Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jaka wędka dla początkujących?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Miras, przede wszystkim nie muszę montować spławika przelotowego łowiąc na głębokościach powyżej 3 metrów. W/g mnie spławik montowany na stałe jest bardziej wyczulony na delikatne brania. Bolonka pozwala łowić na delikatniejsze zestawy na dużych odległościach. Co do długości oddawanych rzutów śmiało mogę rzucać tyle co matchem o ile mam płytką szpulę typu match na kołowrotku oraz odpowiednio rozłożone ciężarki na zestawie. Łowiąc bliżej brzegu z racji długości wędki praktycznie pełna kontrola nad zestawem (krótki odcinek między spławikiem a końcową przelotką) Jedyna przewaga matchówki jest taka że przy opadach deszczu żyłka nie klei się do wędki (więcej przelotek i gęściej rozmieszczone) . Radzę sobie wycierając bolonkę z wody lub potrząsając nią :) To w/g mnie przewagi bolonki na wodach stojących. Jeśli chodzi o rzeki to chyba nie ma co dyskutować.

Oczywiście moja wypowiedź pisana jest z punktu widzenia maniaka bolonki który stara się poławiać tą metodą wszędzie gdzie się daje.

BTW ... Wiesz jaką frajdę daje połów bolonką z łódki na jeziorze na łowisku o głębokości 6 metrów na spławik stały :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 143
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Oczywiście moja wypowiedź pisana jest z punktu widzenia maniaka bolonki który stara się poławiać tą metodą wszędzie gdzie się daje.

Doskonale Cię rozumiem, sam stałem się maniakiem, tyle że odległościówki :mrgreen:

Do twoich argumentów odniosę się wieczorem, jak wrócę z pracy. Czuję że zapowiada się kolejny ciekawy temat. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twoich argumentów odniosę się wieczorem,

ok, trzymam cię za słowo o ile wcześnie mod nie posprząta nam w tym temacie :lol:

Zastanawiam się jak wygląda wymach 7m wędziskiem który posłałby 3g spławik, na 30-40m. Trzeba by mieć łapy jak Schwarzenegger

Pod wiaterek bywa ciężko ale na rzekach bolonką na takich odległościach właśnie się łowi :) kij w górę i pełna kontrola na spływaniem :grin: pozdrawiam Grisha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko pogodzić łowienie metodą angielską z metodą bolońską - to 2 całkiem różne metody i innego sprzętu się w nich używa.

Rozważ czy częściej będziesz łowił na wodach stojących czy rzekach - to znacznie ułatwi decyzję.

Generalnie bolonki średnio nadają się na łowienie na wodzie stojącej ze względu na długość - siłą rzeczy są cięższe od 4-metrowych matchówek i trudniej się nimi operuje. Za to na rzece nie mają sobie równych (no może na równi z tyczkami ;) ).

Match od dł. 4,2 będzie chyba jednak nieco bardziej uniwersalny - dobrze da sobie radę na wodzie stojącej, a na rzece na małych i średnich dystansach od biedy też da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, trzymam cię za słowo o ile wcześnie mod nie posprząta nam w tym temacie :lol:

A zatem zgodnie z obietnicą.

W/g mnie spławik montowany na stałe jest bardziej wyczulony na delikatne brania

Nie sądzę żeby sposób montowania wpływał w jakikolwiek sposób na czułość. Kształt spławika, materiał z którego jest wykonany, sposób wyważenia - wiadomo. Ale sposób montażu? Uzasadnij to jeśli możesz.

Bolonka pozwala łowić na delikatniejsze zestawy na dużych odległościach.

Tak i nie. Bolonka daje możliwość łowienia bardzo lekkimi zestawami na dystansie 2 długości wędziska. Przy 7m. kiju możesz pewnie bez problemu posłać na 14 metr nawet 0,3g zestaw. Jeśli chodzi o jeszcze większe odległości, to jestem przekonany że nieco cięższym, lecz wciąż delikatnym zestawem (przyjmijmy 1,5g.) dalej rzucę matchem niż bolonką.

Co do długości oddawanych rzutów śmiało mogę rzucać tyle co matchem o ile mam płytką szpulę typu match na kołowrotku oraz odpowiednio rozłożone ciężarki na zestawie.
Niesądzę :roll: Choć nie zamierzam się spierać - przez internet tego nie sprawdzimy. Nawet jeśli tak jest to po ilu dalekich rzutach zacznie Ci odpadać ręka? :mrgreen: Matchówką możesz machać cały dzień.

