Na terenie ośrodka Kotwica wędkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem.

· Na odcinku kierownicy zimnej od strony Ośrodka Szkoleniowego Elektrowni Rybnik wędkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem lub 1-dniowym zezwoleniem specjalnym.

· Wyłącza się z amatorskiego połowu ryb następujące fragmenty linii brzegowej:

- kanał cofki zbiornika na odcinku od mostu na ulicy Rudzkiej do mostu na ulicy Podmiejskiej

- brzeg wzdłuż ulicy Podmiejskiej

- rzekę Ruda od wlotu do kanału cofki do jazu na wysokości szkoły

- odcinek rzeki Ruda od zapory czołowej do końca umocnień brzegowych ponizej mostu na ulicy Stalowej

- zapory boczne (obie strony) zbiorników Pniowiec, Gzel, Orzepowice, Grabownia

- zaporę czołową zbiornika wraz z linią brzegową wzdłuż bazy rybackiej

- brzeg wzdłuż Ośrodka Sportów Wodnych Elektrowni Rybnik w Stodołach

- brzeg wzdłuż terenów zewnętrznych Elektrowni Rybnik

· Dopuszcza się zaporę boczną Orzepowice do na zbiorniku Rybnik do rozgrywania zawodów wędkarskich i amatorskiego połowu ryb za specjalnym zezwoleniem Wprowadzono zakaz wbijania podpórek w szczeliny dylatacji pomiędzy płytami. Zasady rozgrywania zawodów regulowane są odrębnym regulaminem

· Obowiązują następujące limity dziennego połowu ryb:

- karp, lin, amur - 2 sztuki łącznie

- sandacz, szczupak, węgorz, sum - 2 sztuki łącznie

- leszcz długości do 40 cm - 5 kg

- leszcz długości od 40 cm - 5 sztuk

- płoć, jaź - 10 sztuk

- łączna masa złowionych i zabranych ryb innych gatunków nie może przekroczyć 5 kg w ciągu doby

· Wprowadzone są następujące wymiary ochronne ryb:

- płoć do 20 cm

- karp do 30 cm i powyżej 65 cm

· Wędkarz obowiązany jest prowadzić rejestracje połowu ryb zgodnie z instrukcją Okręgu PZW

· W przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania postanowień niniejszego regulaminu Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo odebrania zezwolenia bez odszkodowania i odmówienia sprzedaży zezwolenia w przyszłości

· Wysokość składek uprawniających do amatorskiego połowu ryb ustalana jest co roku przez Okręg PZW Katowice

· Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo do zmian i poprawek regulaminu połowu

· Okręg PZW Katowice oraz Elektrownia Rybnik nie ponoszą żądnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki mogące zdarzyć się podczas wędkowania

· W sprawach nie objętych regulaminem mają zastosowanie przepisy Amatorskie Połowu Ryb PZW

· Regulamin obowiązuje do odwołania

· Wprowadzone są następujące obostrzenia:

- zakaz połowu przy użyciu kuszy

- zakaz zakłócania ciszy

- zakaz połowu w nocy

- zakaz połowu z łodzi i pomostów z wyjątkiem zawodów objetych osobnymi przepisami.

- zakaz połowu spod lodu

- zakaz wywożenia zanęt i przynęt sprzętem pływającym i modelami pływającymi

- zakaz budowania pomostów i stanowisk wędkarskich

- zakaz biwakowania nocą

- zakaz niszczenia drzew i krzewów oraz umocnień brzegowych

- zakaz rozpalania ognisk poza miejscami do tego przeznaczonymi

- zakaz patroszenia ryb w obrębie zbiorników

- zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania wody i gleby

- zakaz wodowania spretu pływającego poza miejscami do tego przeznaczonymi

- zakaz umieszczania napisów, tablic, ogłoszeń reklamowych oraz innych znaków bez zgody Elektrowni

Zezwolenia na wędkowanie w zbiorniku Rybnik można nabyć w następujących miejscach:

- Okręg PZW Katowice ul. Wróblewskiego 35 od pn. do śr w godz 8:00 - 15:00, w czwartek w godz 9:00 - 17:00, w piątek w godz 8:00 - 17:00

- Koło nr 49 Rybnik ul. Reymonta 69 w poniedziałki i czwartki w godz 16:00 - 18:00 - tylko składki roczne

- Sklep Sum ul. Rudzka 224 od pn do pt w godz 8:00 - 17:00, w sobotę w godz 8:00 - 15:00, w niedzielę w godz 8:00 - 14:00 - w sprzedaży składki roczne, jedno, trzy i czternastodniowe.

