Skocz do zawartości
tokarex pontony

Metoda włosowa


Koval

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!Jestem poczatkujacym wedkarzem i prosilbym o udzielenie mi odpowiedzi na kilka pytan zwiazanych z gruntowa metoda polowu.

1.W jaki sposob nalezy wiazac i z czego(zylka ,plecionka) przypon do metody wlosowej(mam nadzeje ze wlasnie tak nazywa sie metoda ktora mam na mysli... :) .Czy mozna kupic w sklepie wedkarskim gotowe takie przypony?(glownie zaopatruje sie w sprzet wedkarski na allegro ale jeszcze takich przyponow tam nie widzialem...)

2.Czy zakladajac na wlos np.proteinke haczyk zostaje bez przynety czy mozna a moze nalezy go rowniez w takowa zaopatrzyc?

3.Jakiej grubosci zylke ewentualnie plecionke nalezalo by do w\w metody uzywac???

4.Co lepsze sprezyna , koszyczek a moze jeszcze cos innego???

To na razie tyle :) Mam nadzieje ze zadnych glopstw nie na wypisywalem...Z gory bardzo dziekuje za kazda odpowiedz!!!POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

na początek poradze ci nie kupować gotowych haków z włosem, bo z mojego doświadczenia wiem że są dostępne są duże rozmiary tzn. 4.2 i tak dal. proponuję ci na początek zacząć z rozmiarami 6-8, stosować haki z oczkiem, a przypon wiązać metodą bez węzła jest on bardzo prosty, ale bardzo skuteczny, więcej na ten temat znajdziesz: http://www.carp.adn.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Gdy czytam różne książki Wędkarskie to jak czytam sobie o ekwipunku wybranej metody połowu to zawsze napotykam sie tam na "termometr" - i niewiem po co on jest :?: Tylko po to zeby znać temperature wody. (Ja myśle sobie, że to jest po to, że gdy zna sie temperature wody to jest się bardziej pewnym jakiej ryby moze sie spodziewać) :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomość temperatury wody jest szczególnie przydatnia jesienią, zima i wiosną. Rybalom zimno, to siedza w ciepłej wodzie, ot i co :grin: Po to też miedzy innymi niektóre echosondy posiadają ten przydatny bajerek.

Co cwańsze sztuki schodzą ponizej termokilny, by ich sondy nie wykryły ;):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam łowić na grut. Tylko niewiem jak zrobić zestaw. Mam sygnalizator brań (takie małe coś) i spręzyne. Tylko czy to wystarczy założyć na żyłke i dać na koniec haczyk i to wystarczy ? Aha i jeszcze jedno, wiem że to może nie ten dział ale potrzebuje przepis na ciasto. Może być na lina. Łowie na rzece z dużymi zaroślami ;) Z góry dzięki za pomoc, Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

MILAN - zestaw ze sprężyną wygląda tak ,,,,,,,,,,zaczynając od ostatniej przelotki sprężyna jeżeli masz taką możliwość dobrze żeby miała rurke wtedy ryrką w kierunku szczytówki .Jeżeli w spręzynie nie masz obciążenia dobrze by było żebyś dołożył z 20gr taki płaski ciężarek (w rzekach lepiej łowi sie koszyczkiem bo sprężyna może turlac sie po dnie) za sprężyną zakładasz przypon około 15 cm jeżeli masz na niej wcześniej wspomnianą rurke ,przypon może mieć nawed i 10 cm :wink: jeżeli chodzi o ciasto to najprostszym w przygotowaniu jest zwykły chleb i troszeczke wody ugniatać ugniatać i już ;] dobrze jest czasami zamiast tej kropelki wody dodać taki olejek waniliowy do ciast ,ponieważ jak wiemy wanilia zapach karpiowy i nie tylko a w cieście daje on dodatkowy bodziec rybie :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
o co chodzi w metodzie wlosowej.

Metoda włosowa to połów przede wszystkim na kule proteinowe karpii, amurów.

Polega ogólnie rzecz ujmując na tym że przynęta nie znajduje sie na haku lecz przed hakiem na tzw włosie czyli kawałku żyłki dowiązanym do haczyka. Ryba zasysając taką przynętę zasysa również hak. Wiem ze to zbyt ogólne.

