Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

ciezar wyrzutu


prokuna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pojecie ciezar wyrzutu jest mi znane.

mam na oku wedke daiwe sam fisher 20-60gr.

długość 2,7 metra.

i teraz pytania:

na ile metrów z tego zestawu wyrzuce spławik 3gr?

a na ile z wedki o gramaturze 10-30gr

na jaką odleglosc bede w stanie wyrzucic koszyczek o masie 20gr/40gr/60gr?

kolowrotek to spro hardliner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

lowiłem (Bytyń) głównie na sprezyne 6,5 cm bez dociążenia.

nie mam pojecia ile wazy taki zestaw na gotowo.

na ile z 20-60gr wyrzuce spławik 3gr?

w porównaniu do 10-30gr o tej samej długości?

moze isc na kompromis i wybrac 3 metową daiwe 20-60gr?

aczkolwiek wole wedki krótkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile metrów z tego zestawu wyrzuce spławik 3gr?

Zależy od:

- siły i kierunku wiatru

- opadów atmosferycznych

- grubości żyłki

- rozmieszczenia przelotek na kiju

- długości "stopki" przelotki

- ilości żyłki nawiniętej na szpulę

- rodzaju spławika

- rozmieszczenia śrucin

i pewnie jeszcze wielu innych rzeczy. Ale w przybliżeniu mogę powiedzieć że niedaleko :lol:

A tak na poważnie to myślę że c.w. ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest długość wędki, średnica żyłki i odpowiedni spławik ( z własnym obciążeniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a http://www.allegro.pl/item668348130_dragon_wedka_maxima_quiver_2_90m_10_50g.html

dla moderatora opis linku: dragon maxima 10-50gr 2,9metra

słyszałem i czytałem wiele dobrego o serii millenium.

co myslicie o tym dragonie.

cel ten sam (zamiast daiwy) splawik (około 3 gramowy)

średni grunt (stosowałem sprezyny 6,5 bez dociażenia - ile ma gotowy komplet gr?)

lepiej sie sprawdzi jako "wedka ogólnego zastosowania" do spławika jak i sredniego gruntu

na wodach stojących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj wagę koszyczka w gramach a nie w cm :wink: .

ile wazy taki gotowy zestaw na koszyczku 6,5cm?

To zależy od: obciążenie koszyczka, zanęty i jej stopnia upchnięcia.

dragon maxima 10-50gr 2,9metra
może służyć za "uniwersalną" wędkę, choć jakbyś chciał daleko rzucać ciężymi spławikami niż 3g (g nie gr bo to skrót od grosza) to przydało by się coś dłuższego, ale na grunt i taki spławik może być, ale i tak uda ci się w miarę komfortowo posłać spławik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie g:)

czyli ogólnie w sam raz?

spławik i sredni grunt? da rade :cool:

własnie nie mam pojecia, stosowałem sprezyne z rurką,

6,5cm

ile moze wazyc średnio koszyczek (gotowy do wyrzutu zestaw)

http://www.allegro.pl/item665832995_koszyczek_zanetowy_okragly_20g_polecam.html

(koszyczek 20gr)

i sprezyna 21cm na rurce

http://www.allegro.pl/item671944684_jaxon_sprezyna_zanetowa_21cm_na_rurce_w_wa.html

takie własnie stosowałem z 9 lat temu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojecie ciezar wyrzutu jest mi znane.
Świetnie, że znalazłeś :mrgreen: , ale skoro już zatytułowałeś tak temat ciężar wyrzutu warto było by napisać parę słów na temat owej "definicji" by Ci którzy kiedyś natkną się na ten temat nie odeszli z niczym :roll:

Ciężar wyrzutu najczęściej jest to przedział podany w gramach (np. 10-30 g.) czasami (np. w przypadku amerykańskich wędzisk spiningowych) ciężar wyrzutu jest podany w uncjach np. 5/16-3/4 oz. Parametr ten określa minimalny i maksymalny zakres wyrzucanego ciężaru przynęty/zestawu.

O ile zarzucanie zestawu poniżej dolnej granicy ma co najwyżej wpływ na znaczne skrócenie odległości rzutu ponieważ zestaw/przynęta lżejsza od dolnej granicy zakresu nie będzie w stanie podczas zarzucania w pełni naładować kija energią, o tyle częste przekraczanie górnego zakresu może doprowadzić do przemęczenia a w następstwie połamania kija.

W przypadku tego parametru zalecał bym jednak pewną ostrożność ponieważ nie wszyscy producenci określając zakres mają to samo na myśli; dla jednych górny zakres jest granicą możliwości rzutowych wędziska i w takim przypadku podczas zbliżania się do tej granicy wędzisko wyraźnie traci dynamikę i zdolności rzutowe, natomiast inni producenci {znów amerykanie}przez zakres rozumieją ciężar najbardziej optymalny, gdy natomiast sama górna granica możliwości tych wędzisk leży znacznie poza określonym zakresem.