Łowiąc bliżej brzegu z racji długości wędki praktycznie pełna kontrola nad zestawem (krótki odcinek między spławikiem a końcową przelotką)
To fakt. Choć przy odległościówce spławik nie spływa z wiatrem, więc nie wiem po co mi taka kontrola.
Jedyna przewaga matchówki jest taka że przy opadach deszczu żyłka nie klei się do wędki
To jedynie drobiazg, choć istotny. Najważniejszą przewagą jest moim zdaniem lekkość i poręczność matcha. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie rzucania na odległość 30-40m przez cały dzień łowiąc bolonką.
Jeśli chodzi o rzeki to chyba nie ma co dyskutować.

Nie zamierzam, w końcu bolonka do tego właśnie została stworzona.

Ale czy ktoś może w końcu polecić jakiś sprzęt? :)

Namape, Sam musisz wyciągnąć wnioski. Każdy poleca to czym łowi mu się najlepiej. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras, dzięki za uargumentowanie swoich racji :)

Nie sądzę żeby sposób montowania wpływał w jakikolwiek sposób na czułość. Kształt spławika, materiał z którego jest wykonany, sposób wyważenia - wiadomo. Ale sposób montażu? Uzasadnij to jeśli możesz.

to chyba będę musiał się z Tobą zgodzić a to dlatego, że nie zakładałem jeszcze waglera do bolonki , bo i po co ... tak więc przemawia przeze mnie przyzwyczajenie :razz:

Jeśli chodzi o jeszcze większe odległości, to jestem przekonany że nieco cięższym, lecz wciąż delikatnym zestawem (przyjmijmy 1,5g.) dalej rzucę matchem niż bolonką.

w/g mnie spławik 1,5 grama nie jest już delikatnych zestawem ale tu zawsze możemy się spierać :razz:

po co mi taka kontrola

a choćby po to gdy bierze sobie jaź w dość szybki sposób :wink: mam dłuższą wędkę i mniej żyłki w wodzie ... moim zdaniem szybciej dojdzie do zacięcia niż ma to się w przypadku matcha :mrgreen:

lekkość i poręczność matcha. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie rzucania na odległość 30-40m przez cały dzień łowiąc bolonką

to tylko kwestia przyzwyczajenia ... moja włoska bolonka waży jakieś 390 gram plus catana 1000 FA , wiem, że nie jest to dużo ale na prawdę da się tym łapać cały dzień trzymając zestaw cały czas w rękach :cool:

Namape w/g mnie musisz rozważyć gdzie chcesz częściej łowić ... rzeka czy wody stojące ... jeśli rzeka to raczej bolonka jeśli nie to już znasz odpowiedź ... ze swojej strony mogę jeszcze dodać, że bolonka to dość ciężki kawałek wędkarskiego chleba ... nie dość że namachasz się jak głupi to początki są na prawdę trudne (plącze się zestaw i rzuty są nieprecyzyjne) ... sam wędkuję tą metodą już ponad 15 lat i z każdym sezonem łapię nowe doświadczenia które mocno procentują :) no i jeszcze jedno, nie ma to jak hol zaciętego w nurcie dużego jazia lub leszcza bolonką :cool:

Miras, dzięki za polemikę, może skuszę się na matcha nad jakimś jeziorkiem bo takowego posiadam i zobaczę co tracę ... może Ty kiedyś spróbujesz bolonki ? :razz: pozdrawiam Grisha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam!

Poszukuję wędki, kołowrotka i wszystkich przyborów nie dla mnie, dla znajomego (45 lat) z małym doświadczeniem wędkarskim. Myślę, że najlepiej będzie mu chyba łapać na spławik, najczęściej będzie łowił na stawach i jeziorach raczej rzadko na rzekach ale dobrze żeby była taka możliwość.

Cena wędki myślę, że do 60-70zł. Kołowrotek do 100zł.

Proszę o konkretne modele, najlepiej z linkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Co myślicie o takim zestawie bo chciałbym go kupić, ale nie wiem czy warto. Proszę bardzo o opinie! Jestem amatorem w tym temacie.Chciałbym kupić wędkę do spiningu, ale teleskopową i kołowrotek. Z góry dziękuję za rady!!

