Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ile żyłki na szpuli -pomoc


BobekSTW

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Najlepiej iść do sklepu wędkarskiego i nawinąć żyłkę z wielkiej roli- płatne za metr bieżący

no, no tomek1, zastanowiłbym się nad tym :!: ponieważ nie wiesz ile lat ta szpula w tym sklepie sezonów ma :idea: ja kupuje np. 500m. żyły i od razu daję gostkowi do nawinięcia na tej sprytnej maszynce, podkładów w moim przypadku nie stosuję, a dlaczego to oczywiste :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawanie podkładu pod żyłke na szpuli pochodzi z czasów kiedy był mały wybór kołowrotków (np Rexy z lat 60-tych) o dużych szpulach a używanych do różnych metod. Wtedy żyłkę np 0,20 trzeba było wypełnić podkładem bo inaczej weszło by jej 400 m.Teraz kiedy do każdej wędki można dobrać odpowiedni kołowrotek o odpowiedniej pojemności żyłki na szpuli, odradzam stosowanie podkładu. Ja używam żyłki dwa lata przy czym po roku przewijam ją na druga stronę. Dzisiejsze żyłki mają też mniejszą kurczliwość niż te z poprzednich lat kiedy to po wyschnieciu szpule pękały i trzeba było dawać podkład z filcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widziałem juz ten wzór w ksiazce Autor: J. Riha "1001 rad dla wędkarza " jakies 10 lat temu, lecz zycie pokazuje co innego (zwlaszcza duże rozbieznosci przy żylkach cienkich),

Jest sporo czynników które decydują o tym ze jest to policzalne tylko z "grubsza", nawet budowa kolowrotka ma wpływ np: shimano 2500 z nizszej półki nawinie mniej zylki (tej samej śrenicy i producenta i typu) niz np shimano Technium 2500, ktory ma super wolną oscylacje szpuli, oba kolowrotki nawiną poprawnie optycznie, "twardy zwój" oba mają szpule o zblizonych albo prawie identycznych wymairach.

Jezeli chcesz nawinąc żyłke danej średnicy po samą krawedz, bedziesz musiał sprawdzic to praktycznie .

A nawet gdy juz w domu nawiniesz suchą żylke z podobnym napeciem po samą krawędz, moze okazac się ze po powrocie z ryb do domu nawój wygląda zupełnie odmiennie :???: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprawdzone , na podkład nie daję żadnych taśm izolacyjnych samoprzylepnych , dlaczego - bo po jakimś czasie klej z izolacji rozpływa się i około 50 % żyłki od strony podkładu z izolacji kleii się i to już szjs ( nie rozwija się normalnie), dobrym podkładem jest żyłka , napewno zawsze każdemu po sezonie zostaje zeszłoroczna żyłka która może być podkładem, jedynie taśma która się nadaje to teflonowa używana w hydraulice ( jak napisał wyżej kolega Bond .

Pozatym żadnych nici żadnych sznurków - to wszystko prowadzi do pękania lub deformacji szpulki , a po czasie połowa żyłki od strony takiego podkładu jest zdeformowana ponieważ sznurek moknie i wysycha i tak wkółko ( czyli precuje, zwiększa lub zmiejsza obiętość).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym teflonem to żadna rewelacja po dłuższym czasie wykrusza się Dobra jest izolacja ale tylko dobrej firmy nie ta z markietów bo rzeczywiście wszystko później poskleja Ja stosuję firmy 3M( w dobrych sklepach z narzędziami)

Podkład z żyłki ma ta wadę że w miejscu połączenia jest węzeł

Z ciekawostek mogę dodać że w zachodniej literaturze jako podkład polecają korek taki jak rękojeści w wędziskach który wklejano i później obrabiano Podobno rewelacja ale nie próbowałem

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Zresztą jak się nie łapie bardzo dużych ryb czyli amurów, sumów, potężnych karpi to wystarczy 100 metrów żyłki i na szpuli podkład z jakiejś starej do której się przywiązuje nową. Po roku za dziesięć złotych kupujesz następną itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widziałem juz ten wzór w ksiazce Autor: J. Riha "1001 rad dla wędkarza " jakies 10 lat temu, lecz zycie pokazuje co innego (zwlaszcza duże rozbieznosci przy żylkach cienkich),

Jesli dokladnie taki sam to odwoluje autorstwo swojej teorii ... Powtórze tylko ze wymyslalem to w samotnosci myslac nad budowa szpuli a potem nie sprawdzalem ani nie probowalem go patentowac ;) W kazdym razie jesli nie byl ten wzor w 100% pokrywajacy sie z moim to chetnie zobacze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jesli dokladnie taki sam to odwoluje autorstwo swojej teorii ... Powtórze tylko ze wymyslalem to w samotnosci myslac nad budowa szpuli a potem nie sprawdzalem ani nie probowalem go patentowac ;)

