Skocz do zawartości
tokarex pontony

Własny staw, jeziorko


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

A może by tak wpuścić wiecej węgorzy i je dokarmiać, z zakładu mięsnego miałbym jakieś mięsko, Maniek co o tym myślisz?
Nawet nie próbuj ,bo zniszczysz wodę ,w profesjonalnych hodowlach węgorza karmi się specjalnym granulatem z karmideł ,kiedyś oglądałem film o hodowli węgorza ,nawet jak byś zarybił 130 szt to jest ilość wystarczająca na taki akwen .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 482
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

dlaczego tylko 10% nawzajem się wyżerają ?
Też ,a zwłaszcza jak nie mają co jeść ,KarolB, albo poważnie rozmawiamy dyskutujemy albo wcale ,pisałem ci już że drapieżnik może pojawić się na końcu w twoim stawie ,nie możesz wpuszczać ryb do gołej wody ,która jest pozbawiona fauny i flory dla ryb jest to męczarnia ,a czy o to ci chodzi :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jest tu jakis specjalista lub doswiadczony w hodowli amator ktory zna odpowiedz na moje pytania:

Mam mały (30/10 m) płytki (ok. o,5 metra głębokości) silnie zamulony staw wykopany jakieś 10 lat temu na torfowej łące obok wysokich topoli. Gatunki, obecnie w nim występujące to: okoń, płoć, jazgarz, karp, płoć, szczupak, okoń, lin, amur biały, krąp, (karaś srebrzysty).

1. Jest to wprost idealny staw dla karasia. Dlaczego po zarybieniu tym gatunkiem nie aklimatyzuje się w wodzie i zdycha (było tak nawet świeżo po wykopaniu), zwłaszcza, że pozostałe gatunki przeżywają bardziej wymagające jak chociażby okoń (wysokie wymagania tlenowe).

2. Po wpuszczeniu kilku kilogramów amura ogołociły staw całkowicie z moczarki kanadyjskiej i nawet jak już wszystko zjadły jakoś nie brały się za rzęse wodną i musiałem wyciągać ją grabiami a głównie po to je wpuszczałem.

3. Staw ze względu na swoją głębokość i stopień zamulenia nie jest za ciekawym środowiskiem dla życia ryb a mimo to radzą sobie świetnie. Jedyne co je wykańcza to przyducha zimowa która kosi wszystko, na szczęscie ostatnio zimy nie są zbyt mrożne co prawda w moim regionie (woj, podlaskie), i tak są dośc długie i mrożne. Znacie moze jakieś sposoby, które umożliwiby natlenie wody po długotrwałym zaleganiu pokrywy lodowej? Słyszałem kiedyś o tlenie ropozpuszczalnym w wodzie, ciekawe czy to sie opłaca?

4. Z wiosny wpuściłem 5 kg kroczka karpia o przeciętnej masie ok. 0,25 kg, licząc ze wrzesniu odłowie sztuki conajmniej kilogramowe, a tym czasem prawie nie podrosly, mialy conajwyzej po 0,5 kilograma. Co moze byc tego przyczyna. Staw jest zyzny a w miesiacach letnich byly dokarmiane zytem (nie parzonym) i w malych ilosciach. Czym zywic najlepiej i w jaki sposob zeby nie grzezlo w mule?

5. Wydry! Ogrodziłem staw pastuchem elektrycznym a mimo to wydrze udało sie przejść jakimś cudem. Przypadek czy pastuch nie jest az tak skuteczny?

6. Znacie jakieś metody pogłębiania stawu inne niz koparka. Moze jakies reczne usuwanie mułu, srodki chemiczne itp. Słyszałem, ze karpie zerujac natleniaja muł powodujac jego szybszy rozkład i w miare upluwu czasu lat zbiornik sie poglebia. Nie wiem ile w tym prawdy.