Mikado SENSEI TELE Spin 240/30

http://allegro.pl/mikado-sensei-tele-spin-240-30-warto-i1543952392.html

kołowrotek

Jaxon TOP CARP FRXL 400

http://allegro.pl/jaxon-top-carp-frxl-400-gratisy-i1549607283.html

albo

KONGER TEAM CARP 650 SV

http://allegro.pl/konger-team-carp-650-sv-wolny-bieg-najtaniej-i1560013505.html

albo

Konger TEAM 720RD

http://allegro.pl/konger-team-720rd-gratisy-i1543951908.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

wiitam... rok temu zaraziłem się wędkowaniem na stawie. były tam karpie i bodajże pstrągi. teraz już stawku nie ma... pozostaje rzeka... często widać że ryby w niej pływają. rzeka ma max 5 m szerokości i do 1,5 głębokości i wysokie brzegi na ok 2m, chciałbym też łowić na niewielkich stawach i jeziorkach.... jestem amatorem bez sprzętu. xD totalnie się nie znam na wędkach... więc prosze, doradzcie mi co by było dobre na takie warunki i ewentualny kosztorys. Z góry dziękuje. Kamil lat 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ja nad taką rzeke zabrałbym picker,chociaz jakbym mial kupowac jedną wędke do spławika wybrałbym odległosciówke bo ma wieksze zastosowanie,i w rzece rozniez mozna połowic.

Oczywiscie moliwosci jest wiecej,zalezy od twoich upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam chciałbym zacząć wędkować. Mam 16 lat i łowiłbym metodą spławikową w rzekach czasem w zalewach i niewiem co mam wybrac czy wedke teleskopowa czy moze zwyklego bata(tyle ze niewiem jak lowic tym batem ;/) Moj budzet bedzie wynoisic ok. 100 zł

Z góry dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mam wybrac

Najbardziej uniwersalną wędką ( moim zdaniem ) będzie jakiś kijek typu float o długości ok 4m np. takie mikado sensual float

http://allegro.pl/mikado-sensual-float-400-10-30-g-i1731314814.html

lub coś takiego mikado sensei

http://allegro.pl/mikado-sensei-float-420-10-30-g-i1715084718.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha dzieki ale to sa zwykle kije no znaczy ze nie jest to zestaw.

a wiec majac 100 zl raczej nei kupie dobrego zestawu(oczywiscie wszystko oddzielnie) typu kolowrotek wedka zylki splawik itp tam zylki i splawiki to pewnie nie sa tak drogie ale kolowrotek lepszy pewnie kosztuje ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majac 100 zl raczej nei kupie dobrego zestawu

Kołowrotek ok 40zł, pozostałe akcesoria na początek ok 40zł.

Można kupić kijek tani i nie będzie tragedii kwestia ile czasu ma służyć i jaki ma być komfort wędkowania. Mam kołowrotek Okuma zorax http://www.woblerek.pl/product.php?id_product=558 kupiony bardzo okazyjnie bo za 20zł. Nie zawsze sprzęt musi dużo kosztować. Ile jesteś w stanie uzbierać na wędke+kołowrotek? Poszukamy doradzimy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie taki temat był, no ale cóż leń ze mnie, dlatego proszę w razie czego przenieść temat i od razu mnie nie karcić zbytnio :P zaczynam swoją przygodę z wędkowaniem, głównie wędkuję na zestawach znajomego, no ale ile może tak go wykorzystywać, dlatego zwracam się do Was z prośbą o zaproponowanie mi zestawu do 500zł, którym będę mógł wyciągnąć rybę do około 3kg(głównie łowie na prywatnym stawie i takie ryby przeważnie się tam wyciąga), każda uwaga będzie cenna, linki mile widziane, może ktoś zrobi zestawienie kompletnego zestawu. Na stawie głównie łapie na koszyczek. Pozdrawiam i z góry przepraszam za jakieś nadciągnięcia regulaminu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak narazie nie bede kupywal wedki. Bo mam jakas tam wedke teleskopowa mysle ze na poczatek wystarczy i nie dawno lowilem i wkoncu poczulem jak to jest zlowic rybe bo to naprawde duza satysfakcja ;D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.