Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • 2 weeks later...

Witam mam takie pytanie w miesięczniku WW widziałem coblery firmy cormoran z tym ruchomym obciążeniem ma ktoś z was takie woblerki producent twierdzi ze dalej latają i lepiej mam takie pytanie czy to naprawdę prawda czy kolejny wynalazek na styl kremu na zmarszczki:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent twierdzi ze dalej latają i lepiej

Na pewno pierwsza część stwierdzenia że dalej latają nie do końca jest prawdziwą, na pewno poprawiają prawidłową lotność poprzez przesuwanie się środka ciężkości podczas wyrzutu, cały ciężar siłą rozpędu kieruje się w kierunku lotu czyli tyłowi woblera co daje mu prawidłową pozycję w locie i nie powoduje korkociągu co w efekcie ma wpływ i na długość lotu, w momencie opadu na wodę i pierwszym pociągnięciu do zatopienia ciężar z kolei przesuwa się do przodu co z kolei poprawia i to znacząco jego zanurzenie, ma jeszcze jedną zaletę powoduje powstawanie fali akustycznej co też ma wpływ na brania ryb. Można z pewnością doszukiwać się dodatkowych plusów ale te wymienione wyżej i tak stawiają takie woblery wyżej od innych, chociaż mogą mieć i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam powoli cały temat ale nie mogę znaleźć jedne rzeczy;)

Czy ktoś może wie jak rozłożone jest obciążenie w boleniowych bezsterowcach Siudakach?

Planuję zacząć rzeźbienie od czegoś bez steru i myślę, że kopie Siudaka byłyby w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wszystko pięknie, ale jak ja mam wysuszyć to drzewo i skąd mam wiedzieć, kiedy one będzie naprawdę suche????

to widać i czuć (w jego masie czuć najbardziej - jest lekkie)

okorój gałęzie i szusz w ciepłym i przewiewnym miejscu - przyspieszacze jak grzejniki itp. powodują wypaczanie i niszczenie struktury więc bądź cierpliwy

nie wiem czy to w tym temacie, ale gdzieś na forum ktoś już tłumaczył jak zdobyć i przygotować materiał na wobki, więc kolego szotornik, wyszukiwarka i do boju - szukajcie, a znajdziecie :wink::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zacząć rzeźbienie od czegoś bez steru i myślę, że kopie Siudaka byłyby w sam raz.

Wybrałeś akurat nie najłatwiejszy model, Siudaki mają spód odlewany z ołowiu do 2/3 swojej długości łącznie ze stelażem a grzbiet z pianki lub lipy, jest to dosyć trudny wobler dla początkującego strugacza z uwagi na wykonanie formy do odlewania dołu z ołowiu i dokładnym połączeniu obu części, tak że zdecyduj się na coś lżejszego i łatwego w wykonaniu np. typowy standard uklejo podobny chyba lepszego i łatwiejszego do nauki i opanowania strugania nie znajdziesz.

Wiem wszystko pięknie, ale jak ja mam wysuszyć to drzewo i skąd mam wiedzieć, kiedy one będzie naprawdę suche????

Widzę że cierpliwość nie jest Twoją najmocniejszą stroną- do rzeczy mieszkasz w dużym mieście więc problemów nie powinno być, ja nawiązałem kontakt z pracownikami zieleni miejskiej zajmującymi się pielęgnacją drzew w parkach skwerach i alejkach miejskich, jest sporo drzew lipowych w naszych miastach wystarczy z nimi pogadać a jak jeszcze zaproponujesz dobry trunek to na pewno nie odpuszczą żadnej lipie w twoim mieście, teraz wystarczy jakiś spory hangar cobyś pomieścił wszystko co Ci nazwożą i teraz sezonowanie w przewiewnym suchym miejscu najlepiej o stałej temperaturze i po kilku miesiącach klocki będą prawie gotowe do dalszej obróbki, nie zapomnij o okorowaniu całych kloców ponieważ może się psuć od kory i pękać wzdłuż a najlepiej od razu grubsze kloce poprzecinać wzdłuż

to i szybciej wyschną i potem jest mniej problemu z cięciem u stolarza, prawda że proste :wink::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje pierwsze wobki (tzn produkt woblero-podobny) wykonywałem z suchych patyków leżących pod lipą. Wystarczyło kilka minut spacerku i cały plecak zapełniony. Patyczki były na tyle suche, że w tym samym dniu już kilka wyskrobałem. Co do kształtu to roman gawlas ma racje. Uklejo-podobny kształt, obciążenie z przodu, prosto wycięty ster i ma chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć,

