Skocz do zawartości
tokarex pontony

Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki


shrek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,od dluzszego czasu bawilem sie z DS"em za pomoca teleskopu szklanego,calkiem fajnie bylo widac na nim brania,wiec zakupilem sobie wedeczke typu feeder jaxon eternum cw do 120gr.

W komplecie mialem 3 wymienne szczytówki,rozgryzlem ze czerwona to najmieksza,pomaranczowa-srednia,zielona-twarda.

i teraz pytanie brzmi,czy szczytówki dobieramy do obciazenia(wersja pewnego wedkarza-zula)a moja to-szczytówki dobieramy do warunków panujacych na danym lowisku,czyli wiatr,uciag wody,brania ryb-przy czym uwzgledniamy mase koszyczka etc.czyli jesli na kiju mam ciezarek 100gr,ale ryby kiepsko biora to nie dam czerwonej szczytówki,bo jest zamiekka do tego ciezarka,ale zielonej tez nie,bo nie pokarze brania-np lina malkomenta,tylko dam pomarnczowa,która wytrzyma z trudem ociazenie,ale jeszcze pokaze mi delikatne branie.

Wiec jak to jest????

Dodam ze na DS Lowie od 4msc,a feederkiem(czyli wedko typowa do DS)od 1msc.

Dziekuje za dyskusje i uwagi w temacie :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 355
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Placek

a ja mam takie dziwne,pytanie,jak to jest z transportem feedera?bo sklada sie on z chyba 4 czesci,a wiec trzeba na kazdy wypad zakladac nowy zestaw?bo przeciez jak to zrobic zeby zostawic zestaw z 4 odzielnnymi elementami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat ale... nie bardzo rozumiem o co ci chodzi, chcesz raz zmontować zestaw i go wozić cały sezon bez ścinania ? Tak trudno ci założyć koszyczek i przywiązać przypon ? Ja używam prawie wyłącznie wędzisk nasadowych bo oferują lepsze właściwości za niższą cenę, teleskopy oprócz łatwego transportu nie mają żadnych zalet i jakoś mi to nie przeszkadza że na każdej wyprawie muszę montować zestawy ;) Ale dla zwolenników wygodnego transportu a nie holu ryby wymyślono feedery teleskopowe w których tylko szczytówka się nie składa teleskopowo ale to nie jest wielki problem ;) Ja sam mam jednego feedera teleskopowego ale nie leży mi za bardzo natomiast teleskopowy feeder Trabucco mojego wujka jest naprawdę ok. ale nie był tani ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie dziwne,pytanie,jak to jest z transportem feedera?bo sklada sie on z chyba 4 czesci,a wiec trzeba na kazdy wypad zakladac nowy zestaw?bo przeciez jak to zrobic zeby zostawic zestaw z 4 odzielnnymi elementami.

Ostatni element + szczytówka daje taką samą długość jak pozostałe. Nie musisz jej zdejmować i masz wtedy 3-skład a z tym nie widzę najmniejszego problemu w transportowaniu. Swoją droga to zawsze po zakończonym łowieniu demontuję całkowicie zestawy. Lubię mieć zawsze świeże, nowo powiązane. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkowicie zgadzam sie z Arek0402 do tego 3 kolory szczytówek są wykonane zupłnie inaczej każda ma swoj kolor który oznacza jego prace i miękkośc żeby wedkarz mogł ją dopasowac d o łowiska i uciągu w danej rzece a nie o to że są 3 kolory żeby było łądniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kuba Twój problem to najprawdopodobnie zły dobór sprzętu kij musi współgrać z resztą zestawu i na odwrut .zacznijmy od kija taki do 70gr. i 3.60 lub 3.90 dł. wybór pozostawiam Tobie żyłka główna 0,16 lub 0,18 polecam Browning Feeder przypony od 0,08 do 0,10 prawde pisząc ja czasami schodzę jeszcze niżej jak brania są bardzo anemiczne nawet do 0,06 stosując do tego systemiki amartyzujące . dł przyponu od 0,5m do nawet 2m to nie żarty czsami 1,5m przypon daje jakieś ryby .Żyłka na przypony polecam Colmica jest nie przegrubiona, haki OWNER nr. od 24 do16 lub VMC od ultra laitów do bolońskich 18stek przy dobrym biorze, zrezygnuj z rurki zastąp ją systemem STONFO lub KLARUSSO tańszy zamiennik i przywiąrz do oczka trok dł. około 5-10 cm.na końcu troka agrawke a następnie koszyk.Rzyłke nie napinaj za mocno niech szczytówka tylko ją wyprosyuje na delikatnym ugięciu a wedke ustaw równolegle do brzegu blisko ziemi aby wiatr nie zakucał brań ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Jaki wybrać ciężar wyrzutu jeśli chciałbym połowić i nad stawem i nad zalewem ( Czorsztyn) i może nad rzeką ( Dunajec). Do wyboru jest 70g, 100g i 110g w wędkach bestmaster. co będzie odpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym połowić i nad stawem i nad zalewem ( Czorsztyn) i może nad rzeką

