Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Sum-Wszystko o sumie !!


maniek

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądał ktoś już może taki kołowrotek YORK BIG GAME 6000

Wiem że firma YORK to żadne cudo, ale mogę ten kołowrotek kupić za około 110 zł

i zastanawiam się czy nadawał by się na suma w rzece z gruntu ?

Drugim kołowrotkiem jaki biorę pod uwagę jest SPRO LCS Big Fish Pro 580 za około 200 zł

Jako linkę główną plecionka 65lb. Co do kija jeszcze nic nie wybrałem, ale zastanawiam się nad jakimś szklanym mocnym wędziskiem morskim koło 3m, albo jakimś plażowym wędziskiem morskim (tylko że wędziska typu surf mają poniżej uchwytu kołowrotka duży odcinek blanku który skraca użyteczną długość) nie wiem co było by lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 1,2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

albo jakimś plażowym wędziskiem morskim

Tu uważaj, bo 90% wędzisk plażowych ma duży ciężar wyrzutu, ale akcję nie pozwalającą na kontrolowanie tak dużej ryby jak sum (tym bardziej w rzece).

Jeżeli nie chcesz kupować kija typowo sumowego np.

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/products.php?groups=16&assortment=165&producer=707

to lepsza będzie sztywna karpiówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam karpiówkę Carbomaxx Team 3,6m 3lbs ale to za słabe do plecionki 65lb. Czyli będę szukał czegoś koło 3m szklanego i mocnego za 50zł. Podoba mi się BULL FIGHTER SUM 3,00 100-300g, ale to już kolejne 150 zł. Bo wędzisko musi być takie żeby pozwoliło wykorzystać moc plecionki 65lb czyli w ekstremalnym przypadku przytrzymanie i hol suma na sztywno, a jak pyknie wędka za 50zł to będzie mniejsza strata. Może np. YORK RACER PILK 3,0 250gr za około 50 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam koledzy ja sie szykuje do sezonu sumowego lecz jeszcze troche czasu i wlasnie chce sie poradzic doswiadczonych i zapytac jaki kij dobry niedrogi no i kolowrtek bo chce wydac okolo 300 zł za calość wede i kolowrotek piszcie jakie modele dzieki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm do 300 zł razem z kołowrotkiem kupić dobre wędzisko na suma będzie trudno ja nie mam pomysłu ja staralem się też kupić taniej ale nie kosztem jakości i padło właśnie na dragona i kołowrotek shimano katana 2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dopisuję się pod tym wspaniałym tematem - sezon juz tuż tuz tak więc kompletuję zestaw na króla naszych wód konkretnie odrzańskiego... Jestem na etapie wyboru kija i kręcioła, chciałbym więc nabyć coś mocnego i sprawdzonego

Jeśli Ktoś ma któryś z poniższych kiji lub kołowrotków prosze o opinię:

KIJ

Cormoran Bull Figter 320cm 100-300g (carbon z oplotem szklanym)

http://www.allegro.pl/item343092019_wedka_cormoran_bull_fighter_sum_3_20_100_300g.html

Cormoran Big Cat 320cm 100-300g(carbon)

http://www.allegro.pl/item341385864_wedka_cormoran_big_cat_sum_3_20_100_300g.html

Team Dregon Silver Edition Cat Fish 330cm 100-300g

http://www.allegro.pl/item343174407_wedka_team_dragon_silver_editon_sum_3_30_na_suma.html

Znajomy ma jeszcze do sprzedania stary morski bardzo dobry kij YAD Grenada - obecnie małao spotykany 3 lub 3,3 m i 100-300 lub 200-500g, dokładnie nie pamiętam

KOŁOWROTEK:

Multiplikator Cormoran Corboss 610

http://www.allegro.pl/item344208689_corboss_610_nowosc_super_cena_.html

Kołowrotek Cormoran Big Boss 10Pi 6000

http://www.allegro.pl/item340603497_cormoran_big_boss_10pi_6000_super_cena_look.html

Mam dylemat czy ten multiplikator czy tez klasyczny kołowrotek o stałej szpuli. W sumie ten Corboss jest mocowany pod kijem jak kołowrotek o stałej szpuli. Na pewno łatwiej będzie się rzucało tym multiplikatortem niż tradycyjnym montowanym na kiju. Ma on również specjalny drag do wychamowywania szpuli przy końcowej fazie rzutu. Jest on też pewnie mocniejszy od Big Bossa ale...