Nie ma potrzeby byś odwoływał autorstwo wręcz przeciwnie, powinieneś się nim szczycić. :wink:

To ja napisałem nieopatrznie widziałem już ten wzór powinienem był napisać widziałem też jakiś wzór na obliczanie..w książce.... :oops:

Przepraszam za zamieszanie, oraz przepraszam Szanownego Kolegę, że przez moją nieprecyzyjność i "rozwiązłość" językową poczuł się nieswojo.

W kazdym razie jesli nie byl ten wzor w 100% pokrywajacy sie z moim to chetnie zobacze :)

Myślę ,że z chęcią zobaczysz nawet wtedy gdy jest zgoła odmienny - wczoraj odkurzyłem tą książkę.

1001 rad dla wędkarzy J.Riha PWRiL Warszawa 1989 str. 222"]Niekiedy na szpuli jest zaznaczone, ile mieści się na niej żyłki określonej średnicy (np 100m o średnicy 0,3mm). Bywa jednak, że będziemy chcieli nawinąć na tę szpulę żyłkę innej grubości - ile wówczas jej wejdzie?. Abyśmy nie musieli tego sprawdzać metodą prób i błędów, powinniśmy posługiwać się następującym wzorem:

                  Mz x Pz

Mnv   =  ——————

                    Pnv

gdzie:

Mnv - obliczana długość nowej żyłki,

Mz - długość znana z prospektu kołowrotka

Pz - średnica żyłki z prospektu kołowrotka

Pnv - średnica nowej żyłki

Jeżeli na przykład dowiemy się z prospektu,że na szpulę wchodzi 160 m żyłki o średnicy 0,3 mm, a chcemy nawinąć żyłkę o średnicy 0,2mm podstawiamy te dane do wzoru i otrzymujemy

            160 x 0,3               48

          ——————     =    ———     =     240m

               0,2                    0,2      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie żadne wędkarskie wzory a zwykła proporcja matematyczna Obarczone to jest błędem spowodowanym tym iz nawijana żyłka zmienia swą średnice na szpuli (przybywa żyłki więc zwoje są dłuższe) Więc trzeba przyjąc odchyłkę z 5% a nawet w przypadku szpul o dużym zwęzeniu nawet 10 Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej matematycznej proporcji to dzieje sie to dla nizszych przekrojow - juz o tym pisalem wczesniej. Im mniejsza srednica tym wiekszy blad.

A co do tego wzoru co unises podal to twierdze ze jest bardzo bledny. Jest podobny do mojego ale moj wyglada tak:

Mz x Pz*Pz

Mnv = ——————

Pnv*Pv

gdzie:

Mnv - obliczana długość nowej żyłki,

Mz - długość znana z prospektu kołowrotka

Pz - średnica żyłki z prospektu kołowrotka

Pnv - średnica nowej żyłki

Jeżeli na przykład dowiemy się z prospektu,że na szpulę wchodzi 160 m żyłki o średnicy 0,3 mm, a chcemy nawinąć żyłkę o średnicy 0,2mm podstawiamy te dane do wzoru i otrzymujemy

160 x 0,09

—————— = 360m

0,04

Czyli 120m roznicy. Jestem jednak przekonany ze moja wartość jest znacznie bliższa prawdziwej.(ze wzgledu na kwadratowa zaleznosc od przekroju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

wedlug mnie nie ma co przeliczac ile bedzie takiej zylki a ile takiej..

lepiej kupic o wiele wiecej zylki i nawinac jak to mowili 2-3 mm przed krawedzia szpuli i tyle

a resztke ktora nam zostanie mozna zawsze wykorzystac do innych celow :)

Pozdrawiam meme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

meme174, masz racje, lepiej kupic wiecej zylki czy plecionki i po sprawie.

ja sie nie zastanawiam nad tym ile wejdzie.

jak mam orientacyjnie podane ze np 0.20 wchodzi 200m to kupie 300m i po sprawie, albo 500m i reszte nawijam na inne szpule tak tez mozna no ale coz, jeden lubi mieso a drugi to co w miesie... :razz::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zazwyczaj łowię na żyłki. Podkład robię z takiego sznurka co się kiełbasę wiąże lub jakiejś niekosmacącej się nitki. Bywa też że mam jakąś starszą żyłkę to nawijam ją na pustą szpulkę jako podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.