- Pozwolenia na odcinek zrzutu ciepłej wody są do nabycia w Fundacji Elektrowni Rybnik ul. Podmiejska

Składki na zbiornik Rybnik można także nabyć w następujących kołach wędkarskich:

- Nr 13 Gliwice - wt i pt w godz 13:00 - 17:00

- Nr 48 Radlin - środa w godz 15:00 - 18:00

- Nr 83 Boguszowice - środa w godz 16:00 - 18:00

- Nr 96 Czerwionka - sobota w godz 16:00 - 18:00

- Nr 105 Silesia Rybnik - czwartek w godz 15:00 - 18:00

- Nr 125 Chwałowice - wtorek i czwartek w godz 17:00 - 19:00 ,.tel.032 7397253.---- kolo nr 49 Rybnik czynne pon i czw. w godz.17-19,..tel.{032}4248588.

Jak sie dowiem wiecej, bede aktualizowal :razz::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

Chcialbym sie wybrac na Zalew Rybnicki i chce sie nastawic na Karpia mozecie mi pomoc co karpie tam lubia i jak sie nastawic na wiosenna zasiadke. Czego uzyc jako zanety .

Ogolnie co wiecie na temat Zalewu mozecie pisac w tym temacie !

POzdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

witam serdecznie :razz:

niewiem czy ktos tu jeszcze zaglada :sad:

czy ktos wedkuje z was na rybniku? czy warto sie tam wybrac? z racji pogody zimowej i z racji tego ze na rybniku woda nie zamarza czy warto tam polowic? chcialem sobie wykupic do koca roku pozwolenie ale niewiem czy warto.......

podobno z rybką tam coraz slabiej i slabiej :sad:

prosze o wasze opinie na ten temat :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam.

byłem tam z Gofrem i Wojtkiem chyba we wrześniu i generalnie nędza.

chłopaki łowili na kulki i zero efektu.

ja próbowałem na białego, kuku, czerwonego i inne specjały ale skusił się tylko mały leszczyk i okoń.

jak na 3 łowiących cały dzień wyszła mizeria.

pogadałem z miejscowymi i oni też strasznie narzekają że z rybnika robi się studnia.

łowiliśmy od strony elektrowni na betonach i powiem szczerze że wolę jednak normalne zejscie do wody, las itd

ciekawszy klimat niż beton.

pozdrawiam

bronek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja tez wole otoczenie drzew, trzcina przy brzegu............... :oops:

dlatego nigdy nie lubilem miejsca jako takiego jakim sa betony..........

a co myslicie o tzw "zimnej wodzie" chyba dobrze napisalem, to ta czesc za kierownica glownego zalewu, wjezdzajac od strony Grabowni, przejezdzajac przez tory mamy parking i tuz tuz wode.......

od tej strony jest tam prawie sam las, super miesjce,,,,,, dawno tam nie bylem - czy ktos z kolegow łowil moze ostatnio z tamtej strony a jesli tak jakie wrazenia i wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od tej strony jest tam prawie sam las, super miesjce,,,,,, dawno tam nie bylem - czy ktos z kolegow łowil moze ostatnio z tamtej strony a jesli tak jakie wrazenia i wyniki?

Siedzieliśmy tam z Andim i Danielem w lutym tego roku z marnymi efektami. Nie wiem czy zimna woda to dobry pomysł o tej porze roku. Naturalna sceneria jest też po przeciwnej stronie, ale tam nigdy nie łowiłem.