Prosze o rady i spostrzeżenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock::shock::shock: Na suma? Taki mikrus? :roll:

hhehe też mam wątpliwości najwyzej tego zostawie na mniejszy spinning, a na suma kupie coś innego :D , chociaz tak na marginesie powiem że suma 20 kg wyciągnąłem na duzo gorszym, starszym i mniejszym kołowrotku :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wy te sumy na spining chcecie łapać??? bo strasznie krótkie te kije...ja krótszego niż 4 metry na grunt bym nie stawiał-łowie na Wiśle. obecnie przymieżam sie do zakupu wedziska plażowego,5m wyrzut do 300g. mam juz podobny 4,5 metra i jestem zadowolony!!! a kołowrotki to polecam stanowczo większe niz Dawida katana 2500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj nazwy ci nie podam bo nieznam,kupiliśmy go gdzieś nad morzem. ja niestety jeszcze suma na niego nie miałem,ale tata miał takie po 100-130 cm,wieksze sie nie trafiły, nie narzekał. za zalete jego uwazamy możliwość łatwego rzutu dużym żywcem i łatwość wypuszczania spławia na znaczne odległości-bo tak też polujemy :grin: . dlatego wole dłuższy kij,potem stawiam go i stoi i czeka na upragnioną zdobycz.wazne zeby zyła była gruba,a na kij kazdy który ma te 200 gram powinniśmy wyrwać suma,pomijam sytuacje ekstremalne-np.dużo zaczepów. dlatego wybierając wędke na suma kieruje sie przede wszystkim łatwościa wykonania dobrego rzutu. postaram sie podac wam nazwe tej wędki :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dopisuję się pod tym wspaniałym tematem - sezon juz tuż tuz tak więc kompletuję zestaw na króla naszych wód konkretnie odrzańskiego... Jestem na etapie wyboru kija i kręcioła, chciałbym więc nabyć coś mocnego i sprawdzonego

Jeśli Ktoś ma któryś z poniższych kiji lub kołowrotków prosze o opinię:

KIJ

Cormoran Bull Figter 320cm 100-300g (carbon z oplotem szklanym)

http://www.allegro.pl/item343092019_wedka_cormoran_bull_fighter_sum_3_20_100_300g.html

Cormoran Big Cat 320cm 100-300g(carbon)

http://www.allegro.pl/item341385864_wedka_cormoran_big_cat_sum_3_20_100_300g.html

Team Dregon Silver Edition Cat Fish 330cm 100-300g

http://www.allegro.pl/item343174407_wedka_team_dragon_silver_editon_sum_3_30_na_suma.html

Znajomy ma jeszcze do sprzedania stary morski bardzo dobry kij YAD Grenada - obecnie małao spotykany 3 lub 3,3 m i 100-300 lub 200-500g, dokładnie nie pamiętam

KOŁOWROTEK:

Multiplikator Cormoran Corboss 610

http://www.allegro.pl/item344208689_corboss_610_nowosc_super_cena_.html

Kołowrotek Cormoran Big Boss 10Pi 6000

http://www.allegro.pl/item340603497_cormoran_big_boss_10pi_6000_super_cena_look.html

Mam dylemat czy ten multiplikator czy tez klasyczny kołowrotek o stałej szpuli. W sumie ten Corboss jest mocowany pod kijem jak kołowrotek o stałej szpuli. Na pewno łatwiej będzie się rzucało tym multiplikatortem niż tradycyjnym montowanym na kiju. Ma on również specjalny drag do wychamowywania szpuli przy końcowej fazie rzutu. Jest on też pewnie mocniejszy od Big Bossa ale...

