Skocz do zawartości
tokarex pontony

Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki


shrek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może któryś z kolegów używał plecionek do feederów o c.w max 50g?

Sprawdzają się przy lekkim zestawie?

Obecnie łowie feederem o c.w 50g używam żyłki głównej 0,16 max.0,18 , przypony 0,10 , 0,12 zestaw obciążam max 20g,posiadam plecionkę Team Dragon ENIGMA 0,06mm

zastanawiam się nad jej użyciem ale nie mam doświadczenia w tym temacie obawiam się że zestaw będzie 'sztywny' i mniej 'energiczny'

Może ktoś się podzieli sowimi odczuciami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 355
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam

Może któryś z kolegów używał plecionek do feederów o c.w max 50g?

Sprawdzają się przy lekkim zestawie?

Obecnie łowie feederem o c.w 50g używam żyłki głównej 0,16 max.0,18 , przypony 0,10 , 0,12 zestaw obciążam max 20g,posiadam plecionkę Team Dragon ENIGMA 0,06mm

zastanawiam się nad jej użyciem ale nie mam doświadczenia w tym temacie obawiam się że zestaw będzie 'sztywny' i mniej 'energiczny'

Może ktoś się podzieli sowimi odczuciami.

Pozdrawiam.

dołączam się do prośby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrogen88, jeśli łowisz feederem, pickerem, quiverem... w odległości większej niż powiedzmy 30 metrów, to zastosowanie plecionki ma sens ze względu na znikomą jej rozciągliwość. Do finezyjnego łowienia na mniejszych odległościach żyłki, które stosujesz są jak najbardziej wskazane.

Co do sztywności zestawów - niczego takiego nie zaobserwowałem, natomiast czułość jest zdecydowanie lepsza, zwłaszcza przy dużych odległościach - 30m+.

Tu jest wątek o plecionkach feederowych

http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=9743

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem ostatnio kongera 420/150 z nadzieją na skuteczne łowienie w nurcie na środkowej Wiśle. Założyłem koszyczek 100g+zanęta, dobra żyłka 22, ale niestety nie potrafię oddać dalekiego rzutu. Najwyżej 20-30m. Nie chciałbym też siłowo machać kijem bo boję się że nie wytrzyma (konger medalist 4.2m/150g). Czy macie jakieś sposoby/sugestie dotyczące dalekiego i bezpiecznego rzutu ciężkim koszykiem?

Poza tym jak już ten koszyczek lądował w nurcie to był szybko znoszony do brzegu. Czy to oznacza że ma być jeszcze cięższy? 100-150g?

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 gram na nurt Wisły to stanowczo za mało, 150 gram również miejscami będzie nie wystarczalne. Możesz poszukać albo samemu zrobić koszyki z pazurkami (minus czasami się plączą). Oraz pamiętaj o grubości żyłki oraz jej ilości w wodzie - im mniejszy napór wody na nią tym mniej zestaw będzie wędrował po dnie. Siłę wyrzutu dobierasz do gramatury koszyka oraz długości rzutu. Rzut wykonujesz zza siebie (bynajmniej ciężkimi zestawami aby nie uszkodzić wędziska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś sposoby/sugestie dotyczące dalekiego i bezpiecznego rzutu ciężkim koszykiem?
Dalekie rzuty ciężkimi koszykami ,wykonuj na prostych rękach ,za pleców ,pamiętaj zestaw musi sie uspokoić [nie bujać] zam zarzut spokojny żadnego szarpania ,przy nowych wędziskach zawsze jest nuta obawy ,ale poćwicz a opanujesz zarzucanie na duże dystanse.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodominika, Ja bym na twoim miejscu jeszcze pokombinował z zestawem. Przypon strzałowy 0,25 na końcu i cienka plecionka jako główna linka. Dzięki temu zwiększysz zasięg rzutów, skuteczność zacięcia i sygnalizację brań. Jedyny minus jest taki, że plecionkę będzie bardziej oblepiać śmieciami niż żyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że przy braku doświadczenia i takim koszyku to nie złamiesz wędki, ale na 95% potopisz mnóstwo koszyków... Żyłka będzie strzelać przy każdym nieudanym rzucie. Jeśli masz odpowiednio duże przelotki w tym feederze to polecam ok. 0,25 na główną i jakiś solidny przypon strzałowy, ale to teoria po tym jak ostatnio na żyłce 0,22 rwałem koszyczki 30g + zanęta, oraz oliwkę 80g zmieniłem żyłkę na 0,26 póki co nie ma problemów, a i technikę poprawiłem natomiast przy takim obciążeniu jak pisałeś to chyba bez strzałówki się nie obejdzie jeśli to mają być rzuty powyżej 60m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z zacięciem,na 10 brań wykorzystuje 3-4 dużo ryb schodzi mi chwile po zacięciu.Feeder c.w50g żyłka główna 0,16,przypony 0,10 , 0,12 haczyki 12,14,16.