Poradźcie jak naprawić tego wobleraka.

da7b3e73b4fc54d4m.jpg

8158298ae7e42b33m.jpg

Bardzo mocno kolebał się na boki i zaczynał kręcić się wokół własnej osi. Wstawiłem dodatkowe obciażenie co widać na zdjęciu - bez poprawy. Myślałem, że to wina za dużego steru. Zmniejszyłem go i nic nie pomogło. Potem przegiełem go do oczka i to samo. W końcu całkowicie go usunąłem i też nie pomogło.

Pewnie to wina złego obciążenia - wywiercony prostopadły do osi wzdłużnej woblera otwór między sterem a kotwiczką i wciśnięty wałeczek z taśmy ołowianej. Później kolejny za kotwiczką.

Jak go naprawić i przy okazji dowiedzieć się jak uniknąć błędów przy kolejnych żabach.

PS

Poszedłem na plażę nad moją rzeczkę tylko po to by wygegulować pracę moich woblerków. Woda 0.5 m głębokości. Jakie było moje zdziwienie jak na mojego oklejaka wziął malutki szupaczek taki z 10 cm. Wziąłem do testów drugiego mojego woblerka i znów branie - szupaczek ze 20 cm. Rybki oczywiście spowrotem do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przednie oczko dał całkiem z przodu powiedzmy tam gdzie schodzą się kolory biały i zielony. Powinno pomóc, wtedy też masz większe możliwości regulacji oczka góra-dół. Przygięcie w dół - woblerek pracuje agresywniej, przegięcie w górę - spokojniej...

Wtedy może się okazać, że ten balast w kroku żabki będzie zbyteczny.

Na szybko to nawierć otwór w paszcze żaby, zrób wkręta, wklej i nad wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest woblerek z pianki czy strugany :?: jeśli z piany to nie radzę wklejać przedniego oczka bo nie wytrzyma, błędem było wstawianie dociążenia i ster też był dobry, moim zdaniem to była kwestia przestawienia oczka w prawo lub wlewo, można to było stwierdzić od razu w którą stronę zrobić korekcję po tym w jaką stronę zaczyna się kręcić to bardzo ale to naprawdę ociupinkę przestawić w stronę przeciwną, Teraz pewnie jest już tonącym ale wklej ster orginalny dosyć duży bo jest to przynęta powierzchniowa więc nie oczekuj od niej jakiejś drobniutkiej pracy tylko ma szeroko zamiatać po powierzchni wody, jeśli nie poskutkuje to jeszcze spróbuj szczypcami lekko przednie oczko podciągnąć do góry powinno zadziałać, jeśli strugasz wobki to powinieneś sobie poradzić z takim pryszczem :lol: powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woblerek jest z lipy. Jest wolno tnący. Wykłada się raz w jedną raz w drugą stronę więc to nie kwestia wygięcia oczka w bok. On po prostu za dużo wychylał się na boki aż do zrobienia obrotów.

Na szybkiego przykleiłem szarą taśmą krętlik z agrafką tak że symuluje oczko na przedzie jak radził konkterbit i to mu dużo pomogło. Ster też będę musiał wkleić bo przestał pracować jak wobler. Wstawię go zaraz pod oczkiem. Jak to mu nie pomoże to albo mu zrobię poważną operację zmiany obciążenia :mrgreen: albo takie oczko przechodzące przez ster.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

rav91, nie znam tych wobków i nie wiem jak pracują ale bardzo często wędkuję na executory salmo i pracę maja niejako "wężowatą" nie schodzą za głęboko.

Świetne wobki na płytsze łowiska.

f546054592632d1f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie dotyczące warstw malowania woblera. Rozumiem że ma to wyglądać tak:

farba podkładowa --> Lakier (kolory) --> Kilka warstw lakieru bez barwnego lub żywicy epoksydowej.

Tak? Jeśli tak to jaką farbę podkładową użyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.