Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zioła i przyprawy w wędkarstwie


madi

Rekomendowane odpowiedzi

ja dokładnie tak robie z miodem: rozpuszaczam go w wodzie i dodaje do zanęty. wcale mocno jej nie klei :wink: tylko po piersze zastanawiam sie czy zmieszanie miodu z cynamonem lub z kolendrą nie będzie przesadą i czy zapachy te nie bedą sie gryzły, a po drugie czy płoć lubi miód :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

fakt, nie wziąłem tego pod uwagę, że można przecież miodzik w wodzie rozpuścić, a skoro tak to warto wyprubować z tym cynamonem, choć szczerze powiem, że do tej pory w większości porad jakie czytałem doradzono aby nie przesadzać z mieszaniem zapachów, poza tym cynamon jest dość intensywny w zapachu i nie wiem czy nie zagłuszy miodu, dlatego tutaj należałoby już się zastanowić nad proporcjami jednego i drugiego

myślę że na taką zanętę skuszą się i płotki i leszcze i krąpie, maja one podobne upodobania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolendry nie testowałem do tej pory ale słyszałem, że nie zawsze się sprawdzi ponoć zależy od łowiska i przyzwyczajeń ryb,

natomiast cynamon powinien z powodzeniem się sprawdzić bo prawie zawsze dodaje go do zanęty i za każdym razem złapię kilka ładnych płotek i leszczyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba że ktoś produkuje np. aromat miodu,
Można spotkać nie kiedy w wedkarskim,ale co do miodu to lepszy jest sztuczny bo bardziej pachnie ,po rozpuszczeniu .Bardzo dobrze się komponuje miód z przyprawą piernikową .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy olejek waniliowy do ciast nadaje się jako dodatek zapachowy do zanety lub jako środek aromatyzujący np do kukurydzy czy pęczaku?

odpowiedź brzmi tak, z jednym drobnym zastrzeżeniem jest mało wydajny... ale z powodzeniem możesz stosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czym polecacie aromatyzować kukurydze i co dodawać do zanęty na rzekę (płoć, leszcz, krąp, karaś)? chyba zostane przy moim zestawie na staw czyli miodek :razz: mam nadzieje, że płoć nie pogardzi tymbardziej, że zawsze dodaje do zanęty też mielonej konopii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twierdzenia że nostrzyk jest dobry na płocie to się zgodze ostatnio na rybach miałem bata ale mialem tylko duze dendrobeany więc miałem nostrzyk i miałem klej :roll: no i wode wymieszałem ze sobą w małych ilościach i gotowe ciasto nostrzykowe płotki brały jak zwariowane ale niestety nie przekraczające 18cm :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!!

Niedawno poruszyłem temat melasy i konopii w zanęcie leszczowej. Pojawił się tam wątek o zapachu piernika w zanęcie, jako dobrze wabiący ten konkretny gatunek. Zastanawiam się teraz co najlepiej zastosować z poniższych opcji, a także która z nich (ewentualnie dodanie zbyt dużej ilości) będzie w razie czego "bezpieczna" dla zanęty.

1 opcja: przyprawa do piernika. Ile dodawać na 2 kg zanęty? Nasze zmysły są subiektywne, więc skąd wiedzieć co dla ryb będzie wabiącym zapachem, a co nieznośnym, przesadzonym smrodkiem.

2 opcja: wysuszone (a potem część zmielona, a część pokruszona na nieco większe kawałki) pierniki. Tu chyba nie można przesadzić z ilością, oczywiście w granicach rozsądku (np 200 kg pierników na 2 kg bazy :mrgreen: ). Sama zanęta dzieki temu zostanie "dosłodzona", a to podobno sprzyja leszczom.

3 opcja: atraktor (płyn/proszek). Tu jest duże niebezpieczeństwo, że zmiesza się niewłaściwą ilość i będzie klapa, a na zawodach (czy to w kole, czy czysto koleżeńskich) taka pomyłka oznacza harakiri dolnikiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem tutaj ten temat bo oczywiste jest że przyprawy do pierników składają się z kilku lub nawet kilkunastu przypraw ,w zależności od firmy .Najwyżej ocenioną firmą była Gelwe ,choć może się to zmieniać ,np różne dostawy miały różną woń goździka .Co do ilości ok 5% w stosunku do bazy ,owe 5% to oczywiście latem czyli max ,wiosną można trochę mniej.Co do reszty nie wypowiem się bo nie używałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Witam.może mi ktoś doradzić w jakich proporciach na 1kg zanęty stosować takie przyprawy jak:

-cynamon

-kminek mielony

-nostrzyk

ten ostatni w jakiej postaci?czy dodać suche zioło (dodatkowo zmielić na pyłek?) czy lepiej zaparzyć i takim płynem nawilżać zanęte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze nie jestem ekspertem, ale te wyzej mozesz na oko wsypac 1-2torebki tych niewielkich sklepowych przypraw i powachac czy jest wystarczajaco wyczuwalny, raczej nie przedobrzysz.

jakiej postaci?czy dodać suche zioło
skręcic i spalić :razz:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 gram suszonego nostrzyka na kilo zanęty nie będzie za dużo??

Według mnie za dużo na kilogram tym bardziej, że trzeba go zmielić na pył a jak namoknie to urośnie. Cynamonu i kminku jeszcze mniej bo bardzo aromatyczne. Ale za to można w tych przyprawach przecierać robaki zamiast w mące czy trocinach i takie robaki razem z tą przyprawą dodać do zanęty już wcześniej namoczonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosław, a lubczyk używałeś do zanęty ,dodam dla nie zorientowanych że lubczyk to potocznie magi

Lubczyk bardzo lubię w rosole :lol: , ale maggi często dodaję do zanęt ale raczej z powodu zawartego tam glutaminianu sodu (wzmacniacz smaku i zapachu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To maggi w których porach roku? Ma zastosowanie wyłącznie jako wzmacniacz czy wabi określone gatunki jeszcze?

Mam zawsze ze sobą i jak już nic nie pomaga to doprawiam. Przeważnie jakaś poprawa jest zauważalna. Nigdy nie stosowałem na początku z założenie tylko ratując się jako taki booster. Najlepiej się sprawdza na wiosnę w mętnej wodzie i w kompozycji z zapachami i smakami mięsno-rybnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.