Skocz do zawartości
tokarex pontony

wyposażenie łódki


hdb37

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy poratujcie.

Chcę kupić łódkę ok. 4.2 laminat dla dwóch, na środkową Wisłę 70% i jeziorka 30%. Planujemy silnik spalinowy ok.5kM i echo. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie: wyposażenie łódki(okucia), rodzaj-kształt dna, czy musi mieć korek spustowy, co z wzmocnieniem pawęży pod silnik?

Będę wdzięczny za info od doświadczonych w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Jest tu kilku co pływa łodziami i pewnie się z czasem wypowie ,napisze ci na co ja bym zwrócił uwagę kupując łódkę ,pierwsze to popatrzałbym na kształt dna ,raczej decydowałbym się na płasko-denke ,najlepsze są zbliżone do kształtu katamarana ,trudno opisać ,najwygodniej mi się pływało i łowiło z takich ,a pływałem różnymi ,bo własnej nie posiadam jeszcze.Co do okuci ,zarówno dulki jak i knagi metalowe jakoś nie wieże w te plastiki ,pawęż jak najbardziej wzmocniona ,mimo że silnik tylko planujesz 5KM to mimo wszystko wstawka powinna być z czego trudno powiedzieć ,najprawdopodobne że wstawiłbym z grubego "kwasiaka".Korek spustowy ,jak najbardziej obowiązkowo i to na "uwięzi",lubi się czasami zgubić .Obowiązkowo zamontowałbym dwie windy ,do kotwiczenia ,prosta konstrucja a ułatwia życie bardzo ,wiem bo miałem i zostawiłem zakopane nad jeziorem razem z kotwicami.:mrgreen:moze jeszcze kiedyś odzyskam . Dobrze by było mieć z dwie bakisty ,czyli schowki ,na wiele szpargałów.To tylko krótki zarys tego co potrzebowałbym od łodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze podam kilka istotnych szczegolow na ktore zabardzo nie zwracalem uwagi przy kupnie lodzi a okazaly sie bardzo milym i uzytecznym dodatkiem.

Odbojnica gumowa wokol lodzi bardzo pomocna jesli chce sie gdzies dobic czy do filara czy czego kolwiek gdzie jestesmy narazeni na obtarcia burt.

Knagi w sumie jak najwiecej ;) a dokladnie to metalowe i dobrze miec po obydwu stronach knagi przy koncu burty lodzi gdzie w razie jak lodka nie posiada z tylu jakiego kolwiek zaczepu to do wyzej opisanej knagi mozemy podwiazac silnik w razie gdyby mial nam zamiar prysnac. Oczywiscie obowiazkowo chociaz jedna knaga na przodzie lodki.

Podloga dobrze by bylo zeby miala strukture nie gladka tylko chropowata gdyz wiadomo zawsze czy to od siatki od ryb czy nawet jak sie wchodzi do lodzi zawsze nazbiera sie woda nie mowiac juz o deszczu. Slizga podloga i bron boze gumofilce = niekontrolowany slizg.

Jesli masz tez plany nocnego polowu z lodzi lub spedzenie milo weekendu z partnerka :mrgreen: to dobrze by bylo zeby srodkowa laweczka nie byla na stale najlepiej zeby mozna bylo ja zdejmowac w celu normalnego polozenia sie a jesli nie zdejmowana to chociaz zeby miala przeswit pod soba na wyciagniecie nozek.

Burty mysle ze lodki co maja ponizej 40cm wysokosci to bym odradzil chyba ze na spokojne zbiorniki itp

Dwa schowki tak jak Maniek powiedzial to bardzo przydatna rzecz jak i korek spustowy.

Plaskodenka ponoc gorzej znosi fale i ciezej sie operuje wioslami ale stabilnosc!! widzialem juz jakie akrobacje mozna wykonac na tego typu lodzi.

Moge tylko od siebie jeszcze dodac ze jak dlamnie posiadanie w srodku lodzi tak na oko 4/5cm szerokosci i ponizej kilku centymetrow od gory burty takiego wokol burt wysuniecia ciezko to opisac umnie to jest dodatkowa komora zmiejsza sie moze w srodku szerokosc lodzi o te 10 cm ale mam na calej powieszchni lodzi jedna wielka polke tuz pod burta gdzie poprostu jest to rewelacja czy przynety czy wedziska klade sobie z boku a nie deptam w lodzi oraz bardzo przydatne tez jest po to ze lodki powyzej 4m wiadomo majac szezej roztawione siedziska i maja lodke gdzie tylna polka jest bardzo mala i teraz dochodzi silnik i nie ma jak operowac! a z srodkowej polki nie dosiegnie sie manetki od silnika ;( no chyba ze pozycja zgarbionego losia z wyciagnietymi rekoma. Ja nie mam z tym problemu bo dzieki tej polce ;) wokol lodzi moge sobie w dowolnym miejscu skorzystac z dorobionej deski ;) gdzie sobie ja reguluje jak mi sie podoba.

Mysle ze troche naswietlilem i pomoglem przy wyborze idealnej lodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

jezeli silnik na rzeke i to Wisle to 5KM pod prad to bedzie tragedia.

lepiej lodke jak kolega poleca typu ROMANA stare ale bdb i sprawdzone konstrukcje (sam taka wlasnie zakuplem na Wsile w Warszawie) i silnik przynajmniej z 15-20KM minimum (i niestety uprawnienia Sternika motorowodnego trzeba zrobic).

Nie bedziesz mial problemow z plywaniem pod prad , a na duzym jeziorze zapas mocy bardzo czesto sie przydaje i moze uratowac skore przy ucieczce przed burza . (jak zlapie cie spory wiaterk na srodku jeziora to musisz ustawic lodke pod wiatr i przebijac sie przez fale do brzegu )

warto raz wydac wieksze pieniadze i miec spokoj , niz potem bujac sie z odsprzedaza i szukaniem czegos wiekszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy silnika to nie ma co przesadzać, 5 KM w zupełności wystarczy, z zal. zagrzyńskiego gonią ludzie pod prąd jachty ważące po 1,5 tony na mazury na takich silnikach. Jeżeli nie chcesz robić uprawnień na Sternika Motorowodnego to silnik 4 lub 5 KM wystarcza w zupełności. Co do pawęży, konstrukcje sprawdzone jak romana czy rybitwa bez problemu wytrzymują wichra 30KM, łódki słabsze (lżejsze ~50-60kg długość > 3 m) silnik 4 do 5 KM wytrzymują bez najmniejszego problemu. Zaryzykowałbym nawet że mniejsza wytrzymuje, mam ponton 2,7m długości z pawężą sklejkową i sztywnym dnem którego merkury 4KM na pełnym gazie goni bez problemu, dodam że pływam nim na fali, na morzu.( oczywiście fala tak do 1m ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Chcę kupić łódkę ok. 4.2 laminat dla dwóch, na środkową Wisłę 70% i jeziorka 30%. Planujemy silnik spalinowy ok.5kM i echo

ja pływam po wiśle i w zupełności ten silnik ci wystarczy jak by co......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.