Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Opad wędką Shimano alivio bx 270 14-40g


adamo19666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym spytać czy wędką shimano aliwio bx 270 14-40g oraz kołowrotkiem shimano alivio 2500 z tylnym hamulcem[to chyba bez znaczenia w tej sprawie] da się łowić gumami i kogutami z opadu?

Nie chodzi mi tutaj o szczyt wygody, bo wiem, że do tego trzeba sztywnego wędziska z szczytową akcją, ale czy po prostu tą wędeczką można się nauczyć łowić tą techniką.

Będę łowił na wyrobisku żwirowym. Wiem, że są szczupaki [w tamtym sezonie 35 złowiłem, ale żadnego powyżej 55, a na żywca padły o wiele większe] okonie i sandacze, bo na nockach chwytają, a ja woblerami i blachami nie mogę się dobrać.

do tego zestawu mam szarą plecionkę 0,20mm.

Według mnie, nie mogłem znaleźć tylko przypuszczam, że to wędzisko można określić jako miękkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

to w zależności od gumki.. chociazby od wielkosci,jak głęboko jest w twoim łowisku i jaki gatunek ryby chcesz nimi łowic.. w tym już Ci nie pomogę bo spinningistą wielkim nie jestem :P myśle ze jak założysz nowy temat w dziale spinning to wielu kolegów będzie miało coś do powiedzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okonie to raczej słabo chyba, że nastawisz się tylko na te duże bo paprochem z 3g główką to tym w opadzie nie połowisz ale szczupaki i sandacze da rade spokojnie ;D Aha główki dobieraj do głębokości i aktywności ryb.. Czasem jest tak, że ryba bierze na spokojny opad czyli z dosc lekką główką, a czasem trzeba agresywniej poprowadzić wtedy zakładasz cięższą.. Nie umiem wytłumaczyć jak dobrać główkę do głębokości bo jakoś tak automatycznie to robie.. Generalnie na szczupłe stosuje główki 5-10g przy czym najczęściej jest to 7g, oczywiście kwestja jest też głębokości bo na 10m wiadomo trzeba ciężej.. Sandacze to cięższe główki ale tu nie jestem jeszcze zbyt dobry więc nie będe sie wypowiadał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jedna wedke z serii alivio, nie wiem czy model byl taki jak twojej wedki ale cw. był podobny. Z tego co pamietam to ta wędka była dosyc kluchowata, na pewno nie jest wedka typowo do łowienia w opadzie. Jesli stosujesz plecionke 0,20mm i chcesz na nia łowic sandacze na żwirowni ( gdzie zapewne trzeba łowic na głębokiej wodzie jak to na żwirowni) to na twoim miejscu zaczynałbym od cieżkich głowek, tak od 15g w góre. Lepiej bedziesz czuł opad przynety a i łowienie bedzie szybsze. Oczywiscie z masa głowek trzeba eksperymentowac, jak nie masz bran zakladasz lżejsza, jak to nie pomaga zakładasz dużo cięższą niz zwykle. W ogole łowienie sandaczy na żwirowni to ciezka sprawa, najtrudniej jest znalezc sandacze i pory ich zerowania, dalej juz bedzie z górki, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wędkę to nie miałem jej w ręku i ciężko coś określić z opisu producenta.

Ja wczesniej miałem shimano catane 2,4m i cw 15-40 gram który to spinning wymieniłem na wędeczkę castingową o długości 3m o cw 3-10g za namową. Wędka jest dużo sztywniejsza niż catana a i w rzeczywistości obsługuje mi większe przynęty bo tak między 10-70g masy całej przynęty spokojnie.

Co do łowienia z opadu pewno każdy łowi troszkę inaczej, ja łowię w większości na koguty(przeważnie ciemnego koloru) na jeziorze i żwirowni. Gramatura jest od 10g-woda do 3m , 18g -do 5m , 23 g od 3 tak do 10m w zależności jak dno. Jeśli dużo mułu to trzeba przynęty lżejsze bo gorzej podbic na płytkiej wodzie poprostu zapadnie się w mule i zamiast podbić przeciągniesz przynętą po mule. Próbuj przynętę tak dobrać gramaturą żebyś mógł ją dwoma podbiciami oderwać od dna by opadała z 3 sekundy ale tez byś w miarę wyraźnie czuł moment dotknięcia dna. Trochę uporu a rybki same się pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten kij i słabo pod opad... Ten kijaszek jest dobry moim zdaniem do blach, wahadeł... ale nie do opadu... Miękkie toto strasznie...

ALE jak już coś zatniesz to to kij pięknie amortyzuje uderzenia ryby. Nigdy mi nic z niego nie spadło a szczupłych nawyciągałem się na niego sporo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.