Więcej informacji znajdziesz na forum choćby

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=1454&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://haczyk.pl/forum/viewtopic.php?t=160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

W odpowiedzi na zapytania o metodę włosową ,opisze dokładnie jak wykonać przypłon i zestaw włosowy na przykładzie węzła bez węzła :shock: .samych węzłów jest kilkadziesiąt ,ale te jest najprostszy do wykonania ,nawet po ciemku. :mrgreen:

Odpowiedni kawałek plecionki ,grubości i jakości dowolna aby była miękka ,na jednym końcu wiążemy pętelkę ,ale nie za dużą ta na fotce jest o połowę za duża. :wink:

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20042.jpg

następnie przewlekamy przez oczko haczyka ,ale po zewnętrznej stronie trzonka [to ważne].Następnie odmierzamy długości włosa ,najczęściej 3cm ale robię i takie po 4-5cm na dwie kulki ,licząc oczywiście od kolanka haczyka

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20043.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20044.jpg

Teraz owijamy plecionkę wokół trzonka ,ale ważne jest aby zacząć od strony nie przeciętej ,owijamy w miarę ciasno zwój koło zwoia aż do zadziorka haka jakieś 2-3 mm poniżej ostrza.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20045.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20046.jpg

Następnie z powrotem do uszka haka ale już szybko tylko 2-3 zwoje i przewlekamy przez uszko haczyka ale od zewnątrz ,to dość istotne i ważne .

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20047.jpg

W zasadzie pomysłodawca węzła ,twierdzi że to wystarcza ,ja osobiście robię zakończenie węzła inaczej czyli po przepleceniu przez uszko powstaje oczko i koniec plecionki przekładam przez to oczko ,tak to wygląda.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20048.jpg

Następnie mocno zaciskam węzeł ,ale pamiętam aby plecionka wychodziła z wewnątrz oczka haczyka to jest bardzo istotne przy zacinaniu karpi ,bo tak zawiązany haczyk działa jak dźwignia podczas zacinania i nie ma problemów z holem karpi i nie zdarzyło mi się aby kiedykolwiek karp się odpiął czy spadł z haczyka.drugi koniec przyponu albo robimy pętelkę albo wiążemy bezpośrednio do krętlika wg wyboru.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20049.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20050.jpg

Zostało obciąć końcówki przy pętelkach i przypon gotowy.

Mając gotowy przypon ,reszta jest już banalnie prosta ,przypon wiążemy do krętlika z jednej strony żyłkę główną z drugiej ,a powyżej ciężarek albo na rurce antysplątaniowej albo na klipsie bezpiecznym.Choć osobiście uważam że rurka jest lepsza to przeciwników co zwolenników jest tyle samo.Pozostaje nam do zestawu włosowego dokupić parę niezbędnych drobiazgów np,szydełko wędkarskie często mylone z igła wędkarska.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20051.jpg

Jest to najprostszy model ,ale można nim operować swobodnie , ja polecam takie rozwiązanie

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20052.jpg

Jest to nieco droższe rozwiązanie ale bardziej uniwersalne.

Teraz parę słów jak założyć kulkę na włos ,otóż kulki kupne bywają dość twarde więc należy je przewiercić wiertełkiem jest w zestawie,lub można dokupić osobno.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20056.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20057.jpg

Raczej starajmy się to zrobić centrycznie ,następnie w otworek w kulce wkładamy szydełko.Wystające szydełko z kulki zaczepiamy o pętelkę włosa .

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20058.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20059.jpg

Przeciągamy włos przez kulkę .Następnie w oczko włosa wstawiamy specjalny stoper,można i maleńki patyczek.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20059.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20061.jpg

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20062.jpg

Stoper plastikowy docinamy na wymiar, i kulkę dociągamy do stopera .

Można łatwo regulować długości włosa poprzez okręcenie go na kolanku haka.

Warto pokusić się na wykonanie dłuższego włosa na podanie karpiom dwóch kulek tzw bałwanka

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20062.jpgsezon%20w%C4%99dkarski%2007%20063.jpg

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20064.jpg

Choć można zrobić to z dwóch połówek różnych kulek na krótkim włosie.

sezon%20w%C4%99dkarski%2007%20065.jpg

Dobrze też jest dip-ować kulki tylko przed dipowaniem zrobić otworek w kulce ,kulki w dipach twardnieją.

W miarę możliwości czasowych opisze pozostałe sposoby wykonania przypłonow już bardziej skomplikowanych .Sorki za niedokładnie ładne fotki ,robione w pośpiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Takie pytanie mam: Kupiłem kilka haczyków numer 1 bo mi gościu polecił że bedą dobre na kulki no i dwa są z przyponem gotowym a kilka bez, przypon na włosa z jakiejś takiej plecionki i ma około 30 cm zakończony krętlikiem, Zwykle łowiąc na grunt mam przypon około 5cm więc co mam z tym zrobić? założyć taki długi 30cm?? czy może w ogóle z włosem łowi się bez koszuka czy sprężyny zanętowej? :| jak to jest?

no a co do tych haczyków bez przyponu, wiem że moge zrobić sobie, ale da się łowić na kulke tradycyjnie nabijając ją na haczyk czy nie ma to sensu? tylko włos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy kulki proteinowe mozna nabijac na haczyk?
Nie ,kulki są za twarde aby załozyci je na haczyk, a po drugie nawet jak byś załozył [przypuszczenie] kulke na haczyku to 99% zacięć jest pusta ,czyli nie zatniesz ryby ,ten 1% to wyjątkowe zbiegi okoliczności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.