Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Rzeka Dłubnia


Bartesikk

Rekomendowane odpowiedzi

Też wybieram się na "kropki" w ten weekend :)

Planuję wyskoczyć jednego dnia na Szreniawę, a drugiego na Dłubnię (albo odwrotnie - to się zobaczy). Jak będzie się coś działo ciekawego to dam znać.

A propos Dłubni - czy wszyscy już wiecie (większość na pewno tak), że rozszerzyli zasięg górskiego odcinka rzeki. Już nie kończy się przy ujęciu wody w Raciborowicach, tylko kilkaset metrów dalej, przy moście kolejowym. To wciąż za mało, ale może da szansę chociaż części pstrągowej drobnicy (na tym odcinku raczej trudno o wymiarowego kropka) uchronić się przed złowieniem na robala.

Anyway... Panowie - dziś 1 lutego :)

Cytując klasyka (z delikatną modyfikacją): "kropkowanie czas zacząć" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Wreszcie. Inna sprawa, czemu nie do samego zalewu? Teraz kilkaset metrów Dłubni zarówno powyżej jak i poniżej ZZ to obwód D1. W efekcie obłowienie odcinka między wiaduktem na trasie Batowice-Raciborowice a kolejnym na Okulickiego (jakieś 2 km rzeki z wyłączeniem ZZ) to konieczność trzykrotnego wpisania nazwy obwodu rybackiego: DG1, D1 i W3. Nie byłoby prościej DG1 do samego zalewu a poniżej W3?

Tym niemniej krok w dobrym kierunku (docelowo całą Dłubnię można śmiało zaklasyfikować jako wodę górską), szkoda tylko że dopiero teraz, parę lat temu dziadków łowiących w lutym/marcu leszcze na robala było więcej, tak jak i pstrągów.

PS Dobrze żeś zwrócił uwagę, bo na stronie PZW po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że jutro uda mi się rozpocząć kolejny sezon na Dłubni.

Tak wiec może w końcu na kogoś wpadnę z tego forum :).

Łowię jak zwykle na odcinku Maszków Iwanowice.

Trochę mnie też ciągnie na Szreniawę na odcinek kiedyś No Kill, na którym dotychas nie łowiłem z uwagi na opłacaną niepełną składkę.

Do zobaczenia nad rzeką.

Apropo był ktoś sprawdzić jaka woda ?, czy aby jakaś zupa po ostatnich opadach nie płynie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś woda przyjemna, leciuteńko trącona i lekko podniesiona.

Gorzej z wynikami, przez 3 h ledwo 4 skubnięcia, jeden kropek wyciągnięty 28 cm, jeden spięty.

W sumie i tak jestem zadowolony bo to pierwsza rybka w tym roku.

Pochwalcie się jak tam wam poszło w weekend na Dłubni lub Szreni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dłubni łowię zawsze tylko między Iwanowicami a Maszkowem i prawie wyłączenie na pływające woblery. Ten pierwszy w tym sezonie kropek skusił się na niewielkiego krakuska, imitację strzebli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy wypad nad Dłubnię i pierwszy miarowy w tym roku. Choć chudy jak sznurówka :razz:

Partia świeżo ukończonych wobków przetestowana, oprócz tego na zdjęciu (34 cm), jeszcze dwa mniejsze wystąpiły w roli testerów.

post-11087-14544973219988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dłubni łowię zawsze tylko między Iwanowicami a Maszkowem i prawie wyłączenie na pływające woblery. Ten pierwszy w tym sezonie kropek skusił się na niewielkiego krakuska, imitację strzebli.

jak wygląda Dłubnia na tym odcinku? jak możesz to wklej jakieś fotki

nigdy się tak wysoko nie zapuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam obecnie zdjęć tego odcinka, ale na następnej wyprawie (ze względu na pogodę i brak czasu może to trochę potrwać) pstryknę kilka fotek i prześlę do Ciebie.

Pochwal się który Ty odcinek obławiasz :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Generalnie to kropki są po tarle, a w ich przypadku po pilnowaniu gniazd z ikrą, gdzie w tym czasie nie zdobywały pożywienia lub w znikomych ilościach. I właśnie dlatego wiosenne pstrągi są tłuściejsze - nie ważne czy w Rabie, Dłubni czy Szreniawie, bo już zdążą podjeść do tego czasu.

myślę, że wszystko się wyjaśnia do postu powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubnia jest mało żyzną rzeką, dlatego pstrągi rosną wolno w niej, i raczej ciężko złowić tłuścioszka. Podobnie małe przyrosty są na prądniku. Natomiast w szreniawie żyje sporo bezkręgowców, które pstrągi wyżerają dość namiętnie i stąd ich lepsza kondycja i większa masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest choć nie tylko. Swoje robi bliskość pól uprawnych, tradycyjnym zwyczajem polskich włościan dociągniętych niemal do samego brzegu. Z których to pól często gęsto do rzeki spływają z deszczykiem i nawozy i środki ochrony roślin. Pstrągi (także dzięki regularnym zarybieniom) dają radę. Niestety mniejsze rybki (ślizy, głowacze) a zwłaszcza bezkręgowce radzą sobie zdecydowanie gorzej. A to zubaża bazę pokarmową.

Dodatkowo silna presja wędkarska. I nie mam na myśli tylko miejscowych łowiących na robaka, którzy biorą wszystko jak leci ale także tych regulaminowych wędkarzy co to dają po głowie każdej rybce, która ośmieliła się przekroczyć wymiar ochronny. Rzeka jest nieduża i łatwa do obłowienia. Najlepiej byłoby drastycznie ograniczyć lub wręcz zakazać zabierania ryb, a gros środków przeznaczonych na zarybienia przeznaczyć na ochronę.

Ale to wymagałoby zmiany mentalności wędkarzy a zwłaszcza góry w PZW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to kropki są po tarle, a w ich przypadku po pilnowaniu gniazd z ikrą, gdzie w tym czasie nie zdobywały pożywienia lub w znikomych ilościach. I właśnie dlatego wiosenne pstrągi są tłuściejsze - nie ważne czy w Rabie, Dłubni czy Szreniawie, bo już zdążą podjeść do tego czasu.

myślę, że wszystko się wyjaśnia do postu powyżej.

Z tego co wiem to pstrągi nie pilnują swoich gniazd, także wszystko raczej rozchodzi się o bazę pokarmową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis 2 godzinny spacer z wędką,słońce full, woda kryształ, prześwietlona do dna ...ryby ewidentnie spłoszone tą sytuacją. W polaroidach widać było przemieszczające się maluchy jeden większy wystartował do koguta ale zrezygnował. Ogólnie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.