7. Ze wzgledu na bliskosc duzych topoli jesienia mam wielki problem ze spadajacymi liscmi. Rada?

8. Tej jesieni zauwazylem rzadko spotykane w moim stawie zakwit wody na zielonkawy niebieski kolor. Liscie mialy na to wplyw? Ryby zaczely dziobkować łapiac powietrze, kilka okoni nie wytrzymało.

9. Wiosna znowu planuje wpuscic karpia oraz amura do stawu. Ile kilogramów kroczka wpuscic?

10. Wapniowanie, jakie wapno, w jaki sposob oraz jaka dawka i kiedy?

To narazie wszystko jesli nie znacie odpowiedzi na wszytskie pytania to odpowiadajcie na wybrane. Wiem ze dla niektorych okaza sie zbyt trudne poniewaz aby znac na nie odpowiedz nalezy miec dosc spore doswiadczenie w hodowli stawowej i odpowiedni zapas wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

To teraz ja :mrgreen:

Mój wujek ma dołek o takich wymiarach: 10M Długi/3,50M Szeroki/1,6M Głeboki

Ogólnie plan jest taki, że od podsatw będzie go urządzał i zarybiał.

Będzie w nim mini wodospad i natleniacz w celu trzymania w nim pstrągów i ewentualnie lipieni.

Woda czysta i dobrze natleniona, podłoże żwirowe, roślinność.

Dodatkowo grzałki w celu utrzymania temp. dodatniej zimą.

Chce także trzymać w nim "normalne" rybki.

Oto jakie chce liny i płocie.

Czy te rybki mogą żyć w zgodzie z innymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo grzałki w celu utrzymania temp. dodatniej zimą.

hym ciekawe jakiej mocy planujecie te grzałki skoro chcecie ogrzać ponad 50m^3 wody gdy temperatua spadnie np do -10stC, lub minusowa utrzyma się przez 1,5-2 miesiące, rachunek za prąd bedzie kosmiczny :)

a taki, jak go dobrze nazwałeś dołek, to chyba tylko jako oczko wodne i kilka rybek dla ozdoby w nim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pozostale ryby nie pasuja to zostaje pstrag teczowy i lipień.
No właśnie te nie pasują :wink: ,tęczaka jeszcze można "wytrenować bo to głupia hybryda ale lipionka już nie.A dlaczego wam inne nie pasują ,kolorowe karasie jazie czy liny .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem np. jakbyś wział kilka takich większych kawałkow grubych styropanu i w srodku wycoł dziurke wieksza styropan ogrzewa i lod prawdopodobnie w srodku tej dziurki nie zamarznie a jak zamarznie to mozesz go mloteczkiem czy czyms lekko puknać i juz go nie bedzie to zalezy tez od tmperatur ale w zime jakos woda mniej wiecej byłaby dotleniona i napewno by jej nie scielo całkowicie lodem... hm... to tylko moja wypowiedz a jak w rzeczywistości jest nie wiem... bo sam nie miałem z tym doczynienia ale jak wczesniej napisałem słyszałem o tym... moz ektoś to potwierdzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem np. jakbyś wział kilka takich większych kawałkow grubych styropanu i w srodku wycoł dziurke wieksza styropan ogrzewa i lod prawdopodobnie w srodku tej dziurki nie zamarznie a jak zamarznie to mozesz go mloteczkiem czy czyms lekko puknać i juz go nie bedzie to zalezy tez od tmperatur ale w zime jakos woda mniej wiecej byłaby dotleniona
Woda sama z siebie się nie dotleni ,a przy tak małej powierzchni to już na pewno.Zimą też nie uruchomisz pompy na wodospad bo zamarznie ci a i dotlenianie zimą jest bezskuteczne a wręcz szkodliwe mówię tu o zamarzniętej wodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem hodowla ryb na niedzielny obiadek w takim oczku mija się z celem. Można dać tam kilka karasi, może kilka karpików ale to ot tak dla własnej satysfakcji. Przypilnować tego przed wydrą, karmić i na wigilię mozna mieć własne rybki :) . Lepiej (taniej) kupić rybkę gdzieś w gospodarstwie rybnym.