Prosze o rady i spostrzeżenia

Maniek,

trzymam Cię za słowo, proszę rzuć okiem na ten sprzęt i poradz coś. Głównei interesuje mnie rozwiązaniu dylematu multiplikator czy kołowrotek o stałej szpuli z wszystkimi wadami i zalaetami.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytania do tych co łowią sumy mam taki dylemat bo na moich lowiskach ludzie mówia ze są sumy ze tamtego roku wycigali duzo sumów lecz nigdy nie widzialem hehe zeby ktos złowil suma i sie zastanawiam czy wogole tam sa sumy jak mozna poznac nie wiem czy jest sum jest jakas metoda na sprawdzenie tego ale zeby nie mzarnowac czasu dajcie znac bo naprawde nie wiem czy warto wogole próbowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby nie mzarnowac czasu dajcie znac bo naprawde nie wiem czy warto wogole próbowac
Nie ,daj sobie spokój ,jeśli takie masz podejście do suma to zdecydowanie odradzam ,może to dziwne co piszę ale przynajmniej ,prawdziwe i szczere.
trzymam Cię za słowo
Słowo się rzekło a kobyłka u płotu . :mrgreen:

Od razu zaznaczam wszystkim czytającym ,poniższy opis jest tylko moim skromnym zdaniem ww temacie i nikogo nie chce do niego przekonywać,a każdy wnioski wyciągnie sam.

Wędzisko sumowe ,od razu rodzi się pytanie długie czy krótkie , i od razu odpowiem tym co mają wątpliwości ,wędziska dobiera się wg własnych predyspozycji ,bo jeśli ktoś lubi długie wędzisko to na krótkie będzie mu się źle łowić ,to tak jak by uszczęśliwiać kogoś na siłę.

Są dwa kanony ,z łodzi krótkie z brzegu długie ,osobiście mam wędzisko krótkie 3m cw 150g ,włoska prod. i wędzisko długie surf 3,9 cw150g TU

Obydwa używałem do połowów suma , na krótkim kiju źle mi się łowiło z brzegu ,krótsze żuty ,mała możliwości kontroli holowanej ryby .Dodam że kij był kupowany na największe szczupaki z łodzi a tylko adoptowany do połowów suma.Natomiast długie wędzisko było kupowane z myślą o sumach i do nęcenie.Na długim wędzisku ,lepiej się kontroluje rzuty zestawem ,daleko czy blisko ,ale też i lepiej holuje duże ryby ,bo tu muszę dodac że na surfa nie tylko holowałem sumy ,ale też i duże amury i karpie.Ale przeciwnicy długich wędzisko ,przedstawiają jeden zarzut ,że źle się zakańcza hol czyli podbiera rybę i tu tym wszystkim muszę dać jedną radę ,trzeba nauczyć się podbierać ryby na długim kiju ,wogle większość wędkarzy jak widzę ma z tym problemy ,tu dodam że od 20lat podpieram ryby już sam i nikomu nie pozwalam na pomoc ,od tej pory żadna mi nie uciekła ,ci co mnie znają o tym wiedzą bo ich uprzedzam o tym fakcie.

Teraz coś konkret ,dla Kromika tego surfa Cormorana to sobie daruj bo to tzw 'świniski ogon", jest co prawda świetne wędzisko na Tęczowej we Wrocku ,surf Colmika ale ta cena [ok500pln] może zniechęcić.Podane przez ciebie linki do wędzisk ,nie stety nie oglądałem tych "patyków" więc nie mam zdania na ich temat ,a poza ty wybór wędzisk sumowych w sklepach jest znikomy i bardzo trudno coś dobrać i znaleźć.

Obecnie szukam drugiego surfa i nic mi nie pasuje, zresztą na targach też tak bylo.

Z kołowrotkami jest sprawa nieco prostsza ,najlepszy na suma to duży i wytrzymały,co do multiplikatora ,być może że jest dobry ,ale ja mam uraz do tego typu kołowrotków więc tu jestem neutralny ,ani na nie ani na tak ,ale tu mi nasuwa się mała dygresja ,czy już wędkowałeś ,rzucałeś multikiem ,wcale nie jestem pewien czy lepiej ci będzie się rzucać ,jeśli tego nigdy nie robiłeś ,a rzuty trochę się różnią od zwykłego kołowrotka ,trzeba pamiętać o płynności rzutu ,bo inaczej kicha. Ale bynajmniej wcale cię nie zniechęcam przed kupnem.Co do plecionki moje zdanie znasz ,jeśli wyznajesz zasadę 'złów/wypuść to plecionki lub żyłki grube ,tu hol musi być zdecydowany i w miarę szybki aby ryba miała jeszcze szanse na przeżycie.Natomiast co do pytani o miejscówki we Wrocku to tylko PW. :neutral:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie szukam drugiego surfa i nic mi nie pasuje, zresztą na targach też tak bylo.
Teraz coś konkret ,dla Kromika tego surfa Cormorana to sobie daruj bo to tzw 'świniski ogon"

Dokładnie o to mi chodziło

Tu uważaj, bo 90% wędzisk plażowych ma duży ciężar wyrzutu, ale akcję nie pozwalającą na kontrolowanie tak dużej ryby jak sum (tym bardziej w rzece).

