Skocz do zawartości
tokarex pontony

Kołowrotek zaczął głośno chodzić!


Gość Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bartosz

Drobny kłopot z kołowrotkiem (SPRO Blue Arctic 720) - zaczął głośno chodzić! Dzieje się tak jedynie przy obciążeniu, ale nawet bardzo małym. Hałas przypomina taki dość wysoki szum. Bez obciążenia chodzi normalnie - cicho. Sprzęt ma pół roku, tak więc jest jeszcze na gwarancji. Nie był poddawany przeciążeniom, max 20g + uciąg wody. Nie rozkręcałem go, aby nie stracić gwarancji. Moje pytanie dotyczy ewentualnych przyczyn i sposobów zaradzenia problemowi. Tak jak pisałem kołowrotka nie rozkręcałem, a więc i nie smarowałem jeszcze przekładni. Może to być tego efekt? Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

według mnie przyczyną szumu może być wyrobione łożysko w rolce kabłąku miałem kiedyś taki sam problem tylko w moim przypadku wystarczyło rozebrać rolkę oczyścić było trochę rdzy i potraktować ją "WD-40" po złożeniu wszystko grało, jeżeli to nie pomoże będziesz musiał niestety zaglądnąć w bebechy i zlokalizować przyczynę szumu życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Gość wobler129

Chciałęm na nowo poruszyć temat. Mam pare kołowrotków DAM Quick i dwa zaczęły głośno chodzić. Głos przypomina hamulec kołowrotka. Chodzi o dźwięk, który wydobywa się z kołowrotka jak mamy hamulec lekko nastawiony i gdy ryba wyciąga żyłkę. Wiecie o co chodzi ??? To dzieje się, gdy mam włączoną opcję, że mogę kręcić korbką kołowrotka tylko w jedną stronę. Gdy włączam opcję kołowrotka, że mogę kręcić korbką w obie strony to i jak kręce korbką w jedną stronę i jak kręcę korbką w drugąś stronę, to nie słychać hałasu. Rozebrałem kołowrotek i sprawdzałem skąd wydobywa się dźwięk. Jest fotka, pokazująca skąd wydobywa się dźwięk. Bardzo licze na waszą pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kolowrotekbb7.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

To co jest pokazane za pomocą strzałki gdy jest włączona opcja, że tylko kręce korbką w jedną stronę, to "skacze", chodzi - do góry i nas dół. I jak się przestawi opcje na tą, że można we dwie strony krecić to wtedy juz nie chodzi do góry i na dół i nie "klekocze"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Nie da się nic zrobić :cry: Może dać jednego do naprawy zapłace pare zł. i spytam co było nie tak i sam sprubuje w drugm to zrobić. I oczywiście bym napisał na forum co i jak było powodem klekotania :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobler wklej większe zdjęcie to będzie można więcej zobaczyć bo z tego zdjęcia to słabo widać i niemogę ći pomóc jeszcze jedna sprawa a czasami nie maszdo niego rysunku poglądowego to wówczas zobaczysz wszystkie detale w całości i porównaż to będziesz widział jaka część nawaliła i będzie łatwiejsza naprawa. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Ta czesc podskakuje, chodzi na boki przy kreceniu korbka. I wtedy cos stuka, gdy przestawie na funkcje w ktorej mozna krecic w obie strony to część, ktora wskazuje strzalka jest nieruchoma i juz pracuje super. Co zrobic ??? :idea: Sorki za te zdjecie, ale robilem je aparatem, ktorym nie mogew zrobic dokladnego zdjecia z blika. A z drgiego aparatu nie mam kabla do zrzucania zdjec. Za tydzxien dostane kable to beda dokladniejsze fotki :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Nie dam rady naprwić. Ta część działą tak normalnie - mam jeszcze 2 Quicki, które nie chodzą głośno i ta część tak samo w innych pracuje. Tyle, że z okolic tamtej części wydobywa się dźwięk. A dalej rozkręcić się już kołowrotka nie da. A właśnie w tej części, któej się nie da rozkręcić coś poszło :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Widzisz tak się składa, że ja w tym roku miałem dokładnie taki sam problem ze swoim kołowrotkiem DAM. Co zrobiłem? Rozkręciłem na częsci pierwsze, wyczyściłem benzynką i żłożyłem (pamiętaj o nasmarowaniu).Wiem że brzmi prosto choć ja musze przyznac żę zjęło mi to kilkanascie wieczorów (najcięzej było złożyc z powrotem)-z drugiej strony myśle ze teraz zrobił bym to w 0,5 godziny(poważnie). Z ego co widze na zdjęciu to te kołowrotki trzepali na jedno kopyto. Co się stało? Za hałas odpowiada drucik, który wystaje z zębatki "napędowej"która wszystko napędza w koło0wrotku. Otóż musi ona być ulokowana dokładnie w"swoim miejscu, mioanowicie niewielki otworek w blaszce, która z koleiodpowiada za blokade wsteczną kołowrotka. Wiem, że możesz m nie niezrozumieć, gyż nie dysponuję terminologią, ale mam nadzieję ze choć trochę mnie zrozumiesz. Powiem tylko że umnie kołowrotek po zabiegu chodzi jak nowka z czego jestem bardzo zadowolony.

