Skocz do zawartości
tokarex pontony

ABC woblerarstwa;-)


MagnuM

Rekomendowane odpowiedzi

Janek300 chociaż już jakiś czas się zajmuję tym procederem ale jak dotąd nigdy nie zagłębiałem się w procesy zachodzące przy poruszaniu się woblera, dla minie oczywistością były siły działające na ster które powodowały wychylanie się na boki woblerka i od ich siły zależała wielkość i częstotliwość tych wychyleń. O takich wirach domyślałem się ale o zasadzie i ich sile dowiedziałem się z Twojego postu, nie mniej jeśli już wkroczyliśmy na ten temat to w necie na Fińskich stronach podejrzałem woblera który nie dawał mi spokoju ze względu na jego budowę, wąski długi a na dodatek boki są uformowane w rowki 4-5 szt na bocznej płaszczyźnie, z domysłu wykombinowałem że woda opływająca woblerka natrafiła na przeszkody w wyniku których powstają wiry pobudzające woblera do bardziej agresywnej pracy a jednocześnie wzmacniają sygnał hydroakustyczny, co niewątpliwie powinno pozytywnie wpływać na skuteczność woblera. I aby mieć pewność co do moich domysłów wystrugałem takiego wobka, i rzeczywiście jego praca była niesamowicie mocna, nawet myślę że za mocna bo może powodować odwrotny efekt, siły fali hydroakustycznej niestety nie umiem i nawet nie wiem czym i jak to można zmierzyć i porównać powiedzmy z takim samym woblerem ale bez rowków. Ciekawy jestem jakie były by wyniki takiego doświadczenia :?:

( a woblera już nie mam kolega od razu mi go zarekwirował) ale już zaczynam struganie to coś wyrzeźbię i wstawię fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

cinek1979, żywica po wyschnięciu faktycznie tworzy ładną skorupkę na wobku. Ale musisz dodać wystarczająco dużo utwardzacza. Przed pracą taką żywicę dobrze włożyć na kilkanaście(-dziesiąt) sekund do naczynia w gorącą wodą, aby jej konsystencja stała się bardziej płynna. Następnie zaczynasz pracę.

PS. jeżeli potrzebujesz beleczki balsowe odezwij się na priv :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roman gawlas jestem ciekaw jak wygląda ta przynęta. Interesują mnie różne dziwne przynęty. Kiedyś czytałem o woblerze który miał z jednej strony wgłębienie, o ile pamietam miało to powodować mocniejsze kolebania na boki - niestety nie było zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o powlekanie żywicą, to ostatnio zastanawiam się nad powlekaniem nią przynęt ulepionych z plasteliny lub gliny rzeźbiarskiej. Spróbuje coś takiego zrobić jak będzie cieplej, bo wyczytałem że temperatura otoczenia musi być powyżej 18 stopni by stosować żywicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o żywice to np Siudakiewicz poleca klej o nazwie Devcon 2-Ton Epoxy, jest bezbarwny, bardzo twardy i nie żółknie. Gdzie go kupić nie wiem. Ze swojej strony mogę polecić żelkoty epoksydowe też pieruńsko twarde i można bezbarwne kupić.

Robić to przez zamaczanie to dużo żywicy się zmarnuje. Ja wymyśliłem sobie zrobić maszynkę, do której zamocuje powiedzmy 10 szt woków i będą się one powoli obracać ( np 10 obr/min) i każdego grubo umoczonym pędzelkiem będe malował. Zasada działania maszynki analogiczna jak to coś do budowy wędek a dokładniej do robienia i lakierowania omotek na przelotkach.

Silnik z przekładnią o odpowiedniej redukcji można kupić na Allegro. Ja mam kilka siników elektrycznych i pełno kół zębatych z magnetowidów czy drukarek - coś dopasuje.

poliestrowej niestety nie miałem w ręku(chyba, że o czymś nie wiedziałem).

Wszystkie żywice, które można kupić np w motoryzacyjnych do napraw to żywice poliestrowe. Do nich są inicjatory w postaci czerwonej pasty. Mają tą zaletę, że szybko się utwardzają i proporcje obu składników nie są krtyczne.

Epoksydy żelują dłużej i jeśli chce się otrzymać powłokę o dobrych paramertach to już trzeba się postarać przy mieszaniu. Są też z regóły droższe od poliestórw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalar 3 - akurat mam wszystkie wklejone. Proces wygląda tak, że mam wydrukowane szablony różnych sterów

f439e6b28cc70df1m.jpg

generalnie szerokość steru taka jak szerokość korpusu woblera. Wycięty z papieru ster wkładam w szczelinę, oglądam ze wszystkich stron i staram się wyobrazić siłę naporu wody na czoło woblera i ster. Jeśli coś mi nie odpowiada próbuję z innym szablonem.

Widziałem kiedyś na youtube jak gość po prostu odrysowywał czoło woblera na kartce i wycinał taki ster - to ma nawet sens zwłaszcza gdy kąt wklejenia steru jest taki sam pochylenie czoła (są równoległe), ale gdy będziemy robić woblerka płytko schodzącego i kąt wklejenia większy to zgodnie z moją teorią ster powinien być mniejszy.

Chodziło mniej więcej o to:

620937a328748baem.jpg

f8bce8c300b56733m.jpg

f7dfc3b060b69954m.jpg

też staram się mniej więcej tego trzymać. Po prostu przykładam szablon steru na czoło woblerka.

Próbowałem odciskać czoło w plastelinie by uzystać zarys steru, ale kiepsko to wychodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konktenbit, widziałem najtańszą żywice poliestrową za 9.50 za litr myśle rozrobić trzy setki w jakimś wysokim i wąskim naczyniu i "umoczyć"kilkadziesiąt gotowych korpusów ,co do koloru żywicy to wg mnie ma mniejsze znaczenie gdyż chce to zrobić przed nałożeniem koloru i ostatniej warstwy z lakieru poliuretanowego .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce to zrobić przed nałożeniem koloru i ostatniej warstwy z lakieru poliuretanowego .....

jeśli w tej kolejności to bez znaczenia

Pamiętaj, że jak dasz za dużo inicjatora, tej pasty, to ci się zagotuje w 5 min i nic nie zrobisz :) . Na 3 setki to taki 3-4cm klusek wystarczy, problem jeszcze w tym, że jak wymieszasz powstanie pełno bąbelków powietrza i może nic z tego nie wyjść. Najlepiej mieszać mechanicznie ale wtedy na 100% powstanie piana... Można próbować delikatnie mieszać w jakimś płaskim naczyniu i potem przelać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rysowałem w Autocadzie. Udostępniłbym ten pliczek, ale go chyba przypadkowo skasowałem :evil:

ps

Każdy może sobie narysować takie szablony darmowym programem np. A9Cad

pytałem raczej z ciekawości bo z racji zawodu cadem pracuje na codzień i taki pliczek z twojego zdjęcia można w pól godz. do godz. max narysować :wink:

po prostu poznałem sławne ISO25 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady :wink: a mam takie pytanko: bo stery wycinam z pustych pudelek po tic tacach za pomoca nozyczek...kiedys kombinowałem z pudełkami po cd i samymi cd(jedyne z czego mi dobre stery wychodzily to z tych krążków na cd)

A więc pytanie: Czym wycinacie stery z płyt cd? nożyczkami mi się kruszą, a rozgrzanym ostrzem smierdzi i nie równo.... :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.