Skocz do zawartości
tokarex pontony

Początek spiningu


jarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Wędkuje od pewnego czasu na wiele metod:spławik,grunt,mucha,czasem żywiec(barzo żadko). Ostatnio jak byłem nad stawem wuja spodobałmi się spining.

pomyślałem sobie że też będe spiningował. Poczytałem kilka artykułów i dowiedziałem się że są rodzae spiningu: -cięzki

-lekki

-ultralekki

Muj sprzęt nadaje sie do lekiego spiningu a jest to : kołowrotek (zmieści 100 m żyłki8kg), kji 2,1m a przynęty to :3 kopytka, wirówka i wobler ale będemiał więcej za jakiś tydzień a woblery sam zaczynam robić.

Mam zamiar łowić szczupaki od 0,25kg do 4kg, okoniedo 1kg, pstrągi, jazie i co sie trafi.

Prosze o rady związane z spiningiem będe łowił na stawach i rzece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 465
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Spining, to bardzo wciągająca rzecz :grin:

SPRZĘT:

1. Na początku wybór. Żyłka czy plecionka. Żyłka - tania, rozciągliwa, ale bardziej zdradliwa. Plecionka - droższa ( ja np. kupiłem za 40 zł plecionke Caymana), pewniejsza od żyłki, nieorzciągliwa, dzięki czemu lepiej widzimy brania, no i możesz odzyskac nawet o 50% więcej przynęt z zaczepów. Plecionka też charakteryzuje się tym, ze ma mniejsza średnicę, ale większą wytrzymałość.

2. Kij. Tu to masz, prosze Ciebie, baaardzo duży wybór. Na szczupaki idealny jest kij o cw. 15-35 g. Polecam spining Mikado Matrix 244 Medium Spin ( Czyli średni) Ciężki kij jest typowo sumowy, brzanowy, ultralekki jest na głównie okonie ( na tzw. paprochy). Uniwersalny również jest kij o długości 2, 40 m. Krótsze to w zasadzie nadają się tylko na łódź. Jednakże kij to już musisz wybrać sobie sam. Zajść do wędkarskiego i zobaczyć, który Ci lepiej w dłoni lezy, jaką ma krzywe ugięcie itp. :wink:

3. Kołowrotek. Tak samo jak w przypadku wędki wybór jest wielki. Polecam Ci kołowrotki z serii Dragon Milenium. Kołowrotek na szczupaki powinien byc dość mocny, i powinien zmieścić ok. 100-150 żyłki/plecionki.

TECHNIKA:

1. Prowadzenie przynęty ma kluczowe znaczenie w momencie, gdzy ryba słabo żeruje. Im wyżej trzymasz kij tym przynęta bardziej pracuje przy powierzchnik. Jednak gdy kij będziesz trzymał nisko, przynęsta będzie schodziła na większe głębokości.

2. Co do kręcenia kołowrotkiem - nie śpiesz się. To nie wyścigi. Powinieneś wykonywać ok. 1 obrót na sekundę. (Oczywiście zalezy to jakie masz przełożenie w kołowrotku :wink: )

PRZYNĘTY:

1. Różnego rodzaju blachy, np. Alga 2, Mors 2, Gnom 2 . Ciężar dobieraj do cw. wędziska.

2. Woblery. Tu wybór masz równie duzy jak wędek, kołowrotków. Ja osobście preferuję woblery ok. 10 centymetrowe, schodzące do 2-3 metrów.

3. Różne kopyta, twistery, obrotówki. Kopyta i twistery powinny być ok. 9-15 centymetrowe. Główki dżigowe dopasówuj dp głebokości łowiska. Pamietaj, każde kolory sprawdzają się w innym. :wink:

MIEJSCÓWKI:

1 Różnegorodzaju rynny, starorzecza, główki i opaski. Szukaj drapieżników w najgłębszych ich miejscach.

Mam nadzieję, że Ci pomogłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

jarzyna co do wobków to pytaj śmiało w jakimś temacie utworzonym na tej stronie. Np. zajżyj do tematu "produkcja woblerów" i tam pytaj. Napewno ja Tobie odpwiem co do pytań, bo sam robiłem woblery.

A co do sprzętu to kolega MagnuM trochę już wyjaśnił.

Wędka jak napisałMagnuM powinna mieć ciężar wyrzutowy coś około 10-30g.

Dodam tylko, że masz jeszcze rozmiary kołowrotka. Na szczupaka musisz mieć większy. Rozmiary podaję się najczęściej za nazwa kołowrotka. Podam Tobie przykład - rozmiar 1000 - np. do lekkiego spinningu - rozmiar 2500 - do średniego spinningu i rozmiar 4000 - zazwyczaj i do sredniego i do ciezkiego spinningu. Masz jeszcze wiele innych rozmiarów. Ale tego dowiesz się w sklepie. Najlepiej wziąść do łapki kołowrotek i sprawdzić rozmiar. Weź wędkę do sklepu i przymież do niej jakiś interesujący Cię kołowrotek. Weź 3 rozmiary i porównaj - zobatrzysz, który będzie Tobie lepiej pasował.

