Skocz do zawartości
tokarex pontony

Bolenie 2011


Tomek1988

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziś wybrałem się nad Dunajec w okolicach Żabna. Zabrałem wędkę walizkę przynęt i w drogę około 17 bylem nad wodą, założyłem gumową rybkę w brązowym kolorze około 8cm i rzucam, kilka rzutów i bęc silny opór, myślę zaczep ale rybka wyskakuje nad powierzchnie, nogi mi się się ugieły z zdziwienia bo widzę duża ryba ( jak dla mnie bo do związku należę od 4 dni :D i 2 raz byłem na Dunajcu ) po wyholowaniu widzę pięknego bolka 60cm. Pierwszy w życiu i na dodatek rekord w wadze i długości ryby.

5b4a4e55d6bcc7ecm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tam miałem brzeg tylko kamienisty a zaraz za brzegiem straszne zarośla, rybcia leżała bardzo spokojnie i nic się jej nie stało bo jak odpływała to pomachała mi ogonkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

zdradzicie mi moze jak teraz wziasc sie za bolenie ? stosować mniejsze przynety (ok 5cm)? od poznej wiosny nie moge sobie poradzic z boleniem (moj pierwszy sezon). wczesniej bral w warkoczu albo na zalanej ostrodze przed warkoczem. teraz ani go nie widac, ani go nie slychac...

moze stosowac cos poza woblerami ?

rzeka: Warta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie jak bolenie nie biorą na woblery (Wisła w Krakowie, Dunajec) to uniwersalnym boleniowym kilerem jest kastmaster.

Trzeba toto prowadzić bardzo szybko 10 cm pod powierzchnią, a brania są bardzo widowiskowe. Poważną zaletą kastów jest ich zasięg, dzięki masie i opływowym kształcie. Z dobrą żyłką (plecionek nie polecam ze względu na dość duży ciężar blachy, co może skutkować złamaniem wędki przy silnym wymachu) można wyrzucić nawet na 40 metr. Zasięg kastów pozwala na podanie przynęty tam gdzie żaden wobler nie da rady. W praktyce na bolenie sprawdzają się o 7 do 21g. 21g to naprawde max., większe mogą tylko przestraszyć ostrożne ryby wpadając do wody. Starą dobrą metodą podania cięzkiej blachy "na głowe" bolenia bez wypłoszenia go ze stanowiska jest rzut z przytrzymaniem żyłki w pół sekundy przed spodziewanym wpadnieciem do wody. Blacha wpada wtedy praktycznie bezgłośnie. Ciężar przynęty dobera się biorąc pod uwagę stosunek zasięgu do ostrożności ryb :). Kołowrotek, przełożenie min. 6:1 i prowadzimy kastmastera bardzo bardzo szybko. Moim zdaniem im szybciej tym lepiej, ale to też dyskusyjne i zależy od wody.

Tak się przyzwyczeiłem do kastów, że łowie na nie nawet jak bolenie biorą lepiej na woblery :D Po prostu brania są takie że warto popatrzeć. W tym sezonie wyciągnąłem przeszło 30 boleni w granicach 60-75 cm i jednego 82 na Dunajcu. W poprzednim to nawet nie liczyłem. Prawie wszystkie pływają dalej. Wziąłem tylko 3 a to głównie przez rany i krwawienie, po prostu bolenie czasem biorą bardzo łapczywie. Zdjęcia dodam pewnie za jakiś czas.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

79 cm i 76 cm z Dunajca. Jeden niestety wzięty, większy pływa:

img2307dk.jpg

72 i 69 cm pierwsze i osatnie bolki świadomie wzięte z łowiska...

