Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki


shrek83

Rekomendowane odpowiedzi

Mianowicie , czy ktoś łowił może feederkiem na dwa koszyczki przy jednym zestawie ???
No ba , :wink: nawet na "kolejkę " :mrgreen: a kolejka to 3szt koszyków.Ale to błedne podejście ,pomyśl co dzieje sie z zanetą ,zapierdziela tak jak nurt ,a co robi ryba domyśl sie sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 355
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

maniek, ale jeżeli zanętę ładnie skleisz i dasz ją tylko w jednym koszyczku to może kolejny będzie działał jak kotwica ??. Kurcze byłem znowu nad Wkrą (w temacie z nią związanym pokazałem na zdjęciu miejsce i nurt ) i zapomniałem owego patentu przetestować :/ . Przy następnej okazji postaram się sprawdzić teorię 2 koszyczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli zanętę ładnie skleisz i dasz ją tylko w jednym koszyczku to może kolejny będzie działał jak kotwica ??

oI0, zamiast drugiego kosza lepiej dołożyć trochę oklepaną :wink: oliwkę, w ekstremalnych sytuacjach czasami tak robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oI0, nie wierze że na twojej rzece nie ma spokojniejszej wody ,na każdej rzece są zakręty wiec musi być miejsce z trochę spokojniejszą wodą i warto tam próbować ,łowienie w nurcie gdzie nie ustoi ciężarek 150g to udręka i mija się to trochę z celem ,bo jaka ryba spokojnego zeru tam wytrzyma napór wody ,oczywiście są ryby prądolubne i takie sobie radzą ,ale nie skupiał bym sie na ich nęceniu a rozpoznaniu gdzie stoją ,nawet ryby prądolubne szukają w takim nurcie zawad typu kamienie ,stare filary mostowe ,lub progi wodne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A co powiecie na taki oto zestaw, wygrzebałem go wczoraj w sieci

Koszyk Zygro

http://zygro.eu/?p=11

Zastanawiam się, jak jest mocowany koszyk do rurki i czy jest to sztywne połączenie.

Taki zestaw jest bardziej zwarty od popularnej rurki anty, nie ma luźnego koszyka, krętlika, agrafki, czyli wszystkiego, co wprowadza zamęt w zestawie przy mocnym wyrzucie.

W tym sezonie łowiąc na feedery starałem się poeksperymentować trochę z zestawami końcowymi tak, by osiągać jak największe odległości rzutu.

Klasyczny zestaw z rurka niestety słabo lata.

Rzuty powyżej 80m należą do rzadkości.

Ale ale..

Powiązałem sobie taki oto zestaw jak na tym obrazku

http://www.course-fishing.freeuk.com/pat-rig.html

z tymże ciężarek zastąpiłem koszykiem typu speed

http://arnal-fishing.abc24.pl/default.asp?kat=24614&pro=445125

i bez większego wysiłku osiągam znacznie większe odległości rzutowe niż zestawem z tradycyjną rurką przy tej samej masie koszyka 20-30g plus zanęta, czyli jakieś 50-60g.

Zestaw jest o niebo stabilniejszy w locie, o wiele mniej wrażliwy na podmuchy wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zestaw jest bardziej zwarty od popularnej rurki anty, nie ma luźnego koszyka, krętlika, agrafki, czyli wszystkiego, co wprowadza zamęt w zestawie przy mocnym wyrzucie.

Tak masz racje ,tylko ma jedną istotną wadę [dla mnie] w czasie naprężania żyłki cześć koszyka jest podnoszona ,nie znacznie ale jest ,co z kolei daje nie stabilność w nurcie rzecznym co w efekcie daje spływanie zestawu ,w rzekach istotnym jest mocowanie koszyka na przegubie [krętlik+agrafka ] daje to nam pewne ustabilizowanie koszyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, przyjmuję argument o stabilnym kotwiczeniu zestawu.

Przyznam, że bardziej interesuje mnie ten patent do jeziorowego feederowania.

A próbowałeś łowić w dużym uciągu rzecznym bez rurki a z koszykiem, na bocznym troku bądź helikopterowo?

Przeglądając strony sąsiadów zza Odry o łowieniu na rzekach z dużym uciągiem przypatrywałem się szczególnie zestawom końcowym.

Podobne do karpiowych, z tą różnicą, że ciężarek zastąpiony jest koszykiem z zanętą.

Koszyk na bocznym troku, paternoster itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że bardziej interesuje mnie ten patent do jeziorowego feederowania.
A tu stawowo-jeziorowe federowanie jak najbardziej ,choć do końca nie jestem przekonany ,pomyśl logicznie co zrobi ryba jak pociągnie lekko przypon ,całe to ustrojstwo tzn rurka z koszykiem powędruje w kierunku pociągnięcia ryby,nie wierze że to ryby nie wystraszy , a trzeba pamiętać że ryby w wodzie stojącej mają więcej czasu na skonsumowanie naszej przynęty ,dlatego są bardziej "szczwane". :wink: Ale spróbuj ,zawsze to lepsze niz 'teoretyzowanie" :grin:
A próbowałeś łowić w dużym uciągu rzecznym bez rurki a z koszykiem, na bocznym troku bądź helikopterowo?
Tak ,ale bez koszyka tylko z ciężarkiem i tylko z nastawieniem na płoć lub klenia ,gdzie szybkość reakcji na branie była bardzo istotna .Zwykły zestaw federowy nie dawał pewności i skuteczności w zacięciu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abu napisał/a:

A próbowałeś łowić w dużym uciągu rzecznym bez rurki a z koszykiem, na bocznym troku bądź helikopterowo?

abu, można łowić bez rurki zwykłym zestawem, kosz bez rurki, krętlik, przypon.

Plątało mi się tak jak z rurką, czyli prawie wcale.

