Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Może powiecie, że się czepiam, ale po co kupować kije morskie lub karpiowe na suma? Różni producenci mają w swojej ofercie typowo sumowe wędziska już do 170zł, o długościach 270-330cm.

http://www.kogutomania.pl/-c-34_36_945.html

Jesli chodzi o długość: nie powiecie mi chyba, że trzymetrowym kijem nie rzuci się ciężarka 200g na odległość 30m, a skoro się rzuci, to po co dłuższy, ale słabszy kij?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jesli chodzi o długość: nie powiecie mi chyba, że trzymetrowym kijem nie rzuci się ciężarka 200g na odległość 30m, a skoro się rzuci, to po co dłuższy, ale słabszy kij?

Oczywiście wszystko zależy od miejsca połowu. Tak jak ja łowię (daleko od brzegu)- kijem 3 metrowym mogę co najwyżej podrapać się po plecach :mrgreen: Jeżeli ktoś stawia zestaw blisko, to oczywiście lepiej kupić 3m kij sumowy :wink: choć oczywiście odpowiedni kij morski jest bardziej uniwersalny- nadaje się na suma, na plażę i do rakiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładałem, że chodzi o Odrę, bo na nią wskazywałaby wypowiedź mańka, który chyba tam łowi sumy.

Inne pytanie dotyczące sumówki: czy taki kij- 3m i 100-300g- sprawdzi się jako typowo rekreacyjna karpiówka?

PS. " Do rakiety"??? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qrde! Fajna ta rakieta :grin: . Ale sumówka na Odrę wystarczy i na suma, i na amura, i na rakietę. A co z tymi karpiami?

PS. Gratuluję pięknych rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty piszecie o sumach tylko na odrze czyli na rzece ja mam dylemat bo piszecie o wedziskach bardziej przystosowanych na rzeki chciałbym sie poradzic was koledzy o wedziska itp na staw bo tam wlasnie bede łowil krola wod wiec piszecie jak mzoecie o wedziskach dobrych an stawy czy wystarczy wedzisko dobre karpiowe czy szykowac cos grubszego pozdrowionka i czekam na posty jakies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie co sądzicie o tym Cormoranie Seacor Surf??

Oglądałem go z miesiąc temu w wersji 4,5 metra i 3,6 metra. Na plaży pewnie by się sprawdził, ale akcja zupełnie nie pasuje do połowu suma. Ma akcję na oko co najmniej półparaboliczną. Jak pisał Maniek "świński ogon". Wersja 3,6 m jest sztywniejsza ze względu na długość, ale tez nie jest to do końca to czego wymaga się od wędki sumowej.

jest Jaxon FAVOURITE SURF 3,90m 50-200gr czy warto się nad nim zastanowić ?

To akurat jest jedyny do tej pory kij- z tych które widziałem poniżej 2 stów, który nadawałby się i do surfcastingu i do rakiety. Myślę, że również na suma się nada. Oglądaliśmy go z Mańkiem na targach w Poznaniu.

Panowie,

generalnie domniemywam że tzw. "świński ogon" oznacza kluskowatą wolna akcję. Fakt nie jest to wskazane w kiju typowo sumowym.

Odnośnie krzywej ugięcia/akcji z tego co mi wiadomo kij o akcji pół parabolicvznej jest jak najbardziej wskazany - szybciej męczy rybę i ładnie pracuje na sztywnych plecionkach będącym najczęsciej elementem zestawu. Nie rozerwiemy też żywca czy tez nie zgubimy wątróbki przy płynnym rzucie. Najlepszy jest więc pół parabolik z szybką akcją (szybko wracający do pionu...)

Uważam że lepiej mieć semi parabolik niż sztywną pałę (do koszenia trzciny :-)) )

Co Wy an to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw. "świński ogon"

moim zdaniem to znaczy, że szczytowa część wędki jest zbyt miękka i można ją przysłowiowo powyginać w kształt świńskiego ogona...

A to znaczy, że jest za miękka i zbyt delikatna na suma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Mam takie pytanie. . .