Ostatnio próbowałem rożnych opcji,zmieniałem długość i grubość przyponów,wielkość haczyka i dalej nic.Może ktoś łowił takim zestawem,mam wrażenie ze feeder jest za miętko-giętki i nie radzi sobie przy zacięciu.Obok mnie siedziało 2 chłopaków ciężkie teleskopy,żyłki jak palec,haki karpiowe i radzili sobie lepiej niż ja.Łowiskiem jest zalew,dno piaszczyste głębokość do 2m.Brania mocne feederem trzęsie.Najczęściej łowi się Leszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam serdecznie.

W piatek pojawiłem sie po raz pierwszy na Wiśle ze swoimi dwoma feederami.

I tu zaczeły się problemy....

Miałem problem z ustawieniem wędek, mianowicie zaczołem klasycznie jak na wodach stojąchy czyli wędka nisko ze szczytówką w kierunku wody.Rozeltat zero widocznych brań.

Zmieniłem pocycję na stojąca na końcu dzwonki.Wszystko super tylko nie widzać brań a przy sciąganiu zastawu miałem węgorza 1,200 kg.W końcu ustawiłem wędki w kierunku lini brzegowej brania były ale takie delikatne że nawet nie zacinałem.Ustawiłem również w przeciwnym kierunku uciągu wody i ponownie strasznie delikatne brania ze nawet dzwonek nie reagował.

Czy ktoś może mi powiedzieć w jaki sposób skutecznie ustawić te feedery na wodzie z dużym uciągiem tak żebym skutecznie widział brania?

Próbowałem bombki ale po 5 minutach zorientowałęm się , że jest zbyt duży uciąg i zamontowałem dzwonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W federze na rzece liczy się każdy szczegół ,nie kiedy dochodzi sie latami do skuteczności ,kształt ciężarka nie byle jaki ,zwykła gruszka nie pomoże ,spłaszczona groszka jest lepsza ale też potrafi sunąc po piasku na dnie,bardzo dobre ciężarki mają karpia-że taka podkówka[jak poszukasz na forum to znajdziesz foto] z wypustkami taki kształt pozwolił mi zredukować ciężar ze 120 na 90,używam od lat i jestem bardzo zadowolony ,to samo dotyczy koszyków ,najlepsze są prostokąty ale tzw longi,musi być duża powierzchnie przylegania ,bajer że koszyki się toczą po dnie zostawiam "bajkopisarzom".Natomiast bardzo ważne jest umocowanie ciężarka-koszyka na zestawie ,nie na sztywno ,krętlik i agrafka to minimum nie kiedy lepiej dwa kretliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baloonstyle, tak jak pisze maniek musisz kombinować z zestawami. Co miejsce na rzece to inne ustawienia zestawu. Ważne jest gdzie rzucasz zestaw, jak jest grubość żyłki głównej i kształt koszyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam feederka cw 120 konger carbomaxx (dwie szczytówki) i tak się przypadkowo złożyło że potrzebuje i używam delikatniejszych zestawów 40g+zaneta , razem okolo 60-70g. Akurat nie planuje zakupu nowego.

Czy z tego powodu że cw jest znacznie większe będzie problem z właściwą obserwacją słabych brań?

Jesli wedzisko ma inne cw (np cw80 a cw120) to różnica jest przede wszystkim w grubości szczytówki czy również w grubszej części wędziska?

Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczną wędkę i łowię nią na wodach stojących często koszykiem bez żadnego dociążenia, na efekty nie narzekam , nie mam żadnego problemu z obserwacją brań i zacinaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

A ja mam pytanie z innej beczki:P jak zablokować koszyk na piachu aby nie "uciekał" i można było naprężyć żyłkę? Za pomocą ciężarków to użycie ciężarka karpiowego z kolcami w kształcie gruszki rozwiązało by problem ale jak to zrobić na koszyku?

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zablokować koszyk na piachu aby nie "uciekał" i można było naprężyć żyłkę?

Albo cięższy koszyk albo miększa szczytówka. Jak już naprężysz żyłkę to postaw wędkę na podpórce, patrz na szczytówkę i bardzo powoli dokręcaj kołowrotkiem do momentu aż szczytówka się nagnie. Jak zrobisz to za szybko i za mocno to koszyk przeskoczy po dnie i znowu będzie za duży luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, bo przez przypadek zlamalem jedna ze swoich dwoch szczytowek do congera heavy feeder carbomaxxx - poszedlem z zapasowa szczytowka do sklepu, sprzedawca sprawdzil - chyba 4ka, ale jak przyszedlem do domu okazalo sie, ze ta "4ka" jest za mala i jest za luzna w wedzisku. Czy ktos moze orientuje sie jaki wymiar ma dolnik szczytowki tej wedki i gdzie mozna kupic takie Dsy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.