Czyli wszędzie :mrgreen:

Ja niedawno zakupiłem feeder Shimano Alivio 70g ale nad wodą jeszcze nie był ;) Jeżeli nad zalewem nie chcesz daleko rzucać a w rzece łowić w rwącym nurcie tylko np. w cofce to light powinien być ok ;) W innym wypadku polecam coś sztywniejszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Cześć wszystkim. Jaki wybrać ciężar wyrzutu jeśli chciałbym połowić i nad stawem i nad zalewem ( Czorsztyn) i może nad rzeką ( Dunajec). Do wyboru jest 70g, 100g i 110g w wędkach bestmaster. co będzie odpowiednie?

Weź do 110g i nie kupuj feederów węglowych bo są do kitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj feederów węglowych bo są do kitu
A miałeś choć jednego :wink: że takie brednie wypisujesz.Tylko nie pisz że miałeś patyka na "J" czy na "M"lub na "K" :lol::lol::lol:

Wybaczcie moją pomyłkę, pomyliłem węglowe ze szklanymi. Posiadam mikado z włókna szklanego oraz jaxona węglówkę. Jaxon sprawuje się 110% lepiej niż ta z mikado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam! mam pytanie dotyczące łowienia na DS w średniej rzece mam wędzisko Mikado do 140cw wczoraj na czerwonego robaka złapałem klenia 35cm :mrgreen: a dziś miałem brania ale nie mogłem coś zaciąć? kołowrotek Dragon żyłka 20ka, rurka antysplątaniowa z oliwką 20g. przypon 18 długości 40cm , haczyk nr.8 na koniec urwałem cały zestaw :evil: Rzeka jest latem mocno zarośnięta ,wtedy to łowię na spławik w oczkach między zielskiem ,jest dużo zaczepów za sprawą dużej populacji bobra ,jest prawie każda ryba , a najwięcej jest dużego klenia! lecz ciężko go przechytrzyć :sad: w tamtym sezonie miałem tylko 2-no prawie bo się zerwały :roll: Przeważnie duży kleń jest poławiany z gruntu - a więc oczekuję od Was rad jak montować zestaw i gdzie się zaczaić na klenia, na co łapać itd.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! mam pytanie dotyczące łowienia na DS w średniej rzece mam wędzisko Mikado do 140cw wczoraj na czerwonego robaka złapałem klenia 35cm :mrgreen: a dziś miałem brania ale nie mogłem coś zaciąć? kołowrotek Dragon żyłka 20ka, rurka antysplątaniowa z oliwką 20g. przypon 18 długości 40cm , haczyk nr.8 na koniec urwałem cały zestaw :evil: Rzeka jest latem mocno zarośnięta ,wtedy to łowię na spławik w oczkach między zielskiem ,jest dużo zaczepów za sprawą dużej populacji bobra ,jest prawie każda ryba , a najwięcej jest dużego klenia! lecz ciężko go przechytrzyć :sad: w tamtym sezonie miałem tylko 2-no prawie bo się zerwały :roll: Przeważnie duży kleń jest poławiany z gruntu - a więc oczekuję od Was rad jak montować zestaw i gdzie się zaczaić na klenia, na co łapać itd.Pozdrawiam.

Na żyłkę główną załóż 10g ołowiu(może to być łezka, pałeczka itp.)stoperek, krętliczek, przypon dł jakieś 50cm i hak np. nr.2. Przynęty używaj jako kukurydza lub skórka od chleba ew. w lato czereśnia lub wiśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do starych wyjadaczy. Łowiąc feederem na wodzie stojącej, po ułożeniu wędek w najwygodniejszy dla Was sposób, jak bardzo napinacie żyłkę? Czy np do tego stopnia, że szczytówka jest mocniej lub słabiej wygięta, prosta, czy zostawiacie nawet trochę luzu do wybrania?