Bede łowił na stawie ok 12h powierzchni i jak na takim stawie znalezc odpowiednio głębokie miejsce ??

do sondowania najwygodniej urzyć markera - coś na kształt dużego spląwika żywcowego z jaskrawą końcówką. Kupisz na każdym karpiowym stoisku.

markera zakładasz przelotowo na żyłkę, do końca żyłki wiąrzesz spory cięzarek np 50g i zarzucas w miejsce w którym chcesz zmierzyć głęgokość. Następnie po zarzuceniu gwałtownie zwijasz aby matker znalazł się na dnie przy ciężarku (masz napiętą żyłkę od kija do ciężarka) teraz popuszczasz z kołowrotka żyłkę i liczyśz ile metrów oddajesz żyłki do czasu wypłynięcia/pokazania markera na powierzchnie. Tak zmierzysz głębokość w różnych odległościach od brzegu nie wchodząc do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kromik ja już jestem zdecydowany na tego cormorana, kupie sobie 5 metrów. bede nim łowił na Wisle i mam nadzieje ze sie sprawdzi. po zakupie napisze co i jak,a jak nadejdzie sezon to opisze moje spostrzezena z nad wody!!! mam nadzieje ze sie nie zawiode na tym kij-mam nadzieje ze uda mi sie nim ładnie rzucic,a jak coś wezmie to dam rade podczas holu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markera zakładasz przelotowo na żyłkę, do końca żyłki wiąrzesz spory cięzarek np 50g i zarzucas w miejsce w którym chcesz zmierzyć głęgokość. Następnie po zarzuceniu gwałtownie zwijasz aby matker znalazł się na dnie przy ciężarku (masz napiętą żyłkę od kija do ciężarka) teraz popuszczasz z kołowrotka żyłkę i liczyśz ile metrów oddajesz żyłki do czasu wypłynięcia/pokazania markera na powierzchnie. Tak zmierzysz głębokość w różnych odległościach od brzegu nie wchodząc do wody
Ja nie stosuje takiego wariantu ,bo -jest niedokładny w pomiarach ,pomyłki dochodzą do 0,5m.

bo -na rzece się nie sprawdza .

Stosuje zwykły zestaw jak na szczupaka ,spławik przelotowy 20-30g na żyłce i na konicu ciężarek 100-120g ,dlaczego taki wielki ciężarek z kilku powodów ,takim ciężarkiem moge przy okazji sondowania opukać dno ,po za tym bardzo szybko schodzi na dno i prostuje żyłkę przez to nie ma zakłamani w odczytywaniu głębokości wody i ukształtowaniu dna ,a kształt dna i jego rodzaj ma dla mnie szczególne znaczenie nie tylko przy połowach sumowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producenci mają w swojej ofercie typowo sumowe wędziska już do 170zł, o długościach 270-330cm.
Inne pytanie dotyczące sumówki: czy taki kij- 3m i 100-300g- sprawdzi się jako typowo rekreacyjna karpiówka?
y piszecie o sumach tylko na odrze czyli na rzece ja mam dylemat bo piszecie o wedziskach bardziej przystosowanych na rzeki chciałbym sie poradzic was koledzy o wedziska itp na staw bo tam wlasnie bede łowil krola wod wiec piszecie jak mzoecie o wedziskach dobrych an stawy czy wystarczy wedzisko dobre karpiowe czy szykowac cos grubszego pozdrowionka i czekam na posty jakies

Tak producęci oferują typowo sumowy sprzęt ,tylko wystarczy taki "badył" pomacać i wiesz że na sztyl od szczotki to ty nie będziesz lowił :lol: ,te wędziska są bardzo ,ale to bardzo sztywne ,no chyba że ktoś takie lubi ,Dyman na stawie czy jeziorze karpiówka mogła by być ,ale zależy też co tam pływa ,jak spore ryby to i karpiówka musi być porządna ,czyli nie badziewi czt drewno :lol: ,a surf jest wystarczającym wędziskiem i do karpi i do sumów .Teraz paraboli czy nie ,w sumie paraboli ki są tworzone dla nowicjuszy ,taki kijek wybacza wiele błędów w holu ,ale też nie jest pozbawiony wad ,np ciężko solidnie zaciąć rybę z dużych odległości ,a przy połowie suma ma to decydujące znaczenie ,kijek powinien w miarę być uniwersalny ,a najlepiej o akcji progresywnej ,z dużymi przelotkami i dobrej jakości składy muszą być zabezpieczone metalowym pierścieniem ,lub przynajmniej wzmocnie na macie szklanej lub węglowej.Czy to będzie długi czy krótki to zależy tylko od ,upodobań łowiącego i warunków na łowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek,

a może przywiózłbyś do Lubiąża to, czym łapiesz sumy. Dałbyś koledze pomacać i wytłumaczyć, jaki powinien być kij na suma, bo mi się już wszystko miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.