Producenci "wędzisk europejskich" przeważnie oznaczają cw. wg tej pierwszej reguły, i przyzwyczaili nas że nominalny max to max rzeczywisty lub nawet mniejszy, dlatego też każdy kto po raz pierwszy weźmie do ręki wędzisko z "za wielkiej" wody ma wrażenie że cieżar wyrzutowy został, nie do szacowany - zaniżony.

Ostatnio wśród producentów popularnych wędzisk, panuje nagminna tendencja do podawania bardzo szerokich zakresów np 5-40 gr na wędzisku o długości 240, co oczywiście, ma nie wiele wspólnego z prawdą, ale ma za zadanie sugerować większą uniwersalność danego wędziska

To tyle jeśli chodzi o definicje, mam nadzieje ze nie jest zbyt mętna :lol:

Teraz prokuna, wrócimy do Twojego problemu; z tego co zrozumiałem chcesz mieć Mega uniwersalną wędkę do wszystkiego od płoci do suma , od 3 gr spławika do gruntu ...ale tak się nie da. :???: Dodatkowo chcesz by była krótka max 3m.

Kij miał być krótki wiec szukałeś wśród spiningów i znalazłeś coś o cw. 20-60 gr ale teraz masz obawy czy zdołasz nią wyrzucić na odpowiednią odległość lekki zestaw spławikowy. Twoje obawy są jak najbardziej uzasadnione. :wink: bo niby w jaki sposób taki zestaw z 3 gramowym spławiczkiem podczas zarzucania ma naładować energią blank lub przynajmniej szczytówkę wędziska (którego dolna granica cw. jest około 7 razy większa ) odpowiednia ilością energii, która później jest zwracana przez kij i przekłada się na odległość.

Nienaładowany kij po wymachu zachowa się prawie jak kij od miotły ponieważ przy wyrzucie zadziała tylko jego długość (jako ramie zamachowe) natomiast, nie zobaczymy jego akcji/ nie wykorzystamy owej dynamiki blanku.

prokuna, Mam dwie rady;

- albo kupisz sobie dwa kije jeden typowo spławikowy o cw. np. 5-25 gr. , a drugi na średni grunt np. 20-60 / 40-80 , ale będziesz miał problem z zakupem czegoś o tej długości czyli do 3m.

Będziesz miał wtedy dwa patyki, ale jeśli chodzi o hol suma dalej będziesz bez kija z którym miałbyś spore/realne szanse na udany hol :lol:

- albo [dobrze teraz kombinujesz] sprawisz sobie kijek do Drgającej szczytówki o odpowiedniej długości i gramaturze czyli Quiver lub light Feeder, dzięki owym wymiennym szczytówką - jedne miększe delikatniejsze a drugie twardsze "mocniejsze" będziesz mógł w miarę komfortowo łowić na spławik jak i na grunt mając tylko jeden kij. Rozważ dobrze tą propozycje, z takim patykiem dasz rade płoci i karpiowi "wielkości konsumpcyjnej" natomiast jeśli nadal chcesz zasadzić się na suma z czymś mocnym , ale krótkim to kup sobie np. jakiś Pilk

Wiem, że wywróciłem do góry nogami całą Twoją wstępną strategie wyboru kija, która zakładała zakup jednego dobrego spiningu....ale myślę, że ten post wyjdzie Ci na zdrowie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unises hyba juz sam wpadl na to, choc niewatpliwie rozwiales watpliwosci
Dobrze ,że Kolega przynajmniej czyta i rozumie i rozważa propozycje.. a nie idzie w zaparte, bo np. kolor kija się spodobał :mrgreen:

Ps. prokuna i jeszcze jedno nie martw się tak bardzo wagą sprężyny przy rzucie tym Qiverem do 50 gram załóż najtwardszą szczytówkę kup sobie małe i średniej wielkości sprężyny z rurką bez ołowiu , lub nawet z ołowiem ale takie lżejsze 10-15 gram , nawal zanęty i rzucaj , nic złego się nie wydarzy :cool: , na początku rzucaj z wyczuciem a jak już poznasz realną moc patyka, sam będziesz wiedział najlepiej ile możesz mu naładować. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prokuna, pamiętaj także że im dłuższy kijek - dalsze rzuty, lepsza kontrola podczas holu. wiec jak juz sie zdecydujesz np. na quiver to lepiej jak najdłuższy.