Generalnie mi betony w niczym nie przeszkadzają. Problem pojawia się jeżeli leży śnieg, wtedy jazdy na dupsku bardzo prawdopodobne. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1 a wg ciebie gdzie by teraz najlepiej bylo usiasc o tej porze zakladajac ze pogoda do soboty sie nie zmieni.......... moze te betony? chyba ze lepiej wybrac sie w sobote na zwiad poobserwowac wedkarzy i dopiero w mniedziele srobic polowanie :razz: jak myslisz?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1 a wg ciebie gdzie by teraz najlepiej bylo usiasc o tej porze

Nie podejmuję się odpowiedzieć :roll: Kilka wypraw to za mało żeby coś powiedzieć.

chyba ze lepiej wybrac sie w sobote na zwiad poobserwowac wedkarzy i dopiero w mniedziele srobic polowanie :razz: jak myslisz?:)

Powiem Ci tak- jeżeli kupujesz zezwolenie na miejscu, to możesz w miarę szybko obskoczyć w ramach zwiadu sporą część zbiornika: betony koło mola- woda płytka i cieplejsza, potem jedziesz pod sklep "Sum" i oblatujesz betonowe stopnie (niebieska kreska z mapy na pierwszej stronie tego tematu)- woda głęboka. Dalej jedziesz wałem oddzielającym zbiornik Orzepowice od głównego jeziora i jak się kończy wał zaczyna się lasek po prawej stronie jest kilka stanowisk. Z opowiadań wiem, że woda tam jest dość płytka. Warto zrobić zwiad bo jest kilka rodzajów zezwoleń i przeprowadzki są ograniczone.

Tyle mogę pomóc :roll: Dużo ponoć zależy od układu prądów, ale dla mnie to póki co czarna magia. :mrgreen: Ja nigdy nie osiągnąłem tam jakichś ciekawszych wyników, ale zwykle jeździłem końcem grudnia, raz w lutym i raz w październiku.

Generalnie ludzi spotykanych nad wodą podzieliłbym na dwie grupy- przyjezdnych zwabionych opowieściami o Rybniku- nie widziałem żeby mieli wyniki i miejscowych, którzy opowiadają o dużych rybach, porwanych wędkach, wyciągniętych plecionkach itp. Ale i oni mówią,że coraz większa lipa w tym jeziorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Wiem, że na zrzucie, który okupowany jest od początku roku głównie przez karpiarzy, padło juz kilka ładnych karpi. W tym takie powyżej 15-20 kg. Przyłowem oczywiście są także duże leszcze i...jazie. Ale i tam trzeba trafić dzień. Byli i tacy, którzy spędzili kilka dni nad wodą i zaliczyli zero. Z nad reszty zbiornika nie mam zadnych informacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Planuje wyprawę na rybnik w weekend majowy . Moim głównym celem będzie karp pytanie jakie przynęty wam sie tam sprawdzają? (zapachy) mamy wynajęty camp amur wiec chodzi mi o łowisko w pobliżu tego campingu,nie wiem jak sie to łowisko nazywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ds-fan nie wiem czy moge zdradzać takie sekrety :grin:

Ale planujesz siedzieć nad Zalewem? Czy może pniowiec albo gzel ?

Będziemy łowili w zalewie bo nie mamy pzw opłaconego tylko licencja,więc pniowiec i gzel chyba odpada

Jak co to daj znać, przed maturka chętnie was odwiedzę.
A wpadaj,wpadaj pogadamy ,zrobimy jakiegoś grilla ,poczytamy jakiegoś "pana Tadeusza" czy innego "soplice"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Jesli ktoś lubi szum fal, to można śmiało jechać nad zalew.

Innych rozrywek przez ten wekend nie było : ) Dawno tak w dupe nie dostałem jak przez ten weekend, ale na chwilke wędkarska potrzeba zaspokojona.

Połapał ktoś coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Byłem w sobote z kumplem total lipa.W tamtym roku łapalismy po kilkanaście leszczy ,płotki teraz gówno.Kumpel już mnie zniechęcił bo był w grudniu i dupa blada,ale sam sie chciałem przekonac.Ani brania,dobrze zanęcone,ochotka,biały robak,pinka .Szkoda czasu,podobno dobry okres to luty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.