http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/hodowla-ryb/

tu masz troszkę info o stawach i rybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam :) Mój tata ma swój staw 30m x 12 m . Mamy tam pstrągi , karpie , liny , karasie (srebrzyste i złote) , płotki . Jakiego drapieżnika wpuścić , tak żeby biała ryba nie skarłowaciała? Ale jednocześnie tak żeby się utrzymał w tym stawie . Jest tam trochę słonecznicy . W tym roku zacznę dokarmiać je gotowaną pszenicą (tata rolnik) gdyż pewnie w tak małym stawie biala ryba sama z siebie nie urośnie duża .

P.S kiedyś wpuściłem tam szczupaczka 40 cm , ale po jakimś czasie tata znalazł go przy powierzchni zdechłego . Nie wiem czemu zdechł . Może czapla albo mewa go dziobnęła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem tematu o tym , ale nie znalazłem . Mam zamiar wykopać oczko wodne . Takie nieduże . Chciałbym tam trzymać karasie , płocie , okonie (może karpiki) . W związku z tym czym dokarmiać te rybki ? Czy te ryby utrzymają się w oczku wodnym ? Jak to oczko zrobić, wykopać , wyłożyć folią i na to wyłożyć muł i trochę roślin czy jak ?

Z góry dziękuje prosiłbym oddzielne odpowiedzi na każde pytanie to zagwarantuje porządek w tym temacie .

Pozdrawiam

P.S muszę mieć pozwolenie na malutkie oczko ? Proszę nie łączyć z tematem "jakie ryby do stawu" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem duży staw (30x25m), więc mogę Ci coś tam podpowiedzieć. To w jaki sposób wykonasz oczko zależy oczywiście od jego rozmiarów i głębokości, jaką roślinnością będzie otoczone (drzewa czy też łąka), rodzaju gruntu w jakim będzie wykopane. Podaj te warunki to coś się wymyśli :wink:

Co do ryb to w moim stawiku było najwięcej karasi(złocistych, tych srebrzystych "japońców" mało), wzdręg - z utrzymaniem tych ryb nie bylo problemu - gdy były wyjątkowo mroźne zimy to w powodu przyduch ginęły najczęściej karpie i amury a krajowe ryby radziły sobie najlepiej. Okonie też były, ale musisz uważać żeby nie rozmnożyły się zbytnio bo jeden skarłowacieją, dwa będą wżerać za dużo narybku białorybu. Nie wiem jak duży planujesz zrobić ten stawik ale w moim myślę że istniał już mały ekosystemik, tzn. wzdręgi i karasie wycierały się w b. dużych ilościach więc okonie wpierdzielały część tego narybku, jednak zawsze kilka(naście) rybek osiągało pełną dojrzałość...no ale z tymi okoniami trzeba uważać, osobiście nie wpuszczałbym ich a jeśli już koniecznie - to po kilku latach po pierwszym zarybieniu, no i wtedy móglbyś też wpuścić japońce bo to się wyciera jak szalone. Karpie to też dobry wybór, ale nie fajnie by było trzymać tylko ryb krajowych? :wink: Z karmieniem (oprócz okoni) nie będzie problemów, możesz rzucać chleb suchy, ale lepiej dawać im gotowaną pszenicę lub proso, kukurydzę paszową, nawet ziemniaki z obiadu, a jak chciałbyś o nie bardzo dbać to kupić paszę proteinową i dawać raz na tydzień. Pomyśl o tym, pozdrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem kiedys takie małe oczko to poprostu było wyłożone folią a na dno wsypane troche piasku. Dookoła folia była przysypana ziemią i obłożona kamieniami. Kiedys tez widziałem u jednego faceta jak miał takie wieksze oczko i zrobiony taki a'la wodospad. Całe dno i "boki" wyłożone były kamykami i podejrzewam ze pod nimi tez była folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.