a moze i nawet jakiś lekki feeder 3.3/3.6m ? ostatnio łowiłem sztywnym 2.5bs z najtwardszym weglowym tipem(do bombki :mrgreen: ) na koszyki 10g + przepastnie upchane zanęty -ładował się znakomicie :smile: a kontrola rzutu wręcz jak paprochem na okoniówce :smile:

najlepiej to teraz sobie pooglądaj na żywo :idea: quivery i lekkie feedery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co mam iśc w zaparte?

wole posłuchać, odniesc sie do rad kolegów specjalistów/starych ujadaczy:)

osobiscie mam zestawy (z znaleznego):

tokoz 2,7metra 75-90g + golden 804 master (czyli dobry kolowrotek entry level)

- sredni grunt - leszcz i sredni karp

mikado spinning (sun) 1.85m 10-40g + golden 804 ,aster

- sredni spining gł. okoń

germina 1.65, 10g + mały jaxon wiking 1500

- ukleji

planowany:

dragon maxima 2,9 10-50g + spro hardliner 1050

- ogólne zastosowanie.

gł. spławik ale rónież sredni grunt (jezioro Bytynskie i Rusałka)

czyli z dragona dam rade wyrzucic (ale czy na wystarczajaca odleglosc)

sprezyne 6,5 cm i koszyczek 10-20gr? (taki na Bytyniu z 10 lat temu stosowałem)

jak i spławik 3gr?

oczywiście rozumiem, że nie bedzie to tak daleko jak z odpowiedniejszych, wyspecjalizowanych zestawów,

ale mysle, że w zupełności wystarczjąco :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planowany:

dragon maxima 2,9 10-50g + spro hardliner 1050

Widziałeś już ten krecioł :?::shock: to naprawdę kawał krowy jak do takiego finezyjnego kijka.

widziałeś jaką to ma pojemność szpuli...potrzebujesz na zasiadkę spławikową około pół kilometra żyłki 0,20 ?, proponuje Ci poszukaj coś mniejszego rozmiar 30 inaczej 3000 max to 40 czyli 4000

kolejna sprawa po co Ci wolny bieg w spławikówce / lekkiej gruntówce ? tego używa się przy typowych zestawach karpiowych samozacinających czyli ciężarek od minimum 60 gram w górę lub można go użyć przy żywcówce na szczupaka....nie wykorzystasz go w tym Qiverku, ...no chyba, że będziesz go załączał jak będziesz szedł się odlać :mrgreen: lecz równie dobrze mógłbyś otworzyć kabłąk w klasycznym kreciołku.

czyli z dragona dam rade wyrzucic (ale czy na wystarczajaca odleglosc)

sprezyne 6,5 cm i koszyczek 10-20gr?

myśle że nawet ze świstem :lol: ,
black bull3,3metra 100-300g
no nareszcie zaczynasz myśleć o dłuższych patykach. :wink:
+

multiplikator (ale jaki z wolnym biegiem?

jak nigdy nie łowiłeś multkiem to lepiej daj sobie spokój z multyplikatorem kup lepiej dobry krecioł z wolnym biegiem w rozmiarze 60 / 6000 lub większym, z porządnym przednim hamulcem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś może mi pomóc, chcę kupić wędkę na grunt. Chciałbym rzucać na odległość ok. 100 m na zbiorniku przed elektrownią. Jaki ma być ciężar wyrzutu?

Przeczytaj regulamin wstawiania linków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi pomóc, chcę kupić wędkę na grunt

Fajnie tylko link który podałeś to wędka spiningowa, jak chcesz rzucać daleko musisz kupić dobrą wędkę karpiową w miarę sztywny dwu-skład długości 3,9 m o krzywej ugięcia 3,5 lb

Ps. Szukaj w wędziska karpiowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Ale jaki ma być ten ciężat wyrzutu?

Zawsze łapałem z gruntu na spinig. Przyszedł czas aby wymienić wędkę, a na moich to napisy się już starły. Teraz jest taka moda, że kupujemy przez internet, no a w ten sposób to nie mam jej w ręku i nie mogę nic o niej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

dziekuje za odpowiedzi.

kolowrotek juz do mnie jedzie:

dragon destiny fd 1130

wedka to bedzie raczej ta maxima 10-50g

tylko nigdzie nie moge jej pomacać.

Nie ukrywam jestem wzrokowcel i wygląd ma duze znaczenie a nie lubie "cyganstwa"

narazie powoli wracam nad jezioro, czytam (dużo sie zmieniło).

sprawdzam co mi pasuje a co nie. gdzieś w przyszłym tygodniu popróbuje polowu

z łodzi 3,6metra (Kiekrz, grunt)

tylko nie wiem co zrobić z tymi wedkami co mam - nie potrzebuje tyle,

bo ja raczej splawikowy moczokij:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.