Technika prowadzenia przynęty. Każd ma swoją ulubioną - najlepszą :smile: Nieraz, gdy prowadzisz przynętę szybko nic Ci nie weźmie, a jak zaczniesz prowadzić przynętę bardzo wolno - to będziesz miał branie. Tylko pamiętaj "nieraz". Na danym miejscu musisz posprawdzac rozne techniki i zobatrzysz sam, która zaowocuje rybką na haku :wink: Z MagnuM co do wielkości przynęt się nie zgodzę. 4 kg. szczupaka równie dobrze dorwiesz na 5cm. kopyto. Ciężar główki dopasujesz do łowiska. Koloru przynęt to zaledwie 10% sukcesu. Najważniejsze jest to jak przynęta pracuje i jaką pracę Ty jej nadasz.

Żyłki i plecionki. Tańsze plecionki będą Tobie piłować przelotki. Nie spiłują Ci przlotek odrazu całych. Ale będziesz miał je troszke podpiłowane. Lepiej kup plecionkę, ponieważ wtedy uratujesz dużo więcej przynęt. Grubość plecionki około 0,20 - 0,25.

Używaj stalki i różnego rodzaju przypony zapobiegające przegruzieniu żyłki itp.

Z czasem zobatrzysz, że dochodzisz do wprawy i będziesz mniej zrywał i będziesz więcej łowił :wink: Pamiętaj, żeby od samego początku nie rzucać na ślepo. Byle, żeby nie zahaczyć o nic. Musisz zarzucać tam, gdzie spodziwasz się ryby. Często przy brzegach i trzcinach i na różnego rodzaju gókach podwodnych i spadach.

Jeśli będziesz miałjakieś pytania związane z czym kolwiek to pytaj w tym temacie śmiało. Zarówno ja, MagnuM i wiele innych użytkowników będzie chciało Tobie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Dzięki wam. czy sum weźmie na gume bo na nich skupie sie naj bardziej?

Tak sum weźmię na gumę. Suma złapać jest ciężko, więc radziłbym na początek uczyć się łapać mniejszych ryb, a dopiero potem zacząć zabawę z sumowaniem :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm koledzy Magnum i Wobler lekko ci chyba namieszali w glowie choc tez bardzo duzo podpowiedzieli

A przynajmniej wszystkiego nie dopowiedzieli (chlopak pisal o lapaniu jazi i okoni a alga 2 lub 10 cm wobler to chyba nie najlepsze przynenty :wink: )

Poszukaj najpierw na forum bo informacji jest nardzo duzo

Jesli bedziesz mial jakies bardziej szczegolowe pytania to zadawaj

Bo nawet nie napisales gdzie lapiesz (jezioro staw rzeka) na jakie ryby sie nastawiasz i ile kasy chcesz wydac na sprzet

Jesli napiszesz troche wiecej mysle ze znajdzie sie wiecej konkretnych podpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

. Oczywiście, że wszystkiego nie odpowiedzieliśmy. Jakbym się rozpisał to ten temat miałby chyba 100 stron :lol:

P tutaj troszke napisał

Mam zamiar łowić szczupaki od 0,25kg do 4kg, okoniedo 1kg, pstrągi, jazie i co sie trafi.

Prosze o rady związane z spiningiem będe łowił na stawach i rzece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim poprzednicy pisali głownie o łowieniu szczupaków a widzę że twoje zainteresowania jeśli chodzi o gatunki są szerokie; szerokie na tyle że trzeba by naprawdę wiele napisać w zasadzie o każdej rybie z osobna. A że zajęłoby to mnóstwo czasu i miejsca ja dam Ci taką radę: Na początku staraj się łowić w miarę uniwersalnie. Broń Boże nie kupuj od razu masy sprzętu, wędek kołowrotków, plecionek i setek przynęt. Moim zdaniem to największy błąd gdy ktoś zaczyna łowienie od wielkich zakupów. Współczesne kołowrotki, bez względu na to czy mają rozmiar 1000 czy 2500 pozwolą Ci z powodzeniem łowić i okonie i niemałe szczupaki. Uniwersalny kijek, taki jak wyżej pisali, do około 30 gram, pozwoli łowić zarówno niewielkim blaszkami jak i dużymi gumami na ciężkich główkach. Na początek poleciłbym Ci właśnie blaszki obrotowe w nr 2-4 oraz gumki 3-7 cm. Na te przynęty będziesz zapewne łowił głównie okonie i mniejsze lub większe szczupaczki. Jazie, klenie, pstrągi to zupełnie osobny temat a poza tym to wyższa szkoła jazdy (podobnie jak sumy) więc te ryby zostaw sobie na później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Z góry wszystkich pozdrawiam :grin:

I mam do was kilka pytań:

Czy kij JAXON Crystalis 270 cm cw.10-35g będzie dobry na początek(mam na mysli łowienie w większych stawach i mniejszych jeziorach, a co do ryb to szczupak i okoń, no czasem sandacz)?