(patrz regulamin wklejania zdjęć na forum. Admin)

to te z większych

wczorajszy z Wisełki średniak koło 60 cm pływa sobie dalej:

img2514j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie!

z tego co widze to napewno plusem jest cena :) skutecznosc tego sprawdze z czasem...

u nikogo w moich okolicach nie widzialem kastmasterow takze nie mam pojecia jak na to bolenie zareaguja. wiem juz ze na biale kopyta (prowadzone boleniowo oczywiscie) i muchy wszelkiego rodzaju nie reaguja - kopytem nie da sie ich nabrac, a mysle ze bolen 'u mnie' poprostu nie żeruje na muchach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie. Ja dzisiaj bolek 25 cm :D na małą obrotókę. A co do zdjęcia należało mi się :oops: Wisła w Krakowie nie nadaje się sie do boleniowania w tej chwili :S Wysoka, brudna i palące słońce... Widziałem dwa niewielkie sumy przy powierzchni w kanale ledwo dychające...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkującym jeśli chodzi o bolenie! W piątek złapałem pierwszego bolenia w życiu 48cm i to w jeziorze a nie w rzece. Myślę że był to spory przypadek bo nigdy nie nastawiałem się na tą rybę, później rzucałem jeszcze przez pół dnia (kolejnego dnia jeszcze kilka godzin) i mimo że boleń wokoło żerował aż woda się gotowała nie był zainteresowany moim woblerem - w związku z tym mam pytanko. Wiem już że trzeba szybko kręcić kręciołem wobler na wzór uklei ale nie wiem jak mocujecie woblera do żyłki, czy bezpośrednio, czy do agrafki, czy może do agrafki z krętlikiem? Czy cienki wolfram lub fluorocarbon powodują, iż boleń omija woblera (możliwy przyłów szczupaka, którego dużo na moim łowisku)? Jak uda mi się przechytrzyć jakiegoś to obowiązkowo zrobię fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z boleniem jest głównie problem z krótkim żerowaniem. 15min -30 min i już po braniach. Jak żeruje to się go złapie na wszystko. Jak żeruje na powierzchni to widać. Jeżeli w toni i przy dnie to raczej trzeba liczyć na łut szczęścia. No i trzeba mu precyzyjnie i cicho podać przynęte. Według mnie to najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z boleniem jest tak, że jak nie żeruje to jest to chyba najtrudniejsza ryba do sprowokowania do brania. Można mu woblerem po grzebiecie drapać i przed pyskiem pokazywać, a on nic lipa... dopóki nie zacznie aktywnie poszukiwać pokarmu. A poza tym boleń nie musi żerować na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę coś od siebie do tematu. Odra przy Wyspie Opatowickiej. Pierwsze dwa rzuty twisterem i zaczep. Po kilku szarpnięciach i i strzeleniu z żyłki zaczep ruszył na środek koryta, szarpnął i po zawodach.

Gdy nadeszła pora zająłem dogodne miejsce i na trzy brania jeden boleń (73cm) zapięty. Bezsterowiec 7cm prowadzony 10-20cm pod powierzchnią.

20110824wyspaopatowicka.jpg20110824wyspaopatowicka.jpg

20110824wyspaopatowicka.jpg20110824wyspaopatowicka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nom :smile: boleni dużo a Tomek sam więc postanowiłem pomóc w łowieniu :mrgreen:. Jeszcze muszę się dużo nauczyć bo nie dawno zacząłem przygodę z boleniami. Wczoraj wyskoczyłem wieczorkiem i wyjąłem dwa , jednego ok 45cm. a drugi to maleństwo.Niestety brak fotek. Ale dla rybek lepiej bo szybciej do wody wróciły :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2011.09.07 Wrocław-Odra

Nastawiony na bolenie i wyposażony w nowe woblery, wybrałem się na Osobowice. Najbardziej łowny okazał się wobler prezent 10cm (na fotce) prowadzony agresywnymi podciągnięciami przy powierzchni. Trafił się na niego w kolejności: szczupaczek, boleń 57cm i jako przyłów sandacz, po półtora roku wreszcie ponad wymiar.

20110907wrocawodra.jpg20110907wrocawodra7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.