Jest jeden kij surfcastingowy- pisałem o nim w relacji z targów w Zabrzu, który na pewno się sprawdzi. Jedno "ale"- cena ok. 600 zł. :roll:

Ewentualnie jak pisałem bardzo sztywna karpiówka, np. Dragon Mystery Long Distance Carp. Nie ciągnąłem żadnych gigantów, ale zeszłoroczna ponadmetrówka, zaledwie go połechtała :wink::lol: Także potencjał ma niemały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek ale nie chodzilo mi o marnowanie czasu łowienia suma tylko marnowanie czasu na tym lowisku bo naprawde chodza ploty ze sum jest a znajomi moi jeszcze nie zlapali tam i nie widzieli razem ze mna zeby ktos złapał jest tam 12 stawów i nie wiem w sumie czy tam on jest dlatego chciałbym sie poradzic jak sprawdzic to w prosty sposób bo jesli chodzi o rybki to nigdy nie marnuje sie czas nawet jak sie nic nie wyciagnie źle mnie zrozumiales a byc moze ja źle to ujołem wiec czekam na odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyman nie chodzi mi ,żeby cię zniechęcać jestem daleki od tego ,ale wiem jak może ta ryba zniechęcić ,nieraz latami trzeba szukać łowiska a raczej sumowego "leża" ,po za tym poznać żerowanie suma przeważnie w nocy ,mogę ci napisać że sum w nocy "cmoka" ale czy ty rozpoznasz te cmokanie tego nie wiem ,jeśli nie masz nikogo ,kogo mógłbyś podpytać to będzie ci ciężko ,a w plotki radzę nie wieżyc choć dobrze je znać ,zawsze ziarenko prawdy zawierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek dobrze, że napisałeś o tych kijach Cormoran Seacor Surf że się nie nadają bo miałem ochotę to kupić na allegro. Natomiast twój kij Jaxon Telstar Surf 3,9m jest już niedostępny, ale w Jaxon jest Jaxon FAVOURITE SURF 3,90m 50-200gr czy warto się nad nim zastanowić ?

Do kompletu SPRO LCS Big Fish Pro 580. Jaką plecionkę zastosować do tego kija czy 65lb będzie ok do tego kija ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpieram ryby już sam i nikomu nie pozwalam na pomoc
ci co mnie znają o tym wiedzą bo ich uprzedzam o tym fakcie.
- zgadza sie, potwierdzam :wink: jak poznałem maniek, to jedną z pierwszychg rzeczy które powiedział to " aaa pamietaj wszystkie ryby podbieram sobie sam" :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie co sądzicie o tym Cormoranie Seacor Surf?? czy na rzeczne sumy by sie nadawał?? Maniek prosze rozwiń myśl na temat tego kija-co w nim nie tak. ja go nie miałem nawet w ręku wiec nie wiem, a przyznam ze parametrami by mi odpowiadał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie co sądzicie o tym Cormoranie Seacor Surf??

Oglądałem go z miesiąc temu w wersji 4,5 metra i 3,6 metra. Na plaży pewnie by się sprawdził, ale akcja zupełnie nie pasuje do połowu suma. Ma akcję na oko co najmniej półparaboliczną. Jak pisał Maniek "świński ogon". Wersja 3,6 m jest sztywniejsza ze względu na długość, ale tez nie jest to do końca to czego wymaga się od wędki sumowej.

jest Jaxon FAVOURITE SURF 3,90m 50-200gr czy warto się nad nim zastanowić ?

To akurat jest jedyny do tej pory kij- z tych które widziałem poniżej 2 stów, który nadawałby się i do surfcastingu i do rakiety. Myślę, że również na suma się nada. Oglądaliśmy go z Mańkiem na targach w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.