Następne pytanie dotyczy przynęt. Jakie będą najlepsze na wyżej wymienione gatunki ryb. Jednym ze stawów, w którym będę łowił to dośc głęboki zbiornik. Jest zalany wodą dół po wydobywaniu gliny, przeważają tam okonie i szczupaki, czasem zdaży się szczupak. W swoim pudełeczku mam jeszcze kilka obrotówek(Clasic Dragon HRT), wahadłówek własnej roboty, które świetnie pracują, klka woblerków od 5 do 7 cm. Czy te przynęty będą dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129

Warto się uzbroić w gumowe przynęty. Kij raczej będzie dobry... ale c.w. może troszke mniejszy. Jak na okonie i nieduże szczupaki to około 5-25g. lub 10-30g. Może kup kijek Dragon Mystery - chyba ta sama półka cenowa a raczej jest bardziej chwalony :wink:

Kijek Jaxona ma Papinos i pewno coś o nim dobrego napisz :cool: Jednak ja zachęcam do Dragona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaxona zdecydowanie odradzam, kije Mystery Dragona są dobre, miałem z tą serią już do czynienia. Mi jednak lepiej łowi się kijami krótszymi, do brodzenia i na stawy proponowałbym długość 2,4m , na łódkę 2,1m.Wędka przede wszystkim powinna Ci dobrze leżeć w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość Anonymous

Witam,

mam problem z doborem kołowrotka - upatrzyłem sobie firmę DAM tylko nie wiem co z ilością łożysk - czy lepiej więcej np 9 czy np 2 a może pośrednio 5... w czym ma znaczenie owa ilość?

kołowrotek będzie służyć na wędce Shimano Catana Tele Spin 300M c.w. 10-30g.

a może mylę się co do wyboru firmy kołowrotka ?

a może macie jakąś inną propozycję na tele spinning do 150?

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano Catana Tele Spin 300M c.w. 10-30g.

to do kompletu dokup shimano catana 2500 fa ma dwa łożyska plus oporowe, co nie oznacza że jest gorszy od tych które posiadają 6 i więcej z tymi łożyskami to jest taki "hłyt matetingowy" :lol:

tu masz namiar http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5&assortment=17&producer=35&kind=1384

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z andi64 - kup catankę 2500FA i będzie git, ewentualnie Nexave 2500FA Pamiętaj też że liczba łożysk ma się ni jak do klasy czy jakości kołowrotka. To poprostu nie ma żadnego znaczenia, mało tego - tańsze (mniej renomowanych producentów) kołowrotki mają to do siebie że w nich większa liczba łożysk działa na minus - bo łożyska są tanie - czytaj niskiej jakości i na nich właśnie postają luzy, terkotania i "rozpadania" więc de facto - duża liczba łożysk zmniejsza trwałość i wytrzymałość takiego kołowrotka. Kieruj się marką a nie liczbą łożysk :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
będzie służyć na wędce Shimano Catana Tele Spin 300M c.w. 10-30g.

Jeżeli sam wybierałeś tą wędkę to dokonałeś raczej złego wyboru. Trzeba było tutaj napisać i My byśmy Tobie doradzili. Spinningi Tele odradzam. Trzeba było kupić dwuczęściowe wędzisko. Spinningi Shimano Alvio i Catana nie są najlepsze. Dużo czytałem o połamanych itd. Za tą samą cenę kupiłbyś dużo lepszy kij.

A co do kołowrotka to zdogdzę się z poprzednimi postami Kolegów. Nie sugeruj się ilością łożysk - tak jak ja kiedyś :lol: . Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie kołowrotek Shimano Catana 2500 SA albo 4000 SA - ten 2500 SA jest mniejszy od 4000 SA ale 2500 SA powinien wystarczyć. Zresztą obejrzyj go sobie w jakimś wędkarskim sklepie w dwóch rozmiarach i zobaczysz, który będzie odpowiedni :wink::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
będzie służyć na wędce Shimano Catana Tele Spin 300M c.w. 10-30g.

Jeżeli sam wybierałeś tą wędkę to dokonałeś raczej złego wyboru. Trzeba było tutaj napisać i My byśmy Tobie doradzili. Spinningi Tele odradzam. Trzeba było kupić dwuczęściowe wędzisko. Spinningi Shimano Alvio i Catana nie są najlepsze. Dużo czytałem o połamanych itd. Za tą samą cenę kupiłbyś dużo lepszy kij.

A co do kołowrotka to zdogdzę się z poprzednimi postami Kolegów. Nie sugeruj się ilością łożysk - tak jak ja kiedyś :lol: . Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie kołowrotek Shimano Catana 2500 SA albo 4000 SA - ten 2500 SA jest mniejszy od 4000 SA ale 2500 SA powinien wystarczyć. Zresztą obejrzyj go sobie w jakimś wędkarskim sklepie w dwóch rozmiarach i zobaczysz, który będzie odpowiedni :wink::wink:

Witam,

dzięki za porady co do kołowrotka.

Odn powyższej uwagi co do tele spinn - szukam wędki spinningowej i od biedy spławikowej ;)

w spinningu nie mam aż takich rezultatów ażeby postawić na pełen profesjonalizm :(

odn telespinn czy pośród wędek spinningowych teleskopowych ta będzie dobrym wyborem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.