Łowię feederami 120g z delikatnymi szczytówkami, ustawiając wędki tak, że z żyłką tworzą kąt rozwarty, koszyk 30g-50g bez rurek. Nie stosuję elektronicznych sygnalizatorów, ani innych wynalazków, conajwyżej dzwonki.

Pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem starym wyjadaczem, ale łowię niemal tak samo, mocny feeder (100g) z delikatną szczytówką. Staram się ustawiać pod kątem prostym lub bardzo delikatnie rozwartym, napinam tak że szczytówka jest lekko nagięta. Luzu nie zostawiam, ponieważ zdarzają się delikatne brania i skubania przynęty, jeśli jest luz to nie przenosi się to odpowiednio szybko na sygnalizację. Mocno też nie wyginam, bo zawsze to większy opór dla ryby przy braniu. Jeśli się nastawiasz na coś większego to bardzo pomocny jest wolny bieg w kołowrotku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MattZ, żyłka lekko napięta, szczytówka lekko przygięta (pokaże również prostowanie szczytówki). Oczywiście bywają i wyjątki. Np. jeśli ryby podskubują przynętę i ciężko coś zaciąć warto napiąć mocniej żyłkę, wtedy ryba po pociągnięciu przynęty napotyka na dużą sprężystość szczytówki powodującą wbicie haka.

Na pewno nie może być mowy o żadnym luzie, bo to przeczy metodzie połowu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio nie wiedziałem co z tym napięciem zrobić, ponieważ miałem delikatne skubnięcia i myślałem, że tak napięta żyłka ze szczytówką stanowią zbyt duży opór. No ale będe dalej kombinował, bo jak widać w praktyce to różnie wygląda ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie jestem "starym wyjadaczem" ale na feedera łowię kilka lat, prawie za każdym razem gdy jestem nad wodą i muszę przyznać że moi poprzednicy mają racje ;)

A konkretnie to:

- Nigdy nie zostawiaj luzu

- Jeżeli pilnujesz kija na wodzie stojącej stosuj miękkie szczytówki i napinaj je lekko zobaczysz wtedy prawie każde branie

- Jeżeli zarzucasz zestaw i idziesz odwiedzić swoich towarzyszy tak jak ja to robię przez większość czasu :mrgreen: to lepiej napnij trochę mocniej dość sztywną szczytówkę wtedy delikatne brania nie będą sygnalizowane ale po tych mocniejszych ryba na bank zostanie z hakiem w pysku pod warunkiem że haczyki będą dobre ;)

- Żyłka z kijem powinna tworzyć kąt prosty

Wiem że słowa lekko, mocno, trochę nie wyjaśnią ci dokładnie wszystkiego ale nie da się tego dokładniej wytłumaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzu nigdy nie zostawiam, ale ostatnio mi to przyszło do głowy w akcie desperacji :P

Jeśli opuszczam stanowisko to z reguły każę dziewczynie obserwować szczytówkę, albo zakładam dzwonki :)

Samozacinanie raczej nie sprawia mi frajdy, a co do kąta prostego, to chyba nie jest to reguła. Tutaj na forum wyczytałem, i sprawdziłem w praktyce, że nawet kąt mocno rozwarty pozwala na dobrą sygnalizację i równie dobry odczyt brania. Przy kijkach 390 cm często ustawienie równoległe z brzegiem jest niemal niemożliwe, dlatego rzucając na wprost wędki ustawiam na godzinę 14:30 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że nawet kąt mocno rozwarty pozwala na dobrą sygnalizację

Im kąt bardziej rozwarty tym słabsza sygnalizacja, więc najlepszy jest kąt prosty i takie są fakty ;)

Przy kijkach 390 cm często ustawienie równoległe z brzegiem jest niemal niemożliwe, dlatego rzucając na wprost wędki ustawiam na godzinę 14:30

Wiadomo że jeżeli nie można położyć kija równolegle do brzegu to kładziemy go pod jak najmniejszym kątem rozwartym, wcale nie koniecznie "na godzinę 14:30"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.