Zestaw np. taki jak tego gościa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, tak samo może się poruszyć zwykła rurka w kierunku ryby w momencie brania.

Chcę wyeliminować rurę z zestawu, bo oprócz antysplątaniowej pozytywnej cechy skraca odległość rzutu i sprawdziłem to po wielokroć w tym sezonie, że zarówno nazwijmy to helikopterowy(nawiasem mówiąc gorsza sygnalizacja brań), czy przelotowy zestaw końcowy bez rurek latają o wiele dalej.

Rurka sprawdza się doskonale na odległościach 30-50m. Takie są moje doświadczenia.

Chcąc wykorzystać możliwości mocnych feederów i łowienia na dużych odległościach 80-100m - rurka jest zbędna i jedynie przeszkadza w dalekich rzutach.

wojtt, facet z filmiku używa plastikowych koszyków, też bym się na takie zdecydował w tej konfiguracji zestawu, metalowe częstokroć są słabo wykończone i miewają różne zadziory, co przy braku rurki może nie być najlepsze dla żyłki.

A co sądzicie o tym produkcie TB?

http://www.okonek.com.pl/product_info.php?products_id=1845&osCsid=73a94fdc4f8efa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, gdzieś mam nawet podobne agrafki z krętlikiem, nie wiem, czy nie będą za słabe, stosowałem je do matchówki i waglerków po 5g.

Póki co najdalsze rzuty uzyskiwałem zestawem helikopterowym z koszykiem speed. Na karpia to dobry zestaw, nawet samozacinający, ale moim celem nie są karpie a leszcze i płocie, do tego potrzebuję czuły zestaw o małej bezwładności, by zaciąć w tempo.

Zestaw, w którym przypon jest przedłużeniem linki głównej i przy odpowiednim napięciu linki mam sygnał na szczytówce o każdym puknięciu w kuku. A te duże płocie są takie cwane, że jak nie zatniesz w tempo, to wyjmiesz łuski po kuku na haku. Dwa strzały i pusto.

W helikopterowym na końcu linki jest koszyk, a przypon jest jakby bocznym trokiem i sygnalizacja jest dużo gorsza. Np brań z opadu w ogóle nie zauważam, a brania z dna są mniej widoczne, bądź nie potrafię jeszcze ich dobrze odczytywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abu, musisz niestety sam wykombinować jaki system końcowy ci najlepiej pasuje ,tu nie ma sztywnej reguły że taki i taki ci się sprawdzi ,ja lubię kombinować nad wodą ,ale nie raz sie przekonałem ze proste zestawy są najlepsze ,nie kiedy przy dużych odległościach skracam rurki anty splątani owe do minimum np 6cm,lepiej się rzuca ,ale rzuty muszą być perfekcyjne .

maniek, miałem na myśli zestaw TB.
np. czy koszyczki sie nie plączą?
Koszyki nie ale przypon to i owszem.
A te duże płocie są takie cwane, że jak nie zatniesz w tempo, to wyjmiesz łuski po kuku na haku. Dwa strzały i pusto.
:mrgreen: A jak ,tylko u mnie jest jeden strzał. :wink:

A tu coś dla nowicjuszy ,maniaków federa

http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=wedka4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie filmik nawet przyzwoity. Troszkę chaotyczny (z jednej strony trochę szczegółów o sprzęcie, ale już np. o doborze wędki, ustawieniu kija, przynętach- ledwo ledwo). Trochę mało pomysłów na scenariusz, duże, niewykorzystane możliwości sprzętowe ale ogólnie ok.

Jestem zaskoczony, że ta telewizja serwuje tego typu program.

A zauważyliście na początku jak założył rurkę ant. na końcu filmu była założona odwrotnie. :mrgreen:

Zresztą w pewnym momencie widać jak wyjmuje splątany zestaw. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm proszę obejrzeć odcinek o łowieniu leszczy tyczką na Brdzie, jak dla mnie profeska ;) Wiadomo są niedociągnięcia [np. na wspomnianej Brdzie wychodzi na to, że młodszy kolega nic nie złowił, albo te zbyt emocjonalne komentarze], ale nie widziałem lepszego polskiego programu wędkarskiego. To prawda, że reklamują Colmica i zanęty Milewskiego, ale moim zdaniem nie jest to zbyt nachalne, w końcu z czegoś muszą zapłacić za realizację programu.

Jestem zaskoczony, że ta telewizja serwuje tego typu program.

Widocznie się zmienia, + dla niej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, dlatego eksperymentuję.

Mam jeszcze parę rurek Gzoomg, w nich jest coś w rodzaju powergum, taka guma w oplocie, poświęcę jedną z nich do zrobienia zestawu.

Na obu końcach krętliki, po środku przelotowo krętlik z agrafką do koszyka i dwa koraliki/stopery jako odboje. Koszyk będzie mógł się swobodnie przesuwać po tej lince pomiędzy krętlikami, jakieś 20cm dł.

Będzie szybkie w montażu, jeden węzeł do głównej, jeden do przyponu, koszyk na agrafkę i zestaw gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtt, facet z filmiku używa plastikowych koszyków, też bym się na takie zdecydował w tej konfiguracji zestawu, metalowe częstokroć są słabo wykończone i miewają różne zadziory, co przy braku rurki może nie być najlepsze dla żyłki.

raczej nie zdażyło mi się zerwanie zestawu przez coś takiego, prędzej zyłke mi tnie racicznica, czasami za często, a w miejscu na wiosenne płocie jest jej duuużo.

abu, a eksperymenty w naszym hobby jak najbardziej wskazane :smile:

Ten film nie najgorszy, drobne błędy można wybaczyć :wink: jak ktoś zaczyna przygodę z wędkarstwem/feederem może być przydatny bardziej niż troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.