Zycze powodzenia przy naprawie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam.

Dopadł mnie podobny problem z kołowrotkiem.

chodzi o Shimano Nexave 2500 FB.

Podczas zwijania słychać szum i to stosunkowo głośny. problem pojawia sie już przy zwijaniu woblera lub innej lekkiej przynęty.

Kołowrotek jest nowy - 3 razy na rybach(także jest gwarancja), problem pojawił sie podczas drugiego wypadu.

Nie chce narazie przy nim cudować żeby nie stracić gwarancji.

co może stanowić problem??

czy to może być coś podobnego do kolegi z pierwszego postu w tym temacie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas zwijania słychać szum i to stosunkowo głośny. problem pojawia sie już przy zwijaniu woblera lub innej lekkiej przynęty.
czy to może być coś podobnego do kolegi z pierwszego postu w tym temacie?

A jak zdejmiesz szpulę i kręcisz.... lub gdy masz zwiniętą żyłkę a jej koniec znajduje się pod klipsem...czy szum wtedy znika?, jeśli tak to prawdopodobnie będzie problem z rolką...trzeba wtedy to rozkręcić wymyć i podlać olejem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu szpuli nie słychać szumu.

Wogóle ze szpulą na "sucho" jak kręce to wszystko jest ok.

dopiero jak jestem nad wodą i zwijam żyłke to pojawia się szum i to nie zawsze, z reguły jak przyśpieszam zwijanie :???:

Czyli będe musiał sprawdzić budowę tego kołowrotka bo nie mam pojęcia gdzie jest ta rolka :???: i delikatnie go rozkręcić żeby nie stracić gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będe musiał sprawdzić budowę tego kołowrotka bo nie mam pojęcia gdzie jest ta rolka :???: i delikatnie go rozkręcić żeby nie stracić

Spokojnie nie świruj :cool:

rolka.jpg

rolka to ten element na końcu ramienia kabłąka (zaznaczony na czerwono) przez który przesuwa się żyłka, odkręcisz jedną śrubkę (akurat na tym zdjęciu nie widać ale to płaszczyzna którą wskazuje grot czerwonej strzałki).

Oś tej "śrubki" jest zwykle trzpieniem "podkładek" (osłon) tulejki lub łożyska oraz samej rolki , będzie tego z 5-7 elementów, umyjesz wszystko np. w rozpuszczalniku złożysz w takiej samej kolejności i zanim dokręcisz zalejesz 2-3 kropelkami oleju.... roboty na 3 minuty dla pasjonata na 15 :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.