Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

plecionka


artech

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś zadał sobie pytanie dlaczego plecionka na przelotkach jest głośniejsza od żyłki ?

To efekt tarcia. Plecionka raz że ma inną budowę , a dwa jest zbudowana z materiału, który zatrzymuje na sobie w większym lub mniejszym stopniu drobiny tego co znajduje się na dnie oraz w wodzie. Nie znaczy to , że nie można na nią łowić. Wszędzie tam gdzie łowimy metodą opadu plecionka jest niezastąpiona.Nawet najgrubsza żyłka rozciąga się jak guma na długości powiedzmy 30m, co utrudnia,a przy cięższych przynętach wręcz uniemożliwia skuteczne podbicie przynęty a także wyczucie brania i zacięcie. Wybierając się na ryby zabieram ze sobą zawsze dwa spinningi: jeden z zyłką , drugi z plecionką i każdy z nich przeznaczony do innej metody. W zależności od tego CO i JAK łowimy czasem lepsza jest żyłka, a czasem plecionka.

Dlatego ja na moim dragonie na jednej szpuli mam 0,10 mm pletke dyneema a na drugiej szpuli żyłkę 0,12mm daiwa to na okonia. Na drugim kolowrotku daiwa procaster 2500x mam pletke fluo daiwa tornament 0,16mm,na drugiej szpuli żyłkę daiwy 0,21 mm.Zmieniam szpule w razie potrzeby ,te dwa kije mam zawsze przy sobie jak spinninguję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Do łowienia ryb na wleczonego , zwłaszcza okoni zdecydowanie wolę żyłkę. Ciągle napięta szczytówka miękka szczytówka wystarczająco przekazuje brania , a rozciągliwa żyłka lepiej pozwala zassać przynętę i chroni przed rozerwaniem kruchego pyska okonia , o lepszych braniach nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Plecionka ma średnice tylko nie każdy wie o tym że należy ją mierzyć gdy jest naprężona.Dobra plecionka która jeat naprężona daje sie zmierzyć dobrą srubą mikrometrzyczną. Gdyby było inaczej to jej wytrzymałość miała by mniejszą od żyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wernicjusz, nie bardzo mnie zrozumiałeś.Plecionka to splot kilku włókien , np.ośmiu. Moc plecionki wynika z rozkładu na wszystkie włókna(sploty) i jej przekrój staje sie okrągły wtedy gdy jest naprężona.Gdy plecionka jest naprężona a jej średnica mierzona śrubą mikrometryczną odbiega znacznie od tego co podał producent znaczy to że włókna(sploty) nie są równomiernie obciążone i mierzymy tylko jeden ze splotów przez co staje sie mniej okrąła, wtedy jej moc może być mniejsza od żyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wyżej, przepraszam bardzo ale NIGDY moc plecionki nie będzie mniejsza od żyłki.

co za głupoty wypisujesz....

plecionki opisuje się wytrzymałością , żyłki również

uważasz, że plećka o realnej mocy 5lb będzie mocniejsza od żyłki o realnej mocy 6lb ?

porównaj realną 5lb pletke z dobrej klasy żyłką 0.20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem laikiem, wiem jak się opisuje żyłki.. :lol:

Oczywiście że gdy w opisie mamy większą moc podaną na żyłce niż na plecionce to powinna być ona mocniejsza.

gdy mamy plecionke i żyłkę o teoretycznie tej samej mocy, to plecionka będzie mocniejsza, czytanie ze zrozumieniem się kłania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wyżej, przepraszam bardzo ale NIGDY moc plecionki nie będzie mniejsza od żyłki.

Wiem , ale tobie też kłania sie czytanie ze zrozumieniem. Ja nie napisałem że zawsze , ale że to możliwe za to ty odniosłeś sie do tego jakbym napisał że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem laikiem, wiem jak się opisuje żyłki.. :lol:

Oczywiście że gdy w opisie mamy większą moc podaną na żyłce niż na plecionce to powinna być ona mocniejsza.

gdy mamy plecionke i żyłkę o teoretycznie tej samej mocy, to plecionka będzie mocniejsza, czytanie ze zrozumieniem się kłania ;)

to właśnie tym się różnimy że ja piszę o tym co realne a Ty o tym co teoretyczne

po co komu teoretyczna moc (żeby się czuć lepiej? żeby ładnie szpulka w pudełku wyglądała ?) jak mamy rozmawiać to rozmawiajmy o relanych parametrach a nie piszmy bzdur w stylu:

Kolego wyżej, przepraszam bardzo ale NIGDY moc plecionki nie będzie mniejsza od żyłki.

plecionka obrosła w takie mity że głowa boli ... cuda się dzieją... twór o przekroju tasiemki posiadł (zaiste magicznie) średnicę a jego wytrzymałość jest zależna od miejsca jego docelowej sprzedaży.... tak ten sam krążek identycznej plećki: na USA czy Japonię będzie opisana jako 10lb na Europę zaś posiądzie nalepkę z wytrzymałością 8-10 kg..... cuda powiadam cuda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem laikiem, wiem jak się opisuje żyłki.. :lol:

Oczywiście że gdy w opisie mamy większą moc podaną na żyłce niż na plecionce to powinna być ona mocniejsza.

gdy mamy plecionke i żyłkę o teoretycznie tej samej mocy, to plecionka będzie mocniejsza, czytanie ze zrozumieniem się kłania ;)

to właśnie tym się różnimy że ja piszę o tym co realne a Ty o tym co teoretyczne

po co komu teoretyczna moc (żeby się czuć lepiej? żeby ładnie szpulka w pudełku wyglądała ?) jak mamy rozmawiać to rozmawiajmy o relanych parametrach a nie piszmy bzdur w stylu:

Kolego wyżej, przepraszam bardzo ale NIGDY moc plecionki nie będzie mniejsza od żyłki.

plecionka obrosła w takie mity że głowa boli ... cuda się dzieją... twór o przekroju tasiemki posiadł (zaiste magicznie) średnicę a jego wytrzymałość jest zależna od miejsca jego docelowej sprzedaży.... tak ten sam krążek identycznej plećki: na USA czy Japonię będzie opisana jako 10lb na Europę zaś posiądzie nalepkę z wytrzymałością 8-10 kg..... cuda powiadam cuda

W USA plecionki (żyłki zresztą również) opisywane są gwarantowaną wytrzymałością na węźle (przykładowo 10lb, czyli 10x 0,454kg = 4,54kg), ale podają również wytrzymałość liniową tej samej plecionki (10lb odpowiada 9kg). W Polsce 'od zawsze' była podawana na żyłkach (z czasem - także na plecionkach) wytrzymałość liniowa (wyższe parametry są zawsze lepszym 'haczykiem' na kupujących, zwłaszcza tych mniej obeznanych w temacie). Stąd w Polsce "ta sama"plecionka opisana jest jako 9kg... ;)

Ot, i cała filozofia... ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać o "nowym" trendzie do opisywania "...possibility of catching fish of a similar size"
Słyszałem o tym, na tej zasadzie opisy na żyłkach, plecionkach w naszym kraju będą zupełnie nic nie znaczyły, do niedawna w pewnym sensie można się było nimi kierować. Pozostanie nam chodzić do sklepów ze zrywarką... Osobiście wile razy wiązałem żyłki do siebie i sprawdzałem, która jest mocniejsza. Niestety często żyłka mocniejsza, wg opisu na szpuli, w rzeczywistości była słabsza a często dużo słabsza. Zastanawiam się czy nie wiązać przy sprawdzaniu żyłek, plecionek do krętlika aby uniknąć efektu przecinania żyłki cieńszej grubszą, twardszej bardziej miękką, choć tak naprawdę, między innymi chodzi mi właśnie o to aby wybrać twardszą do spinningu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe bo w europie parafrazując mistrza: ufność producentowi więcej znaczy niźli mędrca szkiełko i oko :)

jam z natury dziwak, dzikus i nieufny jestem więc sprawdzam. Waga elektroniczna hakowa (z allegro za 10-15 zł) załatwia sprawę wytrzymałości na węźle zaś średnicę w przypadku żyłek mikrometr noniuszowy (za 20zł na allegro)

etam "chodzić do sklepów ze zrywarką" - raz kupić przetestować w razie czego na podkład pójdzie - to tak nieelegancko sprzedawcy przy ludziach udowadniać że kity wciska i że jego "panie bier pan ta wymiar trzyma" jest o kant dupska roztrzasnąć. Przewidującym trzeba być - później ciężko rabat wynegocjować hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupić przetestować w razie czego na podkład pójdzie
Ile można mieć kilometrów podkładu?
nieelegancko sprzedawcy przy ludziach udowadniać że kity wciska
Dobry sprzedawca jest zadowolony, że ktoś za niego wykonał robotę i będzie wiedział co polecać następnym klientom.
później ciężko rabat wynegocjować
Tak naprawdę to wolę zawszę kupić dobry towar za pierwszym razem, niż dostać mały rabat bo przypuszczam, że dużego w wędkarskim nie dostaniesz.
panie bier pan ta wymiar trzyma
Jestem uczulony na wiele tekstów, zagrywek sprzedawców w sklepach wędkarskich, często to szybko wyczuwają i się oddalają. Na szczęście zdarzają się inni sprzedawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe można- kupiłem ze 20 szpulek nim znalazłem to co chciałem nie żałuję, myślę że zużyję prędzej czy później choćby pod spinem zreszta syf z naszych rzek mi to ułatwi. Ale przynajmniej wiem czego się spodziewać bo znam ich realne parametry.

dobry to sprzedawca sam by zainwestował w mikrometr czy wagę, z resztą naprawdę polecam zakup (przyda się i do przyponów wolframowych i tytanowych bo tu ściemy producenci walą aż miło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Doradźcie proszę, jaką plecionkę zakupić do zestawu Team Dragon 2,6m 7-28 wklej + SPRO Blue Arc Tuff-Body 740 Match 150m/0.33. Przede wszystkim do gumek i z brzegu, na Wisłę, i stojąca o głębokości 4-10m. Jest taki wybór, że zwariowałem:razz:. Myślę, że do 70zł, najlepiej fluo. Proszę tylko o sprawdzone wynalazki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fluffy, mam podobny zestaw ... i swietnie sprawdza mi sie nowa pletka mikado x-plode ... polecam jest bardzo mocna 014 lub 015 bedzie juz ok ja uzywam na odrze 010 i jak dla mnie wystarcza do opadu :) przy 010 wytrzymalosc ponad 9 kilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fluffy, mam podobny zestaw ... i swietnie sprawdza mi sie nowa pletka mikado x-plode ... polecam jest bardzo mocna 014 lub 015 bedzie juz ok ja uzywam na odrze 010 i jak dla mnie wystarcza do opadu :) przy 010 wytrzymalosc ponad 9 kilo

Rzeczywiście, mocna ale z tego co piszą recenzje, szybko tracą barwę i wytrzymałość. Coś innego? Może Dragon Maxima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.