Skocz do zawartości
tokarex pontony

członek uczestnik a członek zwyczajny?


bartek640

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

Z tego co czytałem na stronie PZW to członek uczestnik to osoba nie mająca pełnych praw wędkarza ( ta która nie ukończyła 16 roku życia ). Członek zwyczajny to osoba która skończyła już 24 rok życia i nie obowiązują jej żadne ulgi.

Tam wszystko jest napisane ...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A ja mam taką wątpliwość - w tym roku robiłem kartę i za składki zapłaciłem "ulgowo"(studenci, uczniowie itd) a nie jako "członek uczestnik"(do 16 roku życia). Za kilka dni wyjeżdżam do miejscowości która podlega prawdopodobnie pod okręg Nowy sącz, gdzie opłaty wynoszą:

Roczne:

-normalne 110

-ulgowe 55

-uczestnik 25

1 dzień:

-w PZW 15 zł

Mam zamiar wędkować przez 3-4 dni(pozostałe zostały ściśle zaplanowane) w związku z czym chcąc wykupić skłądkę na 4 dni musiałbym zapłacić 60 dni, co jest zupełnie nieopłacalne, tak więc dochodzę do wniosu że lepiej wykupić opłatę roczną, przy czym ulgowa wynosi 55 zł a uczestnika 25, a nie mam ukończone 16 lat (dopiero w październiku) - czy ktoś mógłby rozwiac moje wątpliwości czy zapłacę składkę ulgową tak jak w moim okręgu, czy składkę członka uczestnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że nikt nie zorientowany w tym temacie :cry: ale chyba obedzie się...w fishinhg-marcie mnie załatwili i wysłali paczke z kołowrotkiem dopiero dwa dni po wpłacie czyli w czwartek, przed weekendem i chyba mi już nie dojdzie... :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Holik

Siemka. Ja znowu słyszałem od jednego gościa z koła w moim mieście że mogę wędkować w całym kraju na dwie wędki bez dodatkowych opłat. Wystarczy że mam zapłaconą okręgową i te inne składki i już. Bez dodatkowych opłat oczywiście na łowiskach ogólno dostępnych. Dodatkowe opłaty na specialnych. Niewiem na ile to jest prawda ale jeśli to mówi znawca tematu to... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Punkt 2. RAPRu się kłania:

2. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW

§ 1

1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby nie zrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu stosownych składek.

2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.

4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.

5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

B) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

7. Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieży nie posiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu lub koła. Każda osoba z grupy ma prawo łowić wyłącznie na jedną wędkę, z zachowaniem uprawnień do własnego stanowiska i dziennego limitu połowu przysługującego członkowi PZW.

8. Posiadaczowi odznaki "Wzorowy Młody Wędkarz", który nie ukończył 14 lat, przysługują uprawnienia do wędkowania na równi z członkiem PZW, z zastrzeżeniem pkt.4.

9. Wędkarz ma prawo do swobodnego dostępu do wody, a także do przybijania i cumowania do brzegu sprzętu pływającego, jeśli lokalne przepisy wydane przez uprawniony organ nie stanowią inaczej.

10. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.

A ja mam takie pytanie, czy mając 13 lat i będąc członkiem pzw(legitymacja członkowska)możńa łowić ryby na wodach pzw na dwie wędki ??

Polecam w szczególności podpunkt 5. (powyżej)

No i teraz ode mnie: nauka czytania ze zrozumieniem, druga sprawa legitymacja nie jest wydawana ot tak sobie. Najważniejsze przestrzegać regulamin, i że tak powiem ogólnokrajowy z zaostrzeniem na regulamin wewnętrzny danego łowiska.

Recepta: przeczytać parę razy, przetłumaczyć z polskiego na nasz i do dzieła. I co najważniejsze mieć zawsze ze sobą, bo nie wszyscy kontrolujący są na bieżąco w związku ze zmianą przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 3 weeks later...

2. Prawa wędkującego w wodach PZW

Zarząd Główny PZW /

§ 1

1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby nie zrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu stosownych składek.

2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.

4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowanie w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.

5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Tylko takie ograniczenie wprowadza usawodawca, co do członków uczestników PZW patrz pkt 5 w/w cytatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to i ja wiem. Chodzi mi o sprecyzowanie tego punktu odnośnie członka uczestnika. Wiadomo, że może wędkować tylko z osobą dorosłą. Ale ile przysługuje mu wędek 2 czy 1. Z tego co wiem, to jedna ale kilka razy spotkałem się z opinią na temat 2 wędek. Jakie to są ograniczenia dla członka uczestnika z pkt.5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, tak na marginesie mój syn tez jest członkiem uczestnikiem i wiem co piszę. Wykładnia tekstu ustawowego jest prosta - brak dodatkowych zakazów pozwala stwierdzić co nie jest zakazane jest dozwolone. Chyba ze przepisy szczególne stnowia inaczej (brak dodatkowych zakazów także w innych ustawach), jedyne ograniczenia mogą zatem wprowadzać regulaminy wewnętrzne poszczególnych łowisk, np. co do połowu na jedną wędkę tak jest np. na łowisku Korytów w Kłodzku, lub zakaz spin. całkowity - np. Dzikowiec gm. Nowa Ruda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Członek uczestnik jest pełnoprawnym członkiem PZW tyle, że opłaca mniejsze składki. Może łowić na 2 wędki lub jeden spinning tak jak każdy z nas. Aha, i nie ma czegoś takiego jak członek normalny od 16 lat, bo on oprócz tego, że nie jest już uczestnikiem nie różni się niczym poza tym, że może sam wędkować w nocy. Ma takie same uprawnienia jak np. 40 letni członek. Szkoda tylko, że niektóre stare wapniaki nie mogą tego zrozumieć i doczepiają się do młodych, że mają 2 wędki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Byłem ostatnio w siedzibie koła z zapytaniem na ile wędek mogę łowić (członek uczestnik, okręg wrocławski). On odpowiedział mi, że wszystko mam w regulaminie. Z regulaminu wnioskuje, że mogę łowić na 2 wędki lub spinning. Czy